Πρόβλημα με τον πατέρα μου


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
ναι αλλα υπαρχει και το αλλο..ο μπαμπας του μονο που το βλεπει κοκκινιζει ανεβαζει πιεση κτλ κτλ..και σκεψου οτι ειναι ακομα κουταβακι εεε..τι θα γινει οταν μεγαλωσει το σκυλι και γινει θηριο??αντε τωρα ειναι μωρο και δεν καταλαβαινει..οταν αρχισει να μεγαλωνει και να καταλαβαινει οτι καποιοι δεν το θελουν μεσα στο σπιτι τι θα γινει??παντα θα ειναι απομονωμενο στο δωματιο-μπαλκονι του κυριακου και αντε και καμια βολτα???εφοσον εχουν παρει την οριστικη αποφαση οι δικοι σου οτι δεν το θελουν το κουταβι κι εσυ ακομα μενεις μαζι τους γνωμη μου ειναι να το δωσεις πισω το κουταβι για να βρει κι αυτο ενα πιο ξεγνοιαστο περιβαλλον και να αγαπηθει πραγματικα απο αυτους που θα το παρουν στην συνεχεια..και οταν θα εισαι ετοιμος απο ολα και θα εχεις την ανεξαρτησια σου πανε και παρε ενα αλλο κουταβι και μεγαλωσε το οπως πραγματικα εσυ επιθυμεις..γιατι οπως και να το κανουμε ειναι κριμα για το κουταβι να μεγαλωσει σε ενα περιβαλλον το οποιο δεν θα το αγαπανε και δεν θα το προσεχουν ολοι..καλη υποπονη και καλη αποφαση οποια κι αν παρεις για το κουταβι σου..ελπιζω να ειναι και η πιο σωστη που θα πραξεις για το κουταβι και οχι για σενα..
 


Λουνομαμά

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2011
108
1
Ηράκλειο Κρήτης
του ειπα οτι το σκυλο δεν τον δινω και μου λεει οκ εγω θα τον πεταξω εξω αυριο...ειχε τοσα νευρα που ηθελε να τον δωσω σημερα.Και το αστειο ειναι οτι εγω δεν εκανα τιποτα..εκεινοι πειραξαν τον σκυλο..
Ταπεινή μου γνώμη πως έπρεπε επιστρέφοντας στο σπίτι να ωρύεσαι ΕΣΥ που σου πείραξαν το σκύλο, και όχι η οικογένειά σου.
 


ippotis

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
320
0
Λάρισα
Ταπεινή μου γνώμη πως έπρεπε επιστρέφοντας στο σπίτι να ωρύεσαι ΕΣΥ που σου πείραξαν το σκύλο, και όχι η οικογένειά σου.
συμφωνώ!!
αν θες πραγματικά τον σκύλο (που λογικά τον θες), τότε πρέπει να αρχίσεις να βγαίνεις λιγάκι απο πάνω στις συζητήσεις περι της φυγής του σκύλου.
να τους πεις πως απο την στιγμή που σου είπαν στην αρχή ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, τώρα να μην στα γυρίζουν γιατί ο σκύλος δεν είναι παιχνίδι και πες τους κιόλας ότι είσαι πολύ απογοητευμένος μαζί τους γιατί τους θεωρούσες πιο ώριμους και τώρα συμπεραίνεις το ακριβώς αντίθετο.
έτσι και αλλιώς πάντα όταν το σκυλί είναι κουτάβι, τα πράγματα είναι δύσκολα.
σε λίγους μήνες με την βασική εκπαίδευση που εννοείται ότι θα τους δώσεις, δεν θα έχουν πρόβλημα πιστεύω, μιας και το σκυλί θα αρχίσει να συμπεριφέρεται σαν "άνθρωπος".
καλή τύχη και μην το βάζεις εύκολα κάτω:)
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
παιδια το ειπα χθες.λεω οτι το σκυλι δεν φευγει.και μου λενε θα φυγετε πακετο η θα το διωξω οταν λειπεις.τι να κανω δηλαδη..οταν εμενα μου ανεβαζει πιεση στον θεο ο πατερας μου επειδη το σκυλι τον εγλυψε...και επισησ θα ηθελα η kyveli να μου πει τι θα εκανε στην θεση μου.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Ταπεινή μου γνώμη πως έπρεπε επιστρέφοντας στο σπίτι να ωρύεσαι ΕΣΥ που σου πείραξαν το σκύλο, και όχι η οικογένειά σου.
οχι απλα ωρυομουν.ολη η γειτονια με ακουσε..παρολα αυτα λεγανε οτι φταιω εγω και επρεπε να ειμαι εκει να μαζεψω τα κακα του
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
«ε, θα τα μάζευα μόλις γυρίσω, ποιός σας είπε να τα μαζέψετε εσείς? Και που το πήρατε και χαμπάρι ότι τα έκανε αφού ήταν μέσα στο, κλειστό, δωμάτιό μου?»

Δεν χρειάζονται φωνές, ήρεμη συζήτηση κι από τις δύο πλευρές χρειάζεται. Δεν θα έπρεπε να ανακατεύονται με τα "ατυχηματάκια" του από τη στιγμή που διαπίστωσαν ότι δεν το θέλουν, και τα ατυχηματάκια περιοριζονται στο δωμάτιό σου.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
παιδια το ειπα χθες.λεω οτι το σκυλι δεν φευγει.και μου λενε θα φυγετε πακετο η θα το διωξω οταν λειπεις.τι να κανω δηλαδη..οταν εμενα μου ανεβαζει πιεση στον θεο ο πατερας μου επειδη το σκυλι τον εγλυψε...και επισησ θα ηθελα η kyveli να μου πει τι θα εκανε στην θεση μου.
Κοίτα υποθετικά μιλώντας πάντα γιατί δεν είμαι στην θέση σου..Γνωρίζοντας την οικογένεια μου δεν θα το έπαιρνα μέχρι να ζω μόνη μου. Δεν μπορεί να μην φανταζόσουν ότι κάπως έτσι θα εξελισσόταν το θέμα, δεν τους γνώρισες χθες!
Αλλά μην θεωρήσεις ότι σου επιτίθομαι ή σε κατηγορώ για κάτι εκτός από λίγη επιπολαιότητα. Το θέμα είναι τώρα να δεις τι θα κάνεις για το καλό του ζώου πρώτα από όλα.

Και στην ουσία του θέματος συμφωνώ απόλυτα με Amalia. Εφόσον έχεις την επιλογή του εκτροφεα δώστο πίσω. Το πρόβλημα θα ήταν πολύ σοβαρό εάν δεν την είχες.
 
Last edited:




natalia19

Active Member
16 Ιουνίου 2012
33
0
Νεο Ηρακλειο
και αν παρατουσαμε τα σκυλια μασ ολοι με τοση ευκολια τι θα γινοταν???για σκεφτητε το λιγο.απλα γυρνα το σκυλι σου γιατι φαινεται και εσυ να εχεις ξενερωσει και ειναι μαλακια.μην την ψαχνεις.εγω στην θεση σου δεν θα το εδινα εφοσον ειχαν συμφωνησει ολοι.και εμενα η μανα μου τρωει φλασιεσ με το σκυλι οταν κανει ζημιες.με λουλουδια,κακακια.καλωδια κτλ αλλα δεν δεχομαι μυγα στο σπαθι μου εφοσον εγω εχω την ευθυνη του σκυλιου μου.αλλα εχουμε και τελειωσ διαφορετικο χαρακτηρα μαλλον.τεσπα γυρνα τον η δωστον σε καποιον φιλο σου που να θελει σκυλι πραγματικα.για να βελτιωθει και η ζωη του σκυλιου σου...απλα καν το γρηγορα οσο ειναι μικρο.μην αφηνεις τισ μερες να περνανε.
 




kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Κοίτα υποθετικά μιλώντας πάντα γιατί δεν είμαι στην θέση σου..Γνωρίζοντας την οικογένεια μου δεν θα το έπαιρνα μέχρι να ζω μόνη μου. Δεν μπορεί να μην φανταζόσουν ότι κάπως έτσι θα εξελισσόταν το θέμα, δεν τους γνώρισες χθες!
Αλλά μην θεωρήσεις ότι σου επιτίθομαι ή σε κατηγορώ για κάτι εκτός από λίγη επιπολαιότητα. Το θέμα είναι τώρα να δεις τι θα κάνεις για το καλό του ζώου πρώτα από όλα.

Και στην ουσία του θέματος συμφωνώ απόλυτα με Amalia. Εφόσον έχεις την επιλογή του εκτροφεα δώστο πίσω. Το πρόβλημα θα ήταν πολύ σοβαρό εάν δεν την είχες.
αν ηξερα οτι θα ειχε προβλημα δεν θα σκεφτομουν καν να παρω σκυλο οσο μενω με τους δικους μου.Ποτε δεν ειχε ζησει με σκυλο και οταν ερχοταν σε επαφη δεν ειχε καποιο προβλημα.Το οτι εχω την επιλογη να το δωσω πισω δεν σημαινει οτι ειναι απλα τα πραγματα..Εχω δεθει με το σκυλο μου πολυ.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
να ενημερωσω οτι προσπαθω να ερθω σε επαφη με τον εκτροφεα μου αλλα λογο οτι τρεχει με την εκθεση λογικα δεν εχουμε καταφερει να επικοινωνησουμε και μεχρι να μπορεσω να δωσω το σκυλακι πισω μενω στην κοπελα μου.
 
Last edited:


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Μετα απο πολλες προσπαθειες να κρατησω τον σκυλο(εφυγα απο το σπιτι μου για 3 μερες,τον πηρα στο δωματιο μου)το σκυλι δεν το θελει ο πατερας μου.Τον ενοχλει που γαυγιζει οταν φευγω και θεωρει πως το σκυλι δεν ειναι για το σπιτι.Αυριο ο μικρος δυστυχως θα γυρισει στο εκτροφειο.Το κριμα ειναι οτι εχουμε δεθει πολυ,ειναι πολυ συνεργασιμος τρομερος χαρακτηρας και ειναι οπως ακριβως τον φανταζομουν οσο τον περιμενα 8 μηνες.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Φαντάζομαι την στεναχώρια σου...Και καταλαβαίνω απόλυτα το δέσιμο που έχεις με το μικρό...Ο Μπου μόνο ένα βράδυ χρειάστηκε και μετά δεν μπορούσα να φανταστώ το σπίτι χωρίς αυτόν...
Πάντως αν μου το έκαναν αυτό οι γονείς μου δεν ξέρω αν θα μπορούσα να τους το συγχωρήσω...Ο πατέρας σου δεν σκέφτεται πόσο στεναχωριέσαι? Πόσο καιρό έκανες υπομονή και πως κατάφερες να μαζέψεις τα χρήματα? Πραγματικά, δεν μπορω να καταλάβω τέτοια συμπεριφορά...Κρίμα..:(:(
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
ουτε εγω...σκεψου ηθελα κουταβι με μαυρη μασκα και καλο χαρακτηρα και πετυχα κουταβι με αυτα τα 2 χαρακτηριστικα αλλα και καλη μορφολογια πολυ καλα ποδια και με καλο δαγκωμα για κουταβι...Και οντως εχω δεθει τρελα...αλλα επισης υπαρχει και η σκεψη στο μυαλο οτι τετοιο κουταβι δυσκολα θα ξαναβρω και δεν ξερω αν θα συμβιβαστω με κατι λιγοτερο.Αν ηξερα οτι ο πατερας μου ειχε τετοιο θεμα(ουτε αυτος λεει το γνωριζε)πραγματικα δεν θα επαιρνα σκυλο
 


lina-tsa

Active Member
13 Ιουνίου 2012
31
1
οχι δεν με νοιαζει να παρω ευρω πισω.δεν μου φταει σε τιποτα ο ανθρωπος αν οι δικοι μου αλλα λενε και μετα αλλα κανουν.θα μιλησω μαζι του να μου πει αν υπαρχει λυση και θα του ζητησω η να τον κρατησει η να τον χαρησει καπου.Αν τον κρατησει θα χαρισω τα πραγματα σε καποιο μελος του φορουμ που τα εχει αναγκη..
κοιτα... επειδη σ ειπαν οτι που και που θα το κοιταζουν, προφανως εννοουσαν μια φορα το... μηνα!!! εγινε λαθος συννενοηση. δεν θελουν μαλλον καθε μερα και απο λιγο! ρωτησε τους και θα δεις οτι δεν ειχατε απλα καλη συνννενοηση και βιαστηκες να παρεις πριν ξεκαθαρισετε τα ορια σας στο σπιτι!
μαλλον ομως δεν επρεπε να παρεις γιατι ουτε υπομονη εχουν να μεγαλωσει!!!!!
 


lina-tsa

Active Member
13 Ιουνίου 2012
31
1
Φαντάζομαι την στεναχώρια σου...Και καταλαβαίνω απόλυτα το δέσιμο που έχεις με το μικρό...Ο Μπου μόνο ένα βράδυ χρειάστηκε και μετά δεν μπορούσα να φανταστώ το σπίτι χωρίς αυτόν...
Πάντως αν μου το έκαναν αυτό οι γονείς μου δεν ξέρω αν θα μπορούσα να τους το συγχωρήσω...Ο πατέρας σου δεν σκέφτεται πόσο στεναχωριέσαι? Πόσο καιρό έκανες υπομονή και πως κατάφερες να μαζέψεις τα χρήματα? Πραγματικά, δεν μπορω να καταλάβω τέτοια συμπεριφορά...Κρίμα..:(:(
συμφωνω και μαζι σου!!! κριμα...
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
το σκυλο δεν το δινω επειδη δεν βοηθανε.μακαρι να ηταν αυτο.τον δινω διοτι δεν τον θελει ο πατερας μου μεσα στα ποδια του τον εχω στο δωματιο μου κλεισμενο οταν λειπω και το σκυλι ακουει τους αλλους εξω απο το δωματιο και κλαει και γαυγιζει και αυτο ενοχλει τον πατερα μου.Αυτο εχει ως αποτελσμα να μην βγαινω εξω ουτε για 3 ωρες την μερα η οταν βγαινω να εχω τρελο αγχος και οταν γυρναω να γινεται χαμος με τους δικους μου επειδη το σκυλι γαυγιζε.
 


giorgio0

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2011
65
0
Ξανθη-Καβαλα
το σκυλο δεν το δινω επειδη δεν βοηθανε.μακαρι να ηταν αυτο.τον δινω διοτι δεν τον θελει ο πατερας μου μεσα στα ποδια του τον εχω στο δωματιο μου κλεισμενο οταν λειπω και το σκυλι ακουει τους αλλους εξω απο το δωματιο και κλαει και γαυγιζει και αυτο ενοχλει τον πατερα μου.Αυτο εχει ως αποτελσμα να μην βγαινω εξω ουτε για 3 ωρες την μερα η οταν βγαινω να εχω τρελο αγχος και οταν γυρναω να γινεται χαμος με τους δικους μου επειδη το σκυλι γαυγιζε.
Kριμα φιλε μου :(
αν και στην αρχη που ξεκινησα να διαβαζω νομιζα πως τελικα θα το δεχτη ( γιατι το 90% των γονεων που δεν εχουν ξαναζησει με σκυλο την ιδια συμπεριφορα εχουν) αλλα ο πατερα σου μαλλον εχει σοβαροτερο προβλημα με τα σκυλια.
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
κριμα γι αυτη την καταληξη..ευχομαι ολοψυχα το κουταβι να παει σε πολυ καλα χερια που θα το αγαπησουν και θα το προσεξουν..παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι σκυλο με αυτα τα χαρακτηριστικα θα ξαναβρεις σιγουρα απο τον εκτροφεα σου..γι αυτο μη σε ανησυχει..οτι εγινε εγινε τωρα..σιγουρα στεναχωριεσε αλλα σκεψου και το κουταβι οτι δεν μπορει να μεγαλωσει σε τετοιο περιβαλλον..ειναι δυσκολο σε ενα σπιτι να το θελει μονο ενας και αλλοι οχι..κανει κακο και στο ιδιο το κουταβι..