Πεσμένο αυτί σε ακίτα


bolek7

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2013
86
0
Το ψαχνω παντου αλλα ολα τα site λενε μονο για ακιτα ινου...ο εκτροφεας μου ειπε πως π.χ η μανα της ειναι 38 κιλα

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 






Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Δεν αναφερει κατι στο προτυπο mareco,μονο για το υψος λεει.Στο wiki λεει πως τα θηλυκα "παιζουν" μεταξυ 36-54 κιλων.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Το ξέρω φίλε Beyond...

Αλλά θεωρώ, ότι κάποιος που καταφέρνει να καταλήξει, σε κανονικό εκτροφέα, πρέπει αυτές τις απλές πληροφορίες, σχετικά με την φυλή που τον ενδιαφέρει και που θεωρητικά, την έχει ξεψαχνίσει, να τις παίζει στα δάχτυλα και να ενημερώνει και εμάς, που δεν ξέρουμε :)

Το site της FCI, αν μη τι άλλο, είναι το μόνο επίσημο, των προτύπων γενικά. Από κει και πέρα, μάλλον θα υπάρχουν και site σχετικά με akita κλπ κλπ κλπ.

Ασε που...κάθε εκτροφέας που σέβεται τον εαυτό του, συνήθως στο site του ή στην σελίδα του, συμπεριλαμβάνει και το πρότυπο, της φυλής του :wink:

Στο wiki λεει πως τα θηλυκα "παιζουν" μεταξυ 36-54 κιλων.
Αυτή η πληροφορία είναι σωστή; Μου φαίνεται κάπως...φλου. Δεν είναι μεγάλο το εύρος των τιμών;
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Αυτή η πληροφορία είναι σωστή; Μου φαίνεται κάπως...φλου. Δεν είναι μεγάλο το εύρος των τιμών;
Τεραστιο ειναι το ευρος κατα τη γνωμη μου.Ρωτησα εναν εκτροφεα,ελπιζω να παρω απαντηση πριν αλλαξει το προτυπο :p
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
ΠΡΟΤΥΠΟ ΣΤΟ ΒΑΡΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΥΨΟΣ. ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΩΝ ΘΗΛΥΚΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑ 40- 50 ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΡΣΕΝΙΚΑ ΑΝΩ ΤΩΝ 50

Η απαντηση του.
 


bolek7

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2013
86
0
Nα μαστε....5 μηνων σημερα...



Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 




bolek7

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2013
86
0
Oχι οχι καμια σχεση...

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 


bolek7

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2013
86
0
παιδια μια ερωτηση....υπαρχει προβλημα οταν ο κυνοδοντας που βγαινει ειναι διπλος?
 




bolek7

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2013
86
0
αααα οκ γιατι ο ενας κουνιεται αυτην την στιγμη απο οτι καταλαβα.... παντως αυτην την στιγμη ειναι και ο παλιος και ο καινουριος μαζι ..
 




bolek7

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2013
86
0
Ερώτηση . Μέχρι ποιον μήνα είναι η ανάπτυξη του σκύλου? δηλαδή ποτέ διαμορφώνεται πλήρως το σώμα του? ύψος ,κόκκαλα και όλα τα σχετικά...?


Sent from my iPad using Tapatalk
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Γενικα οι μεγαλοσωμες φυλες αργουν περισσοτερο να αναπτυχθουν πληρως,πιστευω πως 1.5-2 χρονων θα σταματησει να αναπτυσσεται,μετα ισως παιρνει μονο ογκο.
 


efichri1

New Member
3 Ιουλίου 2015
1
0
33
Παιδια θελω να παρω ενα ακιτα ινου και βρηκα μια αγγελια γι αυτο εδω και λεει οτι ειναι 2 μηνων! Γιατι εχει πεσμενα αυτια? εχω δει άλλα 2 μηνων και δεν ειναι ετσι! Είναι σημαδι οτι δεν ειναι καθαροαιμο? Ξερετε κανεναν καλο εκτροφεα απο ελλαδα ή καλο ιδιωτη για να παρω?
 

Attachments



Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Παιδια θελω να παρω ενα ακιτα ινου και βρηκα μια αγγελια γι αυτο εδω και λεει οτι ειναι 2 μηνων! Γιατι εχει πεσμενα αυτια? εχω δει άλλα 2 μηνων και δεν ειναι ετσι! Είναι σημαδι οτι δεν ειναι καθαροαιμο? Ξερετε κανεναν καλο εκτροφεα απο ελλαδα ή καλο ιδιωτη για να παρω?
Κουταβι απο αγγελιες καθαροαιμο δυσκολα θα βρεις.Επισης κουταβι ακιτα ινου καθαροαιμο κατω απο 1000 ευρω εξισου δυσκολο(τιμες Ελλαδας :p ).
Τα αυτια σε αλλα κουταβια σηκωνονται νωριτερα,σε αλλα αργοτερα.Αν οντως ειναι 2 μηνων δεν πιστευω να υπαρχει θεμα με τα αυτια,3-4 μηνων ισως,καποια αλλα ισως κανουν και μεχρι 6 μηνες,αν και απο οτι βλεπω ισως γινουν μεγαλυτερα απο οσο πρεπει και ισως μεινουν σε ορθια σταση αντι να παρουν μια κλιση μπροστα οπως οριζει το προτυπο.
Μπορεις να καλεσεις τον ΚΟΕ και να του ζητησεις να σου δωσει πληροφοριες-τηλεφωνα απο ελληνες εκτροφεις ακιτα.Γνωμη μου ειναι να ψαξεις πρωτα και να εισαι διατεθιμενος-η να δωσεις ενα πολυ σεβαστο ποσο για καθαροαιμο ακιτα.Αν βρεις "καθαροαιμο ακιτα" με 500 ευρω κατα 99% ειναι ημιαιμο.
 
Last edited:


DeLLagO

Member
16 Οκτωβρίου 2015
5
1
43
καλημερα εχω παρει ενα ακιτα ειναι 50 ημερων ειχε σηκωσει και τα 2 αυτια και τωρα το δεξι το κατεβασε ειναι ανισυχητικο ??? να το παο καπου να το δουν ?????//
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf