Ρε, τι θα κάνω με δαύτον;


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Είναι ολόκληρο franchise το Chicken Soup for the Pet Lover's Soul. Έχει βιβλία για σκύλους, γι' ανθρώπους και για τα πάντα. :) Το αγαπημένο μου είναι το Chicken Soup for the Writer's Soul που τρέχω και το διαβάζω όταν έχω writer's block διότι δεν υπάρχει τίποτα βασανιστικότερο από το να κάθεσαι μπροστά σε μια άδεια οθόνη κομπιούτερ και να πρέπει να γράψεις!:eek::eek::eek::eek::eek: Και να μην μπορείς!:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Πάντως οι σκυλοτροφές τους είναι από τις καλύτερες που κυκλοφορούν στην αγορά. Έχουν ψηφιστεί ανάμεσα στις 10 καλύτερες από τους σκυλοτροφοκριτικούς. Και πωλούνται μόνο σε ειδικά μέρη μετά από συμφωνία με την εταιρεία.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Είναι ολόκληρο franchise το Chicken Soup for the Pet Lover's Soul. Έχει βιβλία για σκύλους, γι' ανθρώπους και για τα πάντα. :) Το αγαπημένο μου είναι το Chicken Soup for the Writer's Soul που τρέχω και το διαβάζω όταν έχω writer's block διότι δεν υπάρχει τίποτα βασανιστικότερο από το να κάθεσαι μπροστά σε μια άδεια οθόνη κομπιούτερ και να πρέπει να γράψεις!:eek::eek::eek::eek::eek: Και να μην μπορείς!:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Πάντως οι σκυλοτροφές τους είναι από τις καλύτερες που κυκλοφορούν στην αγορά. Έχουν ψηφιστεί ανάμεσα στις 10 καλύτερες από τους σκυλοτροφοκριτικούς. Και πωλούνται μόνο σε ειδικά μέρη μετά από συμφωνία με την εταιρεία.
Εγώ έχω αυτό με τις ιστορίες για τους σκύλους και κάθε φορά που πρέπει να γράψω την εκπομπή για τα ζώα που κάνω...πάντα διαβάζω και κάτι από εκει.
Οι τροφές δυστυχώς...στην Ελλάδα δεν υπάρχουν...όπως και πολλές άλλες που έχετε στην Αμερική..ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!
 








katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
όχι, δεν έχουμε αλλά...σίγουρα δεν έχουμε και τη ποιότητα που έχουν στην Αμερική...γιατι εκέι είναι πιό αυστηροί οι κανονισμοί με τα συντηρητικά...και τις προδιαγραφές γενικά!!!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ναι, αλλά η Αμερική είναι μεγαλύτερη αγορά, όχι τόσο λόγο πληθυσμού αφού η Ευρωπαϊκή Ένωση έχει μεγαλύτερο πληθυσμό, αλλά διότι ο μέσος Αμερικάνος είναι "ζώον καταναλωτικόν", όπως θα έλεγε ο Αριστοτέλης αν ζούσε. Κοινώς ξοδεύουν τα μαλλιοκέφαλά τους και οι σκύλοι είναι multi-billion dollar industry συνδεμένοι με σημαντικά αμερικανικά προϊόντα εξαγωγής αλλού. Επομένως είναι φυσικό να υπάρχει μεγάλη προσφορά λόγω της ανάλογης ζήτησης, καθώς και της γενικής έλλειψης attention span που χαρακτηρίζει το μέσο Αμερικανό καταναλωτή.

Πάντως ακόμα κι αν δεν έχετε πρόσβαση στα πάντα από Ευρώπη/Ελλάδα, τουλάχιστον οι Αμερικάνοι δημοσιεύουν καλές αναλύσεις για το τι είναι μια καλή τροφή. Δεν είμαι σίγουρη αν οι Αμερικάνοι είναι πιο αυστροί με τις ταμπέλες, αλλά άμα συζητείται κάτι πολύ (όπως τα κατοικίδια), τότε υπάρχει και ανάλογη προσφορά ποιότητας.
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
εχουμε πει χιλιαδες φορες οτι την "καταπληκτικη" τροφη δεν την κανουν οι κριτικες,αλλα οι σκυλοι!

αν του ταιριαζει ειναι καταπληκτικη...αν οχι δεν ειναι τιποτα.

επισης δηλωνω ξανα την θεση μου ως προς αυτο...ακομη δεν πιστευω τις ερευνες που βγαινουν προς τα εξω ως προς τις τροφες,γιατι απλα δεν με καλυπτουν.
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
εχουμε πει χιλιαδες φορες οτι την "καταπληκτικη" τροφη δεν την κανουν οι κριτικες,αλλα οι σκυλοι!

αν του ταιριαζει ειναι καταπληκτικη...αν οχι δεν ειναι τιποτα.

επισης δηλωνω ξανα την θεση μου ως προς αυτο...ακομη δεν πιστευω τις ερευνες που βγαινουν προς τα εξω ως προς τις τροφες,γιατι απλα δεν με καλυπτουν.
κατσε ρε θοδωρη ιδιως ο καναδας εχει ολοκληρη πολιτικη γυρω απο τις τροφες δηλαδη αν σε ενα σκυλι του αρεσει να τρωει σκ@@ τι σημαινει οτι ειναι η καλυτερη τροφη.Δεν ειπε κανεις να ακολουθουμε τυφλα μια ερευνα αλλα πανω σε ερευνα εχουν βασιστει τα παντα οτι συμφεροντα κι αν κρυβονται απο πισω και καλα ειναι να τις διαβαζουμε προσεκτικα. Το τι εχει ειπωθει χιλιαδες φορες σε ενα φορουμ απο μενα η απο σενα κτλ δεν αποτελει πειστηριο που θα αντιτεθει σε μια ερευνα.
 
Last edited:


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Αυτό είναι σωστό με την έννοια ότι πολλές τροφές δεν ταιριάζουν σε μερικές σκύλους και τους δημιουργούν αντιδράσεις όπως διάρροιες κλπ. Από την άλλη οι αμερικανικές οργανώσεις για την προστασία του καταναλωτή είναι πολύ αποτελεσματικές και γενικά καλές. Η καλύτερη κριτική σκυλόφαγων είναι του Whole Dog Journal που την έχουν ιδιώτες και δεν είναι συνδεμένη με μεγάλες εταιρείες αφού πρόκειται ουσιαστικά για φτηνό newsletter με ιστοσελίδα και όχι για κανονικό περιοδικό με διαφημίσεις και έτσι. Όπως σε όλα πρέπει κανείς να διαβάζει τι είναι καλό και να χρησιμοποιεί κριτική σκέψη και τον κοινό νου. Π.χ. θα αποφύγει τις φτηνοτροφές τύπου Costco που τις φέρνανε από Κίνα και το ρύζι ήταν μολυσμένο οπότε υπήρξαν δηλητηριάσεις. Η τροφή αυτή έχει επίσης πολλούς υδατάνθρακες και λίγες πρωτεΐνες αλλά είναι φτηνή και την προτιμούν τα καταφύγια. Το Μουφ δεν είχε πάθει τίποτα με δαύτηνα όσο το είχανε στο καταφύγιο και στην ανάδοχο φάρμα, αλλά δεν ήταν καλή τροφή, οπότε του την άλλαξα μόλις τον πήρα και του έδωσα την καλύτερη που βρήκα.
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Αυτό είναι σωστό με την έννοια ότι πολλές τροφές δεν ταιριάζουν σε μερικές σκύλους και τους δημιουργούν αντιδράσεις όπως διάρροιες κλπ. Από την άλλη οι αμερικανικές οργανώσεις για την προστασία του καταναλωτή είναι πολύ αποτελεσματικές και γενικά καλές. Η καλύτερη κριτική σκυλόφαγων είναι του Whole Dog Journal που την έχουν ιδιώτες και δεν είναι συνδεμένη με μεγάλες εταιρείες αφού πρόκειται ουσιαστικά για φτηνό newsletter με ιστοσελίδα και όχι για κανονικό περιοδικό με διαφημίσεις και έτσι. Όπως σε όλα πρέπει κανείς να διαβάζει τι είναι καλό και να χρησιμοποιεί κριτική σκέψη και τον κοινό νου. Π.χ. θα αποφύγει τις φτηνοτροφές τύπου Costco που τις φέρνανε από Κίνα και το ρύζι ήταν μολυσμένο οπότε υπήρξαν δηλητηριάσεις. Η τροφή αυτή έχει επίσης πολλούς υδατάνθρακες και λίγες πρωτεΐνες αλλά είναι φτηνή και την προτιμούν τα καταφύγια. Το Μουφ δεν είχε πάθει τίποτα με δαύτηνα όσο το είχανε στο καταφύγιο και στην ανάδοχο φάρμα, αλλά δεν ήταν καλή τροφή, οπότε του την άλλαξα μόλις τον πήρα και του έδωσα την καλύτερη που βρήκα.
Σαρα καλα εκανες και του την αλλαξες η κακη διατροφη τοσο στα σκυλια οσο και στον ανθρωπο εχει τοσο βραχυπροθεσμες οσο και μακρυπροθεσμες επιπτωσεις.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μα φυσικά, δεν υπήρχε περίπτωση ν' αφήσω το Μουφ να τρώει επικίνδυνες αηδίες. Το μόνο πρόβλημα ήταν ότι μου πήρε μια βδομάδα να του σταματήσω τελείως τη φτηνιάρικη τροφή του Costco που μου έδωσε το καταφύγιο διότι δεν έπρεπε να του την αλλάξω απότομα, οπότε την αναμείγνυα σιγά-σιγά με την καινούρια καλή τροφή.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ναι, αλλά η Αμερική είναι μεγαλύτερη αγορά, όχι τόσο λόγο πληθυσμού αφού η Ευρωπαϊκή Ένωση έχει μεγαλύτερο πληθυσμό, αλλά διότι ο μέσος Αμερικάνος είναι "ζώον καταναλωτικόν", όπως θα έλεγε ο Αριστοτέλης αν ζούσε. Κοινώς ξοδεύουν τα μαλλιοκέφαλά τους και οι σκύλοι είναι multi-billion dollar industry συνδεμένοι με σημαντικά αμερικανικά προϊόντα εξαγωγής αλλού. Επομένως είναι φυσικό να υπάρχει μεγάλη προσφορά λόγω της ανάλογης ζήτησης, καθώς και της γενικής έλλειψης attention span που χαρακτηρίζει το μέσο Αμερικανό καταναλωτή.

Πάντως ακόμα κι αν δεν έχετε πρόσβαση στα πάντα από Ευρώπη/Ελλάδα, τουλάχιστον οι Αμερικάνοι δημοσιεύουν καλές αναλύσεις για το τι είναι μια καλή τροφή. Δεν είμαι σίγουρη αν οι Αμερικάνοι είναι πιο αυστροί με τις ταμπέλες, αλλά άμα συζητείται κάτι πολύ (όπως τα κατοικίδια), τότε υπάρχει και ανάλογη προσφορά ποιότητας.
Το θέμα είναι ότι υπάρχουν πολλές τροφές που σαν όνομα είναι ίδιες με αυτές στην Αμερική...αλλά φτιάχνονται σε άλλες χώρες..
Πχ. θυμάμαι παλιά που υπήρχε η Eucanuba που φτιαχνόταν στην Αμερική και η Eucanuba που ερχόταν εδώ από Ισπανία..
Ίδιο όνομα...διαφορετική τροφή..
Και στην Ελλάδα δεν συμφέρει τους εισαγωγείς να φέρνουνε από Αμερική και Καναδά...για ευνόητους λόγους.
 


macblack

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2009
157
0
από την πόλη του Ζορό
χικ...εμένα πάντως αυτό που με...χικ...χάλασε περισσότερο είναι...χικ...ότι το αλκοόλ απαγορεύεται στα σκυλιά...χικ....

παρεμπιπτόντως αυτή τη στιγμή με την ισοτιμία ευρώ / δολλαρίου αξίζει η εισαγωγή από Αμερική. Μήπως να πάμε μια ομαδική εισαγωγούλα; :D
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Kirki-Amirah βάλε και την πηγή του κειμένου που παρέθεσες!:)
Αν και γραφει απο κατω οτι ειναι απο την συγκεκριμενη Κτηνιατρο-διατροφολογο, μπορειτε να το βρειτε εδω http://www.mytail.gr/i_diatrofi_tou_skilou.aspx μαζι με διαφορες αλλες πληροφοριες και συμβουλες.
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
εχουμε πει χιλιαδες φορες οτι την "καταπληκτικη" τροφη δεν την κανουν οι κριτικες,αλλα οι σκυλοι!

αν του ταιριαζει ειναι καταπληκτικη...αν οχι δεν ειναι τιποτα.

επισης δηλωνω ξανα την θεση μου ως προς αυτο...ακομη δεν πιστευω τις ερευνες που βγαινουν προς τα εξω ως προς τις τροφες,γιατι απλα δεν με καλυπτουν.
Τι σημαινει δλδ, αν του ταιριαζει... ; Αν την τρωει με λαχταρα και γλειφει και το μπολακι του; Γιατι αυτο μπορει να σημαινει και ΚΑΚΗ τροφη. Οι περισσοτερες εταιρειες που φτιαχνουν καποια ξηρα τροφη χωρις προδιαγραφες, απλα αλεθουν οτι σκουπιδια μαζευοθν απτα χασαπικα, ειναι πιτα στο αλατι και το λαδι για να τρελενονται τα σκυλακια μας και να λεμε "Αααααα, πολυ καλη τροφη αυτη! Την τρωει σαν ολη!!!". Και στη συνεχεια το σκυλι παθαινει οτι παθαινει. Εγω προτιμω να μην τη γουσταρει καθολου και να την τρωει απο αναγκη παρα να ξετρελενετε.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εξαρτάται πάντοτε από το σκύλο. Υπάρχουν κακές τροφές που δε φαίνεται να δημιουργούν πρόβλημα στα σκυλιά διότι τις τρώνε με όρεξη και δεν αρρωσταίνουν (τουλάχιστον αμέσως). Βλέπε π.χ. φτηνιάρικη αηδία Costco και Μουφ. Υπάρχουν όμως και κείνες που είναι καλές και που δημιουργούν διάρροιες και αλλεργία και δε φταίνε οι τροφές αλλά απλώς δεν ταιριάζουν στο σκύλο. Εγώ την έπαθα έτσι με μια που λέγεται Nutro Premium Dog Food και που τη σύστηναν πολλοί. Του τη σταμάτησα αμέσως, έδωσα την υπόλοιπη σε μια φίλη μου της οποίας οι σκύλοι τη φάγανε και ζητάγανε επιδόρπιο και πήρα του Μουφ τη Hill's New Science. Την έτρωγε με δώδεκα μασέλες και δεν πάθαινε τίποτα. Αυτήν τελικά την άλλαξα όταν του πήρα την Chicken Soup for the Pet Lover's Soul που επίσης του πάει. Μια φορά μας έδωσε η κτηνίατρος μια άλλη της Hill's, όχι Prescription, η οποία επίσης του έφερε διάρροια και της την επέστρεψα. Αντίθετα με τη Hill's R/D ή την IAMS για τα γαστροεντερικά προβλήματα που είχε στη φάρμα, το Μουφ τα πήγε καλά.

Εδώ έχει εξηγήσεις για τις λεγόμενες θεραπευτικές τροφές με συνταγή γιατρού: http://www.thepetcenter.com/article.aspx?id=3399

Κίρκη, τις κακές τροφές μπορούμε να τις διαπιστώσουμε συνήθως άμα διαβάσουμε τα συστατικά τους.

Τώρα σχετικά με τις αμερικανικές εξαγωγές τροφών: ναι, η τωρινή ισοτιμία ευρώ-δολλαρίου ευνοεί τις αμερικανικές εξαγωγές. Ωστόσο τα αμερικανικά προϊόντα τείνουν γενικά να είναι φτηνότερα εφόσον εξάγονται σε μεγάλες ποσότητες. Ελπίζω να μη θίξω κανέναν αλλά στην Ευρώπη υπάρχει μια τάση να πωλούνται φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Είναι γελοίο το κατά πόσον είναι αυξημένες οι τιμές, όχι μόνο λόγω των υψηλών φόρων αλλά γενικά. Τα ευρωπαϊκά CD π.χ., για να φέρω ένα απλό παράδειγμα, τα παίρνω πολύ φτηνότερα στην Αμερική απ' ό,τι στην Ευρώπη. Άλλο παράδειγμα είναι η ευρωπαϊκή τάση να αναζητείται το γρήγορο και άμεσο κέρδος με λιγότερο πολύπλοκο μάρκετινγκ. Επειδή έχω ζήσει πολύ και στις δυο ηπείρους το έχω δει συχνά. Θα φέρω εδώ ένα οφφ-τόπικ παράδειγμα που αφορά τελείως ευρωπαϊκά προϊόντα και το πώς τα πλασάρει η Αμερική σε αντίθεση με την Ευρώπη:

Πριν από πέντε χρόνια το είχα καημό να αποκτήσω την καφετιέρα Senseo της Phillips που είναι ολλανδικότατη και που παίρνει ολλανδο-βελγο-γερμανικά έτοιμα φιλτράκια με καλό καφέ. Ανακάλυψα ότι τα φιλτράκια έχουν στην Ευρώπη τη μισή τιμή απ' ότι στην Αμερική, ενώ το μηχάνημα τη διπλή τιμή! Οπότε αγόρασα τον καφέ από την Ευρώπη και το μηχάνημα από τη Αμερική. Εξεπλάγην από τη διαφορά τιμής του μηχανήματος και υποπτεύθηκα μυωπική μαλακία, οπότε ρώτησα μια Ελληνίδα φίλη μου που ζει στην Αμερική, σπούδασε στην Ευρώπη και κάνει μάρκετιγκ. Η εξήγησή της είναι ότι οι Αμερικάνοι κάνουν την εξής εξυπνάδα για να πουλήσουν: σου πουλάνε το μηχάνημα πάμφθηνο ώστε να δελεαστείς και να σου δημιουργήσουν την ανάγκη να αγοράζεις τα έτοιμα γεμισμένα φιλτράκια που μόνο η εταιρεία παρασκευάζει. Τα δε φιλτράκια τα πουλάνε ακριβότερα. Αντίθετα οι Ευρωπαίοι που θελουν να πουλήσουν αμέσως ακριβά, χαρατσώνουν το μηχάνημα κι έτσι δεν αγοράζει τόσος κόσμος ούτε το μηχάνημα, ούτε τα φιλτράκια!

Τώρα θα μου πείτε μονοπώλιο και κακία. Όχι, καθόλου! Διότι οι Αμερικάνοι έχουν μια τάση να βρίσκουν γενικά φτηνότερους τρόπους και υπάρχουν πολλοί τρόποι που βρίσκουν αρκετοί να φτιάξουν τα δικά τους, φτηνά φιλτράκια. Από την άλλη μεριά, υπάρχουν και οι πλουσιότεροι καταναλωτές που θα αγοράσουν τα φιλτράκια της εταιρείας ακριβότερα λόγω καταναλωτισμού. Η αγορά όμως είναι μεγάλη και κινείται. Οι Ευρωπαίοι βέβαια παραμένουν με τα απούλητα μηχανήματα κα φιλτράκια.

Έτσι γίνεται και με τις σκυλοτροφές. Για ποιο λόγο να είναι τόσο ακριβοτερες στην Ευρώπη και μάλιστα ευρωπαϊκές τροφές μέσα στην ΕΕ? Δεν υπάρχει δικαιολογία εκτός από το μέσο χαράτσωμα. Οι αποστάσεις είναι σαφώς μικρότερες από την Αμερική για τη μεταφορά τους και ο τρόπος μεταφοράς γίνεται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, δηλαδή οδικώς, άντε και με πλοία.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Η κατάντια συνεχίζεται: χτες είπα να καταναλώσω τις υπόλοιπες πατάτες, οπότε φυσικά έκανα μπιφτέκια.:eek::eek::eek::eek::eek: Εννοείται ότι επακολούθησαν οι σκηνές απείρου κάλλους με το Μουφ να τα μαγειρεύει, να έχει λιποθυμήσει μπροστά στο φούρνο, να του τρέχουν τα σάλια, κλπ. Εκεί όμως που έγινε το έλα να δεις ήταν στο σερβίρισμα: έβγαλα μπιφτέκια για μένα και επειδή ήταν πολύ ζεστά είπα να τα βγάλω έξω στην αυλή να κρυώσουν λίγο αφού έξω κάνει πιο κρύο και από την κατάψυξη και παγώνει η κόκα-κόλα στο πιτς-φυτίλι!

Το Μουφ πίστεψε για κάποιο λόγο ότι βγάζω το φαΐ έξω διότι του το προσφέρω. Όταν όμως με είδε να τον εμποδίζω να βγει κι αυτός και έκλεισα την πόρτα και άφησα το φαΐ έξω έπαθε την πλάκα της ζωής του!!:eek::eek: Αφού ούτε θρήνησε. Πίστεψε απλώς ότι έχω λαλήσει τελείως και πήρε αυτό το ύφος ότι τα έχω τελείως παίξει! Ήρθε και με κοίταζε με ένα ύφος μια αυστηρό, μια ανήσυχο, μια όπως κοιτάζουνε τα πρόβατα οι Αυστραλέζοι και άρχισε να μου κάνει νεύμα να τσακιστώ να ανοίξω την πόρτα να πάει στο φαΐ!!!!!:eek::eek::eek::eek::eek: Είδα και έπαθα να τον συγκρατήσω για ν' ανοίξω στο τέλος την πόρτα να το βάλω μέσα αφού νόμιζα ότι ούτε με συρματόσκοινο δεν θα μπορούσα να τον κρατήσω πίσω!!!!:p:p:p:p:p:D:D:D:D:D

Οπότε τελικά το καβάντζωσε το μισό μπιφτέκι και για να καταλάβετε από πού προέρχεται η ξεφτίλα μου, έφαγα και βρισίδι από πάνω από τους γονείς μου που δήλωσαν ότι τι είναι αυτά και τι μπορεί να κάνει μισό μπιφτέκι για το καημένο, πεινασμένο Μουφάκι, εγώ δηλαδή θα ήθελα να μου δίνουν εκείνοι μισό?!:p:p:p:p:p:D:D:D:D:D
 


panos panopoulos

New Member
3 Ιανουαρίου 2010
2
0
Ο σκυλος μου ο Μερφυ (To tervuren) τωρα το βραδυ εχει παθει κριση τρυφεροτητας.Ολο το σαγονι του ειναι στα ποδια μου,κινηση για την οποια παντα επιβραβευεται με πολυ χαδι.
Εφαγε την ανοστη ξηροτροφη του,(ρε παιδια δεν τρωγεται αυτη η ανοστη αιδια) διανθισμενη με τριμενα ψιχουλακια απο φρυγανια και για φρουτο φαγαμε παρεα καβουρντισμενα φουντουκια.Εκει συμφωνουμε στη γευση.
Στο γραδυνο ανα τρεις μερες χτενισμα,το δεχτηκε σαν μανα εξ ουρανου,σαν να το απολαμβανε.
Καλα μουρμουρισα,ο τυπος σημερα τα εχει παιξει και μια ταλαιπορεια το χτενισμα,το δεχτηκε σαν χαδι.
Λες να εγινα τοσο καλλιτεχνης και να εγινε χαδι το χτενισμα?
Αλλαζω επαγγελμα και απο πολιτικος μηχανικος,θα ασχοληθω με κομμωτικη.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
να του ταιριαζει η τροφή δεν σημαινει να την καταβροχθίζει...
σημαινει ότι με την συνιστώμενη ποσότητα περίπου ο σκύλος είναι στα κιλά που πρέπει, οι εξετασεις δειχνουν φυσιολογικές, έχει καθαρό γιαλιστερό και άοσμο τριχωμα κλπ....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.930
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95