Προϊόντα εξωπαρασίτωσης: Δράση και χρήσεις.


Σωτήρης75

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2013
100
0
Θεσσαλονικη
Δεν έχει δοκιμαστή από εμένα απλά σας παραθέτω ότι μου είπαν

Εάν ξέρει κάποιος να πει την γνώμη του
Χωρίς περιλαίμια και αμπούλες
Σκεύασμα :1 μπουκάλι baby oil 200μλ
10μλ πυρεθρο το ανακινείς και το βάζεις στον σκύλο σε όλοι τη ράχη 5μλ
Διώχνει για 25 μέρες κουνούπια ψήλους τσιμπούρια σκνίπες

1μλ ανα κιλο
σημερα το πρωι εγινε η δοκιμη του σκευασματος
ο σκυλος ειναι μια χαρα
το σπιτι γεματο λαδια
και η γυναικα μου με 3 εγκεφαλικα
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Να ρωτήσω αν ξέρετε pet shop που να έχει το eukacid και της αμπούλες bogacare στη Θεσσαλονίκη (πέρσι τα είχα ψάξει σχεδόν όλα και δε τα βρήκα) ή την Αθήνα;
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Eukacid υπαρχει στο bark avenue στο Ψυχικο (αθηνα)


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Σε ευχαριστώ!
Θα κατέβω την επόμενη εβδομάδα για κάποιες δουλειές και έλεγα να το συνδυάσω.
Λόγω περιοχής είναι κάπως δύσκολο αλλά αν δεν βρω κάποιο άλλο στο κέντρο παίζει να ανέβω.
 


socratisv

Member
7 Δεκεμβρίου 2009
12
0
Eukacid

Bogacare
bogacare | MyPrice.gr

Eukacid στο Animal.gr
Flevox (αντίστοιχο της Frontline) για σκύλους 20-40 κιλά, 10-20 κιλά, έως 10 κιλά και για γάτες στο Κατοικίδιο
(δωρεάν μεταφορικά για παραγγελίες άνω των 30 ευρώ). Στο ίδιο κατάστημα, μεταξύ άλλων υπάρχουν και τα biocton της Beaphar

Με τη σειρά μου, να ρωτήσω τι αποτέλεσμα έχουν στην πράξη τα σκευάσματα που περιέχουν έλαια σε ζώα που ζουν σε αγροτικές περιοχές;
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Καλημέρα!

Έχω δει αυτά που μου ανέφερες αλλά και τα δύο είναι μόνο ηλεκτρονικά καταστήματα.
Αυτό μάλιστα:
έχει μόνο αμπούλες για γάτες

Εγώ χρησιμοποιώ τις αμπούλες biospotix.
Θέλω να πάρω και άλλες για λόγους “διασποράς κινδύνου”.

Τις βιοκτόνες (και όχι απωθητικές) που αναφέρεις:
Κατοικίδιο
(δωρεάν μεταφορικά για παραγγελίες άνω των 30 ευρώ). Στο ίδιο κατάστημα, μεταξύ άλλων υπάρχουν και τα biocton της Beaphar
τις ζαχαρώνω και εγώ αλλά το μέλος jasemin (που από όσα διαβάζω έχει μεγάλη εμπειρία) προτιμά τις bogacare και είπα να τις δοκιμάσω κατά προτεραιότητα.
Δες εδώ “τοξικά αντιπαρασιτοκτόνα;” και συγκεκριμένα στο post #6:
http://www.dogforum.gr/v3/%CF%85%CE%...CE%B1.;-14439/


Με τη σειρά μου, να ρωτήσω τι αποτέλεσμα έχουν στην πράξη τα σκευάσματα που περιέχουν έλαια σε ζώα που ζουν σε αγροτικές περιοχές;
Ζω σε αστική περιοχή όμως δίπλα στη θάλασσα.
Η επικινδυνότητα της περιοχής είναι σημαντική αλλά, νομίζω, ταυτόχρονα κρίσιμο είναι αν ο σκύλος ζει και κοιμάται εντός ή εκτός του σπιτιού.
Φέτος ξεκίνησα να χρησιμοποιώ αποκλειστικά φυτικά προϊόντα -για διάφορους λόγους, αλλά κυρίως φοβούμενη τις μακροπρόθεσμες συνέπειες. Μέχρι πέρσι έβαζα advantix.
Μία γιατρός στην κτηνιατρική του απθ όταν την είχα ρωτήσει μου είχε πει ότι είναι και τι θα κάτσει στον κάθε σκύλο. Δηλαδή στο δικό μου μπορεί να είναι αποτελεσματική μία μέθοδος ενώ σε κάποιον άλλο όχι.
Προσωπικά είμαι ευχαριστημένη.

Αυτό που προσέχω πολύ, και είναι αν θέλεις το πρακτικό πρόβλημα, είναι οι επαναλήψεις. Το εύκολο στη χημική αμπούλα είναι ότι τη βάζεις μία, άντε δύο φορές το μήνα και τελείωσες.
Εγώ τώρα βάζω αμπούλα δύο φορές το μήνα αλλά επιπλέον με επιμέλεια ψεκάζω κάθε απόγευμα. Για το λόγο αυτό θέλω το eukacid που υποθέτω ότι θα είναι και πιο εύκολο στη χρήση.

Μέλη που κατέχουν ιδιαίτερα το θέμα με τα αιθέρια έλαια είναι οι Loukia, Kyveli, Boxer, Hopsi -πιθανόν ξεχνάω κάποιους. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι ενεργά.
 
Last edited:


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Να κάνω μια ερώτηση. Χθες έβαλα στον Άρη την αμπούλα του για αυτό το μήνα και ξέρω ότι δεν πρέπει να τον πλύνω για 2-3 μέρες. Απλά έπαιξε και κυλίστηκε και έγινε χάλια και αναρωτιόμουν αν μπορώ να τον περάσω με βρεμμένο βετέξ με μηλόξυδο ή αν κι αυτό μπορεί να διαλύσει το φάρμακο.
 


eleonor97

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
115
19
athens
Να ρωτήσω κι εγώ κατι?το eukacid πως το βάζουμε?μου είπαν 3 σταγόνες στο τρίχωμα του σκύλου, αλλα φοβάμαι πως ειναι πολυ τοξικό να έρθει σε επαφή με το δέρμα του. Ασε που δεν του αρέσει με τίποτα και απλά αυτο που καταφερνω ειναι να το βάζω λίγο στο χέρι μου και μετά να κανω πως τον χαϊδεύω για να παρει λίγο. Δεν ξέρω επίσης, μου είπαν 2-3 φορές τη βδομάδα. Οντως η δράση του ειναι τοσο δυνατή που κρατάει τοσο?
σας ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
@Estranged

Εφόσον έβαλες την αμπούλα εχθές αυτή έχει ήδη στεγνώσει, δηλαδή έχει περάσει στο δέρμα του. Αυτό που τώρα περιμένουμε είναι να "εξαπλωθεί" σε όλο του το σώμα.
Μπάνιο δεν κάνουμε για να μην επηρεαστεί αυτή η λιπαρή στιβάδα του δερματος και μειωθεί δραστικά η αποτελεσματικότητα της αμπούλας.
Σκουπίζοντας όμως το σκύλο με το βετέξ και νερό δε νομίζω ότι κάτι επηρεάζεται -ούτε αυτή η εσωτερική στιβάδα του δέρματος ούτε η εξωτερική επιφάνεια του δέρματος αφού η αμπούλα έχει ήδη στεγνώσει.
Άλλωστε πουθενά δεν έχω ακούσει να λέγεται ότι τις τρεις πρώτες μέρες εφαρμογής της αμπούλας μην ψεκάζεται με σπρέι σιτρονέλας γιατί θα μειωθεί η αποτελεσματικότητα της. Και εκεί υγρό, στο μεγαλύτερο ποσοστό του νερό, χρησιμοποιείς.

Δε ξέρω να σου πω με σιγουριά τι ισχύει αλλά εγώ νομίζω ότι έτσι θα σκεφτόμουν και θα τον σκούπιζα.
 
Last edited:


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Να ρωτήσω κι εγώ κατι?το eukacid πως το βάζουμε?μου είπαν 3 σταγόνες στο τρίχωμα του σκύλου, αλλα φοβάμαι πως ειναι πολυ τοξικό να έρθει σε επαφή με το δέρμα του. Ασε που δεν του αρέσει με τίποτα και απλά αυτο που καταφερνω ειναι να το βάζω λίγο στο χέρι μου και μετά να κανω πως τον χαϊδεύω για να παρει λίγο. Δεν ξέρω επίσης, μου είπαν 2-3 φορές τη βδομάδα. Οντως η δράση του ειναι τοσο δυνατή που κρατάει τοσο?
σας ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων.
Δεν ειναι τοξικο. Διαβασε τις οδηγιες εδω.
http://www.trixie.de/documents/2950.pdf
 


pennaki

Member
30 Ιουνίου 2013
11
0
Athens
Καλησπέρα! Ο Σπόρος μου είναι αλλεργικός στο σκάλιμπορ. Του πήρα ένα βιολογικό πριν 5 μέρες αλλά χθες το βράδυ βρήκα 2 ψίλους πάνω του, ένα ζωντανό και ένα ψόφιο. Ήθελα να ρωτήσω επειδή εκτός από το βιολογικό κολάρο και τη σιτρονέλα κάθε βράδυ του έχω βάλει και αμπούλα frontline combo, μήπως μπορώ επειδή θα φύγω διακοπές σε μία βδομάδα και θα πάω εξοχή να τον ψεκάσω και με κάτι άλλο? Είναι 7,5 κιλά 4 χρόνων
 


Boss

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
279
170
Επειδη καθομαι στο δωματιο κ εχω φλομωσει απο το αντικουνουπικο που πηρα ,λεω να σας το πω αν σας ενδιαφερει.

Ειναι ενα προιον σε στυλ μπρελοκ που παιρνει μια ταμπλετα μεσα , η οποια μυριζει σιτρονελα, για 15 μερες. Το προιον ειναι για ανθρωπο ,να κρεμιεται σε καροτσακια κτλ.
κανει γυρω στα 12-13 ευρω.απο φαρμακεια.
ΚΛΙΠ | Para'Kito™
Εγω το εχω κρεμασει στο κολαρο και ειναι οκ.Θα το δουλεψω ολο το καλοκαιρι παραλληλα με σκαλιμπορ κ λιγο σπρευ στα ποδια.

Υπαρχει κ σε βραχιολι.
οι 2 ταμπλετες κανουν 6-7 ευρω κ κραταει για ενα μηνα.
Καλησπερα

Πώς σου δουλεψε τελικά το Para Kito ??....το αγοράσα και εγώ σημερα και σχεφτομαι να του το βάλω στο κολλάρο. ( Εχει αρκετά εντονη μυρωδιά) αλλα λεει οτι ειναι 100% φυσικό. Ειχες κανενα θέμα ?
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Παιδια να ρωτησω κατι...Εβαλα αμπουλα στον σκυλο στις 3/08 και στις 10/08 τον πηγα για μπανιο στην θαλασσα.Οταν γυρισαμε σπιτι τον εκανα μπανιο με σαμπουαν.Βλακεια μου βασικα γιατι αρκουσε να τον ξεπλυνω με σκετο νερο.Αν οντως η ουσια της αμπουλας δρα στην λιπαρη ουσια του δερματος εχει φυγει τελειως?Τωρα ειναι σαν να μην εχει καθολου αμπουλα?Ποτε πρεπει να του ξαναβαλω?
 


Boss

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
279
170
Παιδια να ρωτησω κατι...Εβαλα αμπουλα στον σκυλο στις 3/08 και στις 10/08 τον πηγα για μπανιο στην θαλασσα.Οταν γυρισαμε σπιτι τον εκανα μπανιο με σαμπουαν.Βλακεια μου βασικα γιατι αρκουσε να τον ξεπλυνω με σκετο νερο.Αν οντως η ουσια της αμπουλας δρα στην λιπαρη ουσια του δερματος εχει φυγει τελειως?Τωρα ειναι σαν να μην εχει καθολου αμπουλα?Ποτε πρεπει να του ξαναβαλω?
Εγω του ξαναβαζω αμεσως μετα απο μπανιο ....τελευταια μου ειπε ο κτηνιατρος να περιμενω 2-3 μερες μετα το μπανιο ...μαλλον για να προλαβει να ξαναβγαλει τις λιπαρες ουσιες του δερματος του
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Παιδια να ρωτησω κατι...Εβαλα αμπουλα στον σκυλο στις 3/08 και στις 10/08 τον πηγα για μπανιο στην θαλασσα.Οταν γυρισαμε σπιτι τον εκανα μπανιο με σαμπουαν.Βλακεια μου βασικα γιατι αρκουσε να τον ξεπλυνω με σκετο νερο.Αν οντως η ουσια της αμπουλας δρα στην λιπαρη ουσια του δερματος εχει φυγει τελειως?Τωρα ειναι σαν να μην εχει καθολου αμπουλα?Ποτε πρεπει να του ξαναβαλω?
Οχι νωρίτερα από 7 με 10 μέρες λένε οι περισσότεροι κατασκευαστές.

Sent from my Galaxy NOTE II using tapatalk
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Ευχαριστω παιδια,του ειχα βαλει την Exspot που ειναι για 5-15 κιλα και ο σκυλος ειναι 7 κιλα.Δεν την ειχα ξαναβαλει.Δεν δημιουργησε κανενα προβλημα στον σκυλο παντως και ειναι σχεδον αοσμη σε σχεση με Frontline και Advantix.Και εχει μιση τιμη.Θα κοιταξω απο περιεργεια παντως σε καποιο site της εταιριας να δω τι γραφει.
 


vasvard

New Member
20 Ιουλίου 2013
3
0
Καλησπέρα και από εμάς, έχει κυκλοφορήσει ένα νέο χάπι για τους ψύλλους με την ονομασία comfortis, το οποίο πήρα από ένα κτηνιατρείο σε ένα χωρίο που ήμασταν για διακοπές και έκανε θαύματα, ο σκύλος μου πραγματικά είχε γεμίσει παντού και πέθαναν όλοι μέσα σε μια ώρα, το θέμα είναι ότι στην Αθήνα όποιο pet-shop έχω ρωτήσει δεν το ξέρουνε καν...μπορείτε να μου πείτε πως συμβαίνει αυτό ? Επίσης αν το γνωρίζει κάποιος η ξέρει που το πουλάνε θα με βοηθούσε πολύ, ευχαριστώ.
 






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Οραια ακουγεται το Comfortis- αλλα ρε παιδια- χαπι απο το οποιο αρχιζουν και σκοτονονται οι ψυλλοι μετα απο 4 ωρες, αφου το εχει φαει ο σκυλος- και να κραταει ενα μηνα?????
Μου ακουγεται για πολυ "στουκας" για τον οργανισμο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22