Περιποίηση Μαλτέζ


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ναι, άσε. Anyway... ελπίζω με τον Λυκούργο να είναι καλύτερα τα πράγματα!

Επίσης να προσθέσω πως όλα αυτά τα προϊόντα θέλουν σωστές αραιώσεις.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ναι, άσε. Anyway... ελπίζω με τον Λυκούργο να είναι καλύτερα τα πράγματα!

Επίσης να προσθέσω πως όλα αυτά τα προϊόντα θέλουν σωστές αραιώσεις.
Βασικό πράγμα η αραίωση, γιατι μετά θα τρέχουμε με ξηροδερμίες....
Πολύ καλη αραίωση και ανακάτεμα με χλιαρο νερό για να διαλύεται καλά το προιον!
 


zan

Active Member
22 Νοεμβρίου 2013
25
0
Αθηνα
προσωπικά ειμαι απολυτα ικανοποιημένη από τη σειρά της #1, εχω το super cleaning and conditiong shampoo και το botanical conditioner (αν θες αναδόμηση τριχας να προτιμήσεις το super rich conditioner). Από σπρέυ εχω παλι της ιδιας σειράς το fabulous grooming spray και το antistatic. Το πρώτο ειναι ιδανικό για κόμπους. Επισης πολύ καλό ειναι ενα moisturizing spray που δεν θυμάμαι πληρες όνομα, της ιδιας εταιριας. Επισης πολύ καλό για μετά το χτένισμα ειναι το pure paws ultra light oil. Αλλα τα πηρα από Ελλάδα και αλλα από το εξωτερικό. Βουρτσα εχω την 27mm pinbrush #1 all systems και μια δεύτερη της vivog για την τσαντα. Επισης χτένα εχω της vivog από τον Τσομπαρη.

Το ειχα γράψει το μεσημερι, αλλά για κάποιο λόγο μετά δεν μπορουσα να μπω στο σάιτ. Ευτυχώς το εσωσε!
Γυρισα απο Τσομπαρη,αψογη εξυπηρετηση,καλες τιμες!Πηρα χτενα show tech διπλης πυκνοτητας,βουρτσα mars γερμανικη,χτενακι για μουσουδα και αυτια και #1 super cleaning and conditiong shampoo.Ξεχασα να παρω contiotioner για πριν το χτενισμα...:roll:
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Γυρισα απο Τσομπαρη,αψογη εξυπηρετηση,καλες τιμες!Πηρα χτενα show tech διπλης πυκνοτητας,βουρτσα mars γερμανικη,χτενακι για μουσουδα και αυτια και #1 super cleaning and conditiong shampoo.Ξεχασα να παρω contiotioner για πριν το χτενισμα...:roll:
χαχαχαχ shopping therapy.
κοντισιονερ να παρεις για το λουσιμο και αν δεν θες να παρεις εξτρα προιον για πριν το χτένισμα θα το χρησιμοποιείς και εκει!
Με ηρεμες κινησεις να "εισαγεις" το σκυλι στο χτενισμα με αυτά. Και στο τελος λιχουδιτσα!!!
 


zan

Active Member
22 Νοεμβρίου 2013
25
0
Αθηνα
Βασικό πράγμα η αραίωση, γιατι μετά θα τρέχουμε με ξηροδερμίες....
Πολύ καλη αραίωση και ανακάτεμα με χλιαρο νερό για να διαλύεται καλά το προιον!
Για πειτε κανενα tip για την αραιωση..φανταζομαι οχι με το ματι...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Για πειτε κανενα tip για την αραιωση..φανταζομαι οχι με το ματι...
το γράφουν πισω καλε, στις οδηγιες!

εγώ καμια φορά που μοιράζω σε αλλα μπουκάλια το προιον ψάχνω την αραίωση στην ιστοσελιδα της εταιριας!

Δες βιντεακια στο νετ, θα δουλέψεις το σαμπουαν κατα μήκος της τριχας. Να μην μπλεχτεί και γινει χαλια. Επισης πριν το μπανιο θα χτενίσεις, να μην υπάρχει κομπος. Αν βραχει ο κομπος, σφιγγει και δεν ξεμπερδευεις ευκολα μετα.
 


zan

Active Member
22 Νοεμβρίου 2013
25
0
Αθηνα
χαχαχαχ shopping therapy.
κοντισιονερ να παρεις για το λουσιμο και αν δεν θες να παρεις εξτρα προιον για πριν το χτένισμα θα το χρησιμοποιείς και εκει!
Με ηρεμες κινησεις να "εισαγεις" το σκυλι στο χτενισμα με αυτά. Και στο τελος λιχουδιτσα!!!
Ασε τοση ωρα σε μαγαζι δεν εχω καθισει για δικα μου πραγματα..αυτο το σαμπουαν που πηρα δεν εχει και contitioner?θα πρεπει να βαζω extra στο λουσιμο?
 
Last edited:




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ασε τοση ωρα σε μαγαζι δεν εχω καθησει για δικα μου πραγματα..αυτο το σαμπουαν που πηρα δεν εχει και contitioner?θα πρεπει να βαζω extra στο λουσιμο?
Οχι, μόνο σαμπουαν είναι.
για αυτο το μπερδεμα ευθυνεται η πωλητρια στον Τσομπαρη. Και εγω την πρωτη φορά που πηρα μου ελεγε ότι ειναι 2 σε 1 επειδη διαβαζε το conditioning.
Εν τελει δεν ειναι 2 σε 1, σκετο σαμπουαν ειναι. Για κοντίσιονερ εγραψα και παραπάνω αν το μαλλι θελει αναδόμηση καλό ειναι να παρεις το super rich conditioner, αν ειναι οκ η τριχα to botanical.
 


zan

Active Member
22 Νοεμβρίου 2013
25
0
Αθηνα
για αυτο το μπερδεμα ευθυνεται η πωλητρια στον Τσομπαρη. Και εγω την πρωτη φορά που πηρα μου ελεγε ότι ειναι 2 σε 1 επειδη διαβαζε το conditioning.
Εν τελει δεν ειναι 2 σε 1, σκετο σαμπουαν ειναι. Για κοντίσιονερ εγραψα και παραπάνω αν το μαλλι θελει αναδόμηση καλό ειναι να παρεις το super rich conditioner, αν ειναι οκ η τριχα to botanical.
Με βλέπω για την αναδόμηση γιατι με την slicker που τον έκανα την σακατέψαμε την τρίχα...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το super rich είναι αρκετά πιο βαρύ και είναι για πιο αραιά λουσίματα.
Το botanical είναι πιο ήπιο και για πιο συχνή χρήση.
Εμείς τα έχουμε δοκιμάσει και τα 2. Εμένα σαν αποτέλεσμα στον δικό μας όταν ήταν 9-10 μηνών μου άρεσε πιο πολύ το βαρύ :p, της γυναίκας μου και ειδικού επι του γκρουμαρίσματος, δειξίματος, περιποίησης κλπ το botanical το οποίο και χρησιμοποιούμε - όχι που θα πέρναγε το δικό μου :mrgreen:
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Με βλέπω για την αναδόμηση γιατι με την slicker που τον έκανα την σακατέψαμε την τρίχα...
το κοντισιονερ μην το ξεβγάλεις ωσπου να 'τριζει" η τριχα... ελαφρύ ξεβγαλμα!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Το super rich είναι αρκετά πιο βαρύ και είναι για πιο αραιά λουσίματα.
Το botanical είναι πιο ήπιο και για πιο συχνή χρήση.
Εμείς τα έχουμε δοκιμάσει και τα 2. Εμένα σαν αποτέλεσμα στον δικό μας όταν ήταν 9-10 μηνών μου άρεσε πιο πολύ το βαρύ :p, της γυναίκας μου και ειδικού επι του γκρουμαρίσματος, δειξίματος, περιποίησης κλπ το botanical το οποίο και χρησιμοποιούμε - όχι που θα πέρναγε το δικό μου :mrgreen:
Το βοτανικαλ δεν δινει ογκο. Οποτε εχει δικιο η Χαρά που σε αγνοεί! :p
Το αλλο ειναι πιο εντονης φροντίδας αλλά δινει ενα τσακ παραπάνω ογκο στη ριζα!
 


zan

Active Member
22 Νοεμβρίου 2013
25
0
Αθηνα
Καλησπέρα!Πρωτο μπάνιο με 1# all system και το αποτέλεσμα άψογο!ghelly μπορείς να μου πεις την άποψη σου για την συχνότητα των μπάνιων?
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Καλησπέρα!Πρωτο μπάνιο με 1# all system και το αποτέλεσμα άψογο!ghelly μπορείς να μου πεις την άποψη σου για την συχνότητα των μπάνιων?
Και όσο θα ερθουν τα επόμενα μπάνια, θα δεις ακόμα μεγαλύτερη διαφορά στο μαλλι. Ειδικά με κοντισιονερ βλέπεις αλλο μαλλι!
εγώ ανα 10 μέρες την πλένω. Θα το δεις και εσύ πότε θα νιώθεις το μαλλι ξηρό στην αφη. Αλλά καπου 10-15 μέρες ειναι ο μέσος όρος!
 


zan

Active Member
22 Νοεμβρίου 2013
25
0
Αθηνα
Μέχρι τώρα τον έκανα ανα 20 μέρες και όπως ακριβώς λες το μαλλί ήταν ξηρό..και όχι μόνο(μυρωδιές απο τσίσα).Διαβάζω όμως οτι με συχνα μπάνια καταστρέφουμαι το φυσικό ελαιο του σώματος,βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτο στα yorkie..
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μέχρι τώρα τον έκανα ανα 20 μέρες και όπως ακριβώς λες το μαλλί ήταν ξηρό..και όχι μόνο(μυρωδιές απο τσίσα).Διαβάζω όμως οτι με συχνα μπάνια καταστρέφουμαι το φυσικό ελαιο του σώματος,βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτο στα yorkie..
αυτό ισχυει για τα σκυλιά με διπλό μανδύα. όχι για τα γιορκι.
Και εγώ αρχικά ετσι αραια στην αρχη το εκανα αλλά προσεξα ότι ξυνόταν περισσότερο. Οποτε πλέον ανα 10 μέρες!
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Α ρε Ghelly groomer!!!!! Πάντως κι εγώ ανά 15 μέρες τον κάνω μπάνιο. Επειδή τώρα έχω πολλά conditioners, ήδη έχω 2 μπουκάλια Greenfields και ένα μπουκαλάκι Animology, χώρια το κοντίσιονερ που του βάζω μετά το μπάνιο της Viva la dog spa, μόλις αρχίζουν να τελειώνουν θα του πάρω τα 1allsystems. Παντως συνεχίζει να είναι άκομπος. Απλά εχει αρχίσει παλι και δεν τρωει την ξηρα του και νευριάζω. Εχει μείνει 2,5 κιλα!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Α ρε Ghelly groomer!!!!! Πάντως κι εγώ ανά 15 μέρες τον κάνω μπάνιο. Επειδή τώρα έχω πολλά conditioners, ήδη έχω 2 μπουκάλια Greenfields και ένα μπουκαλάκι Animology, χώρια το κοντίσιονερ που του βάζω μετά το μπάνιο της Viva la dog spa, μόλις αρχίζουν να τελειώνουν θα του πάρω τα 1allsystems. Παντως συνεχίζει να είναι άκομπος. Απλά εχει αρχίσει παλι και δεν τρωει την ξηρα του και νευριάζω. Εχει μείνει 2,5 κιλα!

χαχαχαχ θα ανοιξω salon στην Κορινθο να πιάσω οοοοοοοοολους τους νομους γύρω γύρω!!! Με τετοιους πελάτες σαν εσας, τύφλα να χει το γραφείο!!!


τιπ: κοντισιονερ με λιγες σταγόνες humectant, και να δεις πώς θα δυναμώσει και θα μακρύνει (στο πλαίσιο του δυνατου και της καθημερινης φθοράς) το μαλλι!
 


casperina

New Member
2 Φεβρουαρίου 2014
2
0
Μηπως μπορείτε να προτείνετε κάποιο καλό groomer για μαλτεζ στη Θεσσαλονίκη ; ιδανικά προς καλαμαρια
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU