Παιδί με σύνδρομο Down και σκύλος




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Φοβερό βίντεο!!!
Κι εγώ... δεν έχω λόγια...

Για το Labrador, είναι σαφώς το "παιδί του"... πιθανόν να έχει "αναλάβει" να δώσει και τη ζωή του για το παιδάκι... τα πιο θλιμμένα (ή "συλλογισμένα") μάτια Labrador που έχω δει???
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Πραγματικα εκπληκτικο. Ειδικα το σημειο 1:27 ειναι απιστευτο. Πρεπει να εχουνε πολυ ομορφη σχεση. Και το πιστευω οτι το παιδι το καταλαβαινει το σκυλι γιατι τα παιδια καταλαβαινουν πολλα περισσοτερα απο εμας. Μαρεσει πολυ και το 3:24 που το μικρουλη βαζει τα χερακια του μεσα στο στομα του σκυλου. Βασικα του πιανει την μουσουδα. Πολυ ομορφο και συγκινητικο βιντεο.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.650
7.754
Υπέροχο, μια εικόνα (βίντεο στην συγκεκριμένη) χίλιες λέξεις..
Ότι και να πω γι αυτή τη φυλή είναι λίγο..Μπορεί να μην συναρπάζει με την σπανιότητα της αλλά η αφοσίωση και η επαφή με τον άνθρωπο τους είναι μαγική.
Πραγματικά νομίζω κι εγώ ότι ο σκύλος νοιώθει το παιδάκι "δικό του".
 




golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Kαταπληκτικο,απο τα πιο τρυφερα βιντεο...Βασικα,ουτε εγω μπορω να βρω ακριβως τα λογια για να περιγραψω τα συναισθηματα που μου προκαλει..
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Υπέροχο. Ποσοι άνθρωποι συμπεριφέρονται έτσι? Τόση στοργή.

Sent from my HTC Vision using Tapatalk 2
 






arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Σου προκαλεί δέος όλη η σκηνή με το σκύλο και το παιδί...........

Να φανταστείτε απλά, ότι εμείς που είμαστε ''άνθρωποι'' κάνουμε εκτρώσεις στο άκουσμα της είδησης ότι το παιδί που θα γεννηθεί πάσχει από σύνδρομο down (να αναφέρω ότι μόλις το 2% των ανθρώπων φέρνουν αυτά τα παιδιά στον κόσμο εν γνώσιν τους, το διάβασα σε μια έρευνα).
Οι σκύλοι όμως δεν τους ενδιαφέρει αν είμαστε όμορφοι ή άσχημοι, άσπροι ή μαύροι, έξυπνοι ή με διανοητικά προβλήματα..........το μόνο που έχουν να δώσουν είναι ΑΓΑΠΗ..........

Μπράβο για το βίντεο......συγκινητικό και τρυφερό..........
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Φιλαράκι-παρεάκι...:)

Πράγματι, τους σκύλους δεν τους νοιάζει τι και ποιος είσαι...(όπως τα λέει ο/η arrigo_corso)
Και να πεις/κάνεις και καμιά χαζομάρα, ούτε αυτό τους νοιάζει..., δεν θα σε παρεξηγήσουν...
Μακάρι να μαθαίναμε περισσότερα και να τα εφαρμόζαμε και στις δικές μας σχέσεις...

Ωραίο το βίντεο Αλίκη!
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Παιδιά εμένα γιατί μου δίνεται η εντύπωση της αποφυγής της επαφής από το παιδί ? :rolleyes:
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Παιδιά εμένα γιατί μου δίνεται η εντύπωση της αποφυγής της επαφής από το παιδί ? :rolleyes:
Και εμένα το ίδιο... αλλά δεν το ελεγα μην ειμαι ακυρη και δεν "βλέπω"
Αλλά βλέπω διαρκως να σπρώχνει το σκύλο και να αποφεύγει κάθε επαφη.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Φυσικά δεν ξέρουμε και τον βαθμό νοητικής στέρησης του παιδιού...ίσως και το γεγονός ότι αγγίζει τον σκύλο να είναι μια θετική αντίδραση αλλά και πάλι...δεν μου δίνεται η αίσθηση ότι το παιδί επιδιώκει την επαφή εν αντιθέσει με τον σκύλο!!
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Συμφωνώ και εγώ κορίτσια αλλά ακριβώς επειδή δε ξέρω πως αντιδρά ένα παιδάκι με το σύνδρομο αυτό, είπα ότι δε μπορώ να "διαβάσω" την αντίδραση του. Βρίσκω όμως την αντίδραση και τη προσπάθεια του σκύλου άκρως γλυκιά και ευαίσθητη.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Κι εγώ αυτό σκέφτηκα, ειδικά στην αρχή του βίντεο. Οτι το παιδάκι δε θέλει τόσο κοντινή επαφή. Δεν ανταποκρίνεται στις κινήσεις του σκύλου.

Μετά σκέφτηκα πόσες φορές έχω πει "φύγε" από το πρωί στο δικό μου σκύλο που με ακολουθεί σε κάθε βήμα και μ΄έχει εκνευρίσει είναι η αλήθεια.... :(
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.650
7.754
Ναι , το παιδάκι αποφεύγει την επαφή, μάλιστα το σπρώχνει συνέχεια. Αυτό μπορεί να σημαίνει αυτό που λέει η kopritis εκείνη την φάση του βίντεο απλά δεν ήθελε παιχνίδια με τον σκύλο του, μπορεί να σημαίνει ότι έχει μεγάλο βαθμό νοητικής στέρησης και δεν μπορεί να εκφράσει με πολλούς τρόπους την οικειότητα του με το ζώο, πάντως ο σκύλος του δείχνει μεγάλη τρυφερότητα και προσοχή κι αυτό σίγουρα κάτι λέει για την σχέση τους.
 




Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Είναι πανέμορφο... :)
Σημασία έχει ότι το παιδί δεν φοβάται το σκύλο.
Για να φτάσει σε σημείο να "διώχνει" το σκύλο σημαίνει ότι έχει έρθει πολλές φορές σε επαφή μαζί του! :)
Δεν είναι λίγα τα ιδρύματα που χρησιμοποιούν σκύλους θεραπείας! :)
Τι όμορφο!!! :) :) :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.933
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95