Προϊόντα εξωπαρασίτωσης: Δράση και χρήσεις.






νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Της εχω βάλει αμπουλα strong hold πριν δύο μέρες άλλα μάλλον δεν έγινε δουλειά γιατί συνεχίζει να ξυνεται και όσο και να ψάχνω δεν βρίσκω τίποτα ,γι αυτό σκέφτομαι το χτενακι μήπως είναι καλύτερο, ίσως να έχουν μείνει τίποτα ψωφια και την ενοχλούν, δεν ξέρω, πρώτη φορά στη ζωή μου αντιπετωπιζω ψύλλους.
 


mmitsi

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2011
122
0
paros
Θέλω να σας ρωτήσω, αν κάποιος απο εσας χρησιμοποιει φυτικές αμπουλες, ποιά μάρκα και πόσο ευχαριστημένος είναι. Εχω χρησιμοποιήση το green brand περιλαίμιο και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Θέλω να μάθω όμως και για τις αμπούλες ποσο αποτελεσματικές είναι.
Ευχαριστώ!
 




natal

Member
19 Οκτωβρίου 2013
10
0
Εγώ συγκεκριμένα ανακατεύω σιτρονέλλα με δενδρολίβανο, λεβάντα και ευκάλυπτο

Σορρυ για το διπλο ποσταρισμα. Σε τι αναλογια τα συστατικα αυτα;

Στάλθηκε από το CW-V88S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Σορρυ για το διπλο ποσταρισμα. Σε τι αναλογια τα συστατικα αυτα;

Στάλθηκε από το CW-V88S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
2-4 σταγόνες σε ένα λίτρο νερού - ανακατεύω καλά και ψεκάζω με το μείγμα κάθε απόγευμα. Όχι μόνο το σκυλί (ειδικά στην κοιλιά και στις πατούσες) αλλά και το μπαλκόνι που καθόμαστε. και εγώ επίσης ψεκάζομαι με αυτό :)
 


NestorV

New Member
18 Φεβρουαρίου 2014
1
0
Καλησπέρα παιδιά. Απο όσο γνωρίζω σε σκυλιά τα οποία έχουν ήδη παράσιτα οι αμπούλες και τα περιλαίμια κατόπιν εορτής δεν κάνουν σχεδόν τίποτα. Η πιο αξιόπιστη λύση είναι τα σπρέυ και αφού βεβαιωθούμε πως δεν έχουν μείνει ζωντανά παράσιτα, τότε τοποθετούμε κολλάρο και αμπούλες. Αν πχ, ψεκάσουμε το σκυλί σήμερα, σε λίγες μέρες, όταν και θα εκκολαφθούν τα εναπομείντα ζωϋφια, ξαναψεκάζουμε, και μετά κολλάρο και αμπούλα. Τα σπρέυ τα ψεκάζουμε αφού το ζώο είναι άπλυτο για περίπου τρεις μέρες και αν θέλουμε να το πλύνουμε πάλι κρατήσε ένα διάστημα 3 ημερών απο την εφαρμογή.
Για φυτικά κολλάρα να συμπληρώσω και το antiphlebotome το οποίο είναι με λάδι γερανίου. τα περισσότερα φυτικά είναι με σιτρονέλλα πάντως
 
Last edited:


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
ηρθε η ανοιξη. τα πουλακια κελαιδανε, οι πεταλουδιτσες πετανε και οι σκνιπες αρχιζουν το παρτυ :dohh:

ερωτηση για σκυλι με πολυ τριχωμα. μαλακο τριχωμα. μαλλι. 2πλο μανδυα. τριχα σχεδον 10 εκατοστα παντου. πυκνη. εβαλα αμπουλα advantix. στο δερμα ανοιγοντας το τριχωμα. αλλα μου φανηκε σταγονα στον ωκεανο. φοραει και kiltix κολαρο και θα αρχισω και τα ψεκασματα με σιτρονελα καθε 2-3 μερες σε 1 μηνα.

1) εχετε κατι καλυτερο σε συνδυασμο να προτεινετε?
2) ισχυει οτι με τοσο πολυ μαλακη και μακρια τριχα ειναι λιγο καλυτερα προστατευμενο απο το να ειχε κοντη τριχα?
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
γιατι σταγόνα στον ωκεανο? αν η αμπουλα ειναι για τα κιλά της.... δν εχεις θεμα γιατι στο δερμα πρεπει να παει, όχι στο μαλλι.
Τη σιτρονέλλα, καθε απογευμα-σουρουπο πρεπει, όχι καθε 2-3 μερες
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
οκ, καθε απογευμα τοτε. και μετα θα την κραταω αγκαλια για να με πιανει και εμενα η επιδραση και να μην με τσιμπανε τα βρωμοκουνουπα :D
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
οκ, καθε απογευμα τοτε. και μετα θα την κραταω αγκαλια για να με πιανει και εμενα η επιδραση και να μην με τσιμπανε τα βρωμοκουνουπα :D
ψεκάσου και εσύ με σιτρονέλλα και δεν θα σε πλησιάζει ουτε κουνούπι, ουτε η Μιλου!
 


phgasos

Member
11 Μαρτίου 2014
7
0
καλησπερα σε ολους!σχεδον ολοι αναφερεστε στο ciltix k scalibor,το taber το εχετε δοκιμασει?ειναι αξιολογο?μου το συνεστησαν ως πιο συγχρονο και με λιγοτερη ενταση στη μυρωδια του σε σχεση με το ciltix.ισχυει?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Για το seresto έχετε ακούσει τίποτα; Είναι της bayer και μου είπε μία κυρία ότι με αυτό δεν χρειάζονται και αμπούλες και ότι διαρκεί 7 μήνες.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Για το seresto έχετε ακούσει τίποτα; Είναι της bayer και μου είπε μία κυρία ότι με αυτό δεν χρειάζονται και αμπούλες και ότι διαρκεί 7 μήνες.
το φοραει ενας γνωστος μας απο περισυ στο σκυλι του και ειναι ευχαριστημενος. Ουτε αυτος βαζει αμπουλες και του το συστησε η κτηνιατρος του.

Εμεις σιτρονελλα θα αρχισουμε απο αυτη τη βδομαδα, προχθες, μεσα στο σπιτι με σιτες σκοτωσα 2 κουνουπια μεγαλουτσικα, μαλλον σκνιπες. Σε κανα μηνα θα βαλουμε και σκαλιμπορ.
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Και εμενα μου το ανεφερε σημερα ο κτηνιατρος. Μου ειπε οτι ειναι καλυτερο απο το σκαλιμπορ σιγουρα αλλα δεν μπορει να εγγυηθει για το αν κραταει 8 μηνες που λεει η εταιρια.
Εγω το σκαλιμπορ το αλλαζω καθε 4 μηνες αλλα ειναι στη μιση τιμη απο το σερεστο.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.708
3.864
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Για το seresto έχετε ακούσει τίποτα; Είναι της bayer και μου είπε μία κυρία ότι με αυτό δεν χρειάζονται και αμπούλες και ότι διαρκεί 7 μήνες.
Εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένη.

Δεν προστατεύει όμως από κουνούπια και σκνίπα οπότε γι' αυτά αμπούλα χρειάζεται.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Κάπου υπήρχε ένα θέμα παλιά το οποίο δεν μπορώ να βρω.
Αφορούσε μια αποθήκη με χαμηλές τιμές σε συσκευασίες advantix και άλλων φαρμάκων.

Θυμάται κανείς ή το έχει σώσει, γιατί δε μπορώ να το βρω από το κινητό..

Sent from GT-N7100 using tapatalk PRO
 


giorgos76

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2011
91
7
Καλησπέρα,

σήμερα έβαλα στον δικό μου scalibor...το θέμα είναι ότι στην προσπάθια μου να του το βάλω στο λαιμό, το έβαλε στο στόμα και το δάγκωσε για λίγα δλ...λέτε να πειράχτηκε το περιλαίμιο και να καταστράφηκε η σύσταση του ;;..ευτυχώς είναι πολύ μαλακό και δεν κόπηκε..
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Εγω παλι εχω μια αλλη απορια ρε παιδια...η δικια μου μικροτερη διαγνωστηκε με δεμοδηκωση (δοξα τον Θεο ηταν στην εντοπισμενη μορφη οποτε κ το ξεπερασαμε ευκολα κ γρηγορα) κ εκτοτε ανειλιπως (καθε μηνα) χρησιμοποιω advocate για να μην εχουμε καμια εξαρση παλι (μουν χαν προτεινει οι κτηνιατροι advocate & certifect αλλα για την certifect διαβασα πολλα κουλα,την δοκιμασα μια φορα δεν ειχαμε κανενα θεμα αλλα κ παλι τα ψιλοχρειαστηκα χωρια οτι σκυλοβρωμαγε κιολας) τεσπα....τωρα για το καλοκαιρακι θα της βαλω κλασσικα scalibor οπως καναμε κ περσυ (δεν ειχαμε επισης κανενα θεμα αλλα το αφησα πανω της μονο για 3 μηνες να χω το κεφαλι μου ησυχο) αλλα τοτε αμπουλα δε χρησιμοποιουσα (οποτε εβλεπα οτι ισως κατι παει να γινει την ψεκαζα κ με frontline) οποτε ερχομαι κ διερωτομαι τωρα εγω...να της βαζω ΚΑΙ την advovate???
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU