cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
νο πρόμπλεμ ατ ολ

(έτσι κι αλλιώς το κυρίως θέμα δεν ενδιαφέρει κανέναν)


οχι φιλαρακι πολυ ενδιαφερον το θεμα σου, μην το λες αυτο
οριστε να παραθεσω κι εγω μια καταχωρηση σε εφιμεριδα (μαλλον)
o Ντεμπσι(αμερικανος μποξερ) με τον Κινγκ λογικα πριν απο καμια 90αρια χρονια
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@Yorkaddict
Κανεις ποτε δεν ζητησε να εξαφανιστει το level.
Παραδοξο ισως.
Αυτο που πραγματικα θελανε ειναι ενα δαγκωμα που το εχω ακουσει ως "forbice reversa" κ ειναι αυτο που τα μπροστινα πανω πεφτουν ΑΚΡΙΒΩΣ (εφαρμοστα) πισω απο τα κατω.
Αρχικα το προτυπο ανεφερε μονο undershot κ level acceptable. Οταν παραγινε το κακο ευτυχως το καταλαβαν με την ανανεωση περισυ το μαζεψαν κ το εκαναν undershot 5mm max k level.

@sea-mol
Ερώτηση κρίσεως (κρίσιμη δηλαδή) για τον προγναθισμό.
Τους παράλληλους άξονες στο Μαστίνο και τους συγκλίνοντες (που ευνοούν προγναθισμό) στο Κάνε, πότε τους θεσπίσανε? Έχουμε παλιές φωτογραφίες από κανε με παράλληλους?
Έχουν γνώμη για τους άξονες οι "παραδοσιακοί εκτροφείς" east?
Στο δικό μου το φτωχό κυνολογικά μυαλό, είναι ένα σημαντικότατο όριο ανάμεσα στις Μαστιφ και τις Μολοσσοειδείς φυλές το αν θα φύγουν οι άξονες σε συγκλίνοντες.
Μήπως κάπου εκεί τα κάνανε λίγο μούτι τα πράγματα?
Ενημερώστε πλιζ
Υπηρχαν απο παντα συγκλινοντες αξονες κρανιου ρυγχους.
Ισως οχι τοσο εντονα οπως τωρα, αλλα οι παραλληλοι ηταν ποιο σπανιοι.
Μπορω να σου βρω φωτο απο το αρχειο παλιες κ συγχρονες.
Αλλα τι σχεση εχει αυτο με τον προγναθισμο;;;
Ξερω απο πρωτο χερι σκυλια με συγκλινοντες sissor bite.

@cygor
Πριν να rest your case, please δυο πραγματα:
Οταν γραφεις αγγλικα καντο με αγγλικους χαρακτηρες, μου πεταγονται τα ματια εξω.
Μετα νομιζω οτι καταλαβαινεις περισσοτερα απο οσα γραφεις.
Οταν λεω δυο πλευρες ενω αυτους που εμειναν να τραβανε την φυλη μπροστα μετα το 96 κ αυτους που αποχωρησαν κ τραβηξαν αλλο δρομο. Για να ξεκινησαν την αναγνωριση 6 κ οι 3 να κατεληξαν τσακωμενοι με τους αλλους 3 ε καπου διαφωνουσαν εντονα.
Αυτοι ειναι οι μισοι κ οι μισοι.

Ο Ιταλικος νοτος κ ο απλος λαος συντασσεται με μια συγκεκριμενη αποψη την οποια συμμεριζομαι 100%
Ενα σκυλι που εχει εκτραφει για συγκεκριμενη λειτουργια κ οχι βαση καποιου χαρακτηριστικου, οφειλει να φερει το πλεον λειτουργικο χαρακτηριστικο.
Μιλαμε για μια φυλη που χαρακτηριζοταν μεσω του δαγκωματος. Τι δαγκωμα θα μπορουσε να εχει;
Σιγουρα οχι το undershot του boxer η τα μουτρα του bullmastiff. Σιγουρα οχι το extreme undershot που εχουν σημερα πολλα σκυλια "επιλεκτικης εκτροφης".

Ξεφυγαμε απο το θεμα;
Αν ναι, ας το διαχωρισει καποιος.....
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Μια μικρή παρένθεση εδώ..

@AGRIAN το θέμα παρουσιάζει αρκετό ενδιαφέρον. Το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι δεν έχουμε τις γνώσεις να σχολιάσουμε. Οπότε πιθανολογώ ότι για αυτό δε βλέπεις συμμετοχή.. Προσωπικά σας διαβάζω ανελλιπώς και πιστεύω κι άλλα μέλη. Οπότε αν έχετε διάθεση και γίνεται πολιτισμένος διάλογος, δε βρίσκω το λόγο να σταματήσει. :)
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Αν ξεφυγαμε λεει;
τεσπα ας το αφησουμε καλυτερα γιατι απο τους Ιταλους κτηνοτροφους (γενικα) πηγαμε σε συνταξη του Ιταλικου Νοτου(παλι γενικα) και βλεπω να το παμε χωριο-χωριο στο τελος και δε λεει...

αυτα απο μενα και τελος...

Υ.γ. τωρα ειδα στο προηγουμενο ποστ εχω γραψει το "εφημεριδα" με γιωτα και δε κανει εντιτ παναθεματο :cry:
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
νο πρόμπλεμ ατ ολ

(έτσι κι αλλιώς το κυρίως θέμα δεν ενδιαφέρει κανέναν)
Παρακολουθω το θεμα με αρκετο ενδιαφερον, και νομιζω και αλλοι, και τωρα που ξεφυγε και πριν. Μην εισαι πεσιμιστης :)
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Τελευταιο θυμα υπερτυπισμου στο θεμα μουσουδας,ειναι τα ροττβαιλερ..
Τι κολλημα κ αυτο ποια να καταστρεφουν τις μουσουδες στις φυλες γενικοτερα..
Παλι καλα που ο ADRK παει να σωσει καπως τη κατασταση

*κ εγω οφ τοπικ..στο βιασαμε το θεμα :p
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Παίδες και κορασίδες

Μετά το #84 , ήθελα να συνεχίσω εντελώς θεωρητικά για την κληρονομικότητα, την έννοια της μεταβλητότητας, τα γονίδια κ.λ.π. Πολλή δουλειά κι εκτός από τον @Yorkaddict (special thanks για τα παλιά σου σχετικά ποστς) δεν νομίζω να ενδιέφερε κανέναν άλλο.

Αφού λέτε οτι παρακολουθείτε το θέμα, για να το κάνω πιο ενδιαφέρον και να παραθέσω λίγες από τις πηγές στις οποίες αναφέρθηκα στην αρχή, αποφάσισα να σκανάρω κάποιες σελίδες από βιβλία της προσωπικής μου βιβλιοθήκης και να τα αναβάσω, προς υποστήριξη των απόψεών μου και αντίκρουση αντίθετων που έχουν υποστηριχθεί εδώ μέχρι τώρα. Αρκετά από αυτά δεν είναι διαθέσιμα στο διαδίκτυο, τουλάχιστον εγώ με μία πρόχειρη έρευνα δεν τα βρήκα. Δεν θα πω ποιος είπε τι, με την απλή ανάγνωση των προηγούμενων μηνυμάτων προκύπτει εύκολα η σχέση τους με τα επόμενα. Υπ' όψιν έχω πολύ περισσότερα να ανεβάσω, αλλά νομίζω οτι αυτά αρκούν. Ενδεικτικά λοιπόν :

Από το βιβλίο
Dogs.jpg
στις σελ. 10-11
Dogs 2.jpg
διαβάζουμε τα είδη των κυνιδών, λέει καθαρά οτι ο σκύλος κατάγεται από τον λύκο "All modern domestic dogs (canis familiaris) are descended from the Grey Wolf and still retain much of the wolf's insticts" και πώς προέρχεται το κάθε σκυλίσιο χαρακτηριστικό από το αντίστοιχο του λύκου.

Από το βιβλίο
ReadDig.jpg
στο λήμμα για το Ντογκ ντε Μπορντώ
DdB.jpg

διαβάζουμε οτι ανάμεσα στους προγόνους του ήταν ο Μολοσσός της Ηπείρου, τον οποίο ο Μέγας Αλέξανδρος χρησιμοποιούσε εναντίον των εχθρών του για να τους τρέπει σε φυγή, τον οποίο αργότερα οι Ρωμαίοι χρησιμοποίησαν στα αιματηρά τους αθλήματα.

Από τον πρώτο τόμο του έργου "POMPEJI" του J. Overbeck (Λειψία 1866), έχουμε παράσταση από ρωμαϊκό ψηφιδωτό που ανακαλύφθηκε στην Πομπηία με bull baiting (!!) σκύλου που είναι απολύτως όμοιος με σύγχρονο πιτ ή κάνε (θέμα προσωπικής οπτικής και επιλογής), προφανέστατα μολοσσός

BullBaiting Πομπηία.jpg

και περισσότερες παραστάσεις με τους ίδιους σκύλους σε μάχες με ανθρώπους

BullBaiting Πομπηία 2.jpg

Από το βιβλίο

The world of the APBT.jpg

διάγραμμα της "απ' ευθείας" καταγωγής των πιτ από τους αρχικούς κυνηγετικούς / πολεμικούς σκύλους
The world of the APBT 2.jpg

Από το βιβλίο

MacDonald.jpg

αποδοχή οτι το πιτ είναι κατ' ευθείαν απόγονος αρχαίων μαχητικών σκύλων

MacDonald 2.jpg

(συνεχίζεται κι αυτό)
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Από το βιβλίο

Αρχικη Mammif.jpg
το γερμανικό μαστίφ (για τους σωβινιστές γάλλους του 1869 chien danois) είναι ίδιο με το σημερινό πιτ (φαντάζομαι δεν έγινε και στη Γερμανία μείξη μπουλντόγκ με τερριέ .....)

chien danois.jpg

από άλλο βιβλίο του Στράτον, πίνακας του Ρούμπενς (έχει πολλούς)

Rubens.jpg

Από την αγαπημένη μου (και ήδη αναφερθείσα) Diane Jessup και το βιβλίο της

The working pitbull.jpg
αναφέρει το πιτ ως μπουλντόγκ

The working pitbull 2.jpg

αποδέχεται την καταγωγή τους από το Μολοσσό και τη σχέση του με το μαστίφ

The working pitbull 3.jpg

την καταγωγή του μπουλντόγκ (πιτ) από το μαστίφ

The working pitbull 4.jpg

και φυσικά αποδέχεται και αυτή την απ' ευθείας καταγωγή του πιτ (μπουλντόγκ) από τον μολοσσό

The working pitbull 5.jpg

(συνεχίζεται)
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Δίνει κι αυτή ένα διάγραμμα της καταγωγής του πιτ/μπουλντόγκ και των συγγενών φυλών

The working pitbull 8.jpg

Κατ' αυτήν ο Χινκς το 1860 στην Αγγλία ζευγάρωσε πιτ μπουλ (που δεν υπήρχαν τότε .....) με τερριέ κι έβγαλε το μπουλ τερριέ

The working pitbull 9.jpg

The working pitbull 10.jpg

The working pitbull 11.jpg

Τα ίδια με τη Jessup δέχονται όλοι οι σοβαροί μελετητές της φυλής .....

Θα συνεχίσω και θα τελειώσω με λίγα για το πρότυπο μορφολογίας της φυλής που ζητήθηκε κάποια στιγμή.
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Η Jessup δίνει το πρότυπο του UCK

The working pitbull 6.jpg

The working pitbull 7.jpg

Κι ο Stratton στο βιβλίο του

The Boolk of the APBT.jpg

το αντίστοιχο του ADBA, το οποίο και αναλύει

The Boolk of the APBT 2.jpg

The Boolk of the APBT 3.jpg

The Boolk of the APBT 4.jpg

Αν υπήρχε διάλογος, αυτό θα ήταν η βάση συζήτησης. Τεσπα.

Το πιτ/μπουλντόγκ είναι μια καταπληκτική ράτσα, αλλά ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ. Προσωπικά αποτρέπω οποιονδήποτε από το να γίνει κηδεμόνας πιτ (και τους περισσότερους από το να αποκτήσουν οποιονδήποτε σκύλο πλην αδεσπότων από φιλοζωική).
Κουβαλάνε πίσω τους βαρύ φορτίο και θέλουν όχι απλώς έμπειρο κυναγωγό αλλά πραγματικό γνώστη και λάτρη της φυλής που αναγνωρίζοντας την αρχική πολεμική τους φύση, θα τα στρέψει στην ειρηνική χαρά της ζωής και της συμβίωσης, μακριά από οποιαδήποτε αντιπαράθεση με οποιοδήποτε άλλο έμβιο ον, διατηρώντας όμως όσο γίνεται αναλλοίωτα τα ψυχικά τους χαρακτηριστικά. Δύσκολο αλλά όχι αδύνατο.
Η μόνη βοήθειά μας σε αυτό είναι η γνώση πως δεν είναι μια φυλή με ζωή 150 χρόνων φτιαγμένη για κυνομαχίες, αλλά μία φυλή με ζωή 2.500 χρόνων (ξέρω......) η οποία όλους αυτούς τους αιώνες έκανε το παν για να ευχαριστήσει τον/τους ανθρώπους της και ο άνθρωπος την πρόδωσε με αισχρό τρόπο.

ΝΑΙ στα ΠΙΤ ΜΠΟΥΛb252e02243735a44d48adef984e2acc3.jpg ,

ΟΧΙ στις κυνομαχίες.

small_dogs-quotes-heart-poems-pit-bull-dogs-dogs-breeds-pitbull-pets-animal.jpg
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ειμαι πολυ ασχετη γι αυτο ισως περαξω χαζομαρα. Αλλα η λογικη μου λεει οτι θα ηταν σωστοτερο να πεις dog type. Η λεξη 'φυλη' ετσι οπως τη χρησιμοποιουμε τους τελευταιους αιωνες σημαινει κατι αλλο. Δεν νομιζω οτι μπορει να χρησιμοποιηθει για να περιγραψει ακριβως αυτη τη συνεχεια, που προφανως υπαρχει, αλλα ισως οχι οπως την εννοεις.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Κι εγώ μπορώ Agrian να σου ποστάρω βιβλίο από την FYROM που λέει ότι κατάγονται απ τον μέγα Αλέξανδρο.
Επίσης κάμποσα βιβλία για την καταγωγή μας από τους Ελλάνιους τους Ελ και τα Βριλ.
Το που θέλει να στηρίξει ο καθένας τηνς φυλή του, είναι δικαίωμά του φυσικά. Μπορεί αυτοί οι εκτροφείς ή "ειδικοί" να θέλουν να την βρίσκουν αρχαιοελληνικά.
Μπράβο τα παιδιά, ναι, χωρίς πηγές, να τους το δώσω ότι το Πιτ προέρχεται από τον Μολοσσό, τον Κέρβερο, και ακόμα παλιότερα.
Αλλά αυτό αφορά την δική τους ψύχωση της ιστορίας.
Όταν θέλουν να παρουσιάσουν όμως έναν σκύλο φύλαξης κοπαδιών ή/και κυνηγό μεγάλου θηράματος ως "fighting dog" ή "wardog" και άλλα τέτοια χαριτωμένα για να εδραιώσουν τις πομπές της ιστορίας της φυλής τους σε κάτι αρχαίο και "δικαιωμένο", σόρυ, αλλά θα πάρουν πούλο και θα πρέπει να δείξουν πρωτότυπες πηγές γιατί πλέον μπαίνουν σε παραχάραξη ιστορίας άλλης φυλής!
 
  • Like
Reactions: kok


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
παρακολουθώ το θέμα από την αρχή ,
Έχουμε τα ίδια βιβλία ;), η αλήθεια είναι ότι δεν με πολυκαίει αν η ιστορία τους είναι 2500 χρόνων ή 150. Ακόμα και 2500 χρόνων να είναι ο χαρακτήρας τους διαμορφώθηκε στην αμερικάνικη ιστορία τους.
Αγάπησα τα APT το 1995 που απόκτησα από καθαρή τύχη ένα κουτάβι και μαζί του κληρονόμησα τι φωτοτυπίες απο το pd των γονιών του που είχαν ερθει από Αμερική.
Αγάπησα το θάρρος τους , την ενεργητικότητα τους , την ευκινησία τους , τα καλά τους νεύρα , το πόσο χαρούμενα είναι , την ξεροκεφαλιά τους , το πείσμα τους.
Όλο αυτό το πακέτο που στην καρδιά μου τα κάνει ξεχωριστά :)
Εύκολα , δύσκολα πραγματικά δεν ξέρω, αλλά σίγουρα μοναδικά.
Αν μπορούσα να κάνω μια ευχή για αυτήν την φυλή θα ήταν να πέσει η δημοτικότητα της , να ξεχαστεί , να την έχουν μόνο άτομα που μπορούν να σεβαστούν τον χαρακτήρα της και την ιστορία της.
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Ειμαι πολυ ασχετη γι αυτο ισως περαξω χαζομαρα. Αλλα η λογικη μου λεει οτι θα ηταν σωστοτερο να πεις dog type. Η λεξη 'φυλη' ετσι οπως τη χρησιμοποιουμε τους τελευταιους αιωνες σημαινει κατι αλλο. Δεν νομιζω οτι μπορει να χρησιμοποιηθει για να περιγραψει ακριβως αυτη τη συνεχεια, που προφανως υπαρχει, αλλα ισως οχι οπως την εννοεις.
Αγαπητή
είναι όλα θέμα ορισμού των εννοιών, όπως λέω και στο #84. Μπορεί εγώ να λέω φυλή, εσύ τύπο και να εννοούμε το ίδιο.
Διαφωνείς με τον ορισμό της φυλής που παραθέτω εκεί ; Έχεις κάποιον άλλο που αποδίδει καλύτερα την έννοια "φυλή (σκύλου)" ;
Σύμφωνα με όσα ξέρω είναι φυλή και όχι τύπος. Αν για σένα είναι τύπος, σε ποιά φυλή ανήκει αυτός ;
Πάντα με καλή πρόθεση και σε ευχαριστώ για τη συμμετοχή.
 
  • Like
Reactions: vek


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Κι εγώ μπορώ Agrian να σου ποστάρω βιβλίο από την FYROM που λέει ότι κατάγονται απ τον μέγα Αλέξανδρο.
Επίσης κάμποσα βιβλία για την καταγωγή μας από τους Ελλάνιους τους Ελ και τα Βριλ.
Το που θέλει να στηρίξει ο καθένας τηνς φυλή του, είναι δικαίωμά του φυσικά. Μπορεί αυτοί οι εκτροφείς ή "ειδικοί" να θέλουν να την βρίσκουν αρχαιοελληνικά.
Μπράβο τα παιδιά, ναι, χωρίς πηγές, να τους το δώσω ότι το Πιτ προέρχεται από τον Μολοσσό, τον Κέρβερο, και ακόμα παλιότερα.
Αλλά αυτό αφορά την δική τους ψύχωση της ιστορίας.
Όταν θέλουν να παρουσιάσουν όμως έναν σκύλο φύλαξης κοπαδιών ή/και κυνηγό μεγάλου θηράματος ως "fighting dog" ή "wardog" και άλλα τέτοια χαριτωμένα για να εδραιώσουν τις πομπές της ιστορίας της φυλής τους σε κάτι αρχαίο και "δικαιωμένο", σόρυ, αλλά θα πάρουν πούλο και θα πρέπει να δείξουν πρωτότυπες πηγές γιατί πλέον μπαίνουν σε παραχάραξη ιστορίας άλλης φυλής!
Δεν ποστάρω ΕΝΑ βιβλίο, ούτε από μία μόνο προέλευση. Κανείς από όσους ανέφερα και επικαλέστηκα δεν είναι εκτροφέας, κανείς δεν υποστηρίζει τις κυνομαχίες, κανείς δεν έχει υλικό όφελος. Η Jessup εργαζόταν σε οργανισμό που κυνηγούσε τις κυνομαχίες και έσωζε κακοποιημένα ζώα και στη συνέχεια διευθύντρια του Canine Aggression Research Center, έναν διεθνή οργανισμό ευαισθητοποίησης για την κακοποίηση των ζώων. Ο Στράττον καθηγητής πανεπιστημίου. Ούτε προφανώς μπορείς να συμπεριλάνεις σε αυτές τις κατηγορίες το Reader's Digest, τη The Macdonld Encyψlopedia of Dogs, τον Overbeck to 1866 ή o Giguier το 1869 κλπ. Κανείς από αυτούς δεν έχει συμφέρον από το να αποδώσει μια άλλη ιστορία στα πιτ, ούτε είναι εκτροφέας. Έχουν μία άλλη άποψη από την κρατούσα. Δεν τη δέχεσαι. Δικαίωμά σου. Αλλά μην ειρωνεύεσαι και μην παραποιείς.

Επίσης λες "..... χωρίς πηγές ..... " όλα αυτά τα έργα, οι πίνακες, τα γλυπτά, οι αναφορές των αρχαίων και μεσαιωνικών συγγραφέων, οι εκτιμήσεις των ειδικών δεν είναι πηγές ; Τί είναι ;
Δεν σε προβληματίζει κάν το γεγονός οτι τόσοι πολλοί, διαφορετικοί μεταξύ τους, ακόμα και εκλαϊκευτικά εγχειρίδια υιοθετούν αυτή την άποψη ; Όλοι στον Καιάδα του τσουβαλιάσματος και της ειρωνείας ;

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επιμένεις να ευτελίζεις μια άλλη άποψη. Ανεξάρτητα από το αν ισχύει ή όχι, είναι μία άλλη άποψη, επαρκώς στοιχειοθετημένη και υποστηριζόμενη από πολλούς. Γιατί απλά δεν την εξετάζεις και να την απορρίψεις μετά με μία σοβαρότητα και ευπρέπεια, αλλά αρχίζεις τα Βριλλ και τους ....πούλους ; Και ποιάς φυλής αλήθεια παραχαράσσουν την ιστορία όλοι αυτοί οι διεθνείς συνωμότες τόσους αιώνες ; Μήπως εσύ τελικά κατατρύχεσαι από ένα συνωμοσιολογικό πνεύμα και βλέπεις παντού Ελλάνιους κλπ ;

Κρίμα. Δεν περίμενα αυτή τη μικρότητα και εμπάθεια από σένα και δεν πρόκειται να συνεχίσω να απαντώ σε τέτοιου είδους, ήθους και ύφους μηνύματα. Παίξε μόνος σου αυτό που λες οτι θα πάρουν οι "παραχαράκτες".
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
παρακολουθώ το θέμα από την αρχή ,
Έχουμε τα ίδια βιβλία ;), η αλήθεια είναι ότι δεν με πολυκαίει αν η ιστορία τους είναι 2500 χρόνων ή 150. Ακόμα και 2500 χρόνων να είναι ο χαρακτήρας τους διαμορφώθηκε στην αμερικάνικη ιστορία τους.
Αγάπησα τα APT το 1995 που απόκτησα από καθαρή τύχη ένα κουτάβι και μαζί του κληρονόμησα τι φωτοτυπίες απο το pd των γονιών του που είχαν ερθει από Αμερική.
Αγάπησα το θάρρος τους , την ενεργητικότητα τους , την ευκινησία τους , τα καλά τους νεύρα , το πόσο χαρούμενα είναι , την ξεροκεφαλιά τους , το πείσμα τους.
Όλο αυτό το πακέτο που στην καρδιά μου τα κάνει ξεχωριστά :)
Εύκολα , δύσκολα πραγματικά δεν ξέρω, αλλά σίγουρα μοναδικά.
Αν μπορούσα να κάνω μια ευχή για αυτήν την φυλή θα ήταν να πέσει η δημοτικότητα της , να ξεχαστεί , να την έχουν μόνο άτομα που μπορούν να σεβαστούν τον χαρακτήρα της και την ιστορία της.
Ούτε εμένα με καίει η ιστορία τους, απλά με ενδιαφέρει γιατί αλλιώς δεν έχω πλήρη εικόνα αυτού που έχω μπροστά μου και ζω καθημερινά.

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με την τελευταία σου παράγραφο.

(Για πες, τι σκυλιά έχει πίσω ο αρχικός δικός σου ή το/τα τωρινά σου ;)
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ούτε εμένα με καίει η ιστορία τους, απλά με ενδιαφέρει γιατί αλλιώς δεν έχω πλήρη εικόνα αυτού που έχω μπροστά μου και ζω καθημερινά.

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με την τελευταία σου παράγραφο.

(Για πες, τι σκυλιά έχει πίσω ο αρχικός δικός σου ή το/τα τωρινά σου ;)
:( το πρώτο είχε σκυλιά "μάχημα" έχουν περάσει πολλά χρόνια ( και μετακομίσεις) και πρέπει να μπω αποθήκη να σου βρω τις φωτοτυπίες δώσε μου λίγες μέρες :)
αυτά που έχω τώρα είναι πιτ type xaxaxa κατευθείαν από το μεγάλο εκτροφείο του δρόμου :D
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
@AGRIAN
Έχεις κάθε δικαίωμα φυσικά να μην ξαναασχοληθείς μαζί μου.
Το έκανες άλλωστε ήδη για το ποστ 83.
Το κάνεις από την αρχή όταν αρνείσαι να καταλάβεις ή κάνεις πώς δεν καταλαβαίνεις ότι οι αρχαίες πηγές και τα αγάλματα είναι ένα πράγμα, και το τι δείχνουν οι μεσαιωνικές γκραβούρες και συγγραφείς κάτι τελείως διαφορετικό.
Οι αναφορές για τον Μολοσσό της Ηπείρου είναι συγκεκριμένες στην αρχαιότητα και ΔΕΝ αναφέρουν πουθενά μαστίφ-πολεμικό σκύλο.
Οι μαστίφ-πολεμικοί σκύλοι ήρθαν από την ανατολή.
Στο ξαναλέω στα ελληνικά, αφού ούτε μέσα στο κείμενο το είδες, και το ποστ 83 προσπέρασες.
Προσπερνάς προφανώς ακόμα και το κείμενο που εσύ παρέθεσες στο ποστ 108 φωτο σελίδας 30, "any attemt to trace any dog general/type to one specific location is doomed to failure". Ο συγγραφέας δηλαδή εξ ορισμού δεν αναφέρεται στον Μολοσσό της Ηπείρου, ο οποίος είναι συγκεκριμένος σκύλος, συγκεκριμένης περιοχής, με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, αλλά ονομάζει αορίστως συγγενικά τα μαστιφ/Μολοσσούς.
Άλλη μια φορά:
Δεν υπάρχει αρχαία πηγή που αναφέρεται ο Μολοσσός της Ηπείρου ως πολεμικός ή μαχητικός σκύλος.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Για να μπω λιγο στο κλιμα:

Θελουμε να αποσυνδεσουμε το πιτ απο τις κυνομαχιες κ να το συνδεσουμε με το αρχαιο μολοσσο της Ηπειρου η τα μαστιφ;;

Ακομα κ αν μια φυλη, τυπος μιας φυλης, η οτι αλλο ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ απο καποια ομαδα σκυλων δεν σημαινει οτι φερει κ τα χαρακτηριστικα της.
Και το ντοπερμαν εχει μεσα ποιντερ αλλα δεν φερει το χαρακτηριστικο του..... πουλοσκυλου φερμας!

Τελος ολα ειναι θεμα οπτικης κ που θελει καποιος να καταληξει. Στο ποστ #107 στην φωτο που εικονιζεται στο γερμανικο (??) βιβλιο σελ 168, εικονιζεται ενας τυπος σκυλου. Εσυ βλεπεις πιτ η κανε, εγω να ειμαι ειλικτρινης δεν το βλεπω, η σιγουρα δεν θα το χαρακτηριζα ετσι.....
Αλλο ειναι να λες οτι αυτος που εικονιζεται ειναι ενας προγονος της συγχρονης Χ φυλης, αλλο να λες οτι εικονιζεται η Χ φυλη!

Μια μικρη παρεμβαση γιατι προσπαθω να ακολουθισω την κουβεντα.......
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
@AGRIAN δεν θέλω να συμμετάσχω στο θέμα γιατί δεν έχω γνώσεις επί της διαφωνίας σας αλλά το διαβάζω με μεγάλο ενδιαφέρον, διακρίνω ένα παράπονο δικό σου σαν να μην έχει εκτιμηθεί η έρευνα που έκανες και τα αρχικά σου ποστς, από που προκύπτει αυτό το συμπέρασμα σου; Ίσα ίσα έχει πολύ ενδιαφέρον όλο το θέμα.
 
  • Like
Reactions: AGRIAN and Orilis