Πόσες γεννες???


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εχω μια απορια:
Οταν ακουτε "παραδειγματικη εκτροφη"- τα σκυλια ζουνε σαν μελη οικογενειας, φροντιζονται με πολυ αγαπη και μερακι, εχουν παει και σε εκθεσεις, εχουν κανει ολες της εξετασεις- ποσες γεννες θα δικαιολουγουσατε να κανει η καθε σκυλα- οστε να μην φαινεται οτι την εκμεταλευεται ο εκτροφεας??

Ειμαι υπερβολικη, οταν 5-6 γεννες μου φαινονται παρα πολλες?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εχω μια απορια:
Οταν ακουτε "παραδειγματικη εκτροφη"- τα σκυλια ζουνε σαν μελη οικογενειας, φροντιζονται με πολυ αγαπη και μερακι, εχουν παει και σε εκθεσεις, εχουν κανει ολες της εξετασεις- ποσες γεννες θα δικαιολουγουσατε να κανει η καθε σκυλα- οστε να μην φαινεται οτι την εκμεταλευεται ο εκτροφεας??

Ειμαι υπερβολικη, οταν 5-6 γεννες μου φαινονται παρα πολλες?
Εξαρτάται από το τι ορίζει ο όμιλος φυλής(αν υπάρχει όμιλος φυλή)!
5-6 γέννες το χρόνο λες?
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
ποσες γεννες θα δικαιολουγουσατε να κανει η καθε σκυλα- οστε να μην φαινεται οτι την εκμεταλευεται ο εκτροφεας??

Ειμαι υπερβολικη, οταν 5-6 γεννες μου φαινονται παρα πολλες?
5-6 γέννες σε όλη της τη ζωή! Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τι ορίζει ο όμιλος της κάθε φυλής για αυτό το θέμα... Όχι οταν πχ ο ΚΟΕ έχει επιτρέψει να γεννάνε σκύλες ανεξαρτήτου φυλής από την ηλικία των 12 μηνών. Θα δεχθώ 3 γέννες με αρκετό χρονικό διάστημα μεταξύ τους για να προλάβει η σκύλα να συνέλθει σωματικά. Όμως 5-6 μου φαίνονται υπερβολή.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εχω μια απορια:
Οταν ακουτε "παραδειγματικη εκτροφη"- τα σκυλια ζουνε σαν μελη οικογενειας, φροντιζονται με πολυ αγαπη και μερακι, εχουν παει και σε εκθεσεις, εχουν κανει ολες της εξετασεις- ποσες γεννες θα δικαιολουγουσατε να κανει η καθε σκυλα- οστε να μην φαινεται οτι την εκμεταλευεται ο εκτροφεας??

Ειμαι υπερβολικη, οταν 5-6 γεννες μου φαινονται παρα πολλες?
Eίναι πολλές πιστεύω για την σκύλα. Κι εγώ ανεξάρτητα τι ορίζουν οι εκάστοτε όμιλοι 2-3 στην ζωή μιας σκύλας θα το έβρισκα ιδανικό, το ίδιο και τον εκτροφέα με τέτοιο εκτροφικό πλάνο αν πληρούσε και άλλες προϋποθέσεις βέβαια.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
5-6 γέννες ειναι υπερβολή. Μεχρι 4 νομίζω ειναι καλά.
Εχω ομως και εγω μια απορία. Αν απο το εκτροφικό σου πλάνο
προκύπτουν 2-3 γέννες και η αγαπημένη σου φυλή ειναι σπάνια στην
Ελλάδα και δεν καλύπτουν οι λίγοι εκτροφείς την ζήτηση τι κάνεις;
Επιμένεις στο εκτροφικό πλάνο για το ιδεατό και οι υποψήφιοι
ιδιοκτήτες αναγκάζονται να ψάξουν στο εξωτερικό;
Και αν δώσει μια παραπάνω γέννα σε κάθε σκύλα του με απλα
σκυλια για απλούς ιδιοκτήτες τότε τον βγάζουμε απο τους ιδεατούς και που τον κατατάσσουμε;
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Μεγάλο ρόλο παίζει η φυλή. Είναι διαφορετικά όταν μιλάμε για γιγαντόσωμες φυλές που ωριμάζουν σωματικά και πνευματικά 2-2,5 ετών και έχουν προσδόκιμο τα 8 έτη, και άλλο αν μιλάμε π.χ. για κοκόνια που τα 14-15 χρόνια ζωής είναι απόλυτα φυσιολογικό. Επίσης παίζει ρόλο ο τρόπος που γέννησε το σκυλί, αν ήταν φυσιολογικός ή με καισαρική και άλλοι παράγοντες.

Στα μπόξερ κατά τη γνώμη μου 3-4 φορές είναι αρκετές (εάν γέννησε φυσιολογικά) και μετά καλό θα ήταν να αποσυρθεί απο την εκτροφή. Μπορώ να δεχτώ κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις για μία εξαιρετική γεννήτορα, αλλά θα πρέπει να είναι όντως εξαίρεση και όχι κανόνας. Αν σε τρεις γέννες δεν έχεις πάρει το αποτέλεσμα που θέλεις και άξιο αντικαταστάτη της, τότε πιθανότατα δεν θα το πάρεις ποτέ.
 




dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Kαι από ποια ηλικία και μετά είναι καλό να μπαίνει μια σκύλα στην αναπαραγωγή;
Ή και αυτό εξαρτάται από την φυλή;
Γιατί το από 12 μήνες, που γράφει παραπάνω η Aliki, ότι επιτρέπει ο ΚΟΕ ακούγεται αστείο...
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
ναι όπως είπαν και παραπάνω άν η φυλή αργεί να ωριμάσει νοητικα- σωματικά είναι κοροιδία να βάλεις ενα 12 μηνών κουτάβι να γεννήσει.
αν δεν καλύπτεται η ζήτηση των κουταβιών λογικά θα επρεπε να αυξήσεις τον αριθμό των αναπαραγωγικών κουταβιών, και αν αυτό δεν σε παίρνει για τον χ,ψ λόγο μετά κάθεσαι στα αυγά σου.
τεσσερις γεννες μου φαινεται το μέγιστο πάντως για μα σκύλα , αν πρόκειται για φυλή που ταλαιπωρείται κιόλας κατα την εγκυμωσύνη - μετά λιγότερες γέννες.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ανεξαρτητα από ομιλους, ανεξάρτητα από σωματική/πνευματική ηλικία ωριμότητας (από την άποψη ότι μου ειναι αδιάφορο αν ωριμάζει γρήγορα η σκύλα και 13-15 μηνων μπορεί να κυοφορησει -το θεωρώ απαράδεκτα βιαστικό)... καθαρά για τα δικά μου "ρομαντικά" δεδομένα.... 3 θεωρώ επαρκέστατες για την ζωή μιας σκύλας
 
  • Like
Reactions: vek and ioanna a


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Ειμαι υπερβολικη, οταν 5-6 γεννες μου φαινονται παρα πολλες?
Δεν είσαι υπερβολική. 5-6 γέννες είναι πάρα πολλές για μια σκύλα, μετά από την πρώτη γέννα ο εκτροφέας πρέπει να δει την ποιότητα των κουταβιών και πως θα μεγαλώσουν, πως θα είναι μορφολογικά, αν είναι υγιέις κλπ κλπ. 5-6 γέννες δεν είναι εκτροφή, είναι κουταβοπαραγογή χωρίς λόγο και ο άνθρωπος που το κάνει για μένα δεν είναι εκτροφέας σε καμία περίπτωση.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
5-6 γεννες δεν βγαινουν ευκολα ! ιδιαιτερα σε μεγαλοσωμη φυλη ! νομιζω ότι μπορουν να ζευγαρωνουν μεχρι το 8 (ελπιζω να μην εχει αλλαξει) αρα ενας σωστός εκτροφέας κανει το πρωτο ζευγαρωμα 18 μηνων το λιγοτερο (εχω μιλησει με αρκετους που λενε 24μηνων) και εχει 6 χρονια που για να γινουν 6 γεννες θα πρεπει η σκυλα να εχει οιστρο εκριβως στους 24 μηνες και να πανε όλα ρολοι ... δυσκολο.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
5-6 γεννες στα 8 χρόνια "επιτρεπόμενης" προς αναπαραγωγή ζωής της σκύλας... χμ....και αναλογικά να το πας ετσι, πολλές ειναι!
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
5-6 γέννες ειναι υπερβολή. Μεχρι 4 νομίζω ειναι καλά.
Εχω ομως και εγω μια απορία. Αν απο το εκτροφικό σου πλάνο
προκύπτουν 2-3 γέννες και η αγαπημένη σου φυλή ειναι σπάνια στην
Ελλάδα και δεν καλύπτουν οι λίγοι εκτροφείς την ζήτηση τι κάνεις;
Επιμένεις στο εκτροφικό πλάνο για το ιδεατό και οι υποψήφιοι
ιδιοκτήτες αναγκάζονται να ψάξουν στο εξωτερικό;
Και αν δώσει μια παραπάνω γέννα σε κάθε σκύλα του με απλα
σκυλια για απλούς ιδιοκτήτες τότε τον βγάζουμε απο τους ιδεατούς και που τον κατατάσσουμε;
Ιδανικά δε θα έπρεπε να καθορίζεται το εκτροφικό πλάνο από τη ζήτηση, έτσι δεν είναι; Επίσης, αν έχω καταλάβει σωστά, ο σωστός εκτροφέας κάνει γέννες που μόνο προάγουν τη φυλή και όχι απλές για απλούς ιδιοκτήτες. Αλλιώς είναι έμπορος.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
ναι είναι πολλές αλλα αν εχει μείνει το όριο της ηλικίας ειναι μεχρι τότε και μεχρι τόσες !
παντως δεν ειναι συνηθισμενο το 6 εγω το 4 το ακουω πιο συχνα γιατι σκεψου ότι πρεπει να δεις και τι κουτάβια εχει δωσει αρα να πανε τα κουταβια τουλαχιστων 12 μηνων για να αρχισουν να δειχνουν και να αποφασίσεις για το επομενο ζευγαρωμα, ποιον αρσενικο θα επιλεξεις και γιατί.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Πριν κανω τα μαθηματικα μου το 5-6 μου φαινοταν εφικτο. Μετα ομως σκεφτομαι οτι ο σκυλος φτανει στην ωριμανση του περι τα 3 ετη (τελικη διαμορφωση σωματοδομης και χαρακτηρας). Αρα με 1η γεννα στα 3 για τα μεγαλοσωμα 2-3 και για τα μικροσωμα 3-4 αν υποθεσουμε οτι το μεσοδιαστημα για να επανελθει η σκυλα αλλα και να υπαρχει μια καλη εικονα για την ποιοτητα τοσο σε χαρακτηρα οσο και σε σωματοδομη των κουταβιων ειναι 2 χρονια.
 
  • Like
Reactions: LaCat


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Ιδανικά δε θα έπρεπε να καθορίζεται το εκτροφικό πλάνο από τη ζήτηση, έτσι δεν είναι; Επίσης, αν έχω καταλάβει σωστά, ο σωστός εκτροφέας κάνει γέννες που μόνο προάγουν τη φυλή και όχι απλές για απλούς ιδιοκτήτες. Αλλιώς είναι έμπορος.

Και εγω αυτα εχω καταλάβει. Αλλα και να πηγένει ο άλλος μέσο
Ίντερνετ να αγοράζει πχ από Ουγγαρία γιατι εδω δεν βρίσκει
ειναι καλητερα; Και με ρίσκο για το είδους εκτροφιο θα πέσει;
Αυτο το ιδανικό πολυ άκαμπτο το βλεπω ή μήπως τελικά δεν ειναι;
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!
Και εγω ειμαι της αποψης οτι 2- αντε 3 γεννες ανα σκυλα ειναι αρκετες- πλυν μερικων εξαιρεσεων, αλλα πανω απο 4 δεν μπορω να δικαιολογισω με τιποτα!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εξαρτάται από το τι ορίζει ο όμιλος φυλής(αν υπάρχει όμιλος φυλή)!
5-6 γέννες το χρόνο λες?
Επειδη μαλλον δεν διαβασες καλα την ερωτηση- και να ηθελε ο εκτροφεας να το κανει- δεν γινεται! Αντε να κανει 2 το ιδιο χρονο.

Εμενα δεν με νοιαζει τι λεει ο καθε ομιλος- το τι ειναι η θεωρειται ηθηκο και ευσυνειδητο με νοιαζει σε αυτην την περιπτοση.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Θεωρω ότι εξαρτάται απο την φυλή. Ας πούμε σκεφτομαι ότι στα γαλλικά 2 γέννες ειναι αρκετές, λόγω καισαρικών και ευαισθησίας της φυλής.
Σε κάποιες φυλές που έχουν μεγάλο προσδόκιμο ζωής ,¨οπως τα κοκκόνια 14-15 χρόνια που αναφέρθηκε προηγουμένως, δεν θα με ενοχλούσε να έβλεπα 4 γέννες. Αν βέβαια ακολουθούνταν απο ένα συγκεκριμένο εκτροφικό πλάνο.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU