Πώς θα το μάθω να "τα κάνει" έξω...




kokkini mple

Member
30 Ιουνίου 2014
12
0
32
Βρε παιδια μολις τ βλεπω οτι παει προς τ πανα μυριζει κ γενικα εχει ολες τις ενδειξεις οτι θα τ κανει τον αρπαζω κ βγαινουμε εξω... αλλα και παλι τιποτα! Βεβαια ειναι κ πρωτη μερα.. :/
 


Ghost

Well-Known Member
28 Απριλίου 2014
105
27
38
Πάλι εχεις την πάνα? Αν ειχε διαβάσει σχετικά με το θέμα , εστω αυτο το θέμα στο οποίο γράφεις, τουλαχιστον την πανα θα την είχες εξαφανίσει! Κάτσε ασχολήσου και διαβασε...

Και που τα κάνει δλδ απο χθες το βράδυ? Ή μήπως τα κρατάει τόσες ώρες? αποκλείεται... έχω την εντύπωση οτι δεν έχεις καταλάβει ακόμα τι πρέπει να κάνεις! Αν το άγχος σου είναι μην και λερώσει , τοτε να σου απαντησω ΝΑΙ ΘΑ ΛΕΡΏΣΕΙ τις πρωτες μέρες , αλλα και θα τύχει που και καμια φορά μέχρι να μεγαλώσει... Ετσι είναι τα κουτάβια!!!
 


M_and_M

Well-Known Member
10 Μαρτίου 2014
232
501
Athens
Του 'χεις πρόγραμμα στο φαγητό; Συνήθως μετά το τάισμα πηγαίνουν για την ανάγκη τους, προσπάθησε να δρομολογήσεις τις βόλτες έξω στην ίδια χρονική περίοδο (παίζεις λίγο, ταΐζεις το γεύμα του και αμέσως μετά το βγάζεις βόλτα).
Στα σημεία που ήταν η πάνα πριν, μπορεί έστω κάποια σταγονίδια να σου έχουν ξεφύγει απ' το σφουγγάρισμα και να του μυρίζει ακόμα -δοκίμασε 2 φλυτζ. ξύδι μέσα στον κουβά με το νερό και καλό καθάρισμα της περιοχής (όχι χλωρίνες και τέτοια σκευάσματα).
Και τέλος, υπομονή. Κουτάβι χωρίς ατυχήματα δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα.
 


kokkini mple

Member
30 Ιουνίου 2014
12
0
32
Την πανα την εχω βγαλει κανονικα κ μολις βλεπω οτι παει προς τ εκει κ μυριζει βγαινουμε βολτα.. σημερα συγκεκριμενα εφαγε στις δυο.. μεχρι τωρα τον εχω βγαλει τρεις φορες π εχω δει οτι παει στο σημειο που ηταν η πανα. Του εχουν φυηει και δυο φορες σ αυτο τ σημειο που δε τον προλαβα!
 


Ghost

Well-Known Member
28 Απριλίου 2014
105
27
38
ααα αμα δεν το πρόλαβες, δεν έκανες διορθωση, αρα ακομα δεν έχει πρόοδο! Καλός ή κακός αμα δεν είσαι πάνω απο το κεφάλι του δεν μαθαίνει, ειδικά την τουαλέτα! Κουτάβι είναι ... το λέω για να το θυμάμαι και εγώ ;)
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


kokkini mple

Member
30 Ιουνίου 2014
12
0
32
Δυστυχως πανω απο τ κεφαλι τ ομως δε γινεται να ειμαι συνεχεια.. :/ ακομα και τωρα στην αρχη..
 


Ghost

Well-Known Member
28 Απριλίου 2014
105
27
38
Και εγώ δουλεύω 12ωρο καθημερινά + 3 36ωρα το μήνα , αλλα ημουν πάνω απο το κεφάλι της συνέχεια!(και ακόμα είμαι αλλα όχι σαν να την κατασκοπεύει η CIA)!! 3 μερούλες μου πήρε , έμεινα λίγο πίσω στην δουλεία , έχασα και λιγο ύπνο αλλα πλεον το έμαθε! Και φυσικά δεν περιμένει πότε θα μου καπνίσει να την βγάλω! Στην αρχή την εβγαζα και μια ώρα, μετα καθε μιαμιση, τωρα είμαστε καθε 2!
Για αυτό φωνάζουν υοθετείστε ενήλικα σκυλια, είναι πιο ''ευκολο'' , η μαλλον πιο ευχάριστο και για τον σκύλο και για τον ιδιοκτήτη! Όπως λέω απο την αρχή Κουτάβι είναι...
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


kokkini mple

Member
30 Ιουνίου 2014
12
0
32
Καταλαβα.. θα δω σημερα πως θα παει που θα ειμαι και σπιτι και βλεπουμε!! Ευχαριστω παντως.. ;)
 


Ανθη Αλ

New Member
1 Νοεμβρίου 2015
2
0
36
Ίσως η πιο συχνή ερώτηση, όχι μόνο στο φόρουμ αλλά παντού και ένα από τα πρώτα προβλήματα που ερχόμαστε αντιμέτωποι αφού αποκτήσαμε το σκύλο μας.

Ένα από τα σημαντικότερα "όπλα" μας σε συτή την "μάχη" είναι να μάθουμε να "διαβάζουμε" τον σκύλο μας, το κουτάβι μας.

Κάθε σκύλος, κάθε κουτάβι οποιασδήποτε φυλής, έχει συγκεκριμένη γλώσσα του σώματος που μπορεί να μας βοηθήσει στο να προλάβουμε και να εκπαιδεύσουμε.

Θα κάνουμε μια προσπάθεια να δώσουμε κάποια σημαντικά σημεία "κλειδιά" για την εκπαίδευση της τουαλέτας του κουταβιού μας.

1. Η "καλή αρχή"

Καλό είναι να επιλέξουμε να φέρουμε το κουτάβι σπίτι μας όταν θα έχουμε τον χρόνο να σχοληθούμε μαζί του (καλοκαιρινή ή άλλη άδεια, διακοπές από σχολείο ή σπουδές, κλπ.).

Αν και 10-20 μέρες μπορεί να μην είναι αρκετές για την ολοκλήρωση της εκπαίδευσης της τουαλέτας, παραμένει ένα καλό διάστημα για μια καλή αρχή και για να δώσουμε σωστές βάσεις στο κουτάβι μας.

2. Το σημείο "0"

Αμέσως με τον ερχομό του νέου κουταβιού μας στο σπίτι να το μεταφέρουμε στο σημείο που επιθυμούμε να κάνει τις ανάγκες του.

Συνήθως θα θέλει να "πρωτοσημαδέψει" τον χώρο, αλλά και λόγο μεταφοράς πιθανόν να θέλει να "τα κάνει".

3. Με λουρί

Κρατάτε το κουτάβι με λουρί στο σημείο που θέλετε να "πηγαίνει τουαλέτα".Κάντε αυτό για τις πρώτες βδομάδες ώστε να έχετε και εικόνα των αφοδεύσεων (αρκετά σημαντικό στοιχείο για την υγεία του κουταβιού ιδιαίτερα), αλλά και την συχνότητα.

Μόλις τελειώσει το αφήνετε ελεύθερο να παίξει και να "βολτάρει".

4. Εντολή/Λέξη "κλειδί"

Χρησιμοποιείτε μια συγκεκριμένη λέξη ή φράση για να του δίνετε να καταλάβει τι θέλετε από αυτό, πως είναι ώρα να κάνει κάτι.

"Τσίσα", "Κακάκια", "Κατούρα να φύγουμε" ή ότι άλλο μπορεί να σκεφτείτε και σας βολεύει.

Επαναλαμβάνετε την λέξη από την στιγμή που φτάνετε στο σημείο/τουαλέτα και καθόλη την παραμονή σας εκεί, μέχρι την επίτευξη του στόχου.

Αργότερα θα σας φανεί αρκετά χρήσιμο να μπορεί να εκτελεί κατ'εντολή κάτι τέτοιο (σε ταξίδι και μια σύντομη στάση, όταν δεν έχετε πολύ χρόνο, μια βροχερή μέρα, κλπ.).

5. Μπράβο καμάρι μου!

Μη ξεχνάτε να επιβραβεύετε όταν επιτέλους κάνει αυτό που θέλατε.Πολλά "Μπράβο", χάδια, ίσως και μια λιχουδιά.

Όλα αυτά όχι όταν γυρίσετε σπίτι, αλλά στο σημείο.

6. Το ίδιο σημείο

Χρησιμοποιείτε πάντα το ίδιο σημείο για τις πρώτες βδομάδες.Οι παλιές μυρωδιές θα προτρέπουν το κουτάβι να επαναλάβει την πράξη στο σημείο εκείνο.

Αν το σημείο που επιλέξατε είναι σε μια πίσω αυλή ή σε κάποιο μπαλκόνι ή βεράντα, να χρησιμοποιείτε πάντα την ίδια έξοδο.

Με αυτό τον τρόπο το κουτάβι θα συνδυάσει αυτή την πόρτα/έξοδο με τις φυσικές του ανάγκες και θα κατευθύνετε προς τα εκεί όταν επιθυμεί να "τα κάνει".

8. Τα μάτια σας 14!

Να έχετε πάντα υπό την εποπτεία σας το κουτάβι.Τα κουτάβια, όπως και τα παιδιά, χρειάζονται επιτήρηση.

Το κουτάβι χρειάζετε να ουρήσει ή να αφοδεύσει κάθε 50-60 λεπτά και περίπου 5-10 λεπτά μετά από φαϊ, νερό, ύπνο, κλπ.

View attachment 8659
 


Ανθη Αλ

New Member
1 Νοεμβρίου 2015
2
0
36
καλησπερα το κουταβακι μου ειναι μολις 2 μηνων..επιτρεπετε να της φορεσω λουρακι απο τοσο μικρουλα?κανει τσισακια της ακομα και στο κρεβατακι της και εννοειτε οτι δεν υπακουει σε υποδειξεις τυπου μη,εξω και τα σχετικα..τα εχουμε βρει λιγο μπαστουνια
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Επιτρέπεται να φορέσει λουράκι από τόσο μικρή. Μάλιστα είναι καλό για να το συνηθίζει και για τις βόλτες έξω μετά την ολοκλήρωση των εμβολιασμών. Αυτό που δεν είναι καλό σε αυτή την ηλικία είναι να το τρανταζουμε με το λουρί ή να το πηγαίνουμε βόλτα με το λουρί σε σημεία που μπορεί να έχει βρομιές από άλλα ανεμβολιαστα ζώα (αδέσποτα σκυλία και γατιά, ποντίκια, περιστέρια κλπ).

Δεν γίνεται να υπακούσει σε "μη","έξω",και λοιπές υποδείξεις, επειδή δεν της τις έχετε δείξει ή έστω δεν τις έχει εμπεδώσει ακόμα. Μωράκι είναι. Αν ήταν ανθρώπινο μωρό θα φορούσε πάνα.

Διαβάστε προσεκτικά το νήμα από την αρχή και θα βρείτε την άκρη. Όλοι, λίγο ή πολύ τα βρήκαμε μπαστούνια στην αρχή.

Να την χαίρεστε, Ανθη Αλ!
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
@Orilis να συμπληρώσω πως ο περιορισμός-θεωρητικά τουλάχιστον- ισχύει και για τα εμβολιασμενα σκυλια καθώς τα εμβόλια προστατεύουν τα τελευταία και δεν εγγυώνται την προστασία άλλων ανεμβολιαστων ζώων. Αυτο συμβαίνει καθώς ενα εμβολιασμένο σκυλί μπορεί να φέρει ενα μικρόβιο για το οποίο ο οργανισμός του εχει ήδη οργανώσει αμυνα (εμβόλιο) και άρα δεν εμφανίζει συμπτώματα αλλα ειναι δυνατόν να το μεταφέρει σε αλλα σκυλια :)
 
  • Like
Reactions: Aslan and Orilis


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
?κανει τσισακια της ακομα και στο κρεβατακι της και εννοειτε οτι δεν υπακουει σε υποδειξεις τυπου μη,εξω και τα σχετικα..τα εχουμε βρει λιγο μπαστουνια
Οτι πιο αληθινο μπορεις να διαβασεις..
 


Daisi

New Member
27 Ιανουαρίου 2016
3
0
38
Καλησπέρα..

Πήραμε πρόσφατα ένα κουτάβι. Είναι 3,5 μηνών. Είχε μάθει και πήγαινε στην πάνα του για τσίσα και κακά. Ξαφνικά σταμάτησε και τα κάνει όπου βρει. Δεν έχουμε βγει ακόμη έξω για βόλτα. Δεν ξέρω πως να της το μάθουμε ξανά και με προβληματίζει επίσης για ποιο λόγο σταμάτησε να πηγαίνει. Μπορείτε να μου πείτε κάποια γνώμη για το τι να κάνω
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Ψάχνοντας (όχι πολύ) βρήκα αυτά που μπορεί να σου φανούν χρήσιμα:

Ίσως η πιο συχνή ερώτηση, όχι μόνο στο φόρουμ αλλά παντού και ένα από τα πρώτα προβλήματα που ερχόμαστε αντιμέτωποι αφού αποκτήσαμε το σκύλο μας.

Ένα από τα σημαντικότερα "όπλα" μας σε συτή την "μάχη" είναι να μάθουμε να "διαβάζουμε" τον σκύλο μας, το κουτάβι μας.

Κάθε σκύλος, κάθε κουτάβι οποιασδήποτε φυλής, έχει συγκεκριμένη γλώσσα του σώματος που μπορεί να μας βοηθήσει στο να προλάβουμε και να εκπαιδεύσουμε.

Θα κάνουμε μια προσπάθεια να δώσουμε κάποια σημαντικά σημεία "κλειδιά" για την εκπαίδευση της τουαλέτας του κουταβιού μας.

1. Η "καλή αρχή"

Καλό είναι να επιλέξουμε να φέρουμε το κουτάβι σπίτι μας όταν θα έχουμε τον χρόνο να σχοληθούμε μαζί του (καλοκαιρινή ή άλλη άδεια, διακοπές από σχολείο ή σπουδές, κλπ.).

Αν και 10-20 μέρες μπορεί να μην είναι αρκετές για την ολοκλήρωση της εκπαίδευσης της τουαλέτας, παραμένει ένα καλό διάστημα για μια καλή αρχή και για να δώσουμε σωστές βάσεις στο κουτάβι μας.

2. Το σημείο "0"

Αμέσως με τον ερχομό του νέου κουταβιού μας στο σπίτι να το μεταφέρουμε στο σημείο που επιθυμούμε να κάνει τις ανάγκες του.

Συνήθως θα θέλει να "πρωτοσημαδέψει" τον χώρο, αλλά και λόγο μεταφοράς πιθανόν να θέλει να "τα κάνει".

3. Με λουρί

Κρατάτε το κουτάβι με λουρί στο σημείο που θέλετε να "πηγαίνει τουαλέτα".Κάντε αυτό για τις πρώτες βδομάδες ώστε να έχετε και εικόνα των αφοδεύσεων (αρκετά σημαντικό στοιχείο για την υγεία του κουταβιού ιδιαίτερα), αλλά και την συχνότητα.

Μόλις τελειώσει το αφήνετε ελεύθερο να παίξει και να "βολτάρει".

4. Εντολή/Λέξη "κλειδί"

Χρησιμοποιείτε μια συγκεκριμένη λέξη ή φράση για να του δίνετε να καταλάβει τι θέλετε από αυτό, πως είναι ώρα να κάνει κάτι.

"Τσίσα", "Κακάκια", "Κατούρα να φύγουμε" ή ότι άλλο μπορεί να σκεφτείτε και σας βολεύει.

Επαναλαμβάνετε την λέξη από την στιγμή που φτάνετε στο σημείο/τουαλέτα και καθόλη την παραμονή σας εκεί, μέχρι την επίτευξη του στόχου.

Αργότερα θα σας φανεί αρκετά χρήσιμο να μπορεί να εκτελεί κατ'εντολή κάτι τέτοιο (σε ταξίδι και μια σύντομη στάση, όταν δεν έχετε πολύ χρόνο, μια βροχερή μέρα, κλπ.).

5. Μπράβο καμάρι μου!

Μη ξεχνάτε να επιβραβεύετε όταν επιτέλους κάνει αυτό που θέλατε.Πολλά "Μπράβο", χάδια, ίσως και μια λιχουδιά.

Όλα αυτά όχι όταν γυρίσετε σπίτι, αλλά στο σημείο.

6. Το ίδιο σημείο

Χρησιμοποιείτε πάντα το ίδιο σημείο για τις πρώτες βδομάδες.Οι παλιές μυρωδιές θα προτρέπουν το κουτάβι να επαναλάβει την πράξη στο σημείο εκείνο.

Αν το σημείο που επιλέξατε είναι σε μια πίσω αυλή ή σε κάποιο μπαλκόνι ή βεράντα, να χρησιμοποιείτε πάντα την ίδια έξοδο.

Με αυτό τον τρόπο το κουτάβι θα συνδυάσει αυτή την πόρτα/έξοδο με τις φυσικές του ανάγκες και θα κατευθύνετε προς τα εκεί όταν επιθυμεί να "τα κάνει".

8. Τα μάτια σας 14!

Να έχετε πάντα υπό την εποπτεία σας το κουτάβι.Τα κουτάβια, όπως και τα παιδιά, χρειάζονται επιτήρηση.

Το κουτάβι χρειάζετε να ουρήσει ή να αφοδεύσει κάθε 50-60 λεπτά και περίπου 5-10 λεπτά μετά από φαϊ, νερό, ύπνο, κλπ.

9. Με λουρί στο σπίτι

Στην αρχή να κρατάτε το κουτάβι σας με λουρί στο σπίτι.Έτσι θα μπορείτε να καταλάβετε πότε θέλει να "πάει τουαλέτα" και αμέσως το παίρνετε αγκαλιά και το οδηγείτε στο επιθυμητό σημείο.

10. Γλώσσα του σώματος

Μάθετε να "διαβάζετε" το κουτάβι σας και το πότε θέλει να "τα κάνει".

Συνήθως η διαδικασία περιέχει περπάτημα σε κύκλους, χαμηλωμένο κεφάλι και μύτη στο πάτωμα (μυρίζει), ψάξιμο ενός ήσυχου και απόμερου σημείου, κλαψούρισμα, χαμήλωμα των γοφών, κ.α.

11. Crate

Χρησιμοποιείστε το crate όταν δεν μπορείτε να το επιτηρείτε, για παράδειγμα το βράδυ.

12. Λέξη αποτροπής

Χρησιμοποιείτε μια λέξη ή έναν ήχο, όπως "Εεεεπ!" ή "Έξω!" ή κάτι άλλο σε περίπτωση που πιάσετε επ αυτοφόρο το κουτάβι να λερώνει σε λάθος σημείο.

Διακόψτε το και μεταφέρετε το στο επιθυμητό σημείο, χωρίς φωνές και υπερβολές που θα το φοβίσουν και θα έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα.

Καθαρίστε το "λάθος" σημείο που λέρωσε πολύ καλά.

13. Δικό σας το λάθος

Αν συμβεί το μοιραίο και δεν το προλάβετε μη κάνετε τα πολυχρησιμοποιημένα και γνωστά...να του τρίψετε την μούρη στο σημείο που τα έκανε, να το δείρετε και να φωνάζτε "ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΕΚΕΙ;" όχι μόνο δείχνοντας πως θεωρείτε φυσιολογικό να πάρετε απάντηση, αλλά και δείχνοντας άγνοια για κάτι που και εσείς κάνετε χρόνια..."κακά" και "τσίσα"!

Σκεφτείτε τι δεν κάνετε, τι σας ξέφυγε και πως δεν θα ξανασυμβεί.

14. Η υπομονή είναι αρετή

Αυτό ακριβώς!...Μη περιμένετε να "χτίσετε τη Ρώμη σε μια μέρα".

15. Χρονικό περιθώριο

Δώστε του 2-3 μήνες την παραπάνω προσοχή και μετά μπορείτε να το έχετε πιο ελεύθερο.Μέχρι 9 μηνών περίπου τα σκυλιά δεν είναι ικανά να μείνουν μόνα στο σπίτι, ελέγχοντας τις ανάγκες τους.

Επίσης, να την βγάλετε βολτούλες... Μεγάλες βολτούλες... Πολύωρες βολτούλες... Βολτούλες που θα παίζεται και θα κουράζεστε πέρα από το να κατουράτε (ένας από τους δύο έστω)... :D

Καλή τύχη @Daisi ! :)
 


Catalina7

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2016
48
4
32
Καλημερα παιδια!Πριν περιπου μια βδομαδα απεκτησα ενα κουταβι 3 μηνων και απο την πρωτη κιολας μερα της εμαθα να τα κανει στην πανα. Επειδη ειχα την πανα στο δωματιο και μυριζε πολυ εντονα αποφασισα να βγαλω την πανα και να την βγαζω στο μπαλκονι.Το κολπο επιασε και πολλες φορες γαβγιζε εντονα και μολις την εβγαζα εξω τα εκανε κατευθειαν.Αλλες φορες την ελυνα κι εβγαινε μονη της εξω. Το προβλημα ειναι οτι λογω του εντονου γαβγισματος σχεδον ολη μερα αλλα κ την νυχτα αναγκαστηκα να την κατεβασω στο κατω σπιτι μας και ειναι μονη της. Εγω φυσικα θα προτιμουσα να την εχω στο δωματιο μου οπως και ξεκινησα, αλλα η γιαγια μου στο διπλανο δωματιο ξυπνουσε ξημερωματα απο το γαβγισμα κι ετσι αναγκαστηκα να την παω κατω.Τωρα θελω να της μαθω να τα κανει καθε φορα που την βγαζω εξω .Πηγαινω ανα 3-4 ωρες και την βγαζω εξω αλλα δεν τα κανει.Τα κανει σε ενα πατακι που τοποθετησα διπλα της. .Θα μαθει μονο απο αυτο η πρεπει να κανω και κατι αλλο;Επισης αν οταν μεγαλωσει την εχω σε σπιτακι στην αυλη πως θα μαθει να λερωνει παλι μονο στη βολτα και οχι στο σπιτακι της;Ευχαριστω πολυ !
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Καλημερα παιδια!Πριν περιπου μια βδομαδα απεκτησα ενα κουταβι 3 μηνων και απο την πρωτη κιολας μερα της εμαθα να τα κανει στην πανα. Επειδη ειχα την πανα στο δωματιο και μυριζε πολυ εντονα αποφασισα να βγαλω την πανα και να την βγαζω στο μπαλκονι.Το κολπο επιασε και πολλες φορες γαβγιζε εντονα και μολις την εβγαζα εξω τα εκανε κατευθειαν.Αλλες φορες την ελυνα κι εβγαινε μονη της εξω. Το προβλημα ειναι οτι λογω του εντονου γαβγισματος σχεδον ολη μερα αλλα κ την νυχτα αναγκαστηκα να την κατεβασω στο κατω σπιτι μας και ειναι μονη της. Εγω φυσικα θα προτιμουσα να την εχω στο δωματιο μου οπως και ξεκινησα, αλλα η γιαγια μου στο διπλανο δωματιο ξυπνουσε ξημερωματα απο το γαβγισμα κι ετσι αναγκαστηκα να την παω κατω.Τωρα θελω να της μαθω να τα κανει καθε φορα που την βγαζω εξω .Πηγαινω ανα 3-4 ωρες και την βγαζω εξω αλλα δεν τα κανει.Τα κανει σε ενα πατακι που τοποθετησα διπλα της. .Θα μαθει μονο απο αυτο η πρεπει να κανω και κατι αλλο;Επισης αν οταν μεγαλωσει την εχω σε σπιτακι στην αυλη πως θα μαθει να λερωνει παλι μονο στη βολτα και οχι στο σπιτακι της;Ευχαριστω πολυ !
Δεν θα μάθει. Η μάλλον θα "ψιλομάθει". Επειδή γενικά είχα και έχω σκυλιά που περνούν πολλές ώρες έξω, εκπαίδευση να μην τα κάνουν στην αυλή υπό αυτές τις συνθήκες, δεν είναι έυκολη, εκτος αν αποφασίσεις να ζεις και εσύ στην αυλή για κάποιο καιρό. Χώρια που δεν έχει και πολύ νόημα για μένα: Πιο εύκολο μου είναι να καθαρίζω την αυλή, παρά να καθαρίζω από όπου περνάμε.
 


Catalina7

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2016
48
4
32
Δεν θα μάθει. Η μάλλον θα "ψιλομάθει". Επειδή γενικά είχα και έχω σκυλιά που περνούν πολλές ώρες έξω, εκπαίδευση να μην τα κάνουν στην αυλή υπό αυτές τις συνθήκες, δεν είναι έυκολη, εκτος αν αποφασίσεις να ζεις και εσύ στην αυλή για κάποιο καιρό. Χώρια που δεν έχει και πολύ νόημα για μένα: Πιο εύκολο μου είναι να καθαρίζω την αυλή, παρά να καθαρίζω από όπου περνάμε.
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Θεωρεις δηλαδη οτι αν αποφασισω να την βγαλω τελικα στην αυλη δεν υπαρχει λογος να την εκπαιδευσω στο συγκεκριμενο θεμα, ετσι; Την εχω σε εσωτερικο χωρο μεχρι να ολοκληρωσει τα εμβολια της.το οποιο θα συμβει σε ενα μηνα απο τωρα.Οποτε μηπως τσαμπα την ταλαιπωρω?
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Θεωρεις δηλαδη οτι αν αποφασισω να την βγαλω τελικα στην αυλη δεν υπαρχει λογος να την εκπαιδευσω στο συγκεκριμενο θεμα, ετσι; Την εχω σε εσωτερικο χωρο μεχρι να ολοκληρωσει τα εμβολια της.το οποιο θα συμβει σε ενα μηνα απο τωρα.Οποτε μηπως τσαμπα την ταλαιπωρω?
Κοίτα, το να μάθει το να μην τα κάνει όπου βρει μέσα στο σπίτι, το θεωρώ βασικό. Φαντάζομαι ότι δεν σκοπεύεις να έχεις το σκύλο σε πλήρη απαγόρευση από το σπίτι; Τουλάχιστον εμείς, όταν λέμε σκύλος έξω, εννοούμαι όσο λείπουμε ή κοιμούνται όλοι, όταν είμαστε σπίτι, κυκλοφορεί όπου θέλει ελεύθερα. Χώρια που τι γίνεται αν ο καιρός είναι χάλια ή αν αποφασίσεις να μείνει αλλού κάποια στιγμή; Απλως για μένα δεν υπάρχει λόγος (και είναι και πολύ δύσκολο) να μάθει να μην τα κάνει στην αυλή αν μένει κάποιες ώρες μόνο εκεί.