Ποιες ράτσες θεωρούνται οι πιο ''επικίνδυνες'';






GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.821
5.050
patra
grdane.blogspot.com
το θεμα μας δεν ειναι πως δημιουργηθηκαν οι συγκεκριμενες λιστες της "ντροπης" για τον κοσμο της κυνοφιλίας ( γιατι υπαρχουν κι αλλες λιστες χειροτερες... αλλα οχι επι του παροντος... σκυλοφορουμ ειναι....)...
το να αναρτηθει μια λιστα και μετα να προσπαθησουμε να την βγαλουμε ακυρη λογω του τροπου που ετοιμαστηκε... ουτε αυτό...
ουτε το ζητημα ειναι να προστατεψουμε μια φυλή ή δύο.... να αφαιρεσουμε δυο τρεις, να προσθεσουμε 4 αλλες..... και ειμαστε οκ...
το ζητημα ειναι οτι η λιστα αρχης γενομένης από την φιλοσοφια της ειναι λαθος, απαραδεκτη και δεν επιλυει κανενα ζητημα....
γι αυτό και πρεπει να στραφουμε στην καταργηση της.
το να συζηταμε πως φτιαχτηκε, τι εκαναν τι επρεπε να κανουν κλπ... οδηγει σε λαθος μονοπατια και συμπερασματα....
αυτό πρεπει να γινει κατανοητό και περασει σε ολους τους κυνοφιλους...
με στοχο και σκοπό... την καταργηση τους.... ειναι εφικτο....(?)
 


Γιαννης 1

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2010
128
0
Το συζητάμε γιατί πρέπει να ανακαλύψουμε ποιοί είναι οι πραγματικοί λόγοι που συνέταξαν αυτή τη λίστα,και γιατί σώνει και καλά και με τον τρόπο που το έκαναν έβαλαν τα πιτ πρώτα,έτσι όπως τα έβαλαν.Ποιοί κρύβονται πίσω από αυτά;Ποιοί είναι αυτοί που έχουν συμφέρον από την εξολόθρευση των american pitbull terrie;Ποιοί χάνουν από τα pitbull;Μήπως πίσω από όλα αυτά κρύβονται κάποιοι κυνοφιλικοί όμιλοι παγκόσμιας εμβέλειας με καταγωγή από ευρώπη;Αναρωτιέμαι;

Υγ. Είμαι υιοθετημένος και από ένα Rottwailer.:):):)
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
το ζητημα ειναι οτι η λιστα αρχης γενομένης από την φιλοσοφια της ειναι λαθος, απαραδεκτη και δεν επιλυει κανενα ζητημα....
γι αυτό και πρεπει να στραφουμε στην καταργηση της.
το να συζηταμε πως φτιαχτηκε, τι εκαναν τι επρεπε να κανουν κλπ... οδηγει σε λαθος μονοπατια και συμπερασματα....
αυτό πρεπει να γινει κατανοητό και περασει σε ολους τους κυνοφιλους...
με στοχο και σκοπό... την καταργηση τους.... ειναι εφικτο....(?)
Το να συζητάμε πως φτιάχτηκαν είναι ένας τρόπος να αποδείξουμε πόσο γελοίες είναι οι λίστες!
Στο ίδιο σημείο προσπαθούμε να φτάσουμε, αλλά ο καθένας από άλλο δρόμο.
 


Γιαννης 1

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2010
128
0
Τί σχέση έχει το american stanffordshire terrie με το american pitbull terrie :confused:

Θείος και ανηψιός θα έλεγα ... :p
Δεν εννοώ αυτό.Η ερώτηση πήγαινε στο για πιο λόγο κοίταξε τον πληθυσμό των amfs ενώ μιλάμε για pitbull.:)
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.682
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Δεν εννοώ αυτό.Η ερώτηση πήγαινε στο για πιο λόγο κοίταξε τον πληθυσμό των amfs ενώ μιλάμε για πίτμπουλ.:)
Μα το είπε νομίζω..επειδή δε τα γνωρίζουν όλοι καλά,αν π.χ ενα αμσταφ επιτεθεί..οι "ασχετοι" θα πουν οτι ειναι πιτ μπουλ.. φαντάζομαι... :)
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.821
5.050
patra
grdane.blogspot.com
Το συζητάμε γιατί πρέπει να ανακαλύψουμε ποιοί είναι οι πραγματικοί λόγοι που συνέταξαν αυτή τη λίστα,και γιατί σώνει και καλά και με τον τρόπο που το έκαναν έβαλαν τα πιτ πρώτα,έτσι όπως τα έβαλαν.Ποιοί κρύβονται πίσω από αυτά;Ποιοί είναι αυτοί που έχουν συμφέρον από την εξολόθρευση των american pitbull terrie;Ποιοί χάνουν από τα pitbull;Μήπως πίσω από όλα αυτά κρύβονται κάποιοι κυνοφιλικοί όμιλοι παγκόσμιας εμβέλειας με καταγωγή από ευρώπη;Αναρωτιέμαι;

Υγ. Είμαι υιοθετημένος και από ένα Rottwailer.:):):)
πηγαινε στο θεμα "οι 10 πιο επικινδυνες φυλές"

Το να συζητάμε πως φτιάχτηκαν είναι ένας τρόπος να αποδείξουμε πόσο γελοίες είναι οι λίστες!
Στο ίδιο σημείο προσπαθούμε να φτάσουμε, αλλά ο καθένας από άλλο δρόμο.
οχι απο την πλευρα της μιας και μονο φυλης τοτε.....
πριν δημιουργηθουν οι λιστες, ήδη απο την σκεψη και μονο δημιουργιας είναι λαθος φιλοσοφια...
αν καταλαβεις αυτό είναι πιο σημαντικό.....
 


Γιαννης 1

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2010
128
0
οχι απο την πλευρα της μιας και μονο φυλης τοτε.....
πριν δημιουργηθουν οι λιστες, ήδη απο την σκεψη και μονο δημιουργιας είναι λαθος φιλοσοφια...
αν καταλαβεις αυτό είναι πιο σημαντικό.....
Ας το πάμε σιγά σιγά.
Μπορείς να μου πεις για πιο λόγο έγινε η λίστα;
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
οχι απο την πλευρα της μιας και μονο φυλης τοτε.....
πριν δημιουργηθουν οι λιστες, ήδη απο την σκεψη και μονο δημιουργιας είναι λαθος φιλοσοφια...
αν καταλαβεις αυτό είναι πιο σημαντικό.....
Εγώ πρέπει να το καταλάβω?!?
Αυτό δεν λέω από την αρχή?
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Eντελως ατοπο να αναφερετε ο ΑΚC ως μετρο πληθυσμου των πιτμπουλ οταν δεν εγγραφονται εκει αλλα στον UKC και τα περισσοτερα απο αυτα ουτε καν εκει! Και αν καποιο am. staff σχετιστει με επιθεση στανταρ για πιτμπουλ θα πουν και οχι για am. staff!
Μα αυτό ακριβώς είναι το θέμα μου

Πώς είναι δυνατόν να ανακυρρήσουμε έτσι απλά την πολυπληθέστερη φυλή, όταν υπάρχουν παραπάνω από 1 κυνολογικός όμιλος σε μια τόσο μεγάλη χώρα.

Απλά είναι καλύτερα να μιλάμε με στοιχεία χειροπιαστά
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Μα αυτό ακριβώς είναι το θέμα μου

Πώς είναι δυνατόν να ανακυρρήσουμε έτσι απλά την πολυπληθέστερη φυλή, όταν υπάρχουν παραπάνω από 1 κυνολογικός όμιλος σε μια τόσο μεγάλη χώρα.

Απλά είναι καλύτερα να μιλάμε με στοιχεία χειροπιαστά
Μα δεν ειναι εφικτο να γινει με επισημα στοιχεια αυτο! Αυτο το ισχυριζονται οι Αμερικανοι σε διαφορα φορα. Ουτε και θα παρουμε σαν παραδειγμα την στατιστικη του AKC οταν δεν αντικατοπτριζει την αληθεια.
 




kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Μα δεν ειναι εφικτο να γινει με επισημα στοιχεια αυτο! Αυτο το ισχυριζονται οι Αμερικανοι σε διαφορα φορα. Ουτε και θα παρουμε σαν παραδειγμα την στατιστικη του AKC οταν δεν αντικατοπτριζει την αληθεια.
Οπότε έρχεσαι στα λόγια μου...

Το AKC το έφερα ως το παράδειγμα στο άλλο άκρο.

Επίσης, δες σημαντική διαφορά στις πρώτες θέσεις... Καμία σχέση οι πρώτες φυλές που κάποιες είναι και κοινές στα δύο registries...
 




Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
αλλη μια λίστα με επικίνδυνα σκυλιά, προσοχή περιλαμβάνονται μινι πιν, παγκ, κανίς με φωτογραφίες :p

μιλάμε για πολύ γέλιο

ήδη ξεκίνησαν οι αντιδράσεις
Στην 5η θεση εχει τα bullmastiff αλλα στην φωτο που απεικονιζει την ρατσα εχει ενα DDB. Αντε να τους παρεις στα σοβαρα μετα!!!

Επισης στα 20.008 εγγεγραμμενα pug υπηρξε ενα περιστατικο και αυτοματως τα εχουν βαλει στην 40 θεση
 
Last edited:


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Γιατι δεν κανετε καποια αντιπροταση?λετε λετε αλλα καμμια προταση δεν βλεπω,τι πρεπει να κανει ενα κρατος οταν εχει πολλα σκυλια και πολλα περιστατικα?
Τι θα κανατε αν ειχατε θυματα στην οικογενεια σας?
Ποιο θα μπορουσε να ειναι προληπτικο μετρο με αποδοση για μειωση των επιθεσεων?
 


Γιαννης 1

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2010
128
0
Γιατι δεν κανετε καποια αντιπροταση?λετε λετε αλλα καμμια προταση δεν βλεπω,τι πρεπει να κανει ενα κρατος οταν εχει πολλα σκυλια και πολλα περιστατικα?
Τι θα κανατε αν ειχατε θυματα στην οικογενεια σας?
Ποιο θα μπορουσε να ειναι προληπτικο μετρο με αποδοση για μειωση των επιθεσεων?
Τί πρόταση εννοείς.Η λίστα είναι μη λογική εξ'αρχής.Για άλλους λόγους έγινε.2000 παιδιά χάνουν τη ζωή τους στις Η.Π.Α απο κακοποίηση των γονειών τους.Έγινε κάποια λίστα απαγόρευσης γονέων;
Μπορείς να γίνεις πιο σαφής;Πόσα είναι τα σκυλιά και περιστατικά που αναφέρεις;Για να ξέρουμε τι λέμε.
Αν ήταν η πεθερά μου θα αγόραζα το σκύλο:).Αυτό είναι μεγάλη ιστορία και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
Την εκπαίδευση όλων κατέχων και μη.
 
Last edited:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.821
5.050
patra
grdane.blogspot.com
ηλια υπαρχει προταση κι εχει γινει....
ας την κανω συγκεκριμενη και ουσιωδης.....

αφορα την συνηδειτοποιηση καθε ιδιοκτητη σκυλου...

1. καθε ενας που θελει να παρει σκυλο υποχρεωνεται να το δηλωσει στην κατα τοπους δημοτικη αρχη.....

2. πριν την αγορα ενος σκυλου συμπληρωνει ερωτηματολογιο που αφορα την φυλη που τον ενδιαφερει και που εχει συνταχτει για καθε φυλη απο συγκεκριμενους εκτροφεισ.....

3. εφοσον ταιριαζει στην φυλη παιρνει εγκριση απο την εκαστοτε δημοτικη αρχη......

4. μετα τηναγορα του σκυλου δηλωνει την αποκτηση του στην τοπικη αρχη αναλυτικα.

5. υποχρεουται να παρακολουθησει μαθηματα προεκπαιδευσης και σωστης κοινωνικοποιησης του σκυλου από οπου παιρνει και διαπιστευτηριο το οποιο καταθετει στην τοπικη αρχη

6. δεν χρειαζεται μελλοντικα για την ιδια φυλη ξανα διαπιστευτηριο

7. στους 14 μηνες γινεται ελεγχος απο αρμοδιο ατομο της τοπικης αρχης για την σχεση του με τον σκυλο
αναλογα υπαρχει συσταση προς εκπαιδευση ή όχι
8. σε περιπτωση συστασης υποχρεουται εντος 4 μηνων να καταθεσει τα αναλογα διαπιστευτηρια
επανελεγχος μετην παροδο ετους.... σε περιπτωση οκ... κλεινει ο φακελος... αλλοιως σε 8 μηνες ξανα στο 7.

πες μου μετα αν υπαρχει ανευθυνος ιδιοκτητης... ποσες επιθεσεις θα γινουν και ποσα θυματα
απαραιτητη προυποθεση η δημοτικη αρχη να εχει ατομο με τα απιτουμενα προσοντα
να μαζευει και να κανει στειρωση στα αδεσποτα σε περιπτωση υπερπληθυσμου... απλα μετα την στειρωση τα αφηνει στο ιδιο μερος...
γνωριζω οτι ειναι δυσκολο εως ακατορθωτο ειναι ομως και το πλεον σωστο....
μακαρι να γινονταν εθελοντικα και χωρις υποχρεωσεις..... ειναι ομως ελλαδα....και ειμαστε αθανατοι ελληνες....
τα παραπανω φυσικα ειναι αποψη μου και εχετε καθε δικαιωμα να εχετε την δικη σας αποψη....
να μου επιτρεψετε ομως να μην σας αφηνω να λετε την δικη σας αντιθετη επιβλαβη θεση για φυλες σκυλων....
αυτα ειναι πραματα που κανει ο βολταιρος οχι εγω....
ευχαριστω για αλλη μια φορα για την ανοχή σας....
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
PUG???
Αν είναι δυνατόν αυτά τα σκυλιά αδυνατούν να κάνουν δάγκωμα και να πιάσουν δέρμα.