Σκουπιδο-κούταβα 2-3 ημερών


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Σκεφτομουν κατι... αλλα το απευχομαι... επειδη ομως και η αλλη η μικρη εφυγε σε καπως περιεργη σταση... :(
υπαρχει περιπτωση να ειναι μορβα?
όταν την είδα πως ήταν και πως έκανε μέχρι να πεθάνει κι εγώ το ίδιο σκέφτηκα Αμαλία.
Όμως η κτηνίατρος μου είπε ότι είναι πολύ μικρά ακόμα για να εκδηλώσουν κάτι τέτοιο! Τι να πω κι εγώ?
Τη ρώτησα αν χρειάζεται να τα απομωνώσω και μου είπε όχι.
Θεωρεί ότι το πρόβλημα το δημιούργησαν τα ενδοπαράσσιτα, μου είπε πως κάποια από αυτά χτυπάνε το μυικό-νευρικό σύστημα.
Κι απ`το λίγο που το έψαξα, είδα ότι ισχύει.
Για καλό και για κακό βέβαια, έπλυνα στους 90 βαθμούς όλα τα ρούχα που είχε ακουμπήσει το κοριτσάκι 2, άλλαξα πιατάκι, αποστείρωσα το μπιμπερό και καθάρισα πολύ καλά το δωμάτιο που τα έχω.

Αν φτιάξει λίγο ο καιρός θα της τα πάω να τα δει και από κοντά.
 




matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Κοπελια παρακολουθω το θεμα σου απο την αρχη με σταυρωμενα δαχτυλα (για γουρι).

Επειδη δεν το εχεις ξανακανει να σου πω οτι εχεις πετυχει σχεδον το ακατορθωτο και μπραβο σου. Κουταβια σε πολυ καλυτερες συνθηκες και δεν τα καταφερνουν παντα. Οποτε απλα συνεχισε να κανεις το καλυτερο που μπορεις και ευχομαι ολα να ξεπεραστουν. Δυστυχως σε τοσο μικρα ζωα τα πραγματα αλλαζουν ωρα με την ωρα.

Προσωπικα παντως για καθε ενδεχομενα θα τα κρατουσα χωρια τα μικρα.Βαλε την μικρη σε μια κουτα με μπολικα μπουκαλια ζεστο νερο γυρω γυρω σκεπασμενα με μια κουβερτουλα μηπως δυσκολευεται μονη της να κρατησει σωστη θερμοκρασια και συνεχισε να επιμενεις στο ταισμα. Πολλα πολλα μπραβο για οσα κανεις.
 




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Διστάζω να τα χωρίσω πάντως....Θα νιώθουν πολύ μόνα!
Αφού όταν παίρνω το ένα να το ταϊσω, το άλλο κλαίει μέχρι να ξαναβρεθούν!
 




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Παίζει κι αυτό. Αλλά όπως και να`χει θα αισθάνονται μοναξιά. Και θα είναι και ανούσιο! Τι θα κάνω, δε θα αφήνω τη Λάρα να πλησιάζει το ένα από τα 2? ή θα την αποστειρώνω πριν πάει από το ένα στο άλλο? :cool:
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Εγω δεν θα τα χωριζα,το να ειναι μαζι ειναι πολυ σημαντικο.
Αν υπαρχει καποια βρωμοαρρωστεια ετσι και αλλιως ειναι αργα.

Ρωτησε την κτηνιατρο και για το caniquantel
 




yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Οχι δεν υπαρχει,ειχαμε δωσει απειροελαχιστη ποσοτητα συμφωνα με τον κτηνιατρο,γιατι κοντεψαμε να τα χασουμε απο τα σκουληκια.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αν δεν είναι απο τα σκουλήκια.......
και είναι "ότι νάναι" απο παντελή απουσία ανοσίας
βράστα
 






yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Τωρα μου ηρθε...
Επρεπε να δωσει παστα 2 συνεχομενες μερες.

Το χαπι δεν κανει ειναι πολυ ελαφρια,τα δικα μου ηταν μοσχαρια.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Τωρα μου ηρθε...
Επρεπε να δωσει παστα 2 συνεχομενες μερες
Στις οδηγίες έλεγε 2 φορές μέσα στην ίδια εβδομάδα, όχι 2 συνεχόμενες μέρες!
Έδωσα στις 31/12 και στις 5/01 και ξαναέδωσα σήμερα!

Το κοριτσάκι σήμερα που το ζύγισα είναι 360 γραμμάρια. Το αγοράκι 540. 27 ημερών τουλάχιστον (27 μέρες τα έχω)
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Ο κτηνιατρος μου ειπε,μολις τωρα.ασχετα με τις οδηγιες 2 συνεχομενες και μετα απο 15 ημερες επαναλαμβανεις.
Μου ειπε επισης οτι μερικες φορες σε αδεσποτα ορφανα κουταβια δινουν και 3 συνεχομενες αν δεν δεις αποτελεσματα.
Και αυτο φυσικα γιατι θεωρουν δεδομενο οτι η μανα δεν εχει αποπαρασιτωθει.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Δεν δοκιμάζεις τη Royal Canin recovery (κάτι αντίστοιχο έχει και η Hiils). Είναι πατέ με πολλές θερμίδες και μπορείς να το δώσεις και με σύριγγα.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Δεν δοκιμάζεις τη Royal Canin recovery (κάτι αντίστοιχο έχει και η Hiils). Είναι πατέ με πολλές θερμίδες και μπορείς να το δώσεις και με σύριγγα.
Θα το δοκίμαζα, αν υπήρχε δυνατότητα να το βρω κάπου :cool:
Υπάρχει περίπτωση να πάω Αθήνα κάποια στιγμή σύντομα, θα το ψάξω.
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.933
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95