Περι σωματοφυλακης


alexander pap

Well-Known Member
22 Απριλίου 2009
58
5
στη σωματοφυλακή, η οποία να δεν κάνω λάθος΄στρέφεται και η εκπάιδευση με τα «δαγκώματα»,δεν είναι απαραίτητο να γίθνει μόνο στο δρόμο. αν κάποιος μπει σε σπίτι ή κήπο πάλι σωματοφυλακή έχουμε, προστασία δηλ. του αφεντικού και ακινητοποίηση του κλέφτη.επίσης όπωσ σωστά αναφέρθηκε,όποιος έχει ένα ΓΠ.δεν είναι και σε θέση να κάνει εκπαίδευση σωματοφυλακής.θα κριθεί αν μπορεί στη βασική υπακοή.όσο για τις ράτσες μπορεί ακόμα και λάμπραντορ!τα ένστικτα είναι πρωτεύοντα αλλά όχι καθοριστικά.βέβαια αν θέλεις φύλακα δεν παίρνεις λάμπραντορ.
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
Η Δέσποινα μπορεί να μας ρε παιδιά που έχει δουλέψει με τον Άδη σωματοφυλακή, αν και από τι έχω καταλαβεί, θέλει σωστή ανατροφή και ασχολία με το σκύλο σου για να τον έχεις και σαν κατοικίδιο.
ο Αδης εκπαιδευτηκε με σκοπο να κυκλοφορει συνεχως μαζι μου αλλιως οντως δεν υπηρχε κανενα νοημα να εκπαιδευτει στην σωματοφυλακη.
δεν ειναι δυσκολο ενας τετοιος σκυλος να λειτουργει κ σαν κατοικιδιο,σιγουρα ομως ειναι πιο ευαισθητος σε ερεθισματα που αλλος σκυλος δεν ξερει καν να διαβαζει.
εκει θελει ιδιαιτερη προσοχη κ ο ιδιοκτητης θα πρεπει να ψυχολογει το καλυτερο δυνατο τις αντιδρασεις του σκυλου του.
δεν πρεπει να ξεχναμε οτι ειναι ενας σκυλος που ξερει να χρησιμοποιει το στομα του κ δεν ειναι ενα απλο κατοικιδιο που θα βγουμε να παιξουμε στο παρκο αμεριμνοι!
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
υπαρχει εκπαιδευση ρεαλιστηκης προστασιας .εχει σαν στοχο ενα σκυλο που με προφορικη εντολη αναβει και ειναι ετοιμος να αντιμετωπισει εναν κακοβουλο εισβολεα ή καποιον που θα απειλησει την σωματικη ακεραιοτητα του ιδιοκτητη.
.

το εχω ξαναρωτησει αλλα απάντηση δεν πηρα

τι ειναι η ρεαλιστικη προστασία και πως επιτυγχάνετε ???
 


dober

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
125
0
επιτυνχανετε με εκπαιδευση ......πως αλλιως ..
ειναι εκπαιδευση προστασιας σε συνθηκες οχι σπορ !!!
δουλευουμε το σκυλο σε σεναρια σε αγνωστα μερη και με πουλους ερεθιστες ....
γενικα αυτο ειναι ....
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
αν υποθεσουμε οτι το κοντινότερο ΄αθλημα ΄(δεν ειναι, λέμε τωρα) στον ρεαλισμό ειναι η εκπαιδευση αστυνομικού σκυλου ( PH , KNPV κλπ ) εσεις τι κάνετε πάνω - κάτω ??????
 


dober

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
125
0
ροττι δεν ειναι δυματον να πουμε τετοια πραγματα δημοσια ...σκεψου ο καθενας να το κανει στο σκυλο του τι εχει να γινει !!!!
και κατα δευτερον ειναι επαγγελματικο μυστικο :D:D
 


dober

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
125
0
αν υποθεσουμε οτι το κοντινότερο ΄αθλημα ΄(δεν ειναι, λέμε τωρα) στον ρεαλισμό ειναι η εκπαιδευση αστυνομικού σκυλου ( PH , KNPV κλπ ) εσεις τι κάνετε πάνω - κάτω ??????
μακη να ξεκαθαρισουμε .......δεν μιλαμε για εργασια ...εργασια κανω και εγω στα σκυλια μου σε παραρτημα .....
κανουμε σεναρια και ο σκυλος πρεπει να μας υπερασπισει ....
δεν μπορω δημοσια να λεω στοιχεια εκπαιδευσης ....
 




dober

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
125
0
αυτα που αναφερες εγω προσωπικα δεν τα ξερω σαν ορους ...σιγουρα ομως κατι θα εχει παρει το ματι μου ......και να μην λεμε πολλα λογια ...οποτε θες επειδη ειμαι πρακτικος .....φερε και καμερες ελα απ το μαραθωμα να πιουμε κανα καφε και να κανουνε και τιποτα live να ξεμουδιασουμε ....
σου ειπα οτι δουλευο σκυλια και εργασια (στο παραρτημα του κουνελα συγκεκριμενα και πληρωνω και κανονικα μαλιστα )
το παθος μου ομως ειναι σκυλοι ρεαλιστικης προστασιας ......
αν δεν θελεις να το καταλαβεις ...ή αν νομιζεις οτι εισαι πολυ μπροστα οκ ...κανενα προβλημα .......παντως αν προσπαθεις να με βγαλεις ασχετο με το να λες ορους ......δεν περναει φιλαρακο !!!!!!!!!!
μονο με δουλεια πανω στους σκυλους μαθενουμε ....οχι με βιντεο απ το youtube :rolleyes:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
δεν μπορω δημοσια να λεω στοιχεια εκπαιδευσης ....
Σιγα το κρατικό μυστικό!

Εγώ ξέρεις τι πιστεύω αγαπητέ Γιώργο? (αν κάνω λάθος, διόρθωσε με)
Θεωρώ ότι εκπαίδευση σκύλων σε πραγματικές συνθήκες δεν υπάρχει. Για να υπάρξει, θα πρέπει να ΚΑΚΟΠΟΙΗΘΕΙ ο σκύλος. Να βάλετε για παράδειγμα, κάποιον να περπατάει με το σκύλο στο λουρί και ξαφνικά να πετάγεστε πίσω από κολώνες και θάμνους με καδρόνια και λοστάρια και τα σπάτε στο κεφάλι του σκύλου.

Δεν μπορώ να βρω πως επιτυγχάνεται αλλιώς η ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ προστασία…
 


dober

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
125
0
@rottie το γιωργος το πετυχες:)
το αλλο οχι !!!!!!σιγα μην βαραμε τους σκυλους ....
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
μπορούμε να πάμε να δούμε, να μας λυθούν οι απορίες.

για να μην χρειάζεται να κάνουμε δικά μας σενάρια. ;);)

Εγώ έχω απορία, πάντως, κ θέλω να πάω να παρακολουθήσω μία μέρα.
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
@rottie το γιωργος το πετυχες:)
το αλλο οχι !!!!!!σιγα μην βαραμε τους σκυλους ....
Ε, πες μας λοιπον, τι κάνετε?
Με το τσιγκέλι σου τα βγάζουμε...
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
σου ευχομε καλη επιτυχία με τα σκυλιά σου σε οτι και αν κάνεις :)
 


dober

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
125
0
@ΜΑΚΗΣ ειλικρινα σ ευχαριστω .... @ροττι.τρικ ψυχολογιας ειναι ολη η εκπαιδευση ....τιποτε αλλο ...απλα θελει συντονισμο και καλο σκυλο οσον αφορα τις δυνατοτητες ...για αυτο και βλεπεις σε site οτι συνηθως αυτα τα σκυλια δινονται εκπαιδευμενα .και σε πολυ τσουχτερες τιμες .
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
το ΚNPV και το PH ειναι εργασία δηλαδή ????
KΝPV: Βασιλική Ολλανδική Ένωση Αστυνομικών Σκύλων
PH ή PDH: Αστυνομικός Σκύλος (Γερμανικός όρος)

Εργασία έχει και είναι... κυνάθλημα δεν είναι!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
@ροττι.τρικ ψυχολογιας ειναι ολη η εκπαιδευση ....τιποτε αλλο ...απλα θελει συντονισμο και καλο σκυλο οσον αφορα τις δυνατοτητες ...για αυτο και βλεπεις σε site οτι συνηθως αυτα τα σκυλια δινονται εκπαιδευμενα .και σε πολυ τσουχτερες τιμες .
Συγνώμη, αυτή η απάντηση αφορά τα ερωτήματα που σου έθεσα? :-?

Other words to love each other…. :-({|=
 


dober

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
125
0
@rottie δηλαδη υπαρχει προβλημα που δεν μπορω να πω δημοσια πως γινετε μια εκπαιδευση????????:eek:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981