Πώς θα το μάθω να "τα κάνει" έξω...


Catherine87

Active Member
3 Μαρτίου 2013
26
1
καλησπερα.. αντιμετωπιζω ακριβως το ιδιο προβλημα με το νεο μας μελος το Ταρουνι.. Την πηραμε απο την φιλοζωικη,ειναι 11μηνων τωρα κ εχει περασει πολυ δυσκολα..Κακοποιημενη κ ζουσε στον δρομο αγνωστο για ποσο..Εχουμε περιορισει το θεμα της αναγκης κ στους 2.5 μηνες που την εχουμε μεσα στο σπιτι δεν κανει τπτ αλλα βγαινει διαρκως στο μπαλκονι σε ενα συγκεκριμενο σημειο οποτε πραγματικα της ερθει..Εχω ξεκινησει εννοειται την εκμαθηση τουαλετας εξω στην βολτα αλλα το συνηθειο δεν το σταματα..Και το κακο ειναι οτι παρασυρει κ τα αλλα 2 που μαλλον αφου βλεπουν οτι δεν εχει κυρωσεις ουρουν κ αυτα ενιοτε στο μπαλκονι..καμια ιδεα??
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εγώ θα έλεγα να μου ρίξεις εσύ καμιά ιδέα, πως θα καταφέρω τον δικό μου να αμολάει καμιά και στο μπαλκόνι. Το θεωρώ ιδιαιτέρως χρήσιμο να έχει αποσυνδέσει τη βόλτα από την τουαλέτα. Άργησα να το δω από αυτήν την οπτική οπότε ο σκύλος έμαθε ποτέ εντός σπιτιού, μπαλκονιού κλπ. Είναι όμως κάποιες φορές που πραγματικά μπορεί να φανεί ιδιαιτέρως χρήσιμο (πχ σε περίπτωση που έχουμε κρεββατωθεί κι οι δύο, το χειμώνα). Ή ακόμα και στα γεράματα του, θα τραβάει λιγότερο στρες αν η κύστη του αρχίσει να χρειάζεται πιο συχνά αδειασμα από τρεις (κατά μέσο όρο) φορές την ημέρα.
 
  • Like
Reactions: epial


Catalina7

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2016
48
4
32
Καλησπέρα σε ολους :) Παρατήρησε κανεις αλλαγή σε θηλυκό σκυλάκι του μετα απο στείρωση;Δεν ειχαμε θεματακι εδώ κ 1 μηνα με τρεις βόλτες τη μέρα.Η μικρή ειναι 10 μηνών κι ενω ένιωσα οτι επιτέλους ξενοιασα με το θέμα τουαλέτα ,αυτή τη βδομάδα (μετα τη στειρωση)κατουραει συνέχεια ο,τι χαλί υπάρχει ! Νομιζω οτι ειναι αρκετά μεγάλη για να με ειδοποιεί τουλαχιστον με γάβγισμα η πηγαίνοντας στην πόρτα οταν για καποιο λογο δεν κρατιεται,αλλα δεν κανει ουτε αυτο!
 


Catalina7

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2016
48
4
32
Καλησπέρα σε ολους :) Παρατήρησε κανεις αλλαγή σε θηλυκό σκυλάκι του μετα απο στείρωση;Δεν ειχαμε θεματακι εδώ κ 1 μηνα με τρεις βόλτες τη μέρα.Η μικρή ειναι 10 μηνών κι ενω ένιωσα οτι επιτέλους ξενοιασα με το θέμα τουαλέτα ,αυτή τη βδομάδα (μετα τη στειρωση)κατουραει συνέχεια ο,τι χαλί υπάρχει ! Νομιζω οτι ειναι αρκετά μεγάλη για να με ειδοποιεί τουλαχιστον με γάβγισμα η πηγαίνοντας στην πόρτα οταν για καποιο λογο δεν κρατιεται,αλλα δεν κανει ουτε αυτο!
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλησπέρα σε ολους :) Παρατήρησε κανεις αλλαγή σε θηλυκό σκυλάκι του μετα απο στείρωση;Δεν ειχαμε θεματακι εδώ κ 1 μηνα με τρεις βόλτες τη μέρα.Η μικρή ειναι 10 μηνών κι ενω ένιωσα οτι επιτέλους ξενοιασα με το θέμα τουαλέτα ,αυτή τη βδομάδα (μετα τη στειρωση)κατουραει συνέχεια ο,τι χαλί υπάρχει ! Νομιζω οτι ειναι αρκετά μεγάλη για να με ειδοποιεί τουλαχιστον με γάβγισμα η πηγαίνοντας στην πόρτα οταν για καποιο λογο δεν κρατιεται,αλλα δεν κανει ουτε αυτο!
Να μάθεις στην σκύλα σου να μην σε παρακαλάει με γάβγισμα ή συμπεριφορά για να την βγάλεις για την ανάγκη της!
Να την βγάζεις πριν αρχίζει να σου ζητάει βόλτα!

Και πόσο μάλλον τώρα που έκανε στειρώθηκε και είναι πιο επιρρεπής σε ακράτεια.

Τα παραπάνω από θέμα εκπαίδευσης-συμπεριφοράς.

Από 'κει και πέρα συζήτα με τον γιατρό σου μήπως υποβόσκει κάτι άλλο ορμονικό με την ακράτεια.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Καλησπέρα σε ολους :) Παρατήρησε κανεις αλλαγή σε θηλυκό σκυλάκι του μετα απο στείρωση;Δεν ειχαμε θεματακι εδώ κ 1 μηνα με τρεις βόλτες τη μέρα.Η μικρή ειναι 10 μηνών κι ενω ένιωσα οτι επιτέλους ξενοιασα με το θέμα τουαλέτα ,αυτή τη βδομάδα (μετα τη στειρωση)κατουραει συνέχεια ο,τι χαλί υπάρχει ! Νομιζω οτι ειναι αρκετά μεγάλη για να με ειδοποιεί τουλαχιστον με γάβγισμα η πηγαίνοντας στην πόρτα οταν για καποιο λογο δεν κρατιεται,αλλα δεν κανει ουτε αυτο!
Και μένα η δικιά μου μια βδομάδα μετα την στειρωση περίπου είχε 2 ατυχήματα μέσα στο σπίτι. Μετα δεν ξανά έκανε τίποτα. Παρακολούθησε το και πράττεις ανάλογα. :)
 


Catalina7

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2016
48
4
32
Να μάθεις στην σκύλα σου να μην σε παρακαλάει με γάβγισμα ή συμπεριφορά για να την βγάλεις για την ανάγκη της!
Να την βγάζεις πριν αρχίζει να σου ζητάει βόλτα!



Και πόσο μάλλον τώρα που έκανε στειρώθηκε και είναι πιο επιρρεπής σε ακράτεια.

Τα παραπάνω από θέμα εκπαίδευσης-συμπεριφοράς.

Από 'κει και πέρα συζήτα με τον γιατρό σου μήπως υποβόσκει κάτι άλλο ορμονικό με την ακράτεια.
Την προλάβαινω πριν ζητήσει αλλα δεν ζητάει οταν θέλει νωριτερα αυτό ειναι που με προβληματιζει.Για παράδειγμα σήμερα την έβγαλα στις 2 ,κατουρησε και στις 5 μου κατουρησε το χαλί.Δεν νομιζω οτι φταιω εγω που δεν το προλαβα γιατι απο οτι εχω διαβάσει στην ηλικία της τρεις βόλτες ειναι καλες.εκτός κ αν κάνω λάθος :)
 


Catalina7

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2016
48
4
32
Και μένα η δικιά μου μια βδομάδα μετα την στειρωση περίπου είχε 2 ατυχήματα μέσα στο σπίτι. Μετα δεν ξανά έκανε τίποτα. Παρακολούθησε το και πράττεις ανάλογα. :)
Μακάρι να φταίει αυτό! Ευχαριστώ πολύ :)
 


Nandy

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2016
68
187
37
Ασβεστοχώρι/ Θεσσαλονίκης
Επίσης περασε των πρώτο της οιστρο για να την στειρώσεις? 2 κτηνιατρους που ρώρησα μιας και θέλω να στειρώσω και την δικιά μου, μου είπαν να περιμένω τουλάχιστον να περάσει ο πρώτος οιστρος ή ακόμα καλύτερα και δεύτερος, καθώς αν το κάνω νωρίς θα έχω θέματα με την ακράτεια της, μιας και δεν θα έχει αναπτυχθει σωστα ακόμα σωματικα και ορμονικα..... επίσης με τα χαλια το είχα και εγω θέμα.... μολις έστρωσα κανα 2 φορες ειχαμε ατυχηματα αλλα με 2 ''οχι'' οταν την έπιασα στα πρασα δεν ειχα θέμα με τα χαλιά μετα.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Catalina7

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2016
48
4
32
@Catalina7 Δύο ερωτήσεις: πότε στειρώθηκε και πότε άρχισε να έχει ατυχήματα; Αφού στρώσατε χαλιά ή πριν;
Στειρωθηκε πριν 9 μέρες και τα χαλιά έχει περιπου δυο βδομάδες που τα στρωσαμε.γενικά της αρέσει να τα κανει σε χαλιά. πριν τη στείρωση ειχαμε καιρό να δουμε ατυχηματα.
 


Catalina7

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2016
48
4
32
Επίσης περασε των πρώτο της οιστρο για να την στειρώσεις? 2 κτηνιατρους που ρώρησα μιας και θέλω να στειρώσω και την δικιά μου, μου είπαν να περιμένω τουλάχιστον να περάσει ο πρώτος οιστρος ή ακόμα καλύτερα και δεύτερος, καθώς αν το κάνω νωρίς θα έχω θέματα με την ακράτεια της, μιας και δεν θα έχει αναπτυχθει σωστα ακόμα σωματικα και ορμονικα..... επίσης με τα χαλια το είχα και εγω θέμα.... μολις έστρωσα κανα 2 φορες ειχαμε ατυχηματα αλλα με 2 ''οχι'' οταν την έπιασα στα πρασα δεν ειχα θέμα με τα χαλιά μετα.
Εγω δεν κατάλαβα να έχει οίστρο.ο γιατρός ,μου είπε απο αυτά που του ειπα οτι μάλλον πέρασε οίστρο αλλα ηταν λέει κρυφό.Η αλήθεια ουτε αίμα είδα ουτε τίποτα.απλα γλειφοταν συνέχεια στο επίμαχο σημείο
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Το πιθανότερο είναι να είναι λόγω στειρωσης. Και εμείς το πρώτο δεκαήμερο μετά τη στείρωση είχε δύο ατυχήματα και μετά ξαναεστρωσε. Για λίγο διάστημα να την έχεις υπό πιο στενή επιτήρηση ώστε αν πάει νά κάνει κάτι να τη σταματήσεις και να την βγάλεις έξω.
 
  • Like
Reactions: Catalina7


si_melina

Active Member
7 Απριλίου 2017
39
25
Καλησπέρα και από εμένα. Έχω διαβάσει και έχω κατανοήσει πλήρως κάθε πληροφορία.Αλλά,ΑΠΟΡΙΑ. Το κουταβάκι μου (3.5 μηνών) έχει μάθει την 'βασική υπακοή' σε διάστημα 10 ημερών-παράπονο δεν έχω- ,αλλά με την τουαλέτα έχουμε θέμα...τεχνικό:p. Διαβάζω και ακούω παντού πως πρέπει να την πηγαίνω μετά το φαγητό.Έλα όμως που η δικιά μου, όσες φορές και να φάει, όσες βόλτες και να κάνει, όσες πάνες και αν χρησιμοποίησα,ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙ. Τα κάνει ,μόνο, μια φορά την ημέρα, 2 το πολύ και μάλιστα σε ώρες άσχετες!Ακόμη , δεν πίνει σχεδόν καθόλου νερό. Ο κτηνίατρος δεν βλέπει πρόβλημα διότι εν τέλει τα κάνει και μάλιστα κανονικά(=όχι διάρροια). Να αλλάξω κτηνίατρο ή να μην υπερβάλω(όπως θεωρεί) ΄;;;:confused:
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Καλησπέρα και από εμένα. Έχω διαβάσει και έχω κατανοήσει πλήρως κάθε πληροφορία.Αλλά,ΑΠΟΡΙΑ. Το κουταβάκι μου (3.5 μηνών) έχει μάθει την 'βασική υπακοή' σε διάστημα 10 ημερών-παράπονο δεν έχω- ,αλλά με την τουαλέτα έχουμε θέμα...τεχνικό:p. Διαβάζω και ακούω παντού πως πρέπει να την πηγαίνω μετά το φαγητό.Έλα όμως που η δικιά μου, όσες φορές και να φάει, όσες βόλτες και να κάνει, όσες πάνες και αν χρησιμοποίησα,ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙ. Τα κάνει ,μόνο, μια φορά την ημέρα, 2 το πολύ και μάλιστα σε ώρες άσχετες!Ακόμη , δεν πίνει σχεδόν καθόλου νερό. Ο κτηνίατρος δεν βλέπει πρόβλημα διότι εν τέλει τα κάνει και μάλιστα κανονικά(=όχι διάρροια). Να αλλάξω κτηνίατρο ή να μην υπερβάλω(όπως θεωρεί) ΄;;;:confused:
Θα αλλαξεις κτηνιατρο επειδη κανει φυσιολογικα τα κακακια του????:rolleyes::ROFLMAO::ROFLMAO::X3: .Η τουαλετα θελει υπομονη...Ειναι μικρο ακομα! Και εσυ να χαλαρωσεις λιγακι...Αν παθει κατι σοβαρο πως θα εισαι ψυχραιμη???? Επισης θα το τρελανεις το κουταβι..:LOL::LOL::LOL:
 


si_melina

Active Member
7 Απριλίου 2017
39
25
Θα αλλαξεις κτηνιατρο επειδη κανει φυσιολογικα τα κακακια του????:rolleyes::ROFLMAO::ROFLMAO::X3:
Άρα είναι φυσιολογικό να τρώει τωρα και να τα κάνει σε 3 ώρες?:cautious:
Καλά,μια στάλα πλάσμα, πως τα κουβαλάει τόσες ώρες???!!!:LOL::LOL::LOL::p:LOL:
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Εμενα τα κανει συχνα μετα το φαγητο, αλλα μπορει να περασουν και 2-3 ωρες...Παιζει ρολο και τι το ταιζεις και καθε ποτε , ποσα γευματα κ.τ.λ.... Το προβλημα θα ηταν αν σου εκανε διαρροιες... Ετσι και αλλιως σε λιγο καιρο θα αρχισετε τις βολτες φανταζομαι οποτε σιγα σιγα θα μαθει εξω.

παντως γιατρο μην αλλαζεις για ψυλλου πηδημα, δηλαδη να κοιτας να ειναι εμπιστοσυνης σε σημαντικα θεματα, να κανει σωστους ελεγχους κ.τ.λ Θα προτιμουσες καποιον που π.χ εκμεταλλευοταν το αγχος σου για να σου πλασαρει μια αλλη τροφη η μια αχρειαστη θεραπεια?
 


si_melina

Active Member
7 Απριλίου 2017
39
25
παντως γιατρο μην αλλαζεις για ψυλλου πηδημα, δηλαδη να κοιτας να ειναι εμπιστοσυνης σε σημαντικα θεματα, να κανει σωστους ελεγχους κ.τ.λ Θα προτιμουσες καποιον που π.χ εκμεταλλευοταν το αγχος σου για να σου πλασαρει μια αλλη τροφη η μια αχρειαστη θεραπεια?
Ίσως έχεις και απόλυτο δίκιο σε αυτό με τον γιατρό, απλώς επειδή έχω κήπο ,που για την τοσοδούλα μάλλον μοιάζει πάρκο ολόκληρο, βγαίνει ήδη έξω και έχει και το μέσα(πάνα) για εναλακτική γι' αυτό αγχώθηκα με το πείσμα της να μην τα κανει!!!! Σ'έυχαριστώ πάντως, θα αρχίσω να μην δίνω βάση σε αυτό!!!(y)
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Ίσως έχεις και απόλυτο δίκιο σε αυτό με τον γιατρό, απλώς επειδή έχω κήπο ,που για την τοσοδούλα μάλλον μοιάζει πάρκο ολόκληρο, βγαίνει ήδη έξω και έχει και το μέσα(πάνα) για εναλακτική γι' αυτό αγχώθηκα με το πείσμα της να μην τα κανει!!!! Σ'έυχαριστώ πάντως, θα αρχίσω να μην δίνω βάση σε αυτό!!!(y)
Να σου ζήσει να την χαίρεσαι.δεν κάνει ακόμα να την αφήνεις έξω και ποσό μάλλον κάτω αν δεν εχετε ολοκληρώσει τα πρώτα εμβόλια.
 


si_melina

Active Member
7 Απριλίου 2017
39
25
Να σου ζήσει να την χαίρεσαι.δεν κάνει ακόμα να την αφήνεις έξω και ποσό μάλλον κάτω αν δεν εχετε ολοκληρώσει τα πρώτα εμβόλια.
Σε ευχαριστώ πολύ. Τα πρώτα της εμβόλια τα εχουμε κάνει. Ένα ακόμη μου είπε ο κτηνίατρος πως θα κάνουμε σε 3 μήνες(6 μηνών), αλλά λέει πως είμαστε εντάξυ πλέον για τις βόλτες της. Ακόμη, το σπίτι -άρα και ο κήπος- είναι ιδιόκτητο ,οπότε δεν με ανησυχεί κάτι σε θέμα υγείας.:)