Προσπάθεια διάσωσης για το Κοκόνι


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
να σου ζήσει !! είναι κούκλος !! :) δεν έχω ιδέα τι είναι αλλα είναι πανέμορφος !! στο δρόμο τ βρήκατε ?
 






Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Καλησπέρα!
Το σκυλάκι σου είναι πραγματικά πανέμορφο και πολύ πολύ γλυκό! Να το χαίρεσαι :)

Όμως να σου πω την αλήθεια, εμένα δε μου μοιάζει καθόλου με κοκονάκι.
Πιο πολύ μου θυμίζει samoyed κουτάβι!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
είναι μικρό ακόμα για να πεί κανείς με σιγουριά
πάντως 6 κιλά 5 μηνών - μεγαλόσωμο σκυλάκι θα γίνει (για κοκόνι)

να το χαίρεσαι - και βλεπουμε πάλι όσο μεγαλώνει
 


Lapeos

New Member
20 Οκτωβρίου 2011
1
0
Πάτρα
Καλησπέρα σας. Αποκτήσαμε και εμείς πρόσφατα ένα κουτάβι, τη Λύρα, την οποία νομίζαμε για ημίαιμο (διασταύρωση κόκερ με griffon μας είχανε πει). Είδαμε το νήμα στο forum και αρχίσαμε να αναρωτιόμαστε μήπως είναι και αυτή ένα κοκόνι.
Σας παραθέτουμε μερικές φωτογραφίες και μόλις βρούμε το μέτρο θα σας δώσουμε και διαστάσεις.
Είναι 5 1/2 μηνών και γύρω στα 4 κιλά
.IMG_1345..jpgIMG_1365..jpg
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Φέρνει σε κοκονάκι..
Σίγουρα είναι 4 κιλά?
Η δικιά μου είναι 4,200 (με ζυγαριά ακριβείας!!!:D) και είναι πιο μικρόσωμη από την Λύρα σας..
(αν και οι φωτογραφίες καμιά φορά τα κανουν να φαίνονται μεγαλύτερα απ'όσο είναι, οπότε μπορεί να κάνω λάθος)

Πάντως είναι μια κούκλα!!!
Να σας ζήσει :)
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Το κοκερ το βλεπω πανω της ,μαλλον το γκριφον κοιμοτανε την ωρα του ζευγαρωματος!
Κουκλος ειναι!
 




3 Νοεμβρίου 2011
8
0
Piraeus
Γειά σας! Ειμαι καινούργια στην παρέα σας! Πριν ενα 8μηνο υιοθετήσαμε μία κούκλα! Ταξιδέψαμε Θεσσαλονίκη για να την αποκτήσουμε. Ειναι γύρω στα τρία. Επειδή εχουμε σκοπό να τη στειρώσουμε θα θέλαμε να ξέρουμε εαν κοκόνι ωστε να μη προχωρήσουμε άμεσα στην επέμβαση. Η κούκλα μας είναι 6 κιλά περίπου (μας πάχυνε τελευταία...) Ειναι πολύ κοινωνική με τους ανθρώπους αλλά δύσκολη με αλλα σκυλάκια. Ισως φταίει ότι ήταν στο δρόμο για καιρό. Δεν ξέρει να παίζει με παιχνιδια, ουτε να μας φιλάει - δυστυχώς! Μαθαίνει εντολές πολύ εύκολα και είναι πολύ χαδιάρα. Σας στέλνω φωτογραφίες της να μας πείτεDSCN0538..jpgSP_A0192mjgm..jpg
 
Last edited:




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Εμένα μου φαίνεται να μοιάζει αρκετά, αν και δεν είναι πολύ καλές οι φωτογραφίες!
Πάντως παραείναι φουντωτή για να είναι καθαρόαιμο!
Κατά τη γνώμη μου πάντα.
Θα μπουν και οι ειδικοί κοκονολόγοι και θα σου πουν :)

Κούκλα είναι πάντως και μπράβο σας που πήγατε τόσο μακριά να την πάρετε :)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
καλησπέρα! μήπως τελικά είμαστε και εμέις κοκόνι? (εκτός από κοκόνα!) η νορούλα μου , 10 ετων 8 Κιλά, τι λέτε?
μυστήριο τρίχωμα έχει-την κουρεύατε ποτέ?
ίσως και να είναι,δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Γειά σας! Ειμαι καινούργια στην παρέα σας! Πριν ενα 8μηνο υιοθετήσαμε μία κούκλα! Ταξιδέψαμε Θεσσαλονίκη για να την αποκτήσουμε. Ειναι γύρω στα τρία. Επειδή εχουμε σκοπό να τη στειρώσουμε θα θέλαμε να ξέρουμε εαν κοκόνι ωστε να μη προχωρήσουμε άμεσα στην επέμβαση. Η κούκλα μας είναι 6 κιλά περίπου (μας πάχυνε τελευταία...) Ειναι πολύ κοινωνική με τους ανθρώπους αλλά δύσκολη με αλλα σκυλάκια. Ισως φταίει ότι ήταν στο δρόμο για καιρό. Δεν ξέρει να παίζει με παιχνιδια, ουτε να μας φιλάει - δυστυχώς! Μαθαίνει εντολές πολύ εύκολα και είναι πολύ χαδιάρα. Σας στέλνω φωτογραφίες της να μας πείτεView attachment 29036View attachment 29037
και πάλι δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα αλλά μου δίνετε την ευκαιρία να τονίσω και σε εσάς και σε όποιον ενδιαφερόμενο( μιάς και μιλάτε περι στειρώσεων κλπ )ότι για να ζευγαρώσει ένα σκυλάκι απο τον δρόμο η ορθή πρακτική είναι
και βέβαια να την δεί ειδικός,ο κύριος Στέλιος Μακαρίτης καλύτερα,
να περάσει αναγνώριση,
να εγγραφεί στο κοκονοβιβλίο,
και να ζευγαρώσει με σωστή επιλογή αρσενικού αφού πρώτα περάσει κάποιες εξετάσεις που θα διαβεβαιώνουν ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα υγείας ή ακόμα και κάποια μόλυνση στο αναπαραγωγικό της σύστημα (κάτι που μπορεί γενικά να είχε άσχημες προεκτάσεις στην υγεία της ίδιας τς σκυλίτσας ή στα κουτάβια της)

θεωρώ ότι οι περισσότεροι τα αντιλαμβάνονται όλα αυτά αλλά καλό είναι να τα λέμε ξανά :)
 






3 Νοεμβρίου 2011
8
0
Piraeus
Kατ'αρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Αναφορικά με τη στείρωση και την αναπαραγωγή, η κοπέλλα που την φιλοξενούσε στη <θεσσαλονίκη και εξακολουθώ να έχω επαφές μαζί της, μου μίλησε για τον κο Μακαρίτη - τον οποίο παρεπιμπτόντως τον είχα δεί σε εκπομπή στην TV - και εκείνη με παρότρυνε να το ψάξω πριν τη στειρώσω. Και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΟΝΗ ΜΟΥ! Για μας δεν έχει καμμία σημασία εαν είναι "κάποιας ρατσας", η αγαπη μας δεν μπορεί να μεγαλώσει περισσότερο, απλά επειδή γίνεται μία σοβαρή προσπάθεια για τη διασωση του κοκονιού, εαν η μικρή μας είναι κοκονι και έχει τη δυνατότητα για αναπαραγωγή, θα μας άρεσε να συμβάλαμε και εμείς σ'αυτο. Θα προσπαθήσω να την ξαναβγάλω φωτογραφίες στη βόλτα, γιατί εδώ στο σπίτι δεν κάθεται ακούνητη...
 




foxylady

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2011
45
0
Σαλλονικα bay area
Λοιπον i found her...στη θεσ/νικη το σκυλακι δεν εχει τιποτε γιατι δεν ειχε ζευγαρωσει ποτε..εχει δει φωτο της και ο Κ Μακαριτης απο τις φωτο λεει οτι ειναι κοκονι ,αυτο που μενει ειναι να κλειστει το ραντεβου μετα την επανοδο του Κ Μακαριτη και να δει και ιδιοις ομασι αν οντως ειναι κοκονιτσα, μετα ξερεις και εσυ κοκονι τα γνωστα εκθεση γενεαλογια και τα λοιπα για να γινουν ολα μα ολα σωστα. Το σημαντικο ακομα και αν ειναι απο το δρομο και χωρις προτερο γενεαλογιο ειναι οτι ειναι αλλο αιμα εκ θεσ/νικης απο το οποιο απο οτι ξερω δεν υπαρχει στα γενεαλογια του κοκονιου και επειδη μια διευρυμενη γεννετικη δεξαμενη σημαινει και υγεια για την ιδια την φυλη ευχομαι να πανε ολα καλα και αν ειναι κοκονιτσα το Ιρμακι εχει καλως αν οχι τι να κανουμε,οπως και να εχει ειναι Γλυκα....
Και τωρα σε ενα αλλο θεμα..ειχα επικοινωνια εχθες με μια κοπελα φιλη της Αμαλθειας η οποια εχει μια κοκονα που περασε απο κριση στην τελευταια εκεθεση στο Μαραθωνα ειναι 4 χρονων αργησε λιγο με την αναγνωριση αλλα το σημαντικο ειναι οτι πρεπει να ξεπεραστει τωρα το εμποδιο του να βρεθει ενας καταλληλος αρσενικος για να γινει ενα ζευγαρωμα στον επομενο οιστρο αν εχετε καποιο δαιθεσιμο η αν υπαρχει καποιος τροπος να βοηθησω την κοπελα με το γενεαλογιο να βρεθει και καποιος καταληλος καθως υποθετω οτι πρεπει να ταιριαζουν και οι γραμμες αιματος θα το εκτιμουσα παρα πολυ...