Περιποίηση Μαλτέζ


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ναι δεν τους αρεσει καθόλου στα μπροστινά....
αλλά αν το πιασεις σταθερά το πόδι, δεν μπορουν να κουνηθουν να το πάρουν και ξεμπερδεύεις γρήγορα.
 


KonstantinaB

Member
18 Μαϊου 2009
8
0
Ακριβώς εκεί μαζεύονται, όπως το λες. Ελα που τα πόδια του τα μπροστινά δεν μ' αφήνει να του τα χτενίζω με τίποτα. Με τα χίλια ζόρια.
Κι εμένα το ίδιο μου κάνει. Για λευκή μουσουδίτσα τι κάνετε;Εγώ δεν μπορώ να τη διατηρήσω με τίποτα
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Ghelly, ακολουθώ τις συμβουλές σου εδώ και 2 βδομάδες από τότε που τον γκρούμαρα, και δεν έχει πιάσει όχι κόμπο, ούτε διπλή τρίχα! Τον διατηρώ ψεκάζοντας κάθε μέρα το τρίχωμα με κοντίσιονερ και χτενίζοντας απλά και μόνο με την μεταλλική χτένα από την αραιή της πλευρά. Δεν χρειάζεται καν βούρτσα. Σε 10 λεπτάκια είναι τζιτζί και με πολύ απαλό τρίχωμα. Επαθα βέβαια ένα σοκ, όταν κόντεψα να τον χάσω απο τοξίκωση λόγω της αμπούλας, αλλά όλα είναι καλά τώρα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ghelly, ακολουθώ τις συμβουλές σου εδώ και 2 βδομάδες από τότε που τον γκρούμαρα, και δεν έχει πιάσει όχι κόμπο, ούτε διπλή τρίχα! Τον διατηρώ ψεκάζοντας κάθε μέρα το τρίχωμα με κοντίσιονερ και χτενίζοντας απλά και μόνο με την μεταλλική χτένα από την αραιή της πλευρά. Δεν χρειάζεται καν βούρτσα. Σε 10 λεπτάκια είναι τζιτζί και με πολύ απαλό τρίχωμα. Επαθα βέβαια ένα σοκ, όταν κόντεψα να τον χάσω απο τοξίκωση λόγω της αμπούλας, αλλά όλα είναι καλά τώρα.
Και να δεις για πότε θα δυναμώσει το μαλλάκι του!!!
 


flygirl

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2010
335
49
Kefalonia
Μπορειται να μου πειτε και μενα τις οδηγιες επιγραμματικα?γιατι μπερδευτηκα λιγο με την κουβεντα
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μπορειται να μου πειτε και μενα τις οδηγιες επιγραμματικα?γιατι μπερδευτηκα λιγο με την κουβεντα

η βασική "οδηγία" ειναι να εχεις σωστά εργαλεία.
Μια καλή βουρτσα, με μαλακο μαξιλαράκι, με μεταλλικές βελόνες χωρις μπιλιτσα στην ακρη (pin brush), μια μεταλλική χτένα με 2 πυκνοτητες (αραιο-πυκνο) και ενα σπρευ να ψεκάζεις το μαλλι πριν το χτένισμα (είτε καποιο ετοιμο είτε νερο με κοντισιονερ ή humectant). Από εκει και πέρα ψεκάζεις το μαλλι να μην ειναι στεγνό αλλά ουτε βρεγμένο πριν το χτένισμα, και ξεκινάς πρωτα με την αραιη χτένα, μετά με την πυκνη πλευρά της (για τυχον κομπους που δεν ειδες) και τελειώνεις με την βουρτσα!
Και με την πυκνη πλευρά καθαρίζει προσεκτικά, κατω από τα μάτια για τσιμπλες, τα μουστάκια και το μουσούδι. Επισης δινεις βάση κάτω από τα αυτιά, στα πόδια και τη βάση της ουράς για κόμπους. Αν βρεις κομπο, τον ψεκάζεις και τον ανοιγεις με τα δάχτυλα από την ακρη προς τη ρίζα. Μετά τον χτενιζεις. Αν δεν μπορείς με τίποτα, δοκιμάζεις με slicker να τον ξεφορτωθείς. Το σλικερ μόνο για τετοιες περιπτώσεις γιατι αλλιώς σπάει η τρίχα.
 


zan

Active Member
22 Νοεμβρίου 2013
25
0
Αθηνα
η βασική "οδηγία" ειναι να εχεις σωστά εργαλεία.
Μια καλή βουρτσα, με μαλακο μαξιλαράκι, με μεταλλικές βελόνες χωρις μπιλιτσα στην ακρη (pin brush), μια μεταλλική χτένα με 2 πυκνοτητες (αραιο-πυκνο) και ενα σπρευ να ψεκάζεις το μαλλι πριν το χτένισμα (είτε καποιο ετοιμο είτε νερο με κοντισιονερ ή humectant). Από εκει και πέρα ψεκάζεις το μαλλι να μην ειναι στεγνό αλλά ουτε βρεγμένο πριν το χτένισμα, και ξεκινάς πρωτα με την αραιη χτένα, μετά με την πυκνη πλευρά της (για τυχον κομπους που δεν ειδες) και τελειώνεις με την βουρτσα!
Και με την πυκνη πλευρά καθαρίζει προσεκτικά, κατω από τα μάτια για τσιμπλες, τα μουστάκια και το μουσούδι. Επισης δινεις βάση κάτω από τα αυτιά, στα πόδια και τη βάση της ουράς για κόμπους. Αν βρεις κομπο, τον ψεκάζεις και τον ανοιγεις με τα δάχτυλα από την ακρη προς τη ρίζα. Μετά τον χτενιζεις. Αν δεν μπορείς με τίποτα, δοκιμάζεις με slicker να τον ξεφορτωθείς. Το σλικερ μόνο για τετοιες περιπτώσεις γιατι αλλιώς σπάει η τρίχα.
Καλημερα!
ghelly μπορεις να δωσεις ενα link με την μεταλλικη χτενα με τις 2 πυκνοτητες,για τι και σε μενα slicker μου ειχαν προτεινει για καθημερινο χτενισμα..:mad:
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Και εγώ έχω σλικερ αλλά τη χρησιμοποιώ πολύ σπάνια μόνο για τα ποδαράκια. Η βουρτσα αυτή καταστρέφει πολύ το μαλλί των μπισόν. Για τους κομπους το καλύτερο είναι το butter comb: Grooming Combs for Pet Grooming, Show Dogs & Cats
Εγώ χρησιμοποιώ το 000. Έχω και το 008 για τη μουσούδα και γύρω από τα μάτια, ενώ κάνει και σωστή χωρίστρα μετά το μπάνιο.
Βασική βούρτσα για όλα τα μπισόν είναι καλή pin brush 27 mm σας αυτές που σου πόσταρε η ghelly. Οι μεγαλύτερες βελόνες δεν κάνουν, είναι για σκυλιά με διπλό μανδύα. Και η oblong pin brush είναι καλή για τελευταίο φινίρισμα.
Να καθιερώσεις βούρτσισμα κάθε μέρα και πάντα βρεγμένο το μαλλάκι με κάποιο Brushing Spray (ποτέ στεγνό μαλλί!) και θα πεις γεια στους κόμπους. Δεν ξέρω πόσο συχνά του κάνεις μπάνιο αλλά όσο πιο βρώμικο είναι το μαλλί τόσο πιο γρήγορα κομπιάζει, και οταν βουρτσίζεις βρώμικο το καταστρέφεις.
Τα μπισον απαιτούν συχνό λούσιμο, το μαλλί μεγαλώνει τότε πιο γρήγορα και η τρίχα είναι πιο υγειή. Βεβαίως απαιτούν και κατάλληλα καλλύντικά όχι τα σκυλοσαμπουάν από το σουπερμάρκετ.
Και η groomer που σου είπαι για το κούρεμα είναι απλά τεμπέλα, όλοι οι κόμποι λύνονται απλά θέλει υπομονή.

zan εδώ στο λινκ από την Haviharakennel εχει διαφορες. Αυτή για το πρόσωπο ειναι η 006. Θες μια τετοια και σιγουρα μια pinbrush με μεγεθος βελόνας περίπου 2-2.5mm! Το σλικερ σπάει την τρίχα, δεν ειναι για τις φυλές με τετοιον μανδυα!
 


zan

Active Member
22 Νοεμβρίου 2013
25
0
Αθηνα
zan εδώ στο λινκ από την Haviharakennel εχει διαφορες. Αυτή για το πρόσωπο ειναι η 006. Θες μια τετοια και σιγουρα μια pinbrush με μεγεθος βελόνας περίπου 2-2.5mm! Το σλικερ σπάει την τρίχα, δεν ειναι για τις φυλές με τετοιον μανδυα!
Thanks!Εχεις ιδεα αν θα τα βρω αυτα σε κανενα σοβαρο pet shop η πρεπει να τα παραγγειλω απο εξω?
 




zan

Active Member
22 Νοεμβρίου 2013
25
0
Αθηνα
Να πας στον Tσομπάρη, στην Μάρνης αφου εισαι αθηνα!
ghelly επειδη επεσα σε ασχετους και θελουνε να ονομαζονται και επαγγελματιες ανακεφαλαιωνω για το τι χρειαζομαι για την περιποιηση του yiorkie..
pin brush 25mm,μεταλλικη χτενα 2 πυκνοτητων,conditioner αραιωμενο για πριν το χτενισμα και σαμπουαν προτεινεις απ οτι ειδα to 1 all systems sampoo and conditioner απο τον Zουμπουλιδη.
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
ghelly επειδη επεσα σε ασχετους και θελουνε να ονομαζονται και επαγγελματιες ανακεφαλαιωνω για το τι χρειαζομαι για την περιποιηση του yiorkie..
pin brush 25mm,μεταλλικη χτενα 2 πυκνοτητων,conditioner αραιωμενο για πριν το χτενισμα και σαμπουαν προτεινεις απ οτι ειδα to 1 all systems sampoo and conditioner απο τον Zουμπουλιδη.
προσωπικά ειμαι απολυτα ικανοποιημένη από τη σειρά της #1, εχω το super cleaning and conditiong shampoo και το botanical conditioner (αν θες αναδόμηση τριχας να προτιμήσεις το super rich conditioner). Από σπρέυ εχω παλι της ιδιας σειράς το fabulous grooming spray και το antistatic. Το πρώτο ειναι ιδανικό για κόμπους. Επισης πολύ καλό ειναι ενα moisturizing spray που δεν θυμάμαι πληρες όνομα, της ιδιας εταιριας. Επισης πολύ καλό για μετά το χτένισμα ειναι το pure paws ultra light oil. Αλλα τα πηρα από Ελλάδα και αλλα από το εξωτερικό. Βουρτσα εχω την 27mm pinbrush #1 all systems και μια δεύτερη της vivog για την τσαντα. Επισης χτένα εχω της vivog από τον Τσομπαρη.

Το ειχα γράψει το μεσημερι, αλλά για κάποιο λόγο μετά δεν μπορουσα να μπω στο σάιτ. Ευτυχώς το εσωσε!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Κι εμείς #1 all system χρησιμοποιούμε και είναι εκπληκτικά σαν προϊόντα.
Με τις βούρτσες της έχουμε θέμα, αλλά μπορεί να πέσαμε στην παρτίδα
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Κι εμείς #1 all system χρησιμοποιούμε και είναι εκπληκτικά σαν προϊόντα.
Με τις βούρτσες της έχουμε θέμα, αλλά μπορεί να πέσαμε στην παρτίδα
Ναι? εμενα η ξυλινη που εχω δεν εχει πρόβλημα. (εχω 3, μια για τσάντα, μια για παραλια και αυτή)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ναι ρε γμτ... Μπαίνουν μέσα τα σιδεράκια στο μαξιλαράκι. Η πρώτη που είχαμε πάρει δεν είχε θέμα παρά την χρήση. Η καινούργια έχει θέμα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ναι ρε γμτ... Μπαίνουν μέσα τα σιδεράκια στο μαξιλαράκι. Η πρώτη που είχαμε πάρει δεν είχε θέμα παρά την χρήση. Η καινούργια έχει θέμα.
Αρα της παρτίδας ειναι, ελαττωματικό μαξιλαράκι...δεν την γυρνάγατε πισω?
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ψιλομπερδεγούει... Ηταν περιορισμένα κομμάτια της παραγγελίας (κοινώς δεν είχε άλλα), άργησε να έρθει και όταν ήρθε συνέπεσε με την αλλαγή αντιπροσώπου. Περασμένα ξεχασμένα :)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ψιλομπερδεγούει... Ηταν περιορισμένα κομμάτια της παραγγελίας (κοινώς δεν είχε άλλα), άργησε να έρθει και όταν ήρθε συνέπεσε με την αλλαγή αντιπροσώπου. Περασμένα ξεχασμένα :)
Αααα καταλαβα, ειχατε τοσο καλό timing!!

εγω την ειχα παρει από αμερικη και ηρθε κιόλας γρηγορα!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU