Ποτίστρα-σιντριβάνι


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Για κοιτάξτε αυτό το μαραφέτι που λένε ότι είναι φοβερό και τρομερό. Μπορώ να το αγοράσω για 44 δολλάρια διότι έχω κουπόνι έκπτωσης και διάβασα ότι το συνιστούν διάφοροι, το έχει δε σχεδιάσει κτηνίατρος. Το πρόβλημά μου είναι ότι το Μουφ είναι πολύ δύσκολο με το νερό του, το θέλει κρύο, καθαρό και τρεχούμενο. Κάθε φορά που πάω στο ψυγείο να πιω νερό με κοιτάζει παραπονεμένο και γλύφεται διότι δε θέλει από το μπωλ του και καταλήγω να λερώνω ένα σωρό μπωλ για να πίνει το Μουφ που δε χρησιμοποιεί μετά την κανονική του ποτίστρα. Μέχρι και στο σκυλόπαρκο δεν πίνει έτσι και του ξυνίσει το νερό και ζητάει από τον κόσμο (αν δε με βρει αμέσως πρόχειρη) να του πατήσουν το κουμπί από τον ψύκτη του δημάρχου να το πιει τρεχούμενο, ή έστω με το λάστιχο του αρτεσιανού πηγαδιού. Φοβάμαι δε ότι με τα τωρινά δεδομένα δεν πίνει αρκετό νερό, οπότε θα μου αφυδατωθεί. Ή θα πάει όξω να πιει από τα βρωμόνερα και θα μου αρρωστήσει. Η σελίδα είναι εδώ: http://www.vetventures.com/products-fountains-BigDog.asp


 
Last edited:


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Το ίδιο πρόβλημα έχω κι' εγώ !! όταν του βάζω νερό το θέλει "από τη βρύση" που λένε... σκέψου ότι πίνει το νερό στον αέρα την ώρα που πέφτει!!!
Μ' αρέσει αυτό το πραγματάκι πολύ. Το πουλάνε και Ευρώπη άραγε? Θα μπω να δω...
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εγώ αν είναι θα το πάρω από το Ebay διότι έχω ένα κουπόνι για 10 δολλάρια έκπτωση (Ebaybucks), οπότε μου έρχεται φτηνότερα από το Amazon.
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Δυστυχώς, στο σημείο που λέει βρείτε αντιπρόσωπο κοντά σας, βγάζει μόνο τον χάρτη των Η.Π.Α.
Κρίμα....
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
O Darkpalladin αγοράζει πράματα συχνά από το αμερικανικό Ebay. Ρωτάει όμως πρώτα αν θα του το στείλουνε στην Ευρώπη. Επίσης έχετε υπόψη σας ότι δουλεύει με ηλεκτρικό 110 βολτ, οπότε θέλετε οπωσδήποτε μετασχηματιστή για την Ελλάδα αλλιώς θα βάλετε φωτιά στο σπίτι.

Το πουλάνε όμως στην Αγγλία: http://www.amazon.co.uk/R-and-L-Pet...sr_1_1?ie=UTF8&s=garden&qid=1286027833&sr=8-1

Κι αυτός το στέλνει και στην Ελλάδα! http://www.dog-online.co.uk/p495/Drinkwell_Big_Dog_Water_Fountain/product_info.html
 
Last edited:






Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ότι το Μουφ θα πίνει επιτέλους όλη μέρα κρύο, καθαρό και γάργαρο νεράκι σα κρούσταλλο και θα το φχαριστιέται? Και ότι η αφεντικίνα αυτού θα μπορεί επιτέλους να πιει τις κόκες-κόλες λάιτ της και τα νερά της και δε θα βασανίζεται από τύψεις βλέποντας το παραπονεμένο Μουφάκι να κάθεται σε στάση προσοχής μπροστά στο ψυγείο γλυφόμενο κάθε φορά που το ανοίγει (η αφεντικίνα, όχι το Μουφ)?:p:p:D:D:D

(Άσε δηλαδή που θα γλυτώσω από τις τρίχες μές στο στάσιμο νερό και τα κομματάκια σκυλόφαγου που άκρως συγχίζουνε το Μουφ!;))
 
Last edited:


katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
Ωραιο μαραφετι...κ το Ζαιρακι αρεσκεται να πινει νερο τρεχουμενο απο τη βρυση ,αν ηταν φτηνο κ δε χρησιμοποιουσε ρευμα θα το επερνα :p
Τωρα θα πιει απο το στεκουμενο τι να κανουμε !

Το νερο τρεχει συνεχεια; Κανει κυκλους ;
 






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω εχω ενα μικρο "συντριβανη" - το ειχα παρει για τον γατο μου αρχικα, που ηταν πολυ παραξενος με το νερο, αλλα και τα σκυλια ειχαν ενθουσιαστει με αυτο και επιναν πολυ ευχαριστα!

Μετα την μετακομιση, καπου το εχωσα και δεν το εχω ξαναβαλει!

Το δικο μας ειναι αυτο εδω ¨

και το ειχα παρει προσφορα πριν απο 2 χρονια- νομιζω καπου 15 ευρω!
 
Last edited:


Darkness

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
792
4
Χμμμ, δεν είναι κακή ιδέα :)
Εντωμεταξύ και το αγγλικό και το γερμανικό έχουν πολύ γουστόζικα καλούδια :)

Στο γερμανικό υπάρχει επίσης αυτό, για όσους ψάχνουν πιο οικονομική λύση, αν και αρκετά διαφορετικό από αυτό που προτείνει η Σάρα
http://www.tiierisch.de/produkt/smart-sipper-snacker-futter-wasser-automat
 




Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Κι αυτό παίρνει δύο λίτρα νερό http://www.tiierisch.de/produkt/katzentraenke-cat-mate-haustierquelle
Δεν ξέρω αν κάνω λάθος, γιατί δεν ξέρω και γερμανικά, αλλά από την εικόνα που είδα, το πρώτο τουλάχιστον δεν πρέπει να είναι τρεχούμενο. Απλά πρέπει να κρατάει αρκετό νερό σε περίπτωση απουσίας.

Για το δεύτερο δεν μπορώ να καταλάβω...

Αν έχω καταλάβει καλά αυτό που ανέφερε η Σάρα πρέπει να ανακυκλώνει κατά κάποιο τρόπο το νερό, και ενδεχομένως και να το φιλτράρει για να ξαναβγαίνει σαν τρεχούμενο....
 


Darkness

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
792
4
Για το πρώτο καλά κατάλαβες. Απλά, δε λερώνεται το νερό τόσο εύκολα και πέφτει σε ..δόσεις.
Το δέυτερο λειτουργεί με ρεύμα και μοιάζει αρκετα με συντριβάνι. Λέει για παροχή φρέσκου νερού με φίλτρο κλπ. Ειναι για γάτες και μικρά σκυλιά.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Τα δυο που έβαλα εγώ είναι για σκυλιά μεσαίου και μεγάλου μεγέθους αντιστοίχως. Ελπίζω να διατηρείται το νερό σχετικά κρύο όλη μέρα και σίγουρα θα το αλλάζω συχνότερα απ' όσο λέει. Επίσης βάζω στο νερό του Μουφ παγάκια διότι τρελλαίνεται να του κρυώνουν το νερό, να το δροσίζουν και να τα μασάει.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
και το δικο μας εχει μια αντλια και το φιλτραρει συνεχος.
Ειναι για γατες και μικρα σκυλια- αλλα και οι γουρουνες μου επιναν μια χαρα απο κει!
Δροσερο δεν θα ελεγα οτι μενει το νερο.
Εξατμιζεται το καλοκαιρι και αρκετα γρυγορα- εγω το γεμιζα καθε μερα (παιρνει 2 Λιτρα).
Και το δικο μας δεν δουλευε την νυχτα- επειδη με ενοχλουσε ο ηχος απο το νερο που αναβλυζει- του ειχα βαλει timer και εκλεινε το βραδυ στις 23 και ξαναεπαιρνε μπρος το πρωι!
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Εμείς είχαμε ένα ωραίο μπολάκι ασορτί με αυτό που έτρωγε... αλλά δεν χώραγε αρκετό νερό.... πλέον πίνει σε λεκάνη βαθιά που ευτυχώς χωράει 5 λίτρα και μας βγάζει για 1 ημέρα... Είναι και άτσαλος...όσο πίνει τόσο πετάει και γύρω γύρω...