Πρόβλημα με τον πατέρα μου


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ό,τι και να τους πεις άκρη δεν θα βγάλεις.
Δεν μπορεί κανεις μας να σε συμβουλεψει, αλλά δεν μπορώ να μη σχολιάσω ότι ζεις το θεατρο του παραλόγου...
Τι δουλειά ειχαν να ανακατευτουν?
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Δεν ξερω...πραγματικα.Και οταν γυρισα μου ειπαν να εισαι εδω να μαζευεις τα κακα του σκυλου σου..Λες και τον εβγαλα εγω εξω και τον ταισα..Απλα βλεπω οτι μαλλον ειμαι πιο υπευθυνος απο ολους και ας ειμαι 21 χρονων.Τουλαχιστον θα τον δωσω και θα ξερω οτι εκανα οτι περνουσε απο το χερι μου για να τον κρατησω και δεν τον πασαρα στον πατερα μου η την μανα μου που κανουν αλλοι..Ελπιζω να βρω δικο μου χωρο συντομα για να παρω επιτελους σκυλο και να τον μεγαλωσω με την ησυχια μου..
 


Λουνομαμά

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2011
108
1
Ηράκλειο Κρήτης
Για παιχνιδάκι το περασαν το κουτάβι.... ?

(Νερό πάντως άφηνέ του να έχει μέσα στην κλούβα. Και μια πάνα, για κάθε ενδεχόμενο.)

Μήπως πρέπει να κλειδώνεις το δωμάτιο σου όταν φεύγεις? Δεν παθαίνει τίποτα ο σκύλος, κι εγώ εργαζόμενη είμαι και τον άφηνα μόνο του στην κλούβα. Μέχρι 6 ώρες είναι μια χαρα, κοιμάται. Μη σου πω και περισσότερο.

Μην τον αφήσεις το σκύλο σου. Βάλε πιο σαφή όρια στους δικούς σου. Ο σκύλος σου εξαρτάται από εσένα αποκλειστικά. Μείνε στο πλευρό του.

Και με συγχωρείς που εκφέρω γνώμη χωρίς να σε ξέρω. Αλλά αν βάλεις στο κεφάλι σου ότι "εγώ θα το κρατήσω το κουτάβι, ό, τι και να γίνει" .... θα τη βρεις τη δύναμη και το δρόμο.

(Οταν κάνεις παιδί άραγε, έτσι θα φέρονται? Θα το ταίζουν ότι θέλουν, θα το κακομαθαίνουν και θα σε αγνοούν?)

Αμα έχεις ανοιχτή και την πορτα διαφυγής , να το επιστρέψεις στον εκτροφέα... δεν ξέρω. Με συγχωρείς και πάλι που εκφέρω γνώμη.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δεν ξερω...πραγματικα.Και οταν γυρισα μου ειπαν να εισαι εδω να μαζευεις τα κακα του σκυλου σου..Λες και τον εβγαλα εγω εξω και τον ταισα..Απλα βλεπω οτι μαλλον ειμαι πιο υπευθυνος απο ολους και ας ειμαι 21 χρονων.Τουλαχιστον θα τον δωσω και θα ξερω οτι εκανα οτι περνουσε απο το χερι μου για να τον κρατησω και δεν τον πασαρα στον πατερα μου η την μανα μου που κανουν αλλοι..Ελπιζω να βρω δικο μου χωρο συντομα για να παρω επιτελους σκυλο και να τον μεγαλωσω με την ησυχια μου..
Όπως είπες μάλλον εισαι ο πιο ωριμος εκει μέσα. Μήπως τότε να θέσεις ορια στους δικους σου?
Κάτι τετοια μου εκαναν και με ειχαν "καβαλησει" εμενα, και να οι τύψεις μην της ανεβει η πιεση της μάνας μου... Εγώ όμως κοντεψα να πάθω ελκος.... Αλλά κάποια στιγμή εφτασα στα όρια μου, δεν γινεται να κανουν σαν κακομαθημενα πιτσιρικια και να τους περνά πάντα...
Στα λέω επειδη στενοχωριέμαι για όσα περνάς, όχι για να δυναμιτίσω το κλίμα
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
μου ειπαν η φευγει αυριο η φευγετε πακετο..παω να μεινω στην κοπελα μου σημερα.θα τα πουμε αυριο
 




Λουνομαμά

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2011
108
1
Ηράκλειο Κρήτης
Θα επιμείνω ότι το βασικό πρόβλημα είναι ότι εξετάζεις και την εναλλακτική να επιστρέψεις το κουτάβι.

Φέρθηκες υπεύθυνα πριν αποκτήσεις το σκύλο, και είχες τη συναίνεση τους. Εχεις αναλάβει την ευθύνη του σκύλου σου . Υποστήριξε την απόφασή σου χωρίς πισωγυρίσματα, γιατί ήταν μια απόφαση που πήρες με ώριμο τρόπο σκέψης.

Δεν θέλω να δυναμιτίσω.... αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που πρέπει εμείς πρώτα να σεβαστούμε τις αποφάσεις μας. Και οι άλλοι θα ακολουθήσουν.

Edit: Και αυτό το "να φύγετε πακέτο" μου ακούγεται σαν κάτι που αύριο βράδυ δε θα το θυμούνται καν.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Κυριάκο εγώ θα σε στεναχωρήσω και πάλι, δεν πιστεύω ότι πήρες υπεύθυνα τον σκύλο. Και αυτό στο λέω γιατί μου κάνει εντύπωση πόσο εύκολα έχεις αλλάξει γνώμες μέσα σε 2-3 μέρες.
Κάνε ότι είναι να κάνεις γρήγορα, εάν είναι οριστική η απόφαση σου να τον δώσεις μην το καθυστερείς. Για να μην κάνεις κακό στον σκύλο.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
τον εχω παρει υπευθυνα..αλλα οταν μου λεει να φυγε με το σκυλι η να το δωσω τι να κανω?να πω οτι ειχα δουλεια θα επιανα δικο μου χωρο.και δεν αλλαζω γνωμες..τα μυαλα του πατερα μου αλλαζουν συνεχεια..σεβομαι την γνωμη σου αλλα θα ηθελα να μου πεις τι θα εκανες εσυ αν ησουν φοιτητρια ζουσες με τον πατερα σου και την αδερφη σου,σου ελεγε ο πατερας οτι θελει σκυλο και μετα στα γυρνουσε και ενω τον παιρνεις στο δωματιο σου του βαζεις προγραμμα και κανει οτι ειναι δυνατον να το κρατησεις σου λενε αφου εχουν βαλει το χερακι τους και τον εχω ερεθισει ενω λειπεις οτι η φευγει το σκυλι η φευγετε πακετο..
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Θα επιμείνω ότι το βασικό πρόβλημα είναι ότι εξετάζεις και την εναλλακτική να επιστρέψεις το κουτάβι.

Φέρθηκες υπεύθυνα πριν αποκτήσεις το σκύλο, και είχες τη συναίνεση τους. Εχεις αναλάβει την ευθύνη του σκύλου σου . Υποστήριξε την απόφασή σου χωρίς πισωγυρίσματα, γιατί ήταν μια απόφαση που πήρες με ώριμο τρόπο σκέψης.

Δεν θέλω να δυναμιτίσω.... αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που πρέπει εμείς πρώτα να σεβαστούμε τις αποφάσεις μας. Και οι άλλοι θα ακολουθήσουν.

Edit: Και αυτό το "να φύγετε πακέτο" μου ακούγεται σαν κάτι που αύριο βράδυ δε θα το θυμούνται καν.
τον σκυλο δεν τον θελουνε.ηταν ετοιμοι να τον πεταξουν εξω...αλλα τους ειπα εγω.8 μηνες σας ρωτουσα και λεγατε οτι δεν υπαρχει προβλημα αρκει να τον αναλαβω..το σκυλι δεν βγαινει καν στο σαλονι.ειναι βολτα-δωματιο συνεχεια..
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Θα επιμείνω ότι το βασικό πρόβλημα είναι ότι εξετάζεις και την εναλλακτική να επιστρέψεις το κουτάβι.

Φέρθηκες υπεύθυνα πριν αποκτήσεις το σκύλο, και είχες τη συναίνεση τους. Εχεις αναλάβει την ευθύνη του σκύλου σου . Υποστήριξε την απόφασή σου χωρίς πισωγυρίσματα, γιατί ήταν μια απόφαση που πήρες με ώριμο τρόπο σκέψης.

Δεν θέλω να δυναμιτίσω.... αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που πρέπει εμείς πρώτα να σεβαστούμε τις αποφάσεις μας. Και οι άλλοι θα ακολουθήσουν.

Edit: Και αυτό το "να φύγετε πακέτο" μου ακούγεται σαν κάτι που αύριο βράδυ δε θα το θυμούνται καν.
του ειπα οτι το σκυλο δεν τον δινω και μου λεει οκ εγω θα τον πεταξω εξω αυριο...ειχε τοσα νευρα που ηθελε να τον δωσω σημερα.Και το αστειο ειναι οτι εγω δεν εκανα τιποτα..εκεινοι πειραξαν τον σκυλο..
 


natalia19

Active Member
16 Ιουνίου 2012
33
0
Νεο Ηρακλειο
ρε φιλαρακι σορρυ που ανακατευομαι αλλα δεν μπορεις να πουλησεις λιγο τσαμπουκα?κ εγω με το που ειδε η μανα μου τον ιβαν μου λεει με καμια παναγια μες στο σπιτι.αλλα το συνηθισε.κ σημερα εκανε αταξια το σκυλι το πρςι ενω κοιμομουν και φωναζε κατι τρελα οτι θα το διωξει και τετοια κ σηκωνομαι κ τις λεω ενα κοφτο με βλεμα οτι δεν κανω πλακα και ηρεμησε εφοσον ζεισ μαζι τουσ και εχεις δικο σου χωρο ειναι δικαιωμα σου να κανεισ οτι θελεις στο δωματιο σου.στην τελικη οταν λειπεις κλειδωνε.απλα εφοσον φαινεται να θεσ τοσο πολυ το σκυλι υποστηριξε το δεν αμφιβαλλω οτι ο πατερασ σου παιζει και λιγο θεατρο και εκμεταλλευεται που του εδωσεσ την επιλογη να το γυρισετε.και στ κατω κατω πρεπει να υποστηριξεις τα θελω σου.πρεπει πρωτα να αποδειξεις στον εαυτο σου οτι εχεις δυνατο χαρακτηρα και δεν λυγιζεις με την πρωτη και μετα ολοι η υπολοιποι αν δεν πιστευεισ εσυ στον ιδιο σου τον εαυτο και στην δυναμη σου πωσ οι υπολοιποι να μην εκμεταλλευονται την αδυναμια που δειχνεισ.το σκυλι πρεπει να το κρατησεισ για να αποδειξεις στον εαυτο σου οτι μπορεις απλα και μονο δες το εγωιστικα και προς θεου κλειδωνε την πορτα του δωματιου σου οταν λειπεις για να μην μπορει κανεις να μπει...
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Παιδια ωραια ολα αυτα που λετε... αλλα μεχρι να καταληξουν το κουταβι τι θα κανει? το πειραματοζωο? Μια θα μαθαινει, μια θα ξεμαθαινει, μια θα νιωθει οτι το θελουν, μια θα νιωθει απομονομενο κλπ
Κυριακο, οι δικοι σου δεν ειναι ετοιμοι για σκυλο... αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Και οσο ζεις στο σπιτι μαζι τους, οφειλεις και για τη δικη σου ψυχικη ηρεμια και του σκυλου να το σεβαστεις. Αυτη ειναι η δικη μου γνωμη.
 


natalia19

Active Member
16 Ιουνίου 2012
33
0
Νεο Ηρακλειο
Παιδια ωραια ολα αυτα που λετε... αλλα μεχρι να καταληξουν το κουταβι τι θα κανει? το πειραματοζωο? Μια θα μαθαινει, μια θα ξεμαθαινει, μια θα νιωθει οτι το θελουν, μια θα νιωθει απομονομενο κλπ
Κυριακο, οι δικοι σου δεν ειναι ετοιμοι για σκυλο... αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Και οσο ζεις στο σπιτι μαζι τους, οφειλεις και για τη δικη σου ψυχικη ηρεμια και του σκυλου να το σεβαστεις. Αυτη ειναι η δικη μου γνωμη.
ρε αμαλια το σκυλι αμα ασχολειτε μαζι του δεν κανει το πειραματοζωο μια χαρα δεχεται την αγαπη του κυριακου οποτε δεν νομιζω να εχει καταλαβει τι παιζει.απλα πιστευω οτι απο την στιγμη που φερνεις τ σκυλι σπιτι σου τελος εχεις αναλαβει την ευθυνη και πρεπει να το υποστηριξεισ με ολο σου το ειναι μαζι και στα ευκολα και σταδυσκολα δεν το εγκαταλειπεις...δεν ξερω εμενα αυτη ειναι η αποψη μου και εφοσον το φροντιζει ο κυριακοσ και εκεινοι δεν ανακατευονται δεν τους ενοχλει μην λεμε βλακειεσ απλα εχουν σκαλωσει και θελουν να περασει το δικο τους.
 


natalia19

Active Member
16 Ιουνίου 2012
33
0
Νεο Ηρακλειο
οπως αυτοι δεν σεβονται τα θελω του ετσι να μην τα σεβαστει ουτε εκεινος.απλα αυτο να μην επηρεασει την ψυχολογια του σκυλιου.δηλαδη μην την πληρωνει το σκυλι με αδιαφορια επειδη ο κυριακος εχει θεμα με τον πατερα του
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
δωσε το σκυλο οσο ειναι καιρος...πριν ανοιξει τυχαια καμια πορτα...οι δικοι σου δεν ειναι υπευθυνοι και εσυ δεν εχεις αρκετα δυνατο χαρακτηρα ωστε να τους πας κοντρα...δειχνεις τεραααστια ανοχη...ειναι δικο σου θεμα φυσικα...ο καθε ενας συμπεριφερεται οπως νομιζει...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ρε παιδιά... Δεν μιλάμε για απλή τσατίλα... Μιλάμε για έναν άνθρωπο που βγαίνει τόσο από τα νερά του που κοκκινίζει από την πίεση... Δηλαδή πρέπει να πάθει εγκεφαλικό για να καταλάβει κανείς ότι δεν μπορεί να ζήσει με το σκύλο? Μπορεί να νόμιζε ότι μπορεί, μπορεί να είχε κι όλη την καλή διάθεση... Τι να πω... Μάλλον εγώ είμαι η "ανορθόδοξη"... Αλλά νομίζω είναι σημαντικό να συμφωνούν όλοι... Έστω να μη διαφωνουν... Και δεν είναι ότι το κουταβι θα καταλήξει αδεσποτο... Στον εκτροφέα του θα πάει...

Να που είναι σημαντικό να είναι ανεξάρτητος όποιος αναλαμβανει τόσο μεγάλη ευθύνη...

Κυριάκο, κακώς ανακατεύομαι, δεν μπορώ να το δω ξεκάθαρα το θέμα... Αλλά οι γονείς μου (μένουμε σε μακρυνα μέρη) δεν αντέχουν τα σκυλιά μέσα στο σπίτι...Η μαμά μου ψιλοφοβάται κιόλας... Ο πατέρας μου , όσο παραξενο κι αν φανεί, τα λατρεύει... Αλλά όταν πέρισσυ το καλοκαίρι, τους επισκευτήκαμε όλοι μαζί ομαδικώς, ζορίστηκαν... Τρελλά... Υποχωρησαν γιατί αυτοί το είχαν ζητήσει αλλά ήξεραν ότι είναι για δέκα ημέρες... Και κανένας από τους δύο δεν ένιωσε τσατίλα... Αν έπρεπε να μείνουμε εκεί μόνιμα... Άστο.. Θα τους έβλεπα και ζορισμένους και τσατισμένους...

δωσε το σκυλο οσο ειναι καιρος...πριν ανοιξει τυχαια καμια πορτα...οι δικοι σου δεν ειναι υπευθυνοι και εσυ δεν εχεις αρκετα δυνατο χαρακτηρα ωστε να τους πας κοντρα...δειχνεις τεραααστια ανοχη...ειναι δικο σου θεμα φυσικα...ο καθε ενας συμπεριφερεται οπως νομιζει...
να εδώ το βλέπω διαφορετικά το πράγμα από όσους έχουν γραψει μέχρι τώρα... Δεν θεωρώ ανεύθυνους ούτε τον πατέρα ούτε την αδελφή. Γιατί δεν είχαν πεί ότι θα αναλάβουν κάποια ευθυνη, ωστε τώρα να είναι ανευθυνοι... Για εμένα, άλλο θα σου δώσω ένα χέρι βοήθειας, κι άλλο θα αναλάβω την ευθύνη που έχεις εσύ...

Η ανάληψη ευθυνων είναι κομμάτι της ενηλικίωσης...
 
Last edited:


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
το παιδι δεν ζητησε βοηθεια απο τους δικους του...στην αρχη ηθελαν το σκυλο και μετα αλλαξαν γνωμη...αυτο δεν ειναι ανευθυνοτητα? μεγαλος ανθρωπος να μην ξερει τι θελει? να σου λεει ναι να παρουμε σκυλο και μετα να τα αλλαζει? τεσπα δεν θελω να πω τι πραγματικα πιστευω γιατι δεν με αφορα κιολας...
ασχετο αλλα ο σκυλος εχει τσιπακι? ειναι δηλωμενο στο ονομα σου η απλα υπαρχει ο αριθμος? ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΠΟΡΤΕΣ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Στα πρώτα πόστ κατάλαβα (μπορεί και να κατάλαβα λάθος) ότι είχαν συμφωνησει ότι η ευθυνη είναι του kyriakos91, αλλά θα δίνουν κανένα χεράκι βοήθειας όταν αυτός δεν μπορεί. Αλλά άλλο το δεν μπορώ, κι άλλο το θέλω να πάω και το καφεδάκι μου, θέλω και να πάω στην κοπέλα μου και θέλω και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο... Δεν λέω ότι είναι πατέρας αδελφή σωστοί κι ο kyriakos91 λάθος. Πιστευω ότι έγιναν λάθη κι από τις δύο πλευρές. Κι οι δύο έχουν και τα δίκια τους και τα άδικά τους...

Είπα σε προηγούμενο πόστ ότι κακώς ανακατεύομαι... Αυτά είναι οικογενειακά θέματα, και ζητάω συγγνώμη.