Προϊόντα εξωπαρασίτωσης: Δράση και χρήσεις.




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Μωρε οτι μπορω το ξερω...απλα λεω μηπως την επιβαρυνω πολυ?
Θα το ριχνα κ γω στην σιτρονελα,δεν εχω θεμα να την ψεκαζω καθε μερα,οσο να πεις δεν ειναι ττοοσσοοο πια χημικο αλλα δεν αντεχω την μποχα της σιτρονελας κ γω κοιμαμαι αγκαλια με την Ηρα..
 




Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Εχω μπερδευτεί λίγο με τα βιολογικά προϊόντα που ψάχνω για κάλυψη από την σκνίπα. Υπάρχει περίπτωση να έχουν πυρεθρίνη;; Δεν αναγράφεται κατι στα συστατικά του γιατι
υποτίθεται ότι είναι χημική ουσία αλλά και πάλι φοβάμαι.
 


Γ_Δ

New Member
24 Μαρτίου 2014
1
0
Καλησπέρα!! Συγγνώμη,αλλά είμαι σε σύγχυση και δεν έχω την υπομονή να διαβάσω όλα τα ποστ. Έχω ένα αρσενικό Γκριφον 2 μηνών,έχουμε κάνει το πρώτο μας εμβόλιο,φάγαμε την πρώτη δόση αλοιφής για το σκουλικάκι και ψεκαστήκαμε με effipro. Αυτά πριν 2 βδομάδες. Σήμερα ο καλός μου(ενώ δεν έπρεπε) τον πήγε σ' ένα κήπο με γκαζον και τον άφησε ελεύθερο,με αποτέλεσμα να γεμίσει τσιμπούρια. ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν συμβουλευτήκαμε την κτηνίατρο,αλλά τον ψεκάσαμε ξανά με το σπρευ. Ο σκύλος-πέραν μιας ώρας που έπαιξε και τα' δωσε όλα-κοιμάται και τρέμει(σπασμοί είναι? δεν ξέρω). Λέτε να' χουμε πρόβλημα? Κάθε πότε πρέπει να τον ψεκάζουμε? Έχω πανικοβληθεί
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εχω μπερδευτεί λίγο με τα βιολογικά προϊόντα που ψάχνω για κάλυψη από την σκνίπα. Υπάρχει περίπτωση να έχουν πυρεθρίνη;; Δεν αναγράφεται κατι στα συστατικά του γιατι
υποτίθεται ότι είναι χημική ουσία αλλά και πάλι φοβάμαι.
Ναι υπάρχει χημική ουσία πυρεθρίνη η οποία βρίσκεται σε μερικά φυτά, αν εννοείς αυτό.
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Μέχρι πέρυσι χρησιμοποιούσα την antiphlebotome της Tafarm. Δόση... Όσο παίρνει, ανάλογα το τρίχωμα του σκύλου και το μέγεθός του. Την ίδια έβαζα κι εγώ, που εχω τρομερό πρόβλημα με τα τσιμπήματα κουνουπιών κι είχα σωθεί. Αυτά μέχρι πέρυσι γιατί το καλοκαίρι που μας πέρασε βάζοντας την ίδια σιτρονέλλα, εγώ δέχτηκα τσιμπήματα άρα γιατί να μη δέχτηκε κι ο σκύλος μου. (Ευτυχως το χειμερινό τεστ για καλαζαρ έδειξε ότι είναι αρνητικός). Οπότε φέτος σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το αντικουνουπικο σπρέυ της Hansaplast. Ακόμα δεν το έχω αποφασίσει. Ή ίσως ξαναδοκιμάσω τη σιτρονέλλα μήπως κι είναι οκ φέτος.
 


MarilenaG

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2014
121
48
πολυ ενδιαφερον θεμα!

Επειδη εμεις μενουμε κοντα σε ποτάμι και οι σκνιπες κανουν παρτι αλλα και τα τσιμπουρια ειναι σε εξαρση αυτόν τον καιρό, η κτηνιατρός μας βάζει στα σκυλιά μας μαζι με το κολλάρο Scalibor και την αμπούλα Certifect
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Επειδή γενικά θέλω, όσο μπορώ, ν' αποφεύγω την φαρμακολογία, τους καλοκαιρινούς μήνες βάζω advantix, σταγόνες eukacid και κολάρο με neem oil - όχι scalibor, που το θεωρώ πολύ βαρύ και στο γ.π. των γονιών μου, πχ, είχε κάνει και δερματικό. Εμείς βάζουμε λοιπόν το Biovet, αν και κυκλοφορούν και άλλα παρόμοια. Το καλοκαίρι βάζω αμπούλα κάθε μήνα, κολάρο κάθε μήνα και eukacid κάθε 3 μέρες, 1 σταγόνα πάνω από το κολάρο στο λαιμό, 1 στη βάση της ουράς και 1+1 στα πίσω πατούσια . Το χειμώνα αμπούλα και κολάρο περίπου στο 2μηνο.

Έχω ήδη αρχίσει το eukacid γιατί κυκλοφορεί κουνούπι από τώρα - γκρρρρ! Το προτιμώ από το σπρέι γιατί μου φέρνει και εμένα και της Τασίας τρελό φτέρνισμα, πέρα του ότι βρωμάει. ΚΑΙ το eukacid, που έχει διάφορα αιθέρια έλαια, μυρίζει έντονα αλλά το προτιμώ (νομίζω η βάση του είναι ο ευκάλυπτος), είναι πιο οικονομικό και γενικά 'ματζόβολο' και το έχω πάντα στην τσάντα μου.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: deliaki


D

Deleted member 14614

Guest
Χρησιμοποιούσα την Frontline ένα 6μηνο τώρα και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος. Είπα τώρα που μπήκαμε στις ζέστες να πάρω μια αμπούλα που να καλύπτει από σκνίπες και κουνούπια. Επέλεξα την Exspot, αλλά το μετάνιωσα. Του την έχω βάλει 4 μέρες τώρα και ξύνεται πολύ σε ένα συγκεκριμένο σημείο που είχε πέσει η αμπούλα, ώστε να νομίζω ότι υπάρχει κανένας ψύλλος, αλλά δεν βρήκα κάτι. Τώρα, μάλιστα, το βράδυ κατά τη διάρκεια της βόλτας έκατσε μια αλογόμυγα πάνω σε αυτό το σημείο, αλλά ευτυχώς την σκότωσε (ο σκύλος:p). Μετά από λίγο, τσουπ κι ένα κουνούπι, αλλά το έδιωξε.
Advantix την επόμενη φορά...
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
χρησιμοποιω eukacid κι εγω μια σταγονα σε καθε πατουσα καθε 4-5 μερες,χρησιμοποιω σιτρονελλα πανω στα ζωα μου καθε μερα και σιτρονελλα για τον ψεκασμο του χωρου τους σπιτακια κτλπ,
εχω αντιφλεβοτον κι εγω και σε σπρευ φσσσσ και στο αλλο που ειναι σαν αζαχ το μπουκαλι,χρησιμοποιω απο αμπουλες στα μεγαλα frontline η advantix(και αν ξεμενουμε απο λεφτα beaphar spot on γιατι ειναι πιο οικονομικο και για 85 και 87 κιλα σκυλια ειναι λιγο θεμα
Φυτικό προϊόν που προστατεύει από το Καλααζάρ την Διροφιλαρίωση και την Ερλιχίωση καθώς είναι
βιοκτόνο αντιπαρασιτικό ενάντια στις σκνίπες τα τσιμπούρια και τους ψύλλους.
Περιέχει εκχυλίσματα Mangosa Αζαδιραχτίνη και πύρεθρο που είναι δραστικά ενάντια στα έντομα.).
στη κιρκη λουρι bioband γιατι στο σκαλιμπορ παρουσιαζει αλλεργια,στο μορφεα σκαλιμπορ,ο μικρος ακομη δεν κανει να φοραει λουρι(αλλα ηδη του εχω αγορασει και το εχω γιατι μεσα στο καλοκαιρι θα πρεπει να φορεσει και εκεινος),εχουμε παντα σπιτι frontline ή effipro ,
βαζουμε φιδακια στο μπαλκονι φουλ,ακομη και ταμπλετες βαζαμε περυσι μεσα εξω,εχουμε διαφορα φυτα που λενε οτι διωχνουν εντομα,τι να πω δεν καταλαβαινω διαφορα, και εχουμε κανει και το εμβολιο του καλαζαρ,η κιρκη δλδ,ο μικρος απο οκτωβρη θα το κανει κι αυτος.
δεν ριχνω ποτε νερα σουρουπο και αυγη,ποτε ομως,ουτε ποτισμα τπτ,συνηθως τα σκυλια ειναι μεσα και μεσα στο σπιτι οπου εχω και ταμπλετες και ενα που μπαινει πριζα και υποτιθεται διωχνει εντομα κτλπ αλλα τι να πω δε ξερω και συνηθως μας χτυπαει ενας ανεμιστηρας οποτε καπως την γλυτωνουμε απο τσιμπηματα κτλπ..
στο χωριο πριν παμε ενημερωνουμε και ψεκαζει ο θειος του κυριακου τα παντα ενα μειγμα sebacil-kaothrin και κατι αλλο και ασπριζουμε(ασβεστουνουμε εννοω)και συνηθως ειναι ετοιμα οταν παμε εκει.οι αυλες τουλαχιστον,το σπιτι το κανουμε εμεις οταν παμε...

αμπουλες-κολλαρο τα χρησιμοποιω ολο το χρονο καθε μηνα,ολα τα υπολοιπα ξεκιναω μολις μπαινει η ανοιξη η μολις δω οτι ανοιγει ο καιρος.
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
ο μικρος φορεσε stronghold πρωτη φορα πριν 1.5 βδομαδα χωρις κανενα προβλημα.

Τι είναι το STRONGHOLD;
Το STRONGHOLD είναι διάλυμα για τοπική εξωτερική χρήση (spot-on) το οποίο περιέχει τη δραστική
ουσία σελαμεκτίνη και ανήκει σε μια κατηγορία φαρμάκων με αντιπαρασιτική δράση.

Πώς δρα το STRONGHOLD;
Το STRONGHOLD περιέχει σελαμεκτίνη η οποία είναι αντιπαρασιτικό φάρμακο που ανήκει στην
κατηγορία των «αβερμεκτινών». Η σελαμεκτίνη ενεργοποιεί ειδικές πρωτεΐνες που αποκαλούνται
«δίαυλοι ιόντων χλωρίου» και βρίσκονται στην επιφάνεια των νευρικών και μυϊκών κυττάρων,
διακόπτοντας τη φυσιολογική ηλεκτρική δραστηριότητά τους. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την
παράλυση ή τη νέκρωση των παρασίτων.
 




giorgos76

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2011
91
7
κανένα δεν είναι αποτελεσματικό απο μόνο του...το ένα χέρι νίβει το άλλο και τα δυο το πρόσωπο
 
  • Like
Reactions: deliaki and rogerF






M_and_M

Well-Known Member
10 Μαρτίου 2014
232
501
Athens
rogerF Το κάθε σκεύασμα προστατεύει το σκύλο από διαφορετικά παράσιτα (σκνίπες, τσιμπούρια, ψύλλους, κουνούπια κλπ), αρμόδιος να σου υποδείξει το καλύτερο για την περίπτωσή σου είναι ο κτηνίατρος -αλλιώς είναι να μένεις σε διαμέρισμα με 3 βόλτες την ημέρα στο πάρκο, αλλιώς να είσαι σε εξοχή ή δίπλα σε στάσιμα νερά. Από όσο έχω καταλάβει, οι περισσότεροι εδώ χρησιμοποιούν ένα συνδυασμό αυτών που τους καλύπτει (εγώ πχ. βάζω αμπούλα όλο το χρόνο, κολλάρο από Απρίλιο ως Οκτώβριο-Νοέμβριο και spray σιτρονέλλας κάθε απόγευμα όταν είμαστε σε εκτός πόλης περιβάλλον).
 
  • Like
Reactions: rogerF


rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Σκέφτομαι να παρω την αμπουλα advantix, αλλα εχω ακούσει για διάφορες παρενέργειες. Την εχει δοκιμάσει κανένας;
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Σκέφτομαι να παρω την αμπουλα advantix, αλλα εχω ακούσει για διάφορες παρενέργειες. Την εχει δοκιμάσει κανένας;
Χρόνια την έβαζα χωρίς καμια παρενέργεια. Και την έβαζα κάθε 15-20 μέρες γιατί μετά δεν είναι αποτελεσματική για σκνίπα. Ψήλλους δεν είχαμε ποτέ αλλά βρήκα 2-3 φορές τσιμπούρια. Τώρα άρχισα να βάζω vectra 3D που προστατεύει 1 μήνα από σκνίπες (ουτε με αυτην είχαμε παρενέργειες)