Προϊόντα εξωπαρασίτωσης: Δράση και χρήσεις.


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Οραια ακουγεται το Comfortis- αλλα ρε παιδια- χαπι απο το οποιο αρχιζουν και σκοτονονται οι ψυλλοι μετα απο 4 ωρες, αφου το εχει φαει ο σκυλος- και να κραταει ενα μηνα?????
Μου ακουγεται για πολυ "στουκας" για τον οργανισμο.
μονο στουκας..καμικαζι κανονικο ειναι..
εγω χρησιμοποιω εφιπρο,και κομπο..
και ειμαι ικανοποιημενος.. :)
 




vasvard

New Member
20 Ιουλίου 2013
3
0
Και εγώ βρε παιδιά του είχα φορέσει καινούριο scalibor, αμπούλα stronghold και είχα μαζί μου και σπρέι frontline αλλά οι ψύλλοι κάνανε βόλτες :lloroso:, το χάπι το θέλω μήπως χρειαστεί στο μέλλον για να μην τρέχω τελευταία στιγμή, δεν έχω σκοπό να του το δίνω κάθε μηνά
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Λοιπον...καπου εδω,θα σας καταθεσω την εμπειρια μας με την Advantix...
Μιας και για αλλη μια φορα αντιμετωπιζουμε προβλημα τσιμπουριων στο σπιτι (τα οποια μαλλον μας κουβαλησε απο το κεννελ που εμεινε στις διακοπες),πριν 12 μερες του εβαλα φρεσκια αμπουλα advantix σε 4 σημεια κατα μηκος της ραχοκοκκαλιας,οπως ακριβως λενε οι οδηγιες.Ολες αυτες τις μερες,τον ψαχουλευω 1-2 φορες την ημερα,κυριως γυρω απο τα αυτια,μασχαλες,πισω απο τα ποδια,στα πλευρα και στην μουρη.Εβρισκα μικρα τσιμπουρακια που μολις ειχαν πιαστει γιατι δεν ηταν πρησμενα και εβγαιναν και ευκολα..
Το μοναδικο μερος που δεν κοιτουσα εξονυχιστικα,ηταν η ραχοκοκκαλια του,αφου ακομα μπορεις να ξεχωρισεις την αμπουλα που φαινεται και πανω στο μαλλι του ζωου.
Εχθες το βραδυ κανω ενα ψαξιμο γενικο και βρισκω σε ολη την περιοχη που μπηκε η αμπουλα,καμια δεκαρια τσιμπουρια σχεδον χορτασμενα,επαθα σοκ.
Σας εχει τυχει ρε παιδια,να βρειτε τσιμπουρια κανονικοτατα πανω στο σημειο που βαλατε αμπουλα μολις 12 μερες πριν? Θα τρελλαθω δηλαδη..
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Λοιπον...καπου εδω,θα σας καταθεσω την εμπειρια μας με την Advantix...
Μιας και για αλλη μια φορα αντιμετωπιζουμε προβλημα τσιμπουριων στο σπιτι (τα οποια μαλλον μας κουβαλησε απο το κεννελ που εμεινε στις διακοπες),πριν 12 μερες του εβαλα φρεσκια αμπουλα advantix σε 4 σημεια κατα μηκος της ραχοκοκκαλιας,οπως ακριβως λενε οι οδηγιες.Ολες αυτες τις μερες,τον ψαχουλευω 1-2 φορες την ημερα,κυριως γυρω απο τα αυτια,μασχαλες,πισω απο τα ποδια,στα πλευρα και στην μουρη.Εβρισκα μικρα τσιμπουρακια που μολις ειχαν πιαστει γιατι δεν ηταν πρησμενα και εβγαιναν και ευκολα..
Το μοναδικο μερος που δεν κοιτουσα εξονυχιστικα,ηταν η ραχοκοκκαλια του,αφου ακομα μπορεις να ξεχωρισεις την αμπουλα που φαινεται και πανω στο μαλλι του ζωου.
Εχθες το βραδυ κανω ενα ψαξιμο γενικο και βρισκω σε ολη την περιοχη που μπηκε η αμπουλα,καμια δεκαρια τσιμπουρια σχεδον χορτασμενα,επαθα σοκ.
Σας εχει τυχει ρε παιδια,να βρειτε τσιμπουρια κανονικοτατα πανω στο σημειο που βαλατε αμπουλα μολις 12 μερες πριν? Θα τρελλαθω δηλαδη..
Κοίταξες αν δεν έχει λήξει ?
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Ναι,εννοειται.
Αυτο που δεν χωραει ο νους μου ειναι οτι δεν βρεθηκαν σε αλλο σημειο,μακρια απο αυτο που εβαλα την advantix,αλλα ακριβως πανω στο φαρμακο!Και δεν ηταν βρεσκοπιασμενα..
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Κοιτα τις αμπουλες τις βαζεις για προληψη οχι για θεραπεια .. Αν εχει ηδη παρασιτα πρεπει να βαλεις πρωτα σπρευ!

Εχει βγει ενα καινουριο κολλαρο, το seresto της bayer. Σε αδεσποτα πλεον αυτο θα φοραμε και βλεπουμε...


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Aυτο ειναι το θεμα.Δεν την εβαλα για θεραπεια,αλλα για προληψη.Οταν του εβαλα την αμπουλα δεν ειχε τσιμπουρια επανω του!
Εκανε τρομερη δουλεια παντως..
 








aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Κοιταξε να δεις εγω εχω συγγενη που δουλευει στη bayer συνεπως εχω ακουσει πολλα για τα προιοντα της απο "μεσα". Τα εμπιστευομαι και θεωρω οτι κανουν καλη δουλεια , χρησιμοποιω χρονια advantix αλλα και kiltix κατα καιρους, και ειμαστε ευχαριστημενοι, τωρα απο κει και περα ειναι και λιγο θεμα τυχης θεωρω πλεον.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 




Lybio

Active Member
22 Απριλίου 2013
30
0
Σπαρτη
καλησπερα σε ολους,εγω στον σκυλο μου βαζω advantix αλλο οταν πηρα το kiltix σταματησα να του βαζω,ειχα μηνει πολυ ευχαριστημενος και απο τα δυο! Επειτα απο αρκετο search βρηκα το abvocate spot on το οποιο ειναι της ιδια εταιριας λιγο ποιο οικονομικο αλλα καλυπτει τα παντα! Σας βαζω και ενα λινκ παρακατω και περιμενω τις αποψεις σας!
http://www.advocate-spot-on.com/fileadmin/media/advocate/pdf/Advocate_New_Indications.pdf
 




Lybio

Active Member
22 Απριλίου 2013
30
0
Σπαρτη
και αυτο καλυπτει,και απ οτι διαβασα καλυπτει και για σκουλικη της καρδιας κοιτα στο λινκ που εχω βαλει για τι καλυπτει!
 






haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Όχι, εγω χρησιμοποιώ advantix για τα εξωπαράσιτα και milbemax για τα ενδοπαράσιτα. Κάθε μήνα όλο το χρόνο πια. Και το καλοκαίρι και αιθέρια έλαια.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22