Περι σωματοφυλακης


mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Λογω της σοβαροτητας της εκπαιδευσης, προσεχε παρα πολυ ποιος θα σου εκπαιδευσει το σκυλο. Σε αυτον τον ανθρωπο εν μερει του εναποθετεις την ζωη σου και της συντροφου σου μεσω της εκπαιδευσης αντιμετωπισης/σωματοφυλακης. Ισως το καλο υλικο που εχεις για να ξεκινησεις δεν ειναι αρκετο στο να διορθωσεις μια κακη εκπαιδευση εαν καταλαβαινεις τι εννοω...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
H Emma εχει κανει ΒΥ?

(Sorry αν εχει απαντηθει ηδη...)
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
Λαυρέντη συμφωνώ με αυτά που γράφεις, το ψάξιμο για τη σωματοφυλακή και φύλαξη χώρου ξεκινά από τη στιγμή που έχουμε φτάσει σε ένα καλό επίπεδο βασικής και συνεχίζουμε ενώ η φοβία που μέχρι τώρα έχω αναγνωρίσει με το αυτοκίνητο ξεπερνιέται (τρώει μέσα, δεν τρέμει, δεν κάνει εμετό, μπαίνει μόνη της κλπ) ωστόσο ακόμα έχει στρες (πολλά σάλια)

Ο λόγος που περιγράφω τον τρόπο ζωής έχει να κάνει ώστε στο συγκεκριμένο σενάριο οι επαγγελματίες εκπ/τες που γράφουν στο forum να αντιληφθούν για ποιό λόγο ενδιαφέρομαι και να προτείνουν πώς μπορώ να προετοιμάσω τους επόμενους τουλάχιστον 6 μήνες τη σκύλα ώστε να κριθεί και εάν γίνεται να προχωρήσει στην εκπαίδευση.

Το τι κάνει σήμερα η σκύλα είναι απλά απαντήσεις στα ερωτήματα του harryf3 προφανώς δεν περιμένω μέσα από αυτό να κριθεί στους 12 μήνες της εάν κανει ή όχι:)

Στο συγκεκριμένο θέμα δεν έχω καταλάβει έστω πώς να κρίνω τι είναι "καλή" σωματοφυλακή (βλέπω σκύλο και εκπαιδευτή σε διαφορετικές τοποθεσίες ή μόνο στο στίβο κλπ) ούτε τελικά εάν το IPO καλύπτει ή όχι (δε προσπερνώ τις τοποθετήσεις του Promitheas) μια και οι απόψεις διαφέρουν.

Εφόσον αποφασίσω να προχωρήσω σε γέννα τότε σίγουρα θα μιλήσω με την Εύη, έχουμε συζητήσει τα περί εκπαίδευσης ωστόσο επαυξάνω αυτό που η ίδια λέει "δεν είμαι ειδική".
Ψάχνω "ειδικό" να εμπιστευτώ εάν όχι από το forum τουλάχιστον να μου/μας δωθούν τα κριτήρια.
 
Last edited:


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
Λογω της σοβαροτητας της εκπαιδευσης, προσεχε παρα πολυ ποιος θα σου εκπαιδευσει το σκυλο. Σε αυτον τον ανθρωπο εν μερει του εναποθετεις την ζωη σου και της συντροφου σου μεσω της εκπαιδευσης αντιμετωπισης/σωματοφυλακης. Ισως το καλο υλικο που εχεις για να ξεκινησεις δεν ειναι αρκετο στο να διορθωσεις μια κακη εκπαιδευση εαν καταλαβαινεις τι εννοω...
Αυτό ακριβώς είναι το ζήτημά μου και για αυτό οι "πίεση" για συγκεκριμένες συμβουλές. Χρειάζομαι κάποια κριτήρια για να διαλέξω εκπ/τη, έχω διαβάσει τα θέματα αλλά έχω κενά στο πρακτικό κομμάτι. Και εάν η ΒΥ έχει πολλή μεγάλη σημασία γιοα την πρόοδο του σκυλιού ( η βάση ) λάθη στην τεχνική νομίζω ότι διορθώνονται. Στην φύλαξη δεν υπάρχουν περιθώρια θεωρώ
 


sexbistol

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2009
78
0
dimitris 73
πάρε γνώμες για εκπεδευτη και πριν αποφασίσεις και θελεις στύλε πμ να σου πω και τη δόκιμου γνώμη
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight