Ποιος έχει ψαράκια;


lezas

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
136
0
Peristeri
Ειχα και γω 6 red scribbelt stendker.Το παν στα ψαρια ειναι να εχεις καλη φιλτρανση-βιολογια και συχνες αλλαγες νερου.
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
σιγα μην μου γλυτωνε το ενυδρειο...
κι εγω εχω ενα 100 λιτρων περιπου...
με 4-6 τετρα, τιγρακια, 2 κλοουν, 1 γλυφτη...
αν καταφερεις και στρωσεις σωστα το ενυδρειο... και βρεις τον σωστο χρονο για τις αλλαγες νερου... δεν παθαινουν τιποτα τα ψαρακια μετα...
2 χρονια χωρις αλλαγες κι αρρωστιες ειμαστε...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
2 χρονια εχεις να κανεις αλλαγη ?:eek::eyecrazy::paja1::eye:
 


Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Ασχολούμαι με ενυδρεία εδώ και 17 χρόνια, το νερό δεν πρέπει να το αλλάζουμε συχνά, μόνο να καθαρίζουμε το φίλτρο και να προσθέτουμε νερό. Κι εγώ πρόσφατα καθάρισα το ενυδρείο μου μετά από 1 ολόκληρο χρόνο κι έχω και ζωντανά φυτά μέσα. Τα ζωντανά φυτά να μην τα παίρνετε από πιασοκώληδες της Ελλάδας, εγώ τα παραγγέλνω από taiwan μέσω ebay και σε 6 μέρες είναι σπίτι μου. Αν θέλετε να ασχοληθείτε με το άθλημα ξεκινήστε αγοράζοντας μπάλες marimo
http://cgi.ebay.com/Marimo-Ball-x5-...780?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cb7f7bfcc
και Anubias Nana Golden
http://cgi.ebay.com/3x-Anubias-bart...493?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item20b961bfad
και τα 2 δεν απαιτούν τρελό φωτισμό, εγώ φανταστείτε ότι έχω μόνο moonlight φωτισμό http://cgi.ebay.com/Aquarium-LED-Ba...499?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e6285c7db και είναι μια χαρά.
 




BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Ασχολούμαι με ενυδρεία εδώ και 17 χρόνια, το νερό δεν πρέπει να το αλλάζουμε συχνά, μόνο να καθαρίζουμε το φίλτρο και να προσθέτουμε νερό. Κι εγώ πρόσφατα καθάρισα το ενυδρείο μου μετά από 1 ολόκληρο χρόνο κι έχω και ζωντανά φυτά μέσα.
Αν δεν αλλάξεις αλατόνερο σε ύφαλο θα απορροφήσουν τα κοράλια όλα τα ιχνοστοιχεία και μετά πάπαλα. Άσε που με την πρώτη ένδειξει "βρόμικου" νερου ασπρίζουν και πεθαίνουν.
Όσο για τους Δίσκους, χωρίς αλλαγές θα κλαις τα λεφτά σου. Μακάρι να μη έχεις ποτέ γέννα Δίσκων γιατί θα τρελαθείς με της καθημερινές αλλαγές!

Νομίζεις ότι το βρίσκω ευχάριστω να αλλάζω κάθε εβδομάδα 120lt+120lt=240lt? :D
Ασε που όλη η ποσότητα βγαίνει απο Α/Ο, οπότε μιλάμε για ~700lt χρεωμένα στην ΕΥΔΑΠ!

Όσο για τους πιασοκώληδες της Ελλάδας διαφωνώ. Έχουμε παιδίά που όχι μόνο έχουν ταξιδεύψει Ερυθρά θάλασσα και Αμαζόνιο αλλά έχουν συνεχές επαφές και ταξίδια με τους πιο γνωστούς εκτροφείς.
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
2 χρόνια χωρίς αλλαγή-τι νιτρικά έχεις φτάσει ρε Πέτρο??????????????????
 










GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
kokoe αλλαγή νερού κανω καθε 40 -45 μερες περιπου.... ( μαζι με το μπανιο μου :p)
ειπα... 2 χρονια χωρις αλλαγη ψαριων... και το εννοω για τι τον πρωτο χρονο και μεχρι να μαθω... εχανα και κανα ψαρακι καθε 3-4- μηνες...
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
.. εγω εχω 6 gourami.. απο τοτε που μου χαρισαν το πρωτο (pearl) τα ερωτευτηκα!

ειχα 3 σκαλαρια στην αρχη ο ενας ηταν αρχοντας.. οσο η παλαμη μου μαυρος και πανεξυπνος.. αλλα μια μερα τον βρηκα ανασκελα.. ποτε δεν καταλαβα το γιατι :(((, μετα μολυ και γκαπι.. αλλα τωρα με τα γκουραμακια εχω βρει την υγεια μου.. και εγω και αυτα.
 










ninoula

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2010
149
1
Κομοτηνή
και εμείς με ενυδρεία...3 μέχρι στιγμής και εύχομαι να παραμείνουν 3!!!έχουμε ένα βιοτοπικό με κριμπένσις και 2 γέννες μέχρι στιγμής...
ένα κοινωνικό με διάφορα τετρα, αθερίνες , γαρίδες και σαλιγκαράκια και ένα ενυδρείο με γκαπάκια μόνο....
 

Attachments



Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.930
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95