Ποια ξηρα τροφή προτιμά ο σκύλος σας;


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Μαγειρευτο δεν της δινω γιατι δεν ειναι τροφη που θα της βαλει κιλα ή εστω να τα συντηρισει, εκτος αν τρωει ολο λιπη και ψωμια-μακαρονια.
Δεν την ταιζει κανεις αλλος εκτος απο εμενα.
Εχουν περασει 2,5 μηνες απο την πρωτη ημερα της περιοδου και εχει λιγο υγρο στις θυλες της. Απο εκει το καταλαβε ο γιατρος, ειπε ομως πως δεν μπορει να επηρεαζει τοσο πολυ, ακομα και αν βαλεις τη ζεστη σαν δευτερο παραγοντα γιατι ροτβαιλερ ειναι, εχει μεγαλες αναγκες για τροφη, αρα επρεπε να τρωει εστω και λιγο.
Καλη η ιδεα σου για δευτερο σκυλο εκει κοντα αλλα ενας γειτονας που ειχε ενα αρσενικο ροτ, το εχασε πριν 1 μηνα απο καρκινο.
Το μονο που μενει ειναι να της βραζω κατεψυγμενο κιμο και να τον ανακατευω μαζι με την τροφη της. Το κακο ειναι πως θα κακομαθει και μετα δε θα τρωει τιποτα χωρις λιγακι κιμα μεσα! Γι αυτο ρωταω αν ξερει κανεις καμια καλη τροφη που να την τρωνε με μανια τα κακομαθημενα μας!
 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Φίλε Μανώλη δυστυχώς την έχεις κακομάθει και τώρα ότι τροφή και να της δώσεις δεν πρόκειται να την φάει, τουλάχιστον με όρεξη. Κατ'εμέ έχεις 2 επιλογές : ή την αφήνεις νηστικιά μέχρι να φάει η ίδια, και αντιμετωπίζεις το θέμα ριζικά (και μην ανησυχείς, μέχρι την έκθεση θα έχει επανέλθει πλήρως), ή της κάνεις τα χατήρια και επιδεινώνεις το όλο θέμα. Με το μαγειρευτό και να την συντηρήσεις μπορείς και να την παχύνεις, και χωρίς σαβούρα, αλλά στον δικό σου σκύλο είναι αρκετά υψηλό το κόστος!
 
Last edited:


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Δηστυχως δεν θα εχει επανερθει μαλλον μεχρι μεσα Οκτωβριου.
Μαλλον θα συνεχισω με proplan και κιμα γιατι την royal ουτε καν μaζι με κιμα δεν τη θελει, απο εκει που ετρωγε 2 με 3 ποτηρακια γεματα την ημερα! Κριμα γιατι η Royal της ειχε κατσει αριστα και δεν ειχα παραπονο σε κανενα θεμα.
Ο πετσοπας της γειτονιας μου προτεινε και τη Bosch (ετσι γραφεται? οπως τα εργαλεια?) αλλα την αφησα σαν δευτερη εναλακτικη αν μου κανει κολπα και στη proplan.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Μανώλη, κατ' αρχήν αν και είναι μάλλον τυχαίο κι έγω έχω αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα με royal canin παλιότερα. Μετά από μια μεγάλη περίοδο κοντά στα τέλη καλοκαιριού ο σκύλος σταμάτησε να την τρώει.

Όσον αφορά το junk food να σου απαντήσω λίγο διαφορετικά: Προτιμάς να έρθεις σπίτι μου να φάμε μπιφτέκια χωρίς λίπος με καρότο-κολοκύθι αντί για ψωμί, καστανό ρύζι, φασολάκια βραστά και κόττατζ ή να πάμε σε μια ταβέρνα και να πάρεις μπιφτέκι γεμιστό με τσένταρ και μπέηκον, πατάτες τηγανιτές και μια χωριάτικη;

Εγώ δίνω μαγειρευτό.

Μια λύση πάντως που βρήκα τότε με την ξηρά τροφή ήταν να τη σπάω στο μίξερ με λίγο γάλα, εναλλακτικά μπορεί να γίνει και με λίγο νερό κι ελάχιστο λάδι (διότι το νερό δεν έχει καθόλου θερμίδες ενώ σου αραιώνει τη συγκέντρωση της τροφής). Η τροφή φαγώθηκε αμέσως.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Εχω ξεκινησει με τον σκυλο απο 2 μηνων με Nutram,μετα με 2 διαφορετικους κωδικους της Acana(puppy small breed και adult)και τελος στην Hills.Του αρεσαν και οι 3 ειδικα η Nutram που ηταν και η 1η του ξηρα οπως και η small breed,ηταν στην αναπτυξη και ετρωγε σαν τρελο.
Με την adult μετα απο λιγο καιρο αρχισε να την βαριεται οπως και την Hills και οπως θα κανει το ιδιο και σε καθε μαρκα ξηρας που θα του παιρνω.
Του αρεσει κυριως οτιδηποτε σχεδον υπαρχει στην κουζινα και μυριζει ωραια.:D
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Φιλε Γριφε, εγω προσωπικα λατρευω το junk!!! χαχαχα
Οσο για το μαγειρευτο, δεν εχω το χρονο ή και την ορεξη για κατι τετοιο. Αυτο με το μπλεντερ ειναι καλη ιδεα αλλα η γυναικα μου δε θα το εβρισκε καθολου σοφο το να της "μαγαρισω" το μπλεντερ της!
Οσο για τη nutram, εχω ακουσει και απο αλλους πως ειναι τροφη που τη τρωνε σχετικα καλα τα σκυλια. Ειναι και αυτο μια καλη ιδεα ωστε να της παρω κανενα τρικιλο να δω τι θα κανει. Hills ή Eucanuba δε θα εδινα επειδη εχω ακουσει πως ειναι πολυ καλες τροφες αλλα δε προκειται με αυτες να βαλει βαρος. Μαλιστα καποτε που ειχε 2-3 παραπανω κιλα μου ειπαν να δινω αυτες τις τροφες για να χασει!
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
παρόμοιο πρόβλημα αντιμετώπιζα μέχρι πρότινος και εγώ....
το λιγόφαγο σκυλί μου που πάντα προσπαθούσα να παχύνω, ειδικά λίγο πριν τις εκθέσεις έκοβε σχεδόν μαχαίρι το φαί.....(εν΄το μεταξύ η σκυλοκατσαρόλα στο σπίτι άχνιζε μοσχαράκια και κοτοπουλάκια..)

Οι κλασσικές τεχνικές.... του αφήνω το φαγητό για 1-2 λεπτά και αν δεν φάει /το παίρνω, όπως και να τον αφήνω 1 μέρα την εβδομάδα νηστικό.... βοήθησαν αρκετά ώστε τα περιστατικά της απεργίας πείνας του αλητήριου να έχουν λιγοστέψει αρκετά τον τελευταίο χρόνο....

Πρόσφατα του άλλαξα ξηρά (μετά απο την Nutro,Acana,Origen,Arden) που έτρωγε έτσι και έτσι ... του έδωσα μετά απο την συμβουλή του εκτροφέα μου την Advance σολομό.
Είναι η τροφή που κυριολεκτικά τσακίζει..... σε βαθμό που δεν θέλει να τρώει το μαγειρευτό....:D και παρ΄όλο που είναι καλοκαίρι δεν έχει χάσει ούτε ένα γεύμα και ούτε ένα σπυρί......

Δοκίμασε επίσης το Anima Strath είναι διατροφικό συμπλήρωμα και διεγείρει την όρεξη...
 
Last edited:


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
του έδωσα μετά απο την συμβουλή του εκτροφέα μου την Advance σολομό.
οφ τόπικ αλλά μάλλον κάτι ξέρει ο εκτροφέας σου. Δε μου έχει κλέψει ποτέ φαγητό πέρα από δυο φορές τη μια πέστροφα και την άλλη φις στικς :D:D
 


anastasishellas

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2011
69
0
Αθήνα
εμενα τα τρωει ολα χωρις να παρει ανασα και ειναι ικανη να ορμηξει αν πλησιασεις χερια... παντως τα κοκαλα απο παιδακια οταν τα εχει μπροστα της ειναι λες και εχει τον παραδεισο μπροστα της!
 




manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
παρόμοιο πρόβλημα αντιμετώπιζα μέχρι πρότινος και εγώ....
το λιγόφαγο σκυλί μου που πάντα προσπαθούσα να παχύνω, ειδικά λίγο πριν τις εκθέσεις έκοβε σχεδόν μαχαίρι το φαί.....(εν΄το μεταξύ η σκυλοκατσαρόλα στο σπίτι άχνιζε μοσχαράκια και κοτοπουλάκια..)

Οι κλασσικές τεχνικές.... του αφήνω το φαγητό για 1-2 λεπτά και αν δεν φάει /το παίρνω, όπως και να τον αφήνω 1 μέρα την εβδομάδα νηστικό.... βοήθησαν αρκετά ώστε τα περιστατικά της απεργίας πείνας του αλητήριου να έχουν λιγοστέψει αρκετά τον τελευταίο χρόνο....

Πρόσφατα του άλλαξα ξηρά (μετά απο την Nutro,Acana,Origen,Arden) που έτρωγε έτσι και έτσι ... του έδωσα μετά απο την συμβουλή του εκτροφέα μου την Advance σολομό.
Είναι η τροφή που κυριολεκτικά τσακίζει..... σε βαθμό που δεν θέλει να τρώει το μαγειρευτό....:D και παρ΄όλο που είναι καλοκαίρι δεν έχει χάσει ούτε ένα γεύμα και ούτε ένα σπυρί......

Δοκίμασε επίσης το Anima Strath είναι διατροφικό συμπλήρωμα και διεγείρει την όρεξη...
Ευχαριστω πολυ!
Εννοεις AFFINITY ADVANCE PERFORMANCE ΣΟΛΩΜΟΣ ΚΑΙ ΡΥΖΙ ?
 


merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
μανωλη λες θα κατεβεις στην εκθεση και κοντευει σε κανα μηνα νομιζω
και ακομα προσπαθεις να την ταισεις κροκετες ????
εχεις ακουσει τη τρωνε η σκυλοι που κατεβαινουν σε εκθεση ενα μηνα πριν ??
ενα θα σου πω θα ανεβασω περιπου 4 κιλα βαρος απο τη ειμαι τωρα
και για να απαντησω στο αρχικο ερωτημα την τροφη που τρωει λιγο εαν εχει να φαει 2 μερες
ειναι χυμα φλαταζορ ενεργειας 2,5 ευρω το κιλο απλα την περνω που και που του
 




manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
μανωλη λες θα κατεβεις στην εκθεση και κοντευει σε κανα μηνα νομιζω
και ακομα προσπαθεις να την ταισεις κροκετες ????
εχεις ακουσει τη τρωνε η σκυλοι που κατεβαινουν σε εκθεση ενα μηνα πριν ??
ενα θα σου πω θα ανεβασω περιπου 4 κιλα βαρος απο τη ειμαι τωρα
και για να απαντησω στο αρχικο ερωτημα την τροφη που τρωει λιγο εαν εχει να φαει 2 μερες
ειναι χυμα φλαταζορ ενεργειας 2,5 ευρω το κιλο απλα την περνω που και που του
Σε 1,5 μηνα ειναι η εκθεση του ΚΟΕ. Η εκθεση της Θεσσαλονικης που θα πηγαινε και εκει, αναβληθηκε.
Εσυ τι θα ταισεις δηλαδη για να παρει τοσο βαρος?
Σε ποια κατηγορια θα κατεβεις και με ποιο σκυλο?
 


merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
ειμαστε λιγο εκτος θεματος σορρυ τεσπα
κυμα ρυζι κοτοπουλο 2 φορες την ημερα μια πρωι πρωι και μια αργα το βραδυ
μεγαλη ποσοτητα
και μην νομιζεις το κοστος ειναι πολυ πιο λιγο και απο την καλυτερη τροφη
 
Last edited:




manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
ειμαστε λιγο εκτος θεματος σορρυ τεσπα
κυμα ρυζι κοτοπουλο 2 φορες την ημερα μια πρωι πρωι και μια αργα το βραδυ
μεγαλη ποσοτητα
και μην νομιζεις το κοστος ειναι πολυ πιο λιγο και απο την καλυτερη τροφη
Εμενα στη δικια μου αν δωσω κοτοπουλο με ρυζι θα παει η διαροια νερο! Δεν της καθεται καλα αυτο με τιποτα!
Ξεκινησα απο χτες να της δινω χοιρινο κιμα βρασμενο κανενα τεταρτακι της ωρας και ανακατευω 5-6 κουταλιες της σουπας απο αυτον στο φαγητο της και το τρωει, αρκει η ξηρα να μην ειναι Royal! Ενταξει, μη φανταστεις πως θελω να της βαλω πολλα κιλα. 2-3 κιλακια θα ηταν υπεραρκετα. Το βασικο ειναι να μην χασει κιλα!


Ταρα την affinity advance salmon δεν τη βρηκα πουθενα επειδη απ οτι μου ειπαν κανεις δεν την παραγγελνει οποτε αναγκαστικά πηρα παλι προπλαν γιατι ειχα ξεμεινει.

Μερλιν αν θες στειλε μου μηνυμα να μου πεις σε ποια κατηγορια θα τρεξεις και με ποιο σκυλο. Αν εχεις και καμια φωτογραφια του ακομα καλυτερα!
 


merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
μανο εστω και ετσι που κανεις καλα ειναι ο σκοπος ειναι τωρα πριν την εκθεση να μην κανεις πειραματα και σου χασει

ελα αν χτυπησεις στο ονομα θα δεις τα βιντεακια του μερλιν

τη παρασκευη παω βουλγαρια εχει μορφολογια του ομιλου 60+ συμετοχες με καλα σκυλια
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Καλη τυχη!
Ειδα τα βιντεακια, πολυ ωραιος ο τυπος! Πρεπει να τον ειχα δει και στην εκθεση του ΟΦΙΡΕ τον Ιουνιο απλα δεν τον θυμαμαι γιατι ειχα το νου μου και την αγωνια μου για τη δικια μου.
Σε ενα παλιοτερο ποστ (σε αλλο θεμα) ο Ντενις ειχε πει, καλυτερα μακαρονια αν ειναι για να παχυνει το σκυλι, και οχι ρυζι. Δεν ισχυει?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95