Περι σωματοφυλακης


mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Ειχα φιαξει ενα τετοιο σκυλο πριν πολλα χρονια, τον Χαρη. Ηταν γερμανικος ποιμενικος και ο ιδιοκτητης του ανθρωπος πολυ προσγειωμενος μπορω να πω. Τον ειχαμε παρουσιασει μαζι με καποιους σκυλους του Θεμη Βαρουδακη στην εκθεση Diana και ηταν πραγματικα εντυπωσιακο. Φυσικα ειχαμε "ξοδεψει" αρκετες ημερες εκπαιδευσης και η εναλλαγη κακων ηταν εντυπωσιακη. Ο Πετρος που τον ειχε πραγματι μπορουσε να βαλει κατω πολλους διαφημιζομενους εκπαιδευτες της εποχης.
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
ο καθε ενας για να τα αρπαξει θα σου ταξει λαγους με πετραχηλια!λιγοι πιστευω ειναι αυτοι που θα κρινουν αν ειναι ή οχι καταλληλος ο σκυλος για να μπει σε βαθια νερα!
εχοντας ενα σκυλο που εχει κανει τετοιου ειδους εκπαιδευση νομιζω πως η δια βιου μαθηση ειναι απαραιτητη για να μην χασεις ποτε τον ελενχο του σκυλου!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
για ποιό στρατό μιλάς???
τον ελληνικό?
όλοι? :D
άντρες? :lol:
λίγοι? επιλέγονται? ;) :tel: μαλιστα πρόεδρε/πάτερ/κλπ/κλπ
και κυρίως ειδική εκπαιδευση?????????? ](*,)](*,)](*,)
Εμπεριστατωμενη σφαιρικη αποψη! Μαλιστα.
Επιτρεπεται ενας τελειως οφ τοπικ αντιλογος?
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
Όντως ζαλίστικα......πάλι ένταση για να αποφευχθεί η ουσία....Θα ήθελα να θέσω και εγώ ένα ερώτημα:
Πρίν συζητήσουμε για το εάν υπάρχει και σε ποιό βαθμό είναι αποτελεσματική η εκπαίδευση σε "ρεαλιστική προστασία", έχουμε κάποιον στο forum που έχει ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΙ (όχι αγοράσει σκυλί) σε επίπεδο IPO 3? Θα ήταν χρήσιμη η τοποθέτησή του. Εάν δεν υπάρχει στο forum ξέρει κανείς κάποιον?
Ελπίζω να μην ακυρώνουμε και αυτό....
Υπάρχουν συγκεκριμένες εξετάσεις εργασίας στην Ελλάδα?
 




dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
Άψογα! Μπορείς Promitheas να αναφέρεις ποιός με τι σκυλί ή υπάρχει κάποιο κάποιο link για να ενημερωθούμε για το ποιοί ασχολούνται με το άθλημα σε τέτοιο επίπεδο και παρέχουν υπηρεσίες εκπαίδευσης?
Εφόσον με ενδιαφέρει η σωματοφυλακή το IPO αποτελεί τρόπο επίτευξης?
Επίσης ποιοί όμιλοι έχουν και εάν μπορεί κάποιος με διαφορετικής φυλής σκυλί να συμμετέχει?
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Άψογα! Μπορείς Promitheas να αναφέρεις ποιός με τι σκυλί ή υπάρχει κάποιο κάποιο link για να ενημερωθούμε για το ποιοί ασχολούνται με το άθλημα σε τέτοιο επίπεδο και παρέχουν υπηρεσίες εκπαίδευσης?
Από εκπαιδευτές ξέρω πως σίγουρα τρεις (3) Έλληνες που διαμένουν σήμερα στην Ελλάδα έχουν περάσει επιτυχώς εξετάσεις SchH3 ή IPO3, αλλά δεν ξέρω αν όλοι τους έχουν οι ίδιοι δουλέψει.
Δεν θέλω να τους κατονομάσω διότι είναι πιθανό να έχω ξεχάσει κάποιον και έτσι να τον αδικήσω.
Επίσης έχω περάσει εγώ με Γερμανικούς Ποιμενικούς (SchH III και ΙΡΟ3), με Ρότβαϊλερ (IPO2) και με Ντόγκο (ΙΡΟ1, ADPr, FH2)


Εφόσον με ενδιαφέρει η σωματοφυλακή το IPO αποτελεί τρόπο επίτευξης?
Όχι

Επίσης ποιοί όμιλοι έχουν και εάν μπορεί κάποιος με διαφορετικής φυλής σκυλί να συμμετέχει?
Όμιλος Κυνόφιλων Ντόμπερμαν Ελλάδος (εκεί έχω περάσει εξετάσεις εγώ με Ντόγκο), παλαιότερα το Schutzhund Club και φαντάζομαι πως όλοι οι Όμιλοι Εργασίας και Κυναθλημάτων.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Στον Όμιλο Κυνόφιλων Ντόμπερμαν Ελλάδος εμεις περασαμε ΕΒΥ με τον Diego και λεγαμε να συνεχισουμε ΒΗ αλλα μας πεφτει πολυ μακρια... ψαχνουμε για κατι πιο κοντα, στην Αττικη...
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
Στον Όμιλο Κυνόφιλων Ντόμπερμαν Ελλάδος εμεις περασαμε ΕΒΥ με τον Diego και λεγαμε να συνεχισουμε ΒΗ αλλα μας πεφτει πολυ μακρια... ψαχνουμε για κατι πιο κοντα, στην Αττικη...
Amaliaz όσον αφορά τις επιλογές που έχεις λόγω Αττικής είσαι μια χαρά......Στα Γιάννενα είναι περιορισμένα τα πράγματα
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
Promitheas ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις θα το ψάξω περαιτέρω.
Μια διευκρίνηση: Για σωματοφυλακή το Schutzhund είναι ο δρόμος σωστά?

Εάν γνωρίζεις και μπορείς στείλε μου ένα PM, προκειμένου να μη θεωρηθεί διαφήμιση, εάν γνωρίζεις ποιός μπορεί να με βοηθήσει δεδομένου ότι μένω στα Γιάννενα (κάνω και κανά ταξιδάκι άν χρειαστεί Θεσσαλονίκη)
 


gsdog

Well-Known Member
16 Ιανουαρίου 2009
136
1
Μια διευκρίνηση: Για σωματοφυλακή το Schutzhund είναι ο δρόμος σωστά?
Δεν εχω καμια μεγαλη εμπειρια, αλλα εχω την αισθηση οτι για σωματοφυλακη, ο δρομος ειναι η σωματοφυλακη... και οχι καποιο σπορ... Οχι οτι δεν μπορεις απο σπορ να περασεις σε κατι real ειδικα αν το εχει ο σκυλος.
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Μια διευκρίνηση: Για σωματοφυλακή το Schutzhund είναι ο δρόμος σωστά?
Είπα και νωρίτερα πως κατά την γνώμη μου όχι! To Schutzhund (νυν VPG) είναι κυνάθλημα!
Θα σε βοηθήσει βεβαίως πολύ στην σχέση σου με τον σκύλο.
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
sorry δεν το έπιασα, μπαίνω στο νόημα!
Η σωματοφυλακή έχει κανόνες εκπαίδευσης ή είναι αυτό που αποκαλείται "ρεαλιστική"?
Σε κάθε περίπτωση υπάρχουν εκπαιδευτές για σωματοφυλακή με κάποια "αξιολόγηση" αντίστοιχη με την αξιολόγηση που έχει κάποιος που παίρνει IPO ή έχει να κάνει με τη φήμη που αποκτά κάποιος μέσω της δουλειάς του?

Κάποια σύσταση βρε παιδιά? (όπως φαίνεται από τις ερωτήσεις είμαι άσχετος με το θέμα εκπαίδευση εκτός βασικής)
 


mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Συγκέντρωσε στο μυαλό σου και σε ένα χαρτί, τι χρειάζεσαι από πλευράς σωματοφυλακής ή φύλαξης χώρου. Μετά βάλε το χειρότερο σενάριο-α που μπορεί να σου τύχουν. Πολλαπλασίασε το άγχος σου επί 10. Το αποτέλεσμά είναι η εκπαίδευσή ρεαλιστικής προστασίας!!!!.
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
Συγκέντρωσε στο μυαλό σου και σε ένα χαρτί, τι χρειάζεσαι από πλευράς σωματοφυλακής ή φύλαξης χώρου. Μετά βάλε το χειρότερο σενάριο-α που μπορεί να σου τύχουν. Πολλαπλασίασε το άγχος σου επί 10. Το αποτέλεσμά είναι η εκπαίδευσή ρεαλιστικής προστασίας!!!!.
mildecoy σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, έχω καταγράψει κάποια πράγματα ωστόσο επειδή άλλο σωματοφυλακή και άλλο φύλαξη χώρου χωρίς να αναιρεί το ένα το άλλο (σωστά?) και με δεδομένο ότι με κάποιους εκπ/τές που έχω μιλήσει και συναντήσει όλοι αναφέρουν ότι μπορούν να εκπ/σουν την Emma και στους 2 τομείς (κάποιοι μάλιστα ανέφεραν τεστ πριν ξεκινήσουμε κάτι που το εκτίμησα), αναρωτιέμαι κατά πόσο υπάρχει κάποιος σύλλογος(?) ή κάποια κατηγορία εκπ/τών ανά την Ελλάδα τους οποίους θα μπορούσα να επισκεφτώ και οι οποίοι έχουν με κάποιο τρόπο (δε ξέρω αν υπάρχει) τεκμηρίωση των ικανοτήτων τους. Να είμαι ειλικρινής μόνο η επίδειξη ενός σκύλου τους που εκτελεί κάποια καθήκοντα (πόσο σωστά δε μπορώ να το κρίνω) μου αφήνει κάποια "κενά" για αυτό και επιζητώ κάποιες συστάσεις.
 
Last edited:


mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Δεν υπαρχει συλλογος με την εννοια των εξετασεων. Η εκπαιδευση αυτη "ραβεται κουστουμι" στις αναγκες του καθε χειριστη. Φυσικα οπως σου ειπα βρες τι θελεις απο τον σκυλο σου και μετα κανε την ψακτικη σου. Στην Ελλαδα ειναι λιγοι αυτοι που ξερουν "το αθλημα" πολυ καλα. Εχω δοκιμασει σκυλους απο μεγαλα σαλονια εκπαιδευτων και πραγματικα ηταν για λυπηση. Εχω δει ομως και καλα δειγματα για να μην τα ισσοπεδωνουμε ολα. Τεκμηρίωσή εκπαιδευσης ερχεται μονο μεσα απο την εμπειρια και φυσικα εκ του ιδίου αποτελεσματος. Οπως και να εκπαιδευσεις τον σκυλο σου μην ξεχασεις οτι το πρωτο πραγμα που θα κανεις ειναι να προσευχεσαι να μην τον χρησιμοποιησεις ποτε!!!!
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
Το απεύχομαι μια και η σκύλα αποτελεί μέρος της "οικογένεια", ακόμα και εάν δε καταφέρει να με προστατέψει θα κάνω ότι μπορώ να την προστατέψω εγώ.

Επιτρέψτε να περιγράψω τις πραγματικές συνθήκες ζωής μου και τις ανασφάλειές μου. Μέσω αυτού ενδεχομένως προκείψουν σφάλματα που πρέπει να νδιορθωθούν αλλά και οι λόγοι για τους οποίους με ενδιαφέρει η σωματοφυλακή.

Ζώ με τη σύντροφό μου σε ένα χωριό 20 χλμ από τα Γιάννενα όπου μετά το σπίτι μου είναι το βουνό (συνειδητή επιλογή μετά την ....Αθήνα).

Στο βουνό αυτό γίνονται οι βόλτες της Emma από εμένα και τη σύντροφό μου. Ειδικά στη βραδυνή βόλτα έχω την ανασφάλεια μήπως συναντήσουμε κάποιους που......δε θα έπρεπε μια και η περιοχή θεωρείται πέρασμα......

Το σπίτι είναι δυόρωφο, με ένα μικρό κήπο (50 τμ), η Εμμα μένει μαζί μας μέσα στο σπίτι, κινείται ελεύθερα εκτός από κάποιες ώρες της ημέρας κατά τις οποίες την κλείνω στο "κλουβί" της, ανεξάρτητα εάν είμαι παρόν στο δωμάτιο. Το "κλουβί" είναι η φωλιά της καθώς εκεί προτιμά να κοιμάται.

Κατά τη διάρκεια της νύχτας τόσο εμείς όσο και η Εμμα είμαστε στο 2ο όροφο με κλειστή την πόρτα για τον 1ο, εάν κάποιος μπεί ας πάρει ότι θέλει, εκεί που θα βρισκόμαστε με ενδιαφέρει να μην μπεί.....

Προφανώς δε περιμένω "εκπαίδευση φύλαξης" με δωρεάν συμβουλές από το forum ωστόσο εάν έχετε να προτείνετε τρόπους για να προετοιμάσω κατά το επόμενο 6 μηνο τη σκύλα όσο καλύτερα, καθώς και να επισυμάνετε λάθη (όσον αφορά τη φύλαξη) στη συμβίωσή μας θα το εκτιμούσα.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Πώς αντιδραει οταν ακουσει θορυβους απο εξω? Οταν περασει καποιος? Οταν ειναι εξω επισκεπτης? Οταν χτυπησει το κουδουνι? Οταν μπει μεσα καποιος γνωστος? Καποιος αγνωστος, πχ ενας τεχνιτης?

Σε ενδιαφερει η σωματοφυλακη οταν κανετε βολτες ή η φυλαξη του σπιτιου? Ή και τα δυο?
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
Πώς αντιδραει οταν ακουσει θορυβους απο εξω? Γαυγίζει
Οταν περασει καποιος? Στην οπτική επαφή καβαλάει τα κάγκελα, είτε του μπαλκονιούείτε του κήπου, κινείται στην ίδια κατεύθυνση με τον περαστικό γαυγίζοντας
Οταν ειναι εξω επισκεπτης? Οταν χτυπησει το κουδουνι? Δεν ανασηκώνεται καν έχει την προσοχή της στην πόρτα (σηκώνει αυτιά-σμίγει τα φρύδια))
Οταν μπει μεσα καποιος γνωστος? Καποιος αγνωστος, πχ ενας τεχνιτης? Όποιος και να μπεί είναι "προσεκτική" δε επιδιώκει χάδια, "ανέχεται" χωρίς αγριάδες την παρουσία τους.

Σε ενδιαφερει η σωματοφυλακη οταν κανετε βολτες ή η φυλαξη του σπιτιου? Ή και τα δυο? Και τα δύο
:)
 
Last edited:


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
το πως αντιδραει τωρα δεν θα σε κανει να βγαλεισ κανενα συμπερασμα.πολυ λιγα πραγματα.καποιεσ ρατσες απλα περιμενουν νε τις "ξυπνησεις".απλα ειναι ενα θεμα το οποιο το σκεφτομαι κ εγω γιατι μετα το σκυλι αλλαζει κατα πολυ.πρεπει να σκεφτεις πως το θελεις ακριβως.μιλα κ με την ευη.θα σου πει 2-3 πραγματα.κανε τον κοπο αν θες να μιλησουμε κ μαζι.

κατα τα αλλα...οπως ειπα καποια σκυλια ενω το εχουν δεν το βγαζουν ,αν δεν το αφυπνησεις καπως.ειναι ταλεντο κ αυτο.αν εισαι καλος στο πιανο κ δεν παιξεις ποτε,δεν θα το μαθεις.επισης ειναι γεγονος οτι το σκυλι στρεσαρεται κατα την εκπαιδευση,αλλα αυτο δεν υπαρχει λογοσ να ειναι αποτρεπτικο για τετοιου ειδους εκπαιδευση.ανταπεξερχονται μια χαρα σε τετοια αγχοι αυτα τα σκυλια κ δεν μιλαω μονο για τα πρεσα.

απλα,για να φτασουμε στο σημειο να κανουμε τετοια εκπαιδευση πρεπει πρωτα να κανουμε την βασικη πολυ καλα.επισης να ξερεις οτι πρωτα γινεται τεστ στο σκυλι κ μετα βλεπουμε για που ειναι καλο το ζωο.οπωτε αν σου ειπε εκπαιδευτης οτι μπορει να κανει κ τα δυο,κ σωματοφυλακη κ χωρου χωρις να δει το σκυλι,ειναι λιγο καλαμπορτζια.σιγουρα γινονται κ τα δυο,αλλα νομιζω οτι πρωτα πρεπει να γινει ενα τσεκ στο σκυλι.

επισης πρεπει να μιλησουμε με τον εκπαιδευτη για τυχων φοβιες που εχει το ζωο κ πως θα αντιμετωπηστουν.πρεπει πρωτα να αντιμετωπηστουν ολα αυτα κ μετα να κανουμε την εκπαιδευση.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.932
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95