Πήρα το Sharpei από τυχαίο pet-shop γιατί το γούσταρα πολύ


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ε αυτο σου λεω..εχει και τιμοκαταλογο..
Εγω θελω ενα πιτα τζατζικι..
Παρε εσυ για μενα γιατι δεν εχω τηλ..
Εεε φανταστικε dsidir!!!:D:maria:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εσένα ειδικά πρέπει να σου στείλουν και ένα δώρο για τον φοβερό σαρκασμό σου.
Θα εκτιμήσουν λες το αστείρευτο ταλέντο μου?
Να ναι καλά οι άνθρωποι! :rolleyes:
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
dsidir κανουν παντα δωρακια..

Ενα σε εναν καλο χειρουργο...
Ενα σε εναν καλο ορθοπαιδικο..
Ενα σε εναν ασε μην σου πω..,ενα εχουμε στην Ελλαδα..και ακρηβες οι θεσεις εκει..

Ριξε μια ματια στο φορουμ θα καταλαβεις πολλα και για τις αντιδρασεις μας..
 


dsidir

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2009
72
0
Να σου στείλω μια κάρτα με μονάδες να πάρεις.

Ε αυτο σου λεω..εχει και τιμοκαταλογο..
Εγω θελω ενα πιτα τζατζικι..
Παρε εσυ για μενα γιατι δεν εχω τηλ..
Εεε φανταστικε dsidir!!!:D:maria:
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
ωραια μιας και με τα λογια λοιπον δεν γινεται τιποτα να φτιαξουμε την σκυλας και να συνεργαστουμε με την χαμας για να νικησουμε τα παππυ μιλλς ε dsidir ;

αφου εισαι των πραξεων , τις ιδεες σου δεν μας ειπες ακομα βεβαια

bili t δωσε τον σκυλο σου στον φιλο σου τον κυνηγο και αν δεν κυνηγα καλα ξαναρωτησε τον την γνωμη του

ποτε αυτοι που ασχολουνταν με την εργασια δεν εδιναν μεγαλη σημασια στην μορφολογια των σκυλων δεν ηξερα οτι οι κυνηγοι ηταν εξαιρεση

και ρωτα τον φιλο σου να σου πει το προτυπο του μπασετ απ ' εξω να ξερεις και με ποια κριτηρια εκρινε τον σκυλο σου
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
.
αμφισσβητουμε τον κυνηγο;παμε στο πρωτο προτυπο basset που επικυρωσε η Αμερικανικη Λεσχη Κυνοφιλιας το 1964 βλεπε:http://akc.org/breeds/basset_hound/index.cfm (γιατι εγω δεν μπορω να γραφω με τις ωρες!)
χουμε λοιπον κ λεμε:γενικη εμφανιση,χαρακτηριστικα κεφαλιου,χειλη,λαιμο μυτη,προγουλι, ολα τα χαρακτηριστικα τα εχει.

__________________
Δεν είχα ποτέ φίλους.Είχα πάντοτε όμως σκυλί!!!..:rolleyes:
εμενα ο σκυλος μου παντως εχει και ουρα :paletas: :paletas:
 


dsidir

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2009
72
0
ωραια μιας και με τα λογια λοιπον δεν γινεται τιποτα να φτιαξουμε την σκυλας και να συνεργαστουμε με την χαμας για να νικησουμε τα παππυ μιλλς ε dsidir ;

αφου εισαι των πραξεων , τις ιδεες σου δεν μας ειπες ακομα βεβαια

bili t δωσε τον σκυλο σου στον φιλο σου τον κυνηγο και αν δεν κυνηγα καλα ξαναρωτησε τον την γνωμη του

ποτε αυτοι που ασχολουνταν με την εργασια δεν εδιναν μεγαλη σημασια στην μορφολογια των σκυλων δεν ηξερα οτι οι κυνηγοι ηταν εξαιρεση

και ρωτα τον φιλο σου να σου πει το προτυπο του μπασετ απ ' εξω να ξερεις και με ποια κριτηρια εκρινε τον σκυλο σου
Πες μου εσύ τι έχεις κάνει μέχρι τώρα και θα σου προτείνω και εγώ μετά.
 




dsidir

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2009
72
0
Αν θέλεις την ειλικρινή μου άποψη πολύ δύσκολα θα εξαληφθούν. Μπορεί όμως μέσα από νομικό πλαίσιο και αυστηρούς ελέγχους σίγουρα να περιοριστούν.
 




Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
και τι θες να κανω ρε αγορι μου ;

να λεω οτι θα παρω γιατι δεν κανει κατι η πολιτεια ;

α και ενημερωνω αυτους που πιστευω οτι αξιζει να τους το πω

και αντιθετα απο εσενα ΔΕΝ εχω προσφερει ΤΙΠΟΤΑ
 


bili.t

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2009
68
0
60
ΝΑΥΠΛΙΟ
mybassetdog.blogspot.com
bili t δωσε τον σκυλο σου στον φιλο σου τον κυνηγο και αν δεν κυνηγα καλα ξαναρωτησε τον την γνωμη του
το σκυλι δεν το εχω για κυνηγι οποτε δε βλεπω το λογο να το δωσω στο φιλο μου

ποτε αυτοι που ασχολουνταν με την εργασια δεν εδιναν μεγαλη σημασια στην μορφολογια των σκυλων δεν ηξερα οτι οι κυνηγοι ηταν εξαιρεση
αυτοι που ασχολουνταν με την εργασια,δεν εδιναν μεγαλη σημασια στη μορφολογια για τον απλο λογο οτι τους ενδιεφερε η φυσικη επιδεξιοτητα κ εκπαιδευσιμοτητα.
οι κυνηγοι δινουν σημασια στη μορφολογια για τον απλο λογο οτι τους ενδιαφερει η κατασκευη, η ταχυτητα κ η οσφρηση



και ρωτα τον φιλο σου να σου πει το προτυπο του μπασετ απ ' εξω να ξερεις και με ποια κριτηρια εκρινε τον σκυλο σου
κ να μην τα ηξερε τα ξερω εγω βαση του προτυπου απο της AKC . τυφλη ειμαι; η πρεπει να εχω πτυχειο για να κρινω;;;;;
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Και με αυτό είσαι καλυμένος? Οκ τότε. Έχεις προσφέρει τα πάντα νομίζω σε αυτό που κατακρίνεις.
Tι έχει κάνει? Καλέ τι λες??? :shock:

Δεν σε καταλαβαίνω ειλικρινά. Προσπαθείς να βρεις πατήματα για να θίξεις όσους αποδοκίμασαν αυτό που έκανες. Δεν είναι λίγο παιδιάστικο?
Κι εγώ ακριβώς τα ίδια έχω κάνει.
Και πολλοί στο forum.
Ακόμα και πολλοί που έχουν πάρει σκυλί από pet shop χωρίς να γνωρίζουν τίποτα για την προέλευσή του, κατάλαβαν και πλέον ενημερώνουν τον κόσμο. Έτσι πάει. Ο ένας το λέει στον άλλο και τελικά αλλάζουν τα πράγματα. Ας μην τα θεωρούμε όλα δεδομένα. Ας μην λέμε ότι εμείς τίποτα δεν μπορούμε, ως μονάδες, να κάνουμε.

Το παλιό κλισεδάκι "άλλαξε πρώτα τον εαυτό σου" έχει επιβεβαιωθεί σε πολλές περιπτώσεις στην ιστορία.
Θυμάστε την Αφροαμερικανίδα στις ΗΠΑ που αρνήθηκε να δώσει τη θέση της στο λεωφορείο σε λευκό άντρα, παρ' ότι της το επέβαλλε ο νόμος, με αποτέλεσμα να πυροδοτηθεί μια άνευ προηγουμένου κινητοποίηση για τα δικαιώματα των μαύρων? Δεν έκανε και τίποτα σπουδαίο (θεωρητικά βέβαια, γιατί στην πράξη...)!

Έτσι δεν είναι σπουδαίο που ορισμένοι ξεβολεύονται και πάνε και αγοράζουν τροφές από pet shops που δεν πουλάνε ζώα.
Έτσι και άλλοι, παρ' ότι επιθυμούν διακαώς ένα δυσεύρετο σκύλο συγκεκριμένης φυλής κάνουν υπομονή μήνες ή και χρόνια για να τον προμηθευτούν από αξιόπιστη και αξιοπρεπή πηγή.
Άλλοι πάλι θα πιάσουν το γνωστό, φίλο ή συγγενή τους που θέλει να ζευγαρώσει το σκυλί του και θα του μιλήσουν προσπαθώντας να τον μεταπείσουν, με αποτέλεσμα να γίνουν δυσάρεστοι και, από κάποιο σημείο και μετά, γραφικοί.
Άλλοι γράφουν εδώ, σε ένα βήμα που απευθύνεται σε πάρα πολύ κόσμο τελικά, σπαταλούν την πολύτιμη ώρα τους και προσπαθούν ξανά και ξανά με επιχειρήματα σοβαρότατα, εικόνα και ήχο, να ενημερώσουν.
Όλοι αυτοί κάτι κάνουν.

Κι αν ψηφιστεί λοιπόν μια ωραία μέρα νόμος που απαγορεύει την πώληση ζώων από καταστήματα η πολιτεία θα έχει κάνει αυτό που πρέπει ή όχι? Βεβαίως. Θα αλλάξει κάτι? Βεβαίως όχι.
Γιατί?
Γιατί οι "μονάδες" θα δυσανασχετήσουν. Ο κόσμος θα θέλει ΠΑΛΙ την εύκολη λύση, πάλι το καθαρόαιμο σε ειδική τιμή, ετοιμοπαράδοτο. Και θα συνεχίσει να ζευγαρώνει και να πουλάει σκυλιά που ουδεμία σχέση έχουν με τις φυλές που υποτίθεται ότι αντιπροσωπεύουν. Η πολιτεία λοιπόν τι άλλο θα πρέπει να κάνει?

Θέλω να πω το πολύ απλό: ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ. Μόνο έτσι γίνεται.
Το να αντιδρούμε και να υπερασπιζόμαστε τις καταφανώς λάθος επιλογές μας δεν προσφέρει σε κανέναν τίποτα - ούτε καν σε επίπεδο εποικοδομητικού διαλόγου (καλά εδώ γελάει το σύμπαν). Είτε αποδεχόμαστε μια κατάσταση και τη στηρίζουμε, είτε αντιδρούμε με τους "λίγους" μας τρόπους.
 




nick!

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2008
125
0
Εγω παντως εχω κανει,εχω αποτρεψει δυο φιλαρακια μου να παρουν απο πετ σοπ και μου αρεσε πραγματικα η αισθηση.Μονο ετσι γινεται κι εμενα μου ειπε καποιος αλλος και στον αλλον το ειπε αλλος και παει λεγοντας.Δεν ειναι δυνατον καποιος που μπαινει στον χωρο των σκυλιων να γνωριζει τι γινεται.Το μονο σιγουρο ομως ειναι οτι και αν δεν ξερεις υπαρχει η ηθικη του καθενος για αυτο που βλεπει κι εγω αυτο που βλεπω ακομα και αν δεν ξερω τιποτα ειναι σκυλια σε βιτρινες.
 




dsidir

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2009
72
0
Ας το αφήσουμε εδώ το θέμα και άνοιξε κανένα άλλο topic για αυτό που αναφέρεις να πούνε όλοι την γνώμη τους καλύτερα και πρώτος θα την πω εγώ. Εγώ εδώ είπα μια μικρή ιστορία και το συγκεκριμένο topic έχει γίνει το πιο δημοφιλές του forum και έχει ξεφύγει τελείως. Ας γνωριστούμε έλεγε στην αρχή - Νέα μέλη. Μάλλον παραγνωριστήκαμε όμως.

Για πράξεις μίλησα...
Αλλά αφού δε σ' αρέσει πες μας τελικά τις ιδέες σου.
Περιμένω.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU