Περί τρόπου απόκτησης σκύλου


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Θα ειχε ενδιαφερον αν μπορουσε καποιος να δει τι εχει αλλαξει, αν εχει κατι, στα ποσα χρονια(; )λειτουργιας του φορουμ. Ελπιζω να μη με επιανε μαυρη καταθλιψη με το αποτελεσμα.
Μάλλον μαύρη κατάθλιψη θα μας έπιανε όλους.
Από την άλλη ομως οι αλλαγές σε μια κοινωνία σαν τη δική μας που λίγοι ακολουθούν το ηθικό, ακόμη και αν αυτό τους ξεβολέψει οικονομικά και μη, είναι πολύ αργές. Οπότε συνεχίζουμε την ενημέρωση και ελπίζουμε.
Μακάρι και οι νέοι δάσκαλοι να ενημερώνουν και στα σχολεία. Γιατί για σχεδιασμό πιο γενικό δεν ελπίζω.
 
  • Like
Reactions: zenio


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Είμαι στο φόρουμ από το 2009.......δεν νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι.....τουλάχιστον στο θέμα της απόκτησης του 1ου σκύλου. Κάθε μέρα τα ίδια χάλια......
 




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Εγω ειμαι πιο αισιοδοξη και μολις βρω χρονο θα πω τι πιστευω στο αλλο θεμα. Απλως να, αυτο το
Από την άλλη ομως οι αλλαγές σε μια κοινωνία σαν τη δική μας που λίγοι ακολουθούν το ηθικό,
με ενοχλει. Δεν ειμαι σιγουρη αν αλλες κοινωνιες ακολουθουν περισσοτερο το ηθικο. Ακοουθουν το νομιμο γιατι εχει επιπτωσεις. Ολοι σε ολα τα μερη του κοσμου ειμαστε το ιδιο ηθικοι και ανηθικοι. Οι 'πρωτιες' ειτε καλες ειτε κακες δινουν λαθος μηνυμα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
με ενοχλει. Δεν ειμαι σιγουρη αν αλλες κοινωνιες ακολουθουν περισσοτερο το ηθικο. Ακοουθουν το νομιμο γιατι εχει επιπτωσεις. Ολοι σε ολα τα μερη του κοσμου ειμαστε το ιδιο ηθικοι και ανηθικοι. Οι 'πρωτιες' ειτε καλες ειτε κακες δινουν λαθος μηνυμα.
Δεν κατάλαβα τι σε ενοχλεί.
Το κοινωνίες σαν την δική μας όμως που έγραψα σίγουρα δεν το κατάλαβες γιατί εννοούσα σύγχρονες δυτικές κοινωνίες όχι την ελληνική μόνο.
Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα, σε καμία χώρα δεν υπάρχει υπάρχει μεγαλύτερος αριθμός "ηθικών" ή "ανήθικων", απλώς στις υπολοιπες χώρες της Ευρώπης οι νόμοι δεν υπάρχουν μόνο, όπως εδώ, αλλά εφαρμόζονται κιόλας.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Θα εκφράσω έναν προβληματισμό που έχω.
Παρατηρώ ότι είστε πολύ αρνητικοί στο να αποκτήσει κάποιος σκύλο, από κάποιον γνωστό, που είτε ζευγάρωσε το σκυλί του εν γνώσει του (για τη γέννα ρε γαμώτο :eek:, και δεν έχει σκεφτεί τα περί αδεσποτων :mad:), είτε υπήρξε στιγμιαίο λάθος, και δεν θέλει να πουλήσει τα κουτάβια, δηλ. να αποκτήσει κέρδος, άρα δεν μιλάω για byb.
Υποστηρίζετε τις υιοθεσίες των αδέσποτων και λέτε ότι με την απόκτηση ενός σκύλου που γεννήθηκε με τον παραπάνω τρόπο, ένα αδέσποτο στερείται ένα σπίτι ή ότι διογκώνεται το πρόβλημα των αδέσποτων (το οποίο έχει μία βάση).
Νομίζω ότι υπάρχουν περιπτώσεις ιδιοκτητών που θέλουν μια συγκεκριμένη ράτσα, και δεν τους νοιάζει το pedigree. Υιοθετούν λοιπόν έναν σκύλο που έστω εμφανισιακά είναι αυτό που θέλουν. Αν δεν τον υιοθετήσουν, ισως καταλήξει και αυτός αδέσποτος.
Ρωτάω λοιπόν, γιατί τόσος αρνητισμός; Τη στιγμή μάλιστα που υπάρχει ημιμάθεια σε πολύ κόσμο. Γιατί δεν χαιρόμαστε που ένα σκυλάκι βρήκε ένα σπίτι;
Μην πέσετε να με φάτε, κουβέντα να γίνεται
Θα σου απαντησω με ενα Θεμα που ανοιξα εγω το 2012.. ειμαστε 2017.. δεν εχει αλλαξει τιποτα εκτος το οτι βαρεθηκα να το ανανεωνω. Αν και οι φωτογραφιες ειναι αυτες που θα σου εδιναν απαντηση στα ερωτηματα σου.... δυστυχως δεν υπαρχουν πια.
http://www.dogforum.gr/community/threads/Καθαρόαιμα-στο-δρόμο.22188/#post-550320
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Κι επειδή αυτό είναι από τα αγαπημένα μου θέματα...είμαι υπέρμαχος της θεωρίας ότι στις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης οι άνθρωποι κάνουν το σωστό μόνο και μόνο απο τον φόβο της τιμωρίας, έχουν λιγότερο αναλυτική σκέψη από ότι εμείς, δεν θα σκεφτούν δηλαδή εύκολα την συνέπεια της πράξης τους παρά μόνο αν αφορά αυτούς.
Το βλέπω καθημερινά γιατί συμβιώνω με έναν άνθρωπο από άλλη χώρα και άνω του μετρίου και παρόλα αυτά βλέπω την από επιλογή στάση ζωής του "το κράτος θα φροντίσει για αυτό" . Βλέπουμε σκύλο που παλεύει να περάσει απέναντι στην Μαραθώνος, σταματάμε δεξιά και προσπαθούμε να τον φέρουμε προς εμάς για να τον σώσουμε, φοβισμένος δεν ανταποκρίνεται καθόλου στις προσπάθειες μας, κάποια στιγμή απομακρύνεται και φεύγουμε...Τι θα απογίνει; Κατ' εμέ θα τον πάτησε αυτοκίνητο σίγουρα, κατά τον αλλοδαπό θα τον μαζέψει ο Δήμος...Καημένε αλλοδαπέ 8 χρόνια μένεις στην Ελλάδα και ακόμη πιστεύεις στον από μηχανή Θεό..;;;
Θέλω να πω μ'αυτό ότι ζώντας σε κοινωνίες οργανωμένες μέχρι το μεδούλι και με κανόνες σχεδόν μαθηματικούς να διέπουν όλη τους τη ζωή έχει αδρανίσει η ελεύθερη βούληση και όλη τους η δράση καθοδηγείται πάντα. Π.χ. θα ανακυκλώσουν γιατί πρέπει, γιατί υπάρχουν κανόνες, γιατί τους καθοδηγούν. Δεν θα κάνουν εύκολα όμως κάτι καλό αν για αυτό δεν υπάρχει κάποια καθοδήγηση..Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή και σίγουρα έχω ξεφύγει πολύ από το θέμα.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
φιλότιμο το λένε και δεν μεταφράζεται σε καμιά άλλη γλώσσα.
Έτσι είναι ωστόσο αν περιμένεις μια χώρα να λειτουργήσει μόνο και μόνο βασισμένη στο φιλότιμο τότε θα έχεις τα αποτελέσματα της δικιάς μας...
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Συλλογικο φιλοτιμο;; :)
Για κοιτα λιγο στην πρωτη σελιδα το κουταβι απ τους θρακομακεδονες. Να το χ@*ω αν μεταφράζεται ή οχι, αν δεν το χεις.

Συμφωνω απολυτως @l.Kyveli. Ειχα διαβασει πιο πανω σχολια για Ελλαδιτσα και Ελληναρες και χαλιεμαι καπως.

Εμενα με εχουν βοηθησει/εξυπηρετησει ανθρωποι στις περισσοτερες χωρες που εχω επισκεφτεί (δεν ειναι και πολλες.. αλλα λεμε τωρα) χωρις να οφειλουν ουτε να εχουν να κερδισουν κατι. Το πιο τρανταχτο που εχω ειναι, στην Αγγλια που ειναι και κολλημενοι. Εχουμε ξεμεινει με μια φιλη απο λαθος σε ενα σταθμο τρενου εκτος Λονδινου και πρεπει να παμε αεροδρομιο. Εχει λεωφορειο μια ωρα αργοτερα οπου θα ειχαμε χασει την πτηση και μας λυπηθηκε ο οδηγος που αποσυροταν και μας πηγε αυτος. Κατι που φανταζομαι ειναι παρατυπο. Χωρις να μας την πεσει, βιασει, κλεψει, τιποτα.

Για να το παιξω οτι δε βγηκα τρελα οφφ τοπικ...
Στην Αγγλια που, χωρις να εχω στοιχεια, παρολη την παραδοση, εχω την αισθηση οτι οι περισσοτεροι εχουν σκυλια απο ιδιωτικες γεννες. Γινεται του byb το καγκελο. Ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος

Edit:
Government figures indicate 560,000 puppies are born in England each year, but the Battersea Breeding Report 2015exposes the failures of the current licensing system, showing that only 12% of these puppies are born to licensed breeders.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: l.Kyveli


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Δική μου εμπειρία συνδεδεμένη έμμεσα με το θέμα: Εκεί που πάω για grooming τον κονδό, γνώρισα μια κυρία από την Ολλανδία η οποία οργανώνει με δικά της έξοδα ολόκληρες αποστολές διάσωσης των βαρελόσκυλων-αδέσποτων της Μυτιλήνης. Ταξιδεύει από κ προς τη χώρα της με δικά της έξοδα, κάνει προσωρινή φιλοξενία και φροντίζει να υιοθετηθούν τα σκυλιά. Οταν ντροπιασμένη (γιατί μόλις μου είχε εξηγήσει τι είναι τα βαρελόσκυλα) της εξέφρασα θαυμασμό και συζητήσαμε το θέμα εθελοντισμού στην ελλάδα, μου εξήγησε επίσης πως στη χώρα της, κάθε εργαζόμενος κάνει κάποιου τύπου εθελοντισμό ως καθημερινό πρόγραμμα μετά την εργασία του για 2-4 ώρες. Ετσι, ως νοοτροπία, σχεδόν όπως είναι κανείς υποχρεωμένος να εργάζεται. Δεν ξέρω αν έχουν και τι κάνουν με τα αδέσποτα στην ολλανδία. Θαύμασα όμως τη συλλογική-εθελοντική δράση και τη ζήλεψα ως νοοτροπία κοινωνίας
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Τους τελευταίους μήνες, κυκλοφορούν καθημερινά, ωραιότατες τηλεοπτικές διαφημίσεις!
Τι άλλο πρέπει να γίνει, για να ενημερωθεί ο κόσμος;
Να πηγαίνουμε πόρτα-πόρτα εμείς οι tough lovers, και να μοιράζουμε φυλλάδια;
Οποιος θέλει να μάθει, μαθαίνει. Οποιος βαριέται, βρίσκει άπειρες δικαιολογίες.
Δυστυχως οσο υπαρχουν ακομα κτηνιατροι που λενε πριν στειρωσεις την σκυλα σου
κανε και μια γεννα στραφι πανε και τα σποτ και οι καμπανιες ακομα και τα φυλλαδια να
μοιρασουμε που λες δεν θα δουμε διαφορα. . .
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Δική μου εμπειρία συνδεδεμένη έμμεσα με το θέμα: Εκεί που πάω για grooming τον κονδό, γνώρισα μια κυρία από την Ολλανδία η οποία οργανώνει με δικά της έξοδα ολόκληρες αποστολές διάσωσης των βαρελόσκυλων-αδέσποτων της Μυτιλήνης. Ταξιδεύει από κ προς τη χώρα της με δικά της έξοδα, κάνει προσωρινή φιλοξενία και φροντίζει να υιοθετηθούν τα σκυλιά. Οταν ντροπιασμένη (γιατί μόλις μου είχε εξηγήσει τι είναι τα βαρελόσκυλα) της εξέφρασα θαυμασμό και συζητήσαμε το θέμα εθελοντισμού στην ελλάδα, μου εξήγησε επίσης πως στη χώρα της, κάθε εργαζόμενος κάνει κάποιου τύπου εθελοντισμό ως καθημερινό πρόγραμμα μετά την εργασία του για 2-4 ώρες. Ετσι, ως νοοτροπία, σχεδόν όπως είναι κανείς υποχρεωμένος να εργάζεται. Δεν ξέρω αν έχουν και τι κάνουν με τα αδέσποτα στην ολλανδία. Θαύμασα όμως τη συλλογική-εθελοντική δράση και τη ζήλεψα ως νοοτροπία κοινωνίας

Βρήκα αυτό και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον και εντυπωσιακό αν δε βαριέσαι να το διαβάσεις, δεν είναι μεγάλο.

Κατά τ' άλλα προσωπικά πιστεύω πως στην Ελλάδα έχουμε την τάση να εξιδανικεύουμε το "έξω". Ναι μεν..αλλά με μέτρο. Το κάνουμε με όλα και καταντάει κουραστικό. Δεν είναι όλα ιδανικά. Και το λέω όντας καρπός δυο ανθρώπων απο διαφορετικές χώρες, με διαφορετικές αξίες και νοοτροπία (και όχι ΔΕΝ ισχύει το una razza una faccia - αν το πεις σε Ιταλό παίζει να σε ξεντεριάσει επί τόπου :p). Στην Ιταλία τα πράγματα επί το πλείστον είναι άθλια να ξέρετε. Ναι μεν ξεκίνησαν πολύ νωρίτερα το τσιπάρισμα και το τατουάζ που ήταν προγενέστερο, αλλά η έλλειψη ενημέρωσης θερίζει. Και καλό είναι να λαμβάνουμε υπόψη πως όταν μιλάμε για μια χώρα, μιλάμε για το σύνολο αυτής και όχι για την πρωτεύουσα. Όντας λοιπόν από το Νότιο κομμάτι της Ιταλίας, σας πληροφορώ ότι τα πράγματα είναι άθλια. Επίσης, όσον αφορά τις Σκανδιναβικές αλλά και τις γενικότερα πιο "ανεπτυγμένες" χώρες, ας μην ξεχνάμε τα μπαν λιστ και τις θανατώσεις. Δείτε εδω ένα άθρο για τη Δανία συγκεκριμένα. Σορυ αλλά..όχι. Τέλος ας μη ξεχνάμε τα περίφημα gas chambers της Ιαπωνίας καθώς και τα περίφημα pounds των ΗΠΑ και του Καναδά όπου τα ζώα που μένουν στα αζήτητα, θανατώνονται άμεσα με ενέσιμο φάρμακο. Μπορούμε κι εμείς να το κάνουμε παιδιά. Να δεις μετά αν θα έχουμε αδέσποτα.

Με τα παραπάνω θέλω να πω πως σε όλα υπάρχουν δυο όψεις. Γενικά μου τη δίνει λίγο αυτή η συνεχόμενη γκρίνια. Ναι είναι απαίσια τα πράγματα και έχουμε πολυυυυυυυυ δρόμο μπροστά μας. Αλλά εγω η Έλενα προσπαθώ. Και μαζί μου προσπαθούν άλλοι 10. Και ίσως απο εμάς τους 11 προκύψουν άλλοι 11. Πουθενά δεν υπάρχει το ιδανικό κατ' εμέ. Και όπως είπε και ο elpinor παραπάνω, "φιλότιμο" το λένε και όχι μόνο. Ανθρωπιά, αγάπη, αλτρουισμός είναι οι έννοιες που θεωρώ όχι ότι λείπουν, απλά θέλουν ενίσχυση. Όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά παγκοσμίως.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Συμφωνώ και το λινκ που πρότεινες εξαιρετικά ενδιαφέρον! Απλά να προσθέσω ότι μια κάποια "ζήλια" για κάποιες ευνομούμενες κοινωνίες την έχω...ειδικά την περίοδο αυτή που διανύουμε. Ομως παράλληλα, σε αυτήν την περίοδο ξεπετάγονται και τάσεις/δράσεις ορμώμενες από τις αξίες που ανέφερες στο τέλος. Μειοψηφική ιστορία; Εστω. Είναι όμως κάτι και είναι σημαντικό.
una razza una faccia: το ξεστόμισε η μάνα μου σε ιταλό στην ιταλία...o_O χροοοονια πριν...όχι δεν την ξεντέριασε, την παρέπεμψε στους νότιους όμως με φανερά ενοχλημένο ύφος:D
 
  • Like
Reactions: HolywoodBrn