Περί αναπαραγωγής και στείρωσης


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Για τα αδέσποτα ευθύνονται:
1. Τα μη ελεγχόμενα ζευγαρώματα
2. Ιδιοκτήτες που παρατούν σκυλιά στο δρόμο.

ΤΕΛΟΣ.
Κανένας άλλος.
Συμφωνώ και σε αυτό .
αντε να βάλουμε ενα τέλος.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Μπορεί να θεωρείς ρατσιστική αυτήν την άποψη - αλλά δές σε τί ποσοστό τα ημίαιμα είναι στις φιλοζωικές πρός υιοθεσία.
Δές ποιά τελικά υιοθετούνται (τα περισσότερα με άκρως "ρατσιστικά" κατ'εσένα κριτήρια) - δές ΠΟΣΑ είναι στον δρόμο - αλλά αναλογίσου και πόσο κακό κάνει κάποιος όταν δίνει ένα μεγαλόσωμο ημίαιμο από την γέννα του σε μία οικογένεια ... πόσο σπάνια είναι αυτά τα σπίτια που θα υιοθετούσαν ένα τέτοιο ζώο και πώς καταναλώνονται αυτές οι θέσεις που θα μπορούσαν (σε έναν καλύτερο κόσμο) να καταληφθούν από ζώα που ζούν σε κλουβιά ή πεθαίνουν από 1000δες αιτίες στον δρόμο ...
Για αυτή και μόνο τη λογική ...
 


caucasian

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2008
77
0
kilkis
Ο σκύλος σαν ζώο, έτσι ενημερωτικά στο λέω, είναι προϊών του ανθρώπου.

Ο κάθε σκύλος.

Και ο ημίαιμος.

Παλιά δεν στείρωναν τα σκυλιά τα οποία δεν τα θεωρούσαν άξια, τα σκοτώνανε. Και ακόμα το κάνουνε.

Τώρα εμείς σαν "πολιτισμένοι" τα στειρώνουμε.

Εσύ καλά κάνεις και επιτρέπεις στα σκυλιά σου να αναπαραχθούν σύμφωνα με τις επιθυμίες τους αλλά αν το κάνανε απο παλιά αυτο που κάνεις εσύ τώρα δεν θα είχες ποτέ σκυλί διότι δεν θα υπήρχαν τα σκυλιά.

Αρά δεν είσαι καθόλου κυνόφιλη μιας και δεν βοηθάς στο να διατηρούνται και να αναπαράγονται σκυλιά τα οποία είναι άξια να αναπαράγονται.
μπραβο κυνοφιλε εσυ εισαι ειδημων στις αναπαραγωγες.
 


caucasian

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2008
77
0
kilkis
καλα ρε παιδια τη κολλημα ειναι αυτο με το ζευγαρωμα η καημενη η bouki την γνωμη τις ηθελε να πει.
 




ainte

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2008
184
0
Αλεξανδρούπολη
Και για να μην μιλάμε θεωρητικά βρες μου λύση στο πρόβλημα που θα σου πω.

Έρχεται μια σκύλα και γεννάει έξω απο το σπίτι μου 7 κουτάβια.
Μετα απο πάαααααρα πολύ προσπάθεια βρίσκω και τα δίνω. Και μερικά τα έδωσα σε ανθρώπους που δεν ήθελα να τα δώσω άλλα ή θα τα έδινα ή θα τα κρατούσα όλα που δεν γινοταν.

Λοιπόν αυτην την σκύλα εσύ τι θα την έκανες εαν δεν μπορούσες να την κρατήσεις;
Θα την έδινες αστείρωτη σε κάποιον;
Θα την άφηνες ξανά στον δρόμο να ξαναγεννήσει σύμφωνα με την φύση της;

Πες μου σε παρακαλώ τι θα έκανες με ένα πραγματικό πρόβλημα.
 


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
καλα ρε παιδια τη κολλημα ειναι αυτο με το ζευγαρωμα η καημενη η bouki την γνωμη τις ηθελε να πει.

τώρα με δουλευεις ; έχω αρχισει και φοβάμε εδώ μέσα έχω αρχισει να αισθάνομαι ένοχη για όλα τα αδεσποτα που κυκλοφορούν, προχωραω και λέω βρε λες να είναι κανενα τρισεγγονο της Σάνη ; αληθεια τώρα δεν κανώ πλάκα
 




bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Και για να μην μιλάμε θεωρητικά βρες μου λύση στο πρόβλημα που θα σου πω.

Έρχεται μια σκύλα και γεννάει έξω απο το σπίτι μου 7 κουτάβια.
Μετα απο πάαααααρα πολύ προσπάθεια βρίσκω και τα δίνω. Και μερικά τα έδωσα σε ανθρώπους που δεν ήθελα να τα δώσω άλλα ή θα τα έδινα ή θα τα κρατούσα όλα που δεν γινοταν.

Λοιπόν αυτην την σκύλα εσύ τι θα την έκανες εαν δεν μπορούσες να την κρατήσεις;
Θα την έδινες αστείρωτη σε κάποιον;
Θα την άφηνες ξανά στον δρόμο να ξαναγεννήσει σύμφωνα με την φύση της;

Πες μου σε παρακαλώ τι θα έκανες με ένα πραγματικό πρόβλημα.

Αντε πάλι .... τι να σου απαντησω ; θα την κραταγα . όπως και έχω κάνει
δεν μπορω να σου απαντησω υποθετικα αλλα θα την κραταγα
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Η "καημένη" η Bouki καλά θα κάνει να ενημερωθεί και απλά να φροντίζει να μην αναπαράγονται τα ζώα της. Το "κόλλημα" που λες θα έπρεπε να το έχουν όλοι οι ευαισθητοποιημένοι άνθρωποι μήπως και σωθεί καμιά φορά αυτή η χώρα απ' το τεράστιο πρόβλημα των αδέσποτων ζώων.
 


caucasian

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2008
77
0
kilkis
οταν λετε την φραση τα κουταβια των σκυλιων σου τα κουταβια τα κουταβια και παει λεγωντας ειναι μια μεγαλη ανοησια ο καθενας μας ειτε εχει ημιαιμο ειτε εχει καθαροαιμα και θελει να κανει μια γεννα θα πρεπει να ειναι υπευθηνος και να βρει υπευθηνα ατομα να τα δωσει και οι επομενοι παλι το ιδιο,συμφωνω σε μεγαλο ποσοστο μαζι σας 90% αλλα δεν μπορω αυτους που δεν σεβονται την γνωμη του αλλου και ειναι απολυτη ποτε δεν ζευγαρωνουμε τα σκυλια.προς θεου παιδια κανουμε διαλογο και αντλασουμε αποψεις δεν προσπαθουμε να επιβαλουμε την γνωμη μας σε αλλους
 


caucasian

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2008
77
0
kilkis
Η "καημένη" η Bouki καλά θα κάνει να ενημερωθεί και απλά να φροντίζει να μην αναπαράγονται τα ζώα της. Το "κόλλημα" που λες θα έπρεπε να το έχουν όλοι οι ευαισθητοποιημένοι άνθρωποι μήπως και σωθεί καμιά φορά αυτή η χώρα απ' το τεράστιο πρόβλημα των αδέσποτων ζώων.
το προβλημα των αδεσποτων δεν ειναι μονο (αναπαραγωγη)εχεις στο σκυλι σου τσιπακι
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Γιατί είναι ανοησία?
Θεωρείς ότι είναι στην κρίση μας αν θα ζευγαρώσουμε ή όχι το σκύλο μας?
Σου λέει η Λουκία ότι τράβηξε τα χίλια μύρια με σκύλο από γέννα byb και δικαιούται τόσο να έχει "κόλλημα" όσο και να προσπαθεί να προστατέψει τους άλλους. Και να ήταν μόνο αυτή...
Και πέρα απ' αυτό πρέπει να σκεφτόμαστε και λίγο τα καημένα τα αδέσποτα εκτός απ' τους "καημένους" που λένε τη γνώμη τους, χωρίς να αντιλαμβάνονται ότι όντως το εξαθλιωμένο, πεινασμένο ημίαιμο που βλέπουν στο πεζοδρόμιο μπορεί να είναι τρισέγγονο του δικού τους.
Ή όταν το βλέπουν, να σκέφτονται ότι δεν χρειάζεται να γεννηθούν άλλα ημίαιμα ζώα όταν υπάρχει αυτό και περιμένει να βρει σπίτι.

Εντιτ: ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ. Το πρόβλημα πηγάζει απ' την ανεύθυνη αναπαραγωγή και από τις εγκαταλείψεις ζώων. Αν θες να βάλουμε και τις απώλειες ας τις βάλουμε. Ωστόσο το ποσοστό αυτό είναι ΠΟΛΥ μικρό. Άσε που ένα μαθημένο σε σπίτι ζώο δύσκολα επιβιώνει μόνο του - πάλι μικραίνει το ποσοστό.
 


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Η "καημένη" η Bouki καλά θα κάνει να ενημερωθεί και απλά να φροντίζει να μην αναπαράγονται τα ζώα της. Το "κόλλημα" που λες θα έπρεπε να το έχουν όλοι οι ευαισθητοποιημένοι άνθρωποι μήπως και σωθεί καμιά φορά αυτή η χώρα απ' το τεράστιο πρόβλημα των αδέσποτων ζώων.
Μακάρι να ευθυνόμουν εγω και άλλοι σαν εμενα για τα αδεσποτα , θα ήταν ευλογία Θεού.
 


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
οταν λετε την φραση τα κουταβια των σκυλιων σου τα κουταβια τα κουταβια και παει λεγωντας ειναι μια μεγαλη ανοησια ο καθενας μας ειτε εχει ημιαιμο ειτε εχει καθαροαιμα και θελει να κανει μια γεννα θα πρεπει να ειναι υπευθηνος και να βρει υπευθηνα ατομα να τα δωσει και οι επομενοι παλι το ιδιο,συμφωνω σε μεγαλο ποσοστο μαζι σας 90% αλλα δεν μπορω αυτους που δεν σεβονται την γνωμη του αλλου και ειναι απολυτη ποτε δεν ζευγαρωνουμε τα σκυλια.προς θεου παιδια κανουμε διαλογο και αντλασουμε αποψεις δεν προσπαθουμε να επιβαλουμε την γνωμη μας σε αλλους
Ευχαριστώ
 


caucasian

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2008
77
0
kilkis
ποιοι απο εσας εχεται ηλεκτρονικοι ταυτοτητα στο σκυλι σας? γιατι ολα τα σκυλια που γεννιουνται να μην εχουν? τα πραγματα ειναι απλα ταυτοτητα και βαρυ προστιμο μετα τερμα ολα σιγα σιγα θα παρουν τον δρομο τους προς το καλο και σκυλια δεν θα πετιουνται λες και ειναι σκουπιδια ουτε γεννες ανεξελεγκτες θα εχουμε.αυτη ειναι η γνωμη το να λεμε ο ενας τον αλλον μην ζευγαρωνεις ποτε χειροτερα τα κανουμε και οχι καλυτερα.
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
προς θεου παιδια κανουμε διαλογο και αντλασουμε αποψεις δεν προσπαθουμε να επιβαλουμε την γνωμη μας σε αλλους
Για να γίνει σοβαρός διάλογος θα πρέπει να υπάρχουν σοβαρά επιχειρήματα.

Σοβαρά επιχειρήματα δεν είδα ούτε στο θέμα με την περιπτωση του φίλου σου (ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΡΣΕΝΙΚΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑΤΟΣ) που προσπαθούσε να δικαιολογήσει το back yard breeding στο οποίο επιδίδεται με μεγάλη επιτυχία , ούτε στο παρόν θεμα που η φίλη bouki μας βομβαρδίζει με ευχολόγια και φαιδρότητες περι …Χίτλερ και στείρωση ...γυναικών.

Μόλις βρείτε αξιόλογα επιχειρήματα για να τεκμηριώσετε αξιοπρεπώς την άποψη σας, ευχαρίστως να κάνουμε σοβαρό, εποικοδομητικό και γόνιμο διάλογο.

Εις το επανιδειν. :)
 


bouki

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Εγω εγκαταλείπω chloe, δεν μπορώ να διαβάζω αλλα ευχαριστώ και παρακαλώ και μακάρι να ηταν όλοι σαν εμένα και άλλα βλακώδη.
Παλι μου βάζεις λόγια που δεν είπα !!!!
Δεν πειράζει καλό μεσημέρι ;)