Προσπάθεια διάσωσης για το Κοκόνι






Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
χαχαχα λες;; Καλά ηταν και περίπτωση ο κουνέλης μας, μέχρι και η γάτα τον φοβότανε, τρελή μορφή! Δυστυχώς μας άφησε το καλοκαίρι..
 


spy

Member
18 Απριλίου 2011
18
0
Ν.ΨΥΧΙΚΟ
DSC00330..JPGDSC00331..JPG Γειά σας και από μένα διάβασα τυχαία για το κοκόνι και είπα να ανεβάσω και εγώ κάποιες φώτο να μου πείτε τη γνώμη σας βέβαια πιστεύω οτί δεν είναι γιατί γνωρίζω τους γονείς της. Αλλά ποτέ δε ξέρεις μπορεί να ειναι κοκόνι μιξ.
 

Attachments



Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Θα το πω και ας με μισήσετε πρέπει να είμαι η μόνη σε αυτο το φορουμ που δεν τρελαίνεται για τα κοκόνια :(
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Θα το πω και ας με μισήσετε πρέπει να είμαι η μόνη σε αυτο το φορουμ που δεν τρελαίνεται για τα κοκόνια :(
No problem, υπάρχουν σκυλιά για όλα τα γούστα ;)

Κι εγώ δε συμπαθώ όλους τους ανθρώπους :D
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
κοκόνι μπά...
γλυκό σκυλάκι φαίνεται!
πολύ ελαφρύ κοκόνι μίξ ίσως και να είναι όλα τα μικρόσωμα
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
στην ελλάδα σίγουρα.....όλα τα μικρόσωμα ημίαιμα έχουν λίγο κοκόνι στο "πεντιγκρρρρ" τους

κι αν θές να το τραβήξουμε και λίγο απ τα μαλλιά

όλες οι φυλές μικρόσωμων σκύλων της Ευρώπης ή που προέρχονται απο διασταυρώσεις Ευρωπαικών φυλών έχουν πάλι στο πολύ μακρυνό παρελθόν κάποια κοκόνια (ή πρόγονους κοκονιών)
αυτό επειδή "τελείως συμπτωματικά" όταν οι αρχαίοι έλληνες έχτιζαν Παρθενώνες και εξέτρεφαν μικρόσωμα κατοικίδια κάτι άλλοι λαοί (ονόματα δεν λέμε υπολείψεις δεν θίγουμε) ζούσαν σε δέντρα και έτρωγαν ρίζες και ....μικρόσωμα σκυλάκια

:lol:
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Θα το πω και ας με μισήσετε πρέπει να είμαι η μόνη σε αυτο το φορουμ που δεν τρελαίνεται για τα κοκόνια :(
Aυτό τι σχέση έχει με το θέμα? Θεωρείς οτι δεν χρίζουν διάσωσης επειδή "δεν τρελαίνεσαι" γι'αυτά?
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
όλες οι φυλές μικρόσωμων σκύλων της Ευρώπης ή που προέρχονται απο διασταυρώσεις Ευρωπαικών φυλών έχουν πάλι στο πολύ μακρυνό παρελθόν κάποια κοκόνια (ή πρόγονους κοκονιών)
Καλά το παπιγιόν μοιάζει κιόλας, και γενικά τα διάφορα σπανιέλ να τα τραβήξουμε απ' τα μαλλιά! Αλλά θέλεις να μου πεις ότι τα μπισόν όλα, το dachshund, το πινσεράκι, τα διάφορα μικρόσωμα τεριέρ έχουν κοκονο-ρίζες? Όχι ότι, ας πούμε, το μικρό μέγεθος του σκύλου είναι ένα ακόμα χαρακτηριστικό που επιδίωκαν οι εκτροφείς των διαφόρων φυλών επιλέγοντας όλο και κοντύτερους-ελαφρύτερους γεννήτορες κάθε φορά...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ψυχραιμία
δεν είπα για πρίν 100-200 ή 500 χρόνια.......
είπα για όταν "έτρωγαν ρίζες" :p

πήγαιναν οι άποικοι με τα σκυλάκια τους και ότι έφταναν να το καβαλήσουν ... το καβάλαγαν....(και οι άποικοι...και τα σκυλάκια τους...)
:D
 




giota1397

New Member
24 Φεβρουαρίου 2010
2
0
Ρεξ!

Καλησπέρα, είδα τη συζήτησή σας και θα ήθελα να δειτε το Ρεξάκο μου, αν θα μπορούσε να είναι κοκόνι.
Είναι 10 χρονών, 6 κιλά.
Τον έχω από μωρό, και είναι φανταστικός χαρακτήρας! Πάνω απ'όλα γενναίος, δεν φοβάται τίποτα! Υπερκινητικός και χαρούμενος, με δυνατό άλμα.
Ευχαριστώ για το χρόνο!

DSC04276..jpgDSC04258..jpgDSC04261..jpg
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
θα μπορούσαμε να τον πούμε κοκόνι αλλα έχει πολύ έντονα στοιχεία απο άλλες φυλές
οι λόγοι είναι απουσία μακρύτερου τριχώματος εκεί "που πρέπει"
σχετικά μικρό κρανίο
αρκετά ψηλά πόδια για το σώμα του

αλλά τέλοσπάντων :)
να τον χαίρεσαι είναι μοναδικός!!!!
 




giota1397

New Member
24 Φεβρουαρίου 2010
2
0
Καλημέρα!
Τον αγαπώ πολύ γιατί είναι πολύ καλό σκυλάκι, γεμάτο αγάπη και ενέργεια!
Ευχαριστώ για τον χρόνο! Είναι πολύ ενδιαφέρουσες οι συζητήσεις σας.
Καλή συνέχεια!
 


soustas

New Member
31 Μαϊου 2011
1
0
Καλημέρα παιδιά!πρόσφατα υιοθέτησα έναν κούταβο τον Ζαφείρη και ψάχνοντας την ράτσα του είδα πως μοιάζει απίστευτα με κοκόνι και μάλιστα είναι σαν δίδυμος με το κοκόνι της φωτογραφίας στο group στο facebook! Την ράτσα δεν την ήξερα και την βρήκα ψάχνωντας!Είναι περίπου 5 μηνών σχεδόν στα 5 κιλά(υψος θα σας πω σύντομα γιατι τώρα κοιμάται χαχαχα!Θα βάλω σύντομα και φωτογραφίες μήπως μπορέσω να συμβάλω στο να σωθεί η φυλή!Έχει τα χαρακτηριστικά του μαλλιαρού στην ράχη και ιδιαίτερα στον σβέρκο,μαλλιαρά πεσμένα αυτιά,απαλό τρίχωμα και πιο πολύ στην ουρά η οποία δεν σχηματίζει ολόκληρο κύκλο αλλά στο περπάτημα είναι σηκωμένη με καμπύλη!Αν δείτε την φώτο από την ομάδα στο facebook είναι ακριβώς ίδιος!!!!Σύντομα και φωτογραφίες!
 


kallinaki

New Member
17 Ιουνίου 2011
3
0
γεια σας και καλος σας βρηκα!! ψαχνοντας κ εγω να βρω τι μπορει να ειναι ο ροκακος μου επεσα πανω σε αυτο το φορουμ. δεν ξερω αν ειναι κοκονι παντως νομιζω οτι μοιαζει αρκετα! ειναι 5 μηνων και ζυγινει 6 κιλα. διαβασα για τον χαρακτηρα τους και τις διατροφηκες προτιμησεις που μπορει να εχουν και μοιαζει σε αρκετα! θα βαλω φωτογραφιες για να μου πειτε!!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95