Πως διαλεγω pet shop


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
@mareco
Ναι...δίκιο...
Δεν καταλαβαίνω την σχέση της μιας παραγράφου με την άλλη...
Ειρωνικό, είναι?
Γιατί να πέφτεις σε αντιφάσεις δεν είναι ίδιόν σου...
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ειρωνικό, είναι?
Γιατί να πέφτεις σε αντιφάσεις δεν είναι ίδιόν σου...
Αφήνω την ερμηνεία στην κρίση του καθενός, που γνωρίζει ή που δεν γνωρίζει το...ίδιόν μου :)
 




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Πάω να φτιαξω δυο αυγά τηγανιτά!

Πρεπει να τα αγοράσω από το σουπερ μαρκετ, να ψάξω να τα πάρω από έντιμο εκτροφέα ή να αγοράσω δικες μου κότες;

Με τις κότες θεωρείσαι ΒΥΒ;


Ή να κόψω τ' αυγά τελείως;
Να το ρίξω στη χορτοφαγία...
Αλλά κάποιος μου είπε ότι και τα φυτά αισθάνονται...
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Να κάνεις το καλύτερο που μπορείς χωρίς υπερβολές και υστερίες.
Βέβαια η υπερβολή είναι ανάλογη από το που ξεκινάει η σκέψη του καθενός.
Αν ρωτάς εμένα, για τα αυγά, το μικρότερο κακό είναι να αγοράσεις από το σουπερ μαρκετ αυγά που έχουν ένδειξη ότι γεννήθηκαν από κότες που δε ζουν σε κλωβοστοιχίες με ένα σωλήνα από κάτω τους.
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Ν αγορασεις δικες σου κοτες και να στελνεις και σε μενα κανα αυγο...
αν θεωρεισαι BYB θα το αντεξεις...
χαχΑΧΧΑΧΑχΧαΑ
Νομιζω πως δεν εχει σχεση η κοτα με αυτο που συζηταμε...
οπως επισης ουτε τα προβατα οι γαιδαροι και τα γιδια...
το οτι την εκμεταλευονται και ζει σε αθλιες συνθηκες και κλουβια για να τρωμε εμεις αυγα το ξερουμε χρονια τωρα....καλο θα ειναι να μην περνεις οτι να ναι αυγα, πανω απ ολα για την δικη σου υγεια...αλλα με την ιδια λογικη δε θα πρεπε να πινεις και γαλα...να τρως κρεας...κλπ οποτε το αποτελεσμα ειναι ενα...
ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ...
 




DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Ωραίες οι κουβέντες που γίνονται, αλλά το ερώτημα υπάρχει...

Με ποια κριτήρια, τελικά, διαλέγεις pet shop;

Ας μπουν και με σειρά προτεραιότητας χωρίς "γενικολογίες"...:)

1. Να μην εμπορεύεται κουτάβια σε "προθήκες".

ή

1. Η τιμή.

ή

1. Η εξυπηρέτηση.

ή

1. Να μην πουλά είδη ζώων CITES.

Για να δούμε...:)
 




vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Να μην εμπορεύεται όποια μορφή ζωής που αναπαράγεται με άθλιες και επικίνδυνες συνθήκες.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
1. Να μην εμπορευεται κουταβια γενικα... ασχετα με προσθηκες. Γατακια επισης.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
1. Να μην εμπορευεται κουταβια γενικα... ασχετα με προσθηκες. Γατακια επισης.
Θεωρώ το "κουτάβια σε προθήκες" ως μεταφορική πρόταση... Συμφωνώ με την Αμαλία...
 






sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Οπότε αντίστοιχα ψάχνετε και χασάπη που ξέρει όλη την διαδικασία από την γέννηση μέχρι την σφαγή του ζωντανού του...και ανταποκρίνεται στα φιλοζωικά σας στανταρτς, έτσι?
 


tasoskont

Active Member
26 Αυγούστου 2012
36
0
1)τιμη 2)εξυπηρετηση και 3) ποικιλια σε πολλα ειδη, το αν πουλα σκυλακια γατακια ελεφαντες ειναι θεμα ζητησης αν ο κοσμος ζηταει ελεφαντες γατια σκυλια και δεν εχεις θα παει αλλου μαγαζι ειναι το πετσοπ οχι αφιλοκερδες ιδρυμα και σιγουρα δεν θα κατσει ο καθε οικογενειαρχης να κλεισει το μαγαζι του για να το παιξει φιλοζωος οταν στο διπλα μαγαζι πουλανε απο μυρμηγκια μεχρι λιονταρια.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Οπότε αντίστοιχα ψάχνετε και χασάπη που ξέρει όλη την διαδικασία από την γέννηση μέχρι την σφαγή του ζωντανού του...και ανταποκρίνεται στα φιλοζωικά σας στανταρτς, έτσι?
Να σε ρωτήσω κάτι.. Τι θεωρείς υπερβολή στο να μην αγοράζουμε προϊόντα από πετ σοπ που εμπορεύονται ζώα; Ότι στα υπόλοιπα που ψωνίζουμε γενικότερα δεν είμαστε τόσο προσεχτικοί και ευαίσθητοι; Αυτό πως μπορεί κάποιος να το συμπεράνει για τον καθένα από εμάς;
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Οπότε αντίστοιχα ψάχνετε και χασάπη που ξέρει όλη την διαδικασία από την γέννηση μέχρι την σφαγή του ζωντανού του...και ανταποκρίνεται στα φιλοζωικά σας στανταρτς, έτσι?

Μακριά από μένα ετικέτες όπως φιλόζωος κλπ..... ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ...

Είναι το ελάχιστο που μπορώ να κάνω έχοντας μπροστά μου το έγκλημα και όχι ψάχνοντας σαν τον Πουαρώ να βρω τι κρύβεται πίσω από την κάθε αγορά που κάνω....

Δεν τους δίνω τα λεφτά μου... τόσο απλό....
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Δεν έβγαλα κανένα συμπέρασμα για κανέναν σας Κυβέλη...
Απλά...δεν φοράω το φιλοζωόμετρο στο πετσοπ και το βγάζω στον υπόλοιπο κόσμο....
Θεωρώ ότι δεν συγκρίνονται επουδενί τα σκυλιά ως ζώα συντροφιάς, με τα καναρίνια τα ψάρια...και τα πρόβατα.
Τα μεν...έχουν εκτραφεί για να μας κοιτάνε στα μάτια και να μας έχουν εκ γενετής εμπιστοσύνη...την οποία προδίδουμε! Και με την κακοποίησή τους...αλλά και με το να μεγαλώνουν σε γυάλα χωρίς αγέλη!
Δεν μπορώ όμως να ταυτιστώ...η να θεωρηθώ σαν ανθρώπινο είδος ανάλογα "υπόχρεος" απέναντι σε ένα κατσίκι που θα φάω!
Ναι...προσωπικά αγοράζω ολόκληρα ζώα...από τοπικούς παραγωγούς, επειδή έχω την δυνατότητα...
Όσοι δεν την έχουν στην Αθήνα τι θα κάνουν????
Και μη μου πεις ότι άλλο το κατσίκι....άλλο το καναρίνι!!!
Και ότι είναι χειρότερα το καναρίνι στο κλουβί...από το κατσίκι της μεγάλης κτηνοτροφικής μονάδας!

Η να γίνουμε φουλ χορτοφάγοι λοιπόν...ή να μην βάζουμε στην ζυγαριά μόνο ότι έχουμε μπροστά στα μάτια μας...

Ξαναλέω...
ΑΛΛΟ τα ζώα που έχουν εκτραφεί για να μας έχουν ανάγκη...και εμείς τους σκίζουμε την ζωή
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
@ sea-mol

Το να μη κάνεις κάτι "σωστά" δεν μπορεί να είναι δικαιολογία για να μην κάνεις τίποτε "σωστά".

Υπάρχουν για όλα τα πράγματα "σωστά" κριτήρια για να κρίνεις και να επιλέξεις.

Το "σωστά" το βάζω σε εισαγωγικά διότι εδώ βρίσκετε και η ουσία...Δεν είναι ίδια η "ποιότητα" στου "σωστά" για όλους. Υπάρχουν όμως 1-2 πράγματα που δύσκολα κάποιος θα μπορούσε να φέρει αντίρρηση και σίγουρα στο dogforum αν υπάρχει γνώση και άποψη για το "σωστό", αυτή θα είναι σε θέματα που αφορούν το σκύλο περισσότερο και όχι τα πέδιλα του σκι (αν και τα πάντα μπορούν να συζητηθούν ως ένα σημείο).

Καλύτερο είναι όμως σε ένα συγκεκριμένο θέμα να δίνουμε (και) συγκεκριμένες απαντήσεις, πέρα από σχολιασμό σε απαντήσεις/τοποθετήσεις άλλων.