Πολύ άσχημες εξετάσεις, όμως τέλος καλό όλα καλά! :-)


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Α-πα-πα! Τότε το Μουφ θα κάτσει εδώ που είναι αφού στη χειρότερη περίπτωση άντε να πιάσει κανά παράσιτο και να πάρει αντιβίωση. Τώρα βέβαια το στέλνω σε κτηνιατρική κλινική που μου δίνουν μέχρι και έλεγχο επίδοσης, μέχρι και για το τι χρώμα είχαν τα κακάκια του και πόσες φορές ενεργήθηκε! Και οι διακοπές θα γίνουν μικρότερες διότι το Μουφ παθαίνει ψυχολογικό τραύμα αν φύγω.
 






katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Να αρκει για ποιό πράγμα...για τη σκνίπα, όχι, δεν αρκει...θέλει και ψέκασμα κάθε μέρα με σιτρονέλα η αντιφλεμποτομ...
Τώρα για τσιμπούρια, εγω δεν αρκούμαι στο scalibor...βάζω και frontline...
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
απο οτι εχει αναφερθει κατ επαναληψη εδω στο φορουμ για την σκνιπα , ex-spot και καθαρισες καθε 20 μερες:)
Καλα...μακάρι να καθαρίζαμε τόσο εύκολα...πίστεψε με.
Αν δεν ψεκάζεις κάθε απόγευμα....δε κάνεις τίποτα, (και πάλι δεν είναι σίγουρο)...άσε...το έχουμε δει το έργο!!:(
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Βρε παιδιά επειδή σκοπεύω να έρθω το καλοκαίρι, Scalibor+Advantix είναι πολύ δυνατό; Μόνο το Scalibor αρκεί;
Bαλε και τα δυο να είσαι (πιο) σίγουρη..... δεν παθαίνει τίποτα με advantix+scalibor.... εγώ βάζω όλο το χρόνο, όχι μονο το καλοκαιρι..... (το χειμώνα μονο "καθυστερώ" λίγο τις advantix).
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Προστασια :

-Αμπουλα advantix ή ex spot καθε 20 ημερες
Μαζι με :
- κολλαρο scalibor (αλλαγη καθε 2-3 μηνες αναλογα το προφιλ διαβιωσης του ζωου)
Μαζι με :
-ψεκασμα καθημερινα με antiphlebotome spray ή spay σιτρονελας

Αν ο σκυλος κοιμαται σε συσκεκριμμενο χωρο εκτος σπιτιου (πχ κενελ εκτροφειων κλπ) , χρησιμο μπορει να αποδειχθει το παρακατω :
http://www.texnologia.gr/index.asp?mod=eshop_item&ID=675&p=898
(και ολα τα παρομοια του).Το καλοκαιρι εμεινα αφωνος με το τι μαζευε καθε μερα ...χιλιαδες ιπταμενα καθαρματα (δεν ξερω φυσικα αν ηταν σκνιπες καλαζαρ...)
.Μπορει να μπει πανω σε χρονοδιακοπτη και να αναβει /σβηνει αυτοματα πρωι-βραδυ.
 








mariatito

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2009
101
1
Ηράκλειο Κρήτης
Επειδή βλέπω να λέτε συνεχώς για scalibor, όταν ρώτησα πολύ γνωστή κτηνίατρο στο Ηράκλειο (δίπλα στο jumbo) μου είπε οτι δεν κάνουν και πολύ δουλειά τα κολάρα γενικά και οτι είναι πιο αποτελεσματικές οι αμπούλες και τα σπρέϋ...
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.169
2.992
ΑΤΤΙΚΗ
ποτέ ένα scallibor ή kiltex δεν θεωρείται απο μόνο του αποτελεσματικό. Γιαυτό και οι αμπούλες αλλά και οι ψεκασμοί.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Το προβλημα με το σπρέι ειναι οτι πολλα σκυλια, πχ και οι δυο δικες μου, απεχθανονται τον ψεκασμο και πηδανε να φυγουν λες και τα κυνηγαει ο διαολος.

Σκεφτομαι αν ειναι το ιδιο αποτελεσματικο να ψεκαζω σε κατι σαν πανάκι και μετα να τις αλείφω με αυτο.
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Εγώ ψεκάζω τα χέρια μου και μετά πάνω τους. Μια χαρά βρωμάνε κι έτσι. Ούτε εγώ δεν αντέχω να σταθώ διπλα τους.
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Το πρόβλημα με τα δικά μου είναι πως ότι και να βάλω πάνω τους μετά γλύφονται! Ακόμα και αμπούλες όταν τους βάζω τα χωρίζω για κάποιες ώρες γιατί κάθονται και γλύφουν το ένα την πλάτη του άλλου!! :shock:

Στην περίπτωσή μας το ψέκασμα του χώρου και το αντικουνουπικό στη πρίζα είναι μάλλον μονόδρομος!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εγώ ψεκάζω τα χέρια μου και μετά πάνω τους. Μια χαρά βρωμάνε κι έτσι. Ούτε εγώ δεν αντέχω να σταθώ διπλα τους.
Το θεμα ειναι αν μετα αντεχει καποιος ανθρωπος να σταθει δίπλα σου! :D
Δεν επαθες καμια δερματίτιδα στα χερια?
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.169
2.992
ΑΤΤΙΚΗ
παιδιά είναι πολύ σημαντικό το σπρέι να πάει σε σημεία που δεν υπάρχουν πολλές τρίχες δηλ. μύτη-αυτιά κλπ. άρα αναγκαστικά θα ψεκάσεις στο χέρι σου γιατί δεν μπορείς βέβαια να ψεκάσεις απευθείας στα μούτρα του σκύλου.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Κατι πολύ σημαντικο που παρελειψα να αναφερω (το θυμηθηκε η γυναικα μου τις προάλλες) και το συζητησα και με τον γιατρο μας.

Το καλοκαιρι που μας περασε η Ζηνα εβγαλε στο κτημα ένα σπιρακι στη μυτη της, σαν να την τσιμπησε κουνούπι.

Κι εμας μας ειχαν καταφαει και βαζαμε παντου εκεινα τα φιδακια που καπνιζουν, οπότε δεν δωσαμε σημασια στο σπυρακι. Αυτό φυσικα λεγεται αγνοια και αμελεια.

Πιθανοτατα τοτε εγινε το κακό.
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
το παρακουλουθω το θεμα περαστικα!
στην μυτη δεν θα ειναι οτι πιο ενοχλητικο μπορεις να τκανεις στο σκυυλο σου?μαλλον απο τα πιο ενοχλητικα.απο το να τον προστατεψεις ομωςτο κανεις.