Προτασεις ξηρας τροφης


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Την τροφή δεν την ρυθμίζει ο κτηνίατρος αλλά η εταιρεία που παράγει την εκάστοτε τροφή. Γι'αυτό κι έχουν πινακάκι προτεινόμενης ημερίσιας ποσότητας. Εφόσον η κουτάβα είναι αγνώστου τελικού μεγέθους, στη θέση σου θα προτιμούσα το πινακάκι να γράφει ηλικία και βάρος κουταβιού κι όχι ηλικία και βάρος ενηλίκου.
 


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Την τροφή δεν την ρυθμίζει ο κτηνίατρος αλλά η εταιρεία που παράγει την εκάστοτε τροφή. Γι'αυτό κι έχουν πινακάκι προτεινόμενης ημερίσιας ποσότητας. Εφόσον η κουτάβα είναι αγνώστου τελικού μεγέθους, στη θέση σου θα προτιμούσα το πινακάκι να γράφει ηλικία και βάρος κουταβιού κι όχι ηλικία και βάρος ενηλίκου.
Η ποσότητα που της δίνω είναι μια χαρά ούτε πειναει ούτε κλαίει για να φάει.. Απλά μάλλον δεν της κάθεται καλά η συγκεκριμένη
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Το θέμα είναι ότι ο σκύλος για να κλάψει μπορεί πρώτα να πρέπει να πεινάσει πολύ...συνήθως δεν είναι σαν τις γάτες που μπορεί να γίνουν εξαιρετικά απαιτητικές. Κοίτα αν είναι για κάποια καλύτερη τροφή με πρώτα συστατικά το κρέας (και όχι υποπροϊόντα του) αλλά να τσεκάρεις και το σώμα της να μην φαίνονται πλευρά κοκ. Κακά τα ψέματα ο καλύτερος κριτής για το σωστό βάρος δεν είναι η ζυγαριά αλλά το μάτι μας.
 
  • Like
Reactions: Shelly and Orilis


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Η ποσότητα που της δίνω είναι μια χαρά ούτε πειναει ούτε κλαίει για να φάει.. Απλά μάλλον δεν της κάθεται καλά η συγκεκριμένη
Και γω όταν δίνω λιγότερο στη δικιά μου, δεν παραπονιέται, όπως και με το περισσότερο. Όμως, όταν και αν συμβεί κάτι τέτοιο πάντα κάνει πιο μαλακά κακά. Πριν αλλάξεις πάλι τροφή παίξε λιγο με τις ποσότητες. Τα 50 γρ. που σου έδωσε ο κτηνίατρος τα έδωσε με βάση τον δοσολογικό πίνακα της τροφής που δίνεις;
 


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Και γω όταν δίνω λιγότερο στη δικιά μου, δεν παραπονιέται, όπως και με το περισσότερο. Όμως, όταν και αν συμβεί κάτι τέτοιο πάντα κάνει πιο μαλακά κακά. Πριν αλλάξεις πάλι τροφή παίξε λιγο με τις ποσότητες. Τα 50 γρ. που σου έδωσε ο κτηνίατρος τα έδωσε με βάση τον δοσολογικό πίνακα της τροφής που δίνεις;
Όχι με βάση την συμπεριφορά του σκύλου... Δηλαδή αν της έδινα πιο λίγο έκανε σαν τρελή και πεινούσε αν της έδινα πιο πολύ η κοιλιά της φουσκώνε πολύ και μετά ήθελε να είναι μόνο ξαπλωμένη... Με τα 50 γρ που της δίνω βλέπω ότι είναι εντάξει
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Όχι με βάση την συμπεριφορά του σκύλου... Δηλαδή αν της έδινα πιο λίγο έκανε σαν τρελή και πεινούσε αν της έδινα πιο πολύ η κοιλιά της φουσκώνε πολύ και μετά ήθελε να είναι μόνο ξαπλωμένη... Με τα 50 γρ που της δίνω βλέπω ότι είναι εντάξει
Εσύ ξέρεις τον σκύλο σου καλύτερα. :) Διάβασε τα σχετικά θέματα, θα την βρεις την άκρη.
 
  • Like
Reactions: zeledaki


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
50 γρμ γιατί μου φαίνεται υπερβολικά λίγο; Το κουτάβι είναι σε ανάπτυξη δώστου να φάει.
 
  • Like
Reactions: skylakos and Orilis


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
50 γρμ γιατί μου φαίνεται υπερβολικά λίγο; Το κουτάβι είναι σε ανάπτυξη δώστου να φάει.
50 γρ. σε κάθε γεύμα αναφέρει. Να μην τρώει τουλάχιστον 2 γεύματα τη μέρα;
 


Ampis

Member
13 Οκτωβρίου 2015
17
1
42
καλησπέρα έχω ένα γαλλικό μπουλντόκ και σκέφτομαι να του δώσω αυτήν την ξηρά Taste of the Wild - High Prairie Canine την έχει δοκιμάσει κάποιος θα ήθελα γνώμες ευχαριστώ
 


SHIRO

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2016
65
19
34
εγω στο ακιτα μου,απο 2,5-3 μηνων που το πηρα εδινα belcando.ολα μια χαρα μεχρι που εγινε 7 μηνων και ξαφνικα αρχισε να τον ενοχλει απιστευτα!!πολλες διαροιες μεχρι και εμετους εφτασε να κανει.του εκανα εξετασεις για τα παντα καθως δε μου φανηκε φυσιολογικο ετσι ξαφνικα μετα απο τοσο καιρο να τον ενοχλει η τροφη,αλλα τιποτα.κατα τα αλλα υγιεστατος!!απο τοτε λοιπον αφου του εδωσα κτηνιατρικη φαρμακευτικη της royal canin,αλλαξαμε στην brit care και σωθηκαμε!πολυ καλη τροφη,το βλεπω κι απ'την κροκετα!!
 
  • Like
Reactions: Orilis


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf