Πολύ άσχημες εξετάσεις, όμως τέλος καλό όλα καλά! :-)


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Το θεμα ειναι αν μετα αντεχει καποιος ανθρωπος να σταθει δίπλα σου! :D
Δεν επαθες καμια δερματίτιδα στα χερια?
Α, για αυτό με αποφέυγουν οι άνθρωποι?:D
Μπα,τίποτα!!!
και συμφωνώ με TARA. Το μουσούδι πως θα το ψεκάσετε?
Επίσης, πάνω στη μύτη δεν βάζω ποτέ. Βάζω σε μέτωπο και πλαι στη μουσούδα.

Μα τι σχέση έχει το σπυράκι στη μύτη με το τσίμπημα της σκνίπας? Πως μπορείς να ξέρειες ότι δεν την τσίμπησε στην κοιλιά την ώρα που βγήκε στο μπαλκόνι?
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Λενε ολοι για αμπουλες,σπραυ,λουρια,γνωριζετε οτι οι συνδιασμοι αυτων των 2 η 3 κανει μεγαλη ζημια στα νεφρα το συκωτι?
Γνωριζετε ολοι μαλλον οτι ουτε στο νερο δεν εχει προβλημα με το λουρι,δηλαδη κανει μπανιο βρεχεται και συνεχιζει να ειναι δραστικο,αλλα σιγουρα δεν γνωριζετε οτι πρεπει να το βγαζουμε γιατι ειναι πολυ ισχυρο δηλητηριο για ολους τους οργανισμους που ζουνε στο νερο,ψαρια,καβουρια,μυδια,κ.τ.λ.,καταλαβαινετε
με αυτο ποσο ισχυρα ειναι ολα αυτα.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Λενε ολοι για αμπουλες,σπραυ,λουρια,γνωριζετε οτι οι συνδιασμοι αυτων των 2 η 3 κανει μεγαλη ζημια στα νεφρα το συκωτι?
Γνωριζετε ολοι μαλλον οτι ουτε στο νερο δεν εχει προβλημα με το λουρι,δηλαδη κανει μπανιο βρεχεται και συνεχιζει να ειναι δραστικο,αλλα σιγουρα δεν γνωριζετε οτι πρεπει να το βγαζουμε γιατι ειναι πολυ ισχυρο δηλητηριο για ολους τους οργανισμους που ζουνε στο νερο,ψαρια,καβουρια,μυδια,κ.τ.λ.,καταλαβαινετε
με αυτο ποσο ισχυρα ειναι ολα αυτα.
Χημικά είναι όλα και κανουν ζημιά. Οχι όμως τόση όση το καλααζαρ.

Οσο για την τοξικότητα του λουριού, ναι, το έχουμε ξαναναναφέρει. Μακάρι να'τανε το μόνο που κάνουμε στους οργανισμούς γύρω μας.....:(
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Κάτι τελευταίο: Ψεκάζω και το κολάρο του σκύλου αρκετά (σχεδόν το βρέχω) με σιτρονέλα και έχω την εντύπωση ότι μυρίζει πολύ περισσότερο από ότι ό ίδιος ο σκύλος.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
αλλα σιγουρα δεν γνωριζετε οτι πρεπει να το βγαζουμε γιατι ειναι πολυ ισχυρο δηλητηριο για ολους τους οργανισμους που ζουνε στο νερο,ψαρια,καβουρια,μυδια,κ.τ.λ.,καταλαβαινετε
με αυτο ποσο ισχυρα ειναι ολα αυτα.
Αυτο δεν ισχυει ...αν αδειασεις μια αμπουλα μεσα σε ενα ενυδρειο , οντως θα κανεις ζημια ...το να μπει ο σκυλος στη θαλασσα κανα δυο μερες μετα την αμπουλα ή αφοτου φορεσε το σκαλιμπορ κλπ , δεν κανει καμμια ουσιαστικη ζημια στο οικοσυστημα.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
--------------------------------------------------------------------------------
Επειδή βλέπω να λέτε συνεχώς για scalibor, όταν ρώτησα πολύ γνωστή κτηνίατρο στο Ηράκλειο (δίπλα στο jumbo) μου είπε οτι δεν κάνουν και πολύ δουλειά τα κολάρα γενικά και οτι είναι πιο αποτελεσματικές οι αμπούλες και τα σπρέϋ...
Όλα κάνουν δουλεία ..απλά να είναι συνδιασμός αυτών και όχι μεμονωμένα..
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Λενε ολοι για αμπουλες,σπραυ,λουρια,γνωριζετε οτι οι συνδιασμοι αυτων των 2 η 3 κανει μεγαλη ζημια στα νεφρα το συκωτι?
Γνωριζετε ολοι μαλλον οτι ουτε στο νερο δεν εχει προβλημα με το λουρι,δηλαδη κανει μπανιο βρεχεται και συνεχιζει να ειναι δραστικο,αλλα σιγουρα δεν γνωριζετε οτι πρεπει να το βγαζουμε γιατι ειναι πολυ ισχυρο δηλητηριο για ολους τους οργανισμους που ζουνε στο νερο,ψαρια,καβουρια,μυδια,κ.τ.λ.,καταλαβαινετε
με αυτο ποσο ισχυρα ειναι ολα αυτα.
Ενω όλοι αυτοί που κατουρανε, χέζ... και πετάνε σακούλες μέσα στη θάλασσα..δεν κάνουν κακό!!!!:D
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εγω αυτο που κατάλαβα είναι ότι έβγαλαν ένα εμβόλιο για το καλαζαρ..το οποίο όμως ακόμα έχει κάποιες παρενέργεις..
Κοίτα, λογικό είναι κάποια στιγμή να βρισκόταν κάποιο μέτρο προστασίας...και ίσως και να υπαρχει ήδη..
Απλά, το θέμα είναι ότι οι Φαρμακευτικές εταιρίες που βγάζουν τα Glucantim, Milteforan, ζιλαπουρ...Spray για τη σκνίπα και δεν ξερω και τι άλλο...δεν τους συμφέρει να βγει το εμβόλιο...:)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Είναι τα σπρέυ αποτελεσματικά και για άλλα κουνουποσκνιποειδή?

Θα ρωτήσω την κτηνίατρο σε εννιά μέρες που θα ξαναπάω με το Μουφ για να δούμε πώς πάει η αλλεργία του. Νομίζω ότι πρέπει να έφταιγε το σαμπουάν με το οποίο το κάνανε μπάνιο στην κτηνιατρική κλινική διότι μετά που το έπλυνα εγώ χτες και του έβαλα τα φαρμακευτικά και τα κρεμοειδή του έγινε κουκλί και δεν είναι πλέον κόκκινα τα ματάκια του, ούτε δακρύζει και τσιμπλιάζει. Τι γίνεται με το δέρμα του τώρα θα μας το πει η κτηνίατρος. Και αφού θα τη δω θα τη ρωτήσω και ποιος κάνει έρευνα για εμβόλιο για Καλαζάρ στην Αμερική. Μάλλον θα έχουνε λεφτά από το Center for Disease Control.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Το παραδειγμα με τα ψαρια ηταν για να καταλαβουμε την δυναμη των φαρμακων αυτων.
Κακο το καλαζαρ δεν ειπα τιποτα,αλλα και τα φαρμακα με μετρο,αυτο ηθελα να καταλαβετε,γιατι ακουω ορισμενους εδω,που τα βαζουν ολα μαζι,και το κακο δεν ειναι μικρο ειναι καταστροφη για τα νεφρα και το συκωτι.
 








Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Καλά εγώ τώρα τι να κάνω, με μπερδέψατε.

Μόνο Scalibor? :-|
Δεν τον έχω ποτέ φορτώσει με πολλά φάρμακα. Ή μόνο advantix, ή μόνο scalibor τού έβαζα.
Berna και οσοι αλλοι ανυσηχειτε για τα χημικα :

Ουτε ογκολογοι ειμαστε εδω , ουτε ξερει κανεις 100% αν ο συνδιασμος αμπουλα+σκαλιμπορ+σιτρονελα προκαλει βλαβες στο σκυλο :-|

Απο καποιο σημειο και μετα , ο καθενας βαζει στο σκυλο του οτι αυτος νομιζει καλυτερο ...μην το εξοντωνουμε στην κουραση το θεμα;)

Υπαρχουν ερευνες οπου το advantix (ή ex spot) μαζι με σκαλιμπορ , παρεχουν προστασια που φθανει το 87% ...ελπιζουμε με το ψεκασμα να καλυψουμε και το υπολοιπο 13% .
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Θα υπαρξει προβλημα με advantix διοτι θα πηγαινουμε στη θαλασσα και θα βρεχεται το σκυλι.

Scalibor + ψεκασμα ισως; :confused:

Ερχεται και το Μουφ; :D
Αποκλείεται να φέρω το Μουφ να τσιμπήσει ΚΑΙ Καλαζάρ πάνω από τα βάσανα που ήδη έχει με τα αρθριτικά και σε τέτοια τρυφερή ηλικία. Χώρια φυσικά οι αλλεργίες. Νόμιζα όμως ότι το Advantix μόλις απορροφηθεί δεν εξαφανίζεται με το βρέξιμο.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Νόμιζα όμως ότι το Advantix μόλις απορροφηθεί δεν εξαφανίζεται με το βρέξιμο
Διάβασα πως αν βρέχεται συχνά ο σκύλος πρέπει να βάζεις και πιο συχνά αμπούλα, αλλά ανα 10 μέρες (γιατί δεν κάνει πιο συχνά).
Νομίζω το διάβασα στο σάιτ της advantix.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Εσενα ποιος σου ειπε οτι δεν ειναι βλαβερα ολα αυτα?
Λες εγω να τα εβγαλα απο το μυαλο μου δηλαδη?
Αποδεδειγμενα ειναι βλαβερα αυτα τα κοκταιηλ και οχι μπορει και να το ενα η το αλλο,ειναι βλαβερα και κανουν 100% ζημια στο συκωτι και τα νεφρα,και η ζιτρονελα το ιδιο,η μαλλον φορα εσυ ενα τετοιο λουρι,ψεκασε και τον εαυτο σου με σπραυ,βαλε και μια αμπουλα,καντο 5-6 χρονια και μετα συζηταμε.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εσενα ποιος σου ειπε οτι δεν ειναι βλαβερα ολα αυτα?
Λες εγω να τα εβγαλα απο το μυαλο μου δηλαδη?
Αποδεδειγμενα ειναι βλαβερα αυτα τα κοκταιηλ και οχι μπορει και να το ενα η το αλλο,ειναι βλαβερα και κανουν 100% ζημια στο συκωτι και τα νεφρα,και η ζιτρονελα το ιδιο,η μαλλον φορα εσυ ενα τετοιο λουρι,ψεκασε και τον εαυτο σου με σπραυ,βαλε και μια αμπουλα,καντο 5-6 χρονια και μετα συζηταμε.
Εσύ δηλαδή τι προτείνεις?? Υπάρχουν χιλιάδες σκυλιά που φοράνε και αμπούλες και σπραυ και κολλάρα και έχουν μια χαρά εξετάσεις συκωτιού και νεφρων....
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight