Πως προφυλασσετε τον σκυλο σας απο τον καυσωνα?


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Σημερα ειναι μια ιδιαιτερα ζεστη μερα (καυσωνας) και ο Σολο παρολο που εχουμε δυο κλιματιστικα μεσα στο σπιτι ειναι μονιμως λαχανιασμενος. Πηρα μια πετσετα, την εβρεξα και τον εβαλα να ξαπλωσει επανω της. Δεν μπορω να πω οτι ειδα αποτελεσμα.Μετα αφου ειδα οτι ο σκυλος ταλαιπωριοταν τον εβγαλα εξω στην βεραντα και τον εκανα ενα ντουζακι με το λαστιχο.Στην αρχη δεν ηθελε, αλλα μολις εβαλα το λαστιχο να βγαζει το νερο σε μορφη σπρευ καθοταν και το απολαμβανε. Δεν τον σκουπισα και τον αφησα οπως ειναι να στεγνωσει. Περιττο να πω οτι ο σκυλος "ανεβηκε" και μετα ηταν μεστην τρελη χαρα.

Εσεις τι κανετε συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις?
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
Εγω σημερα,τις βρεχω απο το πρωι (αν και νομιζω οτι δεν ειναι το καλυτερο-βραζει μετα) πρεπει δλδ να εχει αερακι για να κανει δουλεια,,,, και φυσικα μολις βρουν ευκαιρια,μπενουν μεσα στο σπιτι και τρεχουν ποια θα προτοκατσει στον ανεμυστηρα.

Καλο ειναι να βρεχουμε πατουσες-μυτη και κοιλιτσα
και απο αυριο (ευτηχως,θα μπορουμε να παμε ανετα για μπανακι)
 


zafcon_romel

Well-Known Member
25 Μαϊου 2009
112
1
Αγ. Σύλλας, Ηράκλειο
Γυρίζοντας από τη δουλειά είδα και πάλι το αναμενώμενο. Λακούβες στον κήπο, πάντα στον ίσκιο και ως συνήθως στις βάσεις των πεύκων και των κισσών. Προφανώς 30-40 εκ. βάθος αρκεί για να βρουν δροσερό χώμα, ίσως ακόμα και νωπό από το χτεσινό πότισμα.
Από εκεί και πέρα η πρώτη κίνηση είναι να τους ανοίξω για να μπουν αν θέλουν στο σπίτι και να καταβρέξω πιλοτή και αν θέλουν και εκείνα.
Το φλοτέρ της ποτίστρας ρυθμισμένο χαμηλά για να ανανεώνει το νερό πολύ συχνά, ελαφρύ τάισμα πλέον νωρίς το πρωί και λίγο περισσότερο το βραδάκι.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Προφυλάσσεται μόνος του :)
Πάει και ξαπλώνει στα πλακάκια του μπάνιου και δροσίζεται. Τις νύχτες εκεί τις βγάζει πλέον.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
To bulldog , με αυτον τον καυσωνα , περναει crush test :D Με το θερμομετρο στους 36 βαθμους , απλα ειναι ακινητος ...δεν λαχανιαζει ομως και γενικα ειναι αραχτος και ηρεμος.

Βολτα παμε κανονικα μολις πεσει ο ηλιος.Στο γυρισμο , ειναι στα ''ορια'' του και του παιρνει κανα μισαωρο να κανει cool down :D

Προσπαθω να αποφευγω το air condition ...του εχω μια μικρη ''πισινα'' στον κηπο (χαμηλο πλαστικο κουτι απο ΙΚΕΑ) αλλα το καλυτερο του ειναι να γεμιζω μια γουρνα δεντρου με νερο και να πηγαινει μεσα να καθεται .Καθε τοσο , του ξαναγεμιζω τη γουρνα με φρεσκο νερο...λασπωνει αλλα μετα τον παιρνω με το λαστιχο και γινεται λαμπικος :)
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
H Δάφνη φοβάται πολύ το λάστιχο του νερού. Μου έχει πάρει ένα χρόνο περίπου για να μην φεύγει με σπινιάρισμα στην θέα του και μόνο. Σήμερα το απόγευμα που γύρισα και πλημμύρισα τον τόπο, ήρθε δίπλα μου και δεν κουνιόταν το κακόμοιρο παρόλο που βρεχόταν. Μετά έκανα το νερό ομπρέλλα και της το πέταγα από κανά-δυό μέτρα απόσταση. Είχε κλείσει τα μάτια, κούναγε και το κεφάλι και το απολάμβανε. Να πω ότι μέσα στο σπίτι μου, έχω αυτή τη στιγμή 35 βαθμούς. Μάλλον κάτω από το λάστιχο θα κοιμηθούμε σήμερα :D
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Μέσα στο σπίτι με σχεδόν συσκότιση και ανοιχτά aircondition. Επίσης κανα δυο χαλάκια βρεγμένα στο πάτωμα. Yπάρχει pet door που βγάζει σε μπαλκόνι με μικρή πλαστική πισίνα. Το κακό είναι ότι η μικρή δεν καταλαβαίνει ούτε από ζέστη κα είναι μονίμως στην πρίζα και πριζώνει και την μεγάλη... π.χ. στον πρωινό γύρο η μεγάλη ψιλολαχανιάζει και την βρέχω σε πόδια-στήθος-κοιλιά. Το φαί στη μεγάλη το έχω μειώσει - στη μικρή το μείωση ελάχιστα και κοντεύει να μας φάει ζωντανούς...:D
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Πάντως ρε παιδιά, ακόμη και σήμερα όλη μέρα με τέτοια ζέστη, δεν έχουν πιει σταγόνα νερό, ούτε ο ένας ούτε ο άλλος. Γενικώς δεν πίνουν βέβαια, αλλά είναι δυνατόν με αυτές τις θερμοκρασίες να μην θέλουν καθόλου νερό; :confused::confused::confused:
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Πάντως ρε παιδιά, ακόμη και σήμερα όλη μέρα με τέτοια ζέστη, δεν έχουν πιει σταγόνα νερό, ούτε ο ένας ούτε ο άλλος. Γενικώς δεν πίνουν βέβαια, αλλά είναι δυνατόν με αυτές τις θερμοκρασίες να μην θέλουν καθόλου νερό; :confused::confused::confused:
Δεν έσκασαν χωρίς νερό? εντύπωση μου κάνει! Η δικιά μου έχει κατεβάσει... μέχρι και από το ποτήρι μου.... :Dαλλά οι παλίες καλές συνήθειες.... ακόμα και με τέτοια ζέστη αυτή τη στιγμή που γράφω είναι κολλημένη πάνω μου.... έχουμε βγάλει "κοριούς" που λένε.... πουθενά να ξεκολλήσει και φαίνεται ότι ζεσταίνεται από την ανάσα της.... αλλά..... εκεί....λέω να τη βάλω στο ντους μπας και δροσιστούμε και οι δυο.....:D
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Ρε συ, τίποτα. Οπως το άφησα το πρωί, έτσι το βρήκα το απόγευμα...
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Ρε συ, τίποτα. Οπως το άφησα το πρωί, έτσι το βρήκα το απόγευμα...
Μήπως, λέω εγώ τώρα λόγω ζέστης την έπεσαν όλη μέρα στον ύπνο και λογικά δεν ήπιαν νερο???
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Καλά, δεν έκαναν και φασίνα όλη μέρα μόνα τους στο σπίτι (το αντίθετο θα έλεγα...).
Προφανώς, ξάπλα την έβγαλαν. Αλλά να μην κορακιάσουν;
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
τα bullmastiff δεν συμπαθουν το νερο.επισης δεν τον καταβρεχω επειδη μετα μενει υγρασια και μπορει να υπαρξουν αλλα δερματολογικα προβληματα...

στο γκαζον την βγαζει που ειναι παντοτε δροσερο και ποτιζεται συχνα και στα πλακακια σε σκιερα μερη...οποτε μπορω βρεχω λιγο τις πατουσες του...επισης παντοτε δροσερο νερο και αλλαγη 3-4 φορες την μερα...

ομως οπως και να εχει ειναι να "βαρυ" σκυλι με οτι αυτο συνεπαγεται...πολυ λαχανιασμα,αργες νωχελικες κινησεις και ...αραγμααα...

*ο σκυλος μενει παντοτε εξω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Θοδωρή, με τριάντα φεύγα βαθμούς (άντε τριάντα στην γειτονιά σου...), δεν νομίζω να μένει υγρασία, σε μισό της μισής πιθαμής τρίχα.
Μέχρι να κλείσεις την βρύση, θα έχει στεγνώσει... :p
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
εχει κοντο αλλα πυκνο τριχωμα και σκεφτομαι μηπως εγκλωβιζεται εκει η υγρασια...απο την αλλη περυσι που τον εβρεξα μερικες φορες δεν ειχα καποιο προβλημα...

τι να πω...σε μερικα θεματα ισως ειμαι πολυ "ψειρας"...:rolleyes::D
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Οι δικες μου εχουν στην πιλοτη μια μικρη πισινουλα, που μπαινουν συνεχος και δροσιζονται.
Μες στο σπιτι εχουμε παντου Aircondition.
Οταν ειμαστε "εκτος" εχω παντα μαζι μου ενα παλιο μπουκαλακι Frontline με νερο και τους ψεκαζω.
 


Tonini

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
843
2
36
Munich/Germany
Λοιπόν εμένα ο Δίας μεσα στο σπίτι δεν έχει θέμα...ειναι μια χαρά με το κλιματιστικο...Οταν ομως τον πιάνει και θέλει να κανει "βουτιές" στο μπολ με το νερο του....(για να μην κανει μπανιο και εμας...) ανεβαινει μονος του στην ταράτσα και στον κήπο που έχουμε φτιάξει του έχουμε πισινούλα...(πισινα που καθε βδομαδα την τρυπάει...)και δροσιζεται...Το καλό ειναι οτι σπάνια καθεται Αθήνα Καλοκαίρι....Να τωρα ειναι Κόρινθο στο εξοχικό,το Σ/Κ θα τον πάρω για καμπινγκ και μετά φεύγει για το άλλο εξοχικό στην Καλαμάτα...(εκει ειναι απο το πρωι ως το βραδυ στη θάλασσα...)!!!!Αρα την βγάζουμε σχετικά καλά το Καλοκαίρι, ευτυχώς γιατί η αλήθεια ειναι οτι ζεσταίνεται πολυυυυυυυ..........
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Το καλυτερο παντως ειναι να εχει ο σκυλος πολλες επιλογες στο που θα ξαπλωσει,και να ειστε σιγουροι οτι θα βρει το πιο καλο μερος σε ολο το σπιτι,το πιο δροσερο το καλοκαιρι και το πιο ζεστο και απανεμο τον χειμωνα.
Και κατι αλλο για τις επιλογες,αφηστε εναν σκυλο δεμενο στην βροχη,μπορει να πεθανει απο την ελειψη επιλογης(ανασφαλεια,καμμια ελπιδα τελους,πανικος,κ.τ.λ.,κατω η θερμοκρασια παει ο σκυλος)
και παρτε ενα σκυλο και περπατηστε μαζι του μια εβδομαδα κατω απο καταρακτωδη βροχη,η να ειναι ελευθερος σε ενα μεγαλο χωρο χωρις στεγαστρο η δεντρα,τιποτα απολυτως,εκει δεν θα παθει τιποτα,θα βρει μια λυση.
Συμπερασμα απο το οχι και τοσο ευστοχο ισως παραδειγμα ειναι,καλα ειναι πολλες φορες να εμπιστευομαστε το ενστικτο επιβιωσης του σκυλου μας ειναι πολυ ανωτερο απο το δικο μας.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Για την ακρίβεια, τώρα που το λες...όταν κάνει τόσο πολύ ζέστη, αφήστε το σκυλί σας να διαλέξει σε ποιό σημείο του σπιτιού θα αρράξει και πηγαίνετε κι εσείς να αρράξετε στο ίδιο. Ο σκύλος σας ξέρει που είναι πιο δροσερά (ή πιο ζεστά) :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf