Πήρα το Sharpei από τυχαίο pet-shop γιατί το γούσταρα πολύ


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
Θα παω αυριο να αγορασω ναρκωτικα και να τα πεταξω,για να μην τα παρει καποιο παιδι:D.Θα τρελαθουμε τελειως?Ετσι θα βοηθησω?Ρε ημαρτον ρε ημαρτον!!!!!
ναι ρε παιδια!!! ποιον κοροιδευουμε?? ετσι θα λυθει η κατασταση??! ανεφερε κατι ο denis άλλα δεν πηρα απντηση..πραγματι ισχυει οτι απαγορευονται οι ''γυαλες"" κι αν ναι δεν μπορουμε να κανουμε κατι γι αυτο??
 






denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
H συζήτηση έχει μετατραπεί στο απόλυτο χάος.

Τί πάει να πεί "έτσι δεν θα λυθεί τίποτα" αυτό είναι ίσον με το "ωχ αδερφέ" τί χάνεις δηλαδή αν δεν ψωνίζεις ?

Προσωπικά όπως έχω εξηγήσει πολλές φορές πιστεύω ότι αν απαγορευθεί εν μία νυκτί η διάθεση σκύλων από pet-shop θα ανθίσει το παραεμπόριο, και οι συνθήκες διαβίωσης και διάθεσης των ζώων θα είναι πολύ χειρότερες.

Η λύση είναι ΠΟΛΥ σύνθετη και αδύνατον να εφαρμοστεί στην Ελλάδα. Το πρόβλημα όπου εντοπίζεται δεν έχει λύση.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Παράλογο παράλογο!!!!!! :shock:
Λογική: Δεν μπορώ να κάνω κάτι για το ανήθικο σκυλεμπόριο = ας κάνει το κράτος.
Ακόμα κι αν κάνω είμαι μόνο ένας.
Συμπέρασμα: Ενισχύω το ανήθικο σκυλεμπόριο :shock:
 


nick!

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2008
125
0
Νομιζω υπαρχει προβλημα επικοινωνιας.Αναφερομαι και το αντιμετωπιζω με χιουμορ γιατι πως αλλιως να το αντιμετωπισεις,λεγοντας τα αυτονοητα ισως ενταξει,στο οτι ενας ανθρωπος αγοραζει(και εχει ξαναγινει αυτη η κουβεντα)απο πετ με σκοπο να βοηθησει και σωσει ενα σκυλακι με αποτελεσμα ομως να διαιωνιζει μια κατασταση.
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Εδώ σε λίγο θα τα βρίσκουμε σε super-market τα σκυλιά και το pedigree κολλημένα στα τζάμια κάτι σαν τα χαρακτηριστικά handycam. Τα συμφέροντα είναι τεράστια και κανείς δεν θίγει τεράστια συμφέροντα και ιδιαιτέρως οι κυβερνήσεις.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
και πάντως δεν είναι μόνο ελληνικό το φαινόμενο της γυάλας και των παπι μιλ..... Το έχω δει πολλάκις και στην Αμερική..... (οχι όμως στη Γερμανια).... η μπίζνα είναι διεθνής, γι'αυτό και καλά κρατεί.... :(:(
 


nick!

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2008
125
0
Και γιατι να γινει στην Ελλαδα κατι?.Απο αλλου εισαγονται τα κουταβια.Μηπως η ελλαδα ειναι μοναδικος πελατης?Θα πρεπει να γινει κατι σε Ευρωπαικο τουλαχιστον επιπεδο,οποιος καλειτε εκτροφεας θα πρεπει να ελενγχεται,για τις συνθηκες που εκτρεφει.Ισως αυτο να ειναι μια αρχη.
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Παράλογο παράλογο!!!!!! :shock:
Λογική: Δεν μπορώ να κάνω κάτι για το ανήθικο σκυλεμπόριο = ας κάνει το κράτος.
Ακόμα κι αν κάνω είμαι μόνο ένας.
Συμπέρασμα: Ενισχύω το ανήθικο σκυλεμπόριο :shock:
Παράλογο, παράλογο
Λογική: Αν το πω εσένα και όχι στο κράτος κάτι θα αλλάξει.
Συμπέρασμα: Άρα όσοι λένε χρειάζεται να επέμβει το κράτος προωθούν το σκυλεμπόριο. Μιλάμε για βαθύ επικοινωνιακό χάσμα.
 




tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Παράλογο, παράλογο
Λογική: Αν το πω εσένα και όχι στο κράτος κάτι θα αλλάξει.
Συμπέρασμα: Άρα όσοι λένε χρειάζεται να επέμβει το κράτος προωθούν το σκυλεμπόριο. Μιλάμε για βαθύ επικοινωνιακό χάσμα.
Μαλλον καταλοιπα της Τουρκοκρατιας ,γονιδιακα καταγεγραμμενα στο προφιλ του Νεοελληνα ειναι ολα τουτα που διαβαζω!!!!!
Δεν εξηγειται αλλοιως πως πρεπει να μαχηθω για τα ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ.

Δεν επιλεγουμε να λειτουργησουμε ΥΠΕΥΘΥΝΑ και με ΣΥΝΕΠΕΙΑ σε κατι που θα κανει καλο στον κοινο μας ΣΚΟΠΟ (δεν αγοραζουμε τιποτε απο μαγαζια που πουλανε ζωα γιατι ετσι τιμωρουμε την τακτικη τους να πουλανε αυτα τα ζωα)
επειδη το κρατος θα επρεπε να κανει κατι που δεν κανει,αρα εμεις θα "βγαλουμε το φιδι απο την τρυπα"???????

ΘΕΑΤΡΟ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ!!!!!
 


Alex77

Well-Known Member
13 Μαϊου 2008
72
0
Αθηνα
Η συζητηση οντως εχει ξεφυγει..
Το θεμα για μενα ειναι οτι υπαρχει κοσμος ο οποιος ενω γνωριζει την κατασταση με τα puppy mills συνεχιζει και αγοραζει κουταβια απο Pet Shops.
Δεν μπορουμε απο την μια να κραζουμε την καταντια των puppy mills και απο την αλλη να λεμε θα ξαναεπαιρνα απο Pet Shop.
Και επιτελους στην Ελλαδα μια ζωη αποποιουμαστε των ευθυνων μας. Δεν συμφωνω με την λογικη "το κρατος δεν κανει τιποτα γιατι να κανω εγω?Εγω θα σωσω την κατασταση?".
Ναι εγω!
Αν μπορω να κανω κατι για να βοηθησω ας το κανω/ουμε.
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Μαλλον καταλοιπα της Τουρκοκρατιας ,γονιδιακα καταγεγραμμενα στο προφιλ του Νεοελληνα ειναι ολα τουτα που διαβαζω!!!!!
Δεν εξηγειται αλλοιως πως πρεπει να μαχηθω για τα ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ.

Δεν επιλεγουμε να λειτουργησουμε ΥΠΕΥΘΥΝΑ και με ΣΥΝΕΠΕΙΑ σε κατι που θα κανει καλο στον κοινο μας ΣΚΟΠΟ (δεν αγοραζουμε τιποτε απο μαγαζια που πουλανε ζωα γιατι ετσι τιμωρουμε την τακτικη τους να πουλανε αυτα τα ζωα)
επειδη το κρατος θα επρεπε να κανει κατι που δεν κανει,αρα εμεις θα "βγαλουμε το φιδι απο την τρυπα"???????

ΘΕΑΤΡΟ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ!!!!!
Από που συνεπάγεται η λογική οτι φού δεν κάνει το κράτος κάτι ας παμε στο παρεμπόριο; Αν θεωρείς λάθος την επέμβαση του κράτους δικαίωμα σου αλλά το υπόλοιπο σενάριο περί προωθώ το παρεμπόριο από που προήλθε;
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Ποιος είπε δηλαδή αυτολεξή αφού δεν κάνει κάτι το κράτος εγώ θα πάω στο pet shop; Μάχεσαι όπως λες απέναντι σε κάτι που δεν λέχθηκε;
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Marcia θα βρεις τη λογική αυτή στο τόπικ αυτό.
Όταν σου λέει "είμαι κατά των pet shops" και πάει και παίρνει από pet shop λέγοντας ότι ο μόνος τρόπος να γίνει κάτι είναι να απαγορευτούν από την πολιτεία... τι ουσιαστικά σου λέει?
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Ποιος είπε δηλαδή αυτολεξή αφού δεν κάνει κάτι το κράτος εγώ θα πάω στο pet shop; Μάχεσαι όπως λες απέναντι σε κάτι που δεν λέχθηκε;
Μια προσεκτικη αναγνωση ολων των posts σε αυτο το topic θα σε κανουν μαλλον να καταλαβεις που και με ποιους τροπους υποστηριχθηκε η αποψη την οποια και μαχομαι.
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Ναι εντάξει αλλά όχι και οτι ο καθένας από μας που λέει πρέπει να παρέμβει το κράτος, προωθεί το παρεμπόριο γιατί δεν το λέει, λέει μόνο οτι πρέπει να παρέμβει το κράτος. τελεία. Δεν υπάρχει ειρμός με α για να το λέει προωθεί το παρεμπόριο. Είναι μία ακόμα άποψη συμπληρωματική στο να σταματήσει αυτό το εμπόριο. Και αν θυμάμαι καλά στο δικό μου σχόλιο απάντησες. Εγώ απλώς θεωρώ την κατάσταση ασυμάζευτη, αν το κράτος, που ποτέ του αλλά λέμε τώρα, έκλεινε τα pet shops, μπορεί να υπήρχε ελπίδα γιατί μιλάμε για εκατομμύρια κόσμο, δεν μπορείς να τους φτάσεις, ούτε εσύ, ούτε εγώ. Όσο για το φίλο μας δεν θα έπαιρνε από pet shop, αν αυτά δεν υπήρχαν.
 


bili.t

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2009
68
0
60
ΝΑΥΠΛΙΟ
mybassetdog.blogspot.com
Παράθεση:
Από το blog σου θα δω αν ο σκύλος σου είναι ή όχι αμφιβόλου ποιότητας? Πρωτότυπο! :rolleyes:
Απορώ γιατί όσοι είστε εκτροφείς ασχολείστε σαν κοροΐδα με τις εκθέσεις μορφολογιας και δεν φτιάχνετε ένα blog τζάμπα για να γλιτώσετε τα πήγαν- έλα, τα έξοδα και το κόπο! :p

Σημ. Γνωρίζω ότι εκεί που σταματούν τα επιχειρήματα, αρχίζει το υβρεολόγιο. Φρόντισε να συμπεριφέρεσαι κόσμια, διότι έχεις ήδη ξεπεράσει τα όρια.
εκτροφεας δεν ειμαι κ ουτε θα γινω ποτε γιτι δεν εχω τα φραγκα!

Παράθεση:
κατσε να καταλαβω ? εχεις παρει εργασιακο basset? εψαχνες για εργασιακο κυνηγο-λαγοσκυλο?
ουτε κυνηγος ειμαι! τον εχω για σκυλο συντροφιας κ οχι για κυνηγι,αλλα επειδη ανηκει στην κατηγορια "κυνηγετικα οσφρησης" απο που ειναι λογικο να κατατοπιστω κ να παρω πληροφοριες; απο εναν κυνηγο! Ενας εκτροφεας rutt τι ξερει να μου πει για τι ρατσα αφου δεν ασχολειτε με αυτην;δεν το λεω για να θιξω κανεναν! με τη λογικη μιλαω!
οταν λοιπον πηρα τον μικρο ηθελα να τον δει ενας κυνηγος να μου πει τη γνωμη του.Ετσι κ εγινε! Ο πρωην συναιτερος μου στο καταστημα ειδων κυνηγειου κ αλιειας που διατηρουσα πριν απο καποια χρονια ειναι κυνηγος.οταν το ειδε λοιπον η πρωτη του αντιδραση ηταν ενα πλατυ χαμογελο ολο χαρα κ η φραση του:" ναι! ειναι καθαρος! ".
αμφισσβητουμε τον κυνηγο;παμε στο πρωτο προτυπο basset που επικυρωσε η Αμερικανικη Λεσχη Κυνοφιλιας το 1964 βλεπε:http://akc.org/breeds/basset_hound/index.cfm (γιατι εγω δεν μπορω να γραφω με τις ωρες!)
χουμε λοιπον κ λεμε:γενικη εμφανιση,χαρακτηριστικα κεφαλιου,χειλη,λαιμο μυτη,προγουλι, ολα τα χαρακτηριστικα τα εχει.ειναι 2μιση χρονων με υψος 34 εκ.βαρος 23κιλα .
Αμφισβητεις ακομα rottie οτι ο σκυλος μου ειναι καθαροαιμος;Αν ναι οποτε κ αν κατεβεις καμια βολτα απο τα μερη μας σε προσκαλω να ερθεις να τον τσεκαρεις απο κοντα!(δεν ειρωνευομαι.σοβαρα μιλαω)
και οσο για τη συμπεριφορα μου! αν καταλαβω οτι ξεφευγω να εισαι σιγουρη οτι θα κανω μονη delete στο profile μου!
__________________
Δεν είχα ποτέ φίλους.Είχα πάντοτε όμως σκυλί!!!..:rolleyes:
 


bili.t

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2009
68
0
60
ΝΑΥΠΛΙΟ
mybassetdog.blogspot.com
ανοιξα καινουριο θεμα για δεν θεορω να μιλαω για θεματα που αφορουν εμενα στο χωρο καποιου αλλου,αλλα δυστυχως με εσβυσε η ruttie γιατι δεν ειχα σωστο τιτλο(δεν καταλαβα κ καλα για να πω την αληθεια! ομως πρεπει να απαντησω νομιζω γιαυτο ζητω συγνωμη απο το δημητρη! που εξακολουθω να απαντω απο εδω.