Σκυλί γειτόνισσας γαβγίζει ασταμάτητα.


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Έχω να δηλώσω πως είμαι πιστός και δεν κάνω τέτοια.
Έτερον ήμισυ αν δεις το παρόν θέμα αυτούς να λένε. Εγώ είμαι πιστός.
Η γειτονισα αν και κούκλα, δεν υπάρχει περίπτωση.
Μια πορτα παντως την αφηνεις just in case που λεμε :p
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
@genie προσωπικά όταν φεύγω την αφήνω μέσα σε σπίτι για δύο λόγους (μένω σε πολυκατοικία): πρώτον για να μην έχει ερεθίσματα και να είναι γενικά πιο ήρεμη και δεύτερον γιατί το σπίτι του σκύλου (μου) θεωρώ ότι είναι εκεί που είναι και το δικο μου, δηλαδή μέσα και όχι στο μπαλκόνι. Ξέρω ότι ο ο χώρος της είναι μέσα στο σπίτι, εκεί αισθάνεται ασφάλεια, εκει θα είναι πιο ήρεμη.

Για την αλλαγή του σπιτιού, αν είναι κατάσταση σαν και αυτή που περιέγραψε ο θεματοθέτης, δηλαδή συνέχεια έξω, δεμένος, χωρίς επαφή ουσιαστική και ποιοτική τότε ναι θα είναι και ο ίδιος καλύτερα με μια οικογένεια που δεν θα τον παραμελεί. Οταν λέμε όταν ένας σκύλος ειναι παραμελημένος δεν εννοούμε όταν μένει αναγκαστικά μόνος όταν λείπουν οι ιδιοκτήτες για δουλειά, σπουδές κλπ. Εννοούμε όταν κανείς δεν του δίνει σημασία όταν είναι εκεί, δεν τον πηγαίνει ωραίες βόλτες, δεν περνάει ποιοτικές ώρες μαζί του, κοινώς δεν τον αφήνει να γίνει μέλος του σπιτιού και της οικογένειας. Όλοι έχουμε δουλειές, σπουδές, ασχολίες που μας βγάζουν από το σπίτι και αναγκαστικά αφήνουμε τους σκύλους μας στο σπίτι (όπως άλλωστε κάνουμε με παιδιά κλπ). Το θέμα είναι τι κάνεις όταν γυρνάς σπίτι. Αν γυρνάς, ξεντύνεσαι, βγάζεις το σκυλο μέχρι γωνία, και μετά τον παρατάς εκεί που τον είχες και πριν τότε ναι τον παραμελείς. Αν όμως αφιερώνεις την ώρα που χρειάζεται ο σκύλος (γιατί όλες τις ώρες που λείπεις το μόνο που περιμένει είναι εσύ), δηλαδή βόλτες, χάδι, να μείνει μαζί σου κλπ τότε όχι δεν τον παραμελείς.

Για τις αυλές ούτε εμένα μου αρέσουν και επειδή πιστεύω όπως προείπα ότι πια και με όσα ξέρουμε για τους σκύλους ο σκύλος ανήκει μέσα στο σπίτι και επειδή θεωρώ ότι η παραμονή στην αυλή ενέχει πολλούς κινδύνους (βλέπε φόλες, κλοπές, να το σκάσει ο σκύλος κλπ)

Όσο για το crate όπως είπε και το μέλος @Beyond Wonderland , μην το βλέπεις ετσι αρνητικά. Αν μάθεις σωστά το σκύλο σου και το χρησιμοποιείς και εσύ ο ίδιος σωστά (δλδ ΠΟΤΕ σαν τιμωρία), τότε ο σκύλος καταλήγει να το βλέπει σαν τη δική του προσωπική "φωλιά" και αισθάνεται ήρεμος εκεί μέσα ενώ σε περίπτωση στρες χαλαρώνει. Προσωπικά όταν φεύγω και δεν υπάρχει άλλος στο σπίτι τη βάζω στο crate για δική της ασφάλεια (μην καταφέρει και φάει κάτι που δεν κάνει) και γιατί ξέρω πια ότι εκεί μέσα ηρεμεί πιο εύκολα και γρήγορα.
 


jeejeejee

Member
28 Ιουνίου 2016
23
5
44
Ρε σεις, πάτε καλά; Μια ερωτησούλα έκανα και ήδη έχουμε ανοίξει και δεύτερη σελίδα :D

Ευχαριστώ πάντως για τη συμβουλευτική συνδρομή όλων σας. Χρειαζόταν τελικά να γίνει παρεξήγηση για να βάλει μυαλό αλλά φαίνεται ότι κάτι καταφέρθηκε.
 




jeejeejee

Member
28 Ιουνίου 2016
23
5
44
Για τα υπόλοιπα προσωπικά θα αποφύγω να δώσω συμβουλές ή τρόπους σε ένα account που η πρωτη επαφή του με το φόρουμ είναι αυτή η ερώτηση. Δεν μπορώ να γνωρίζω αν αληθεύουν όσα λέει, αν όντως υπάρχει πρόβλημα ή απλά ενοχλείται από την ύπαρξη σκύλου και μόνο, τηχόν προςωπικές προςτριβές με το γείτονα κλπ, κλπ, αλλά γνωρίζω καλά πως σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως χαμένος βγαίνει ο σκύλος.
Γι' αυτό το λόγο έκανα το account (κάπως προφανές). Γιατί έφτασα στα πρόθυρα καυγά μαζί της και ήθελα να το ψάξω το θέμα τουλάχιστον νομικά. Απλά έγραψα το θέμα τη στιγμή που το σκυλί γάβγιζε εξώ εν βρασμώ ψυχής. Δεν άντεχα. Δεν έχω καμμία είδους κακή πρόθεση αλλά πρέπει επιτέλους οι ιδιοκτήτες σκύλων να καταλάβουν ότι αυτοί έχουν εξ' ολοκλήρου την ευθύνη για τη ανάθρεψη και διαμόρφωση συμπεριφοράς του σκύλου κάτι που έχει άμεση σχέση με το σεβασμό προς τον άλλο. Δε μπορεί να περιμένει από εμένα να κάνω υπομονή επειδή αποφάσισε να αποκτήσει κατοικίδιο. Τουλαχιστόν στα βασικά καθήκοντα πιστεύω όλοι έχουμε τη στοιχειώδη λογική.
 


jeejeejee

Member
28 Ιουνίου 2016
23
5
44
@jeejeejee Άμα η γειτονισα είναι όμορφη να έρχεσαι να γαβγιζει το σκυλί της. :whistle:
Τι όμορφη, ρε,:X3:

50άρα παντρεμένη μεσ' τις ρυτίδες :D

Το κακό είναι ότι είναι και γνωστή μας. Αυτό κάνει την όλη υπόθεση πιο δύσκολη..
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Δηλαδή όσοι εργάζονται, σπουδάζουν κλπ παραμελούν τα σκυλιά τους;
Ασχετως το προγραμμα που εχει ο καθενας, οφειλει να βρει πολυ και ποιοτικο χρονο για να μην παραμελει το σκυλι του. Η γενικη ερωτηση που θετεις δε μπορει να απαντηθει με ενα ναι ή ενα οχι λοιπον. Στο απαντησε αναλυτικα η @noni_papa
Είναι μία άποψη και αυτή, ότι πρέπει να έχεις σκύλο μόνο αν δεν έχεις απασχόληση εκτός σπιτιού, αλλά είναι λίγο ακραία.
Αν αυτη ειναι μια δικη σου αποψη, εχεις καθε δικαιωμα να την εκφραζεις. Αν ειναι συμπερασμα που εβγαλες απο την συζητηση, απλα δεν βρισκω πως προεκυψε. Εγω παντως δεν εγραψα πουθενα κατι τετοιο.
 
  • Like
Reactions: elverg


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Ρε σεις, πάτε καλά; Μια ερωτησούλα έκανα και ήδη έχουμε ανοίξει και δεύτερη σελίδα :D

Ευχαριστώ πάντως για τη συμβουλευτική συνδρομή όλων σας. Χρειαζόταν τελικά να γίνει παρεξήγηση για να βάλει μυαλό αλλά φαίνεται ότι κάτι καταφέρθηκε.
Χιχιχι καλώς ήρθες στο dogforum. Εμένα πάντως μ αρέσει όταν γίνεται αυτο μιας και μερικές φορές προκύπτουν ενδιαφερουσες συζητήσεις
 


jeejeejee

Member
28 Ιουνίου 2016
23
5
44
Χιχιχι καλώς ήρθες στο dogforum. Εμένα πάντως μ αρέσει όταν γίνεται αυτο μιας και μερικές φορές προκύπτουν ενδιαφερουσες συζητήσεις
Και εμένα μου φάνηκε ενδιαφέρον. Ένιωσα υπερβολικά σημαντικός για μια στιγμή :D. Και έχοντας πονοκέφαλο από το γάβγισμα που άκουγα όλο το απόγευμα, ξεχάστηκα λιγάκι.

Anyway, καλώς σας βρήκα :)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Πριν μερικά χρόνια, γιόρτασα τα γενέθλιά μου με φοιτητικό πάρτι. Κάποια στιγμή, αργά, πολύ μετά τις 23:00 είδαμε περιπολικό στο πίσω στενό, που έβλεπε το μπαλκόνι μου και λίγο μετά χτύπησε το κουδούνι μου, όπου κατέβηκα κάτω με την ταυτότητά μου και, δικαίως, μου έγινε σύσταση. Ο καθένας έχει δικαίωμα να καταγγέλλει στην άμεση δράση την διατάραξη κοινής ησυχίας. Αυτό από τυπικής πλευράς.

Από ανθρώπινης πλευράς, συζητάς ήρεμα το πρόβλημα με την γνωστή σας, παντρεμένη πενηντάρα,μέσα στις ρυτίδες, μια, δύο, τρεις. Μετά, αν δείξει αδιαφορία, δείχνεις την ενόχλησή σου συζητώντας πιο έντονα μια, δύο τρεις. Ε, αν δεν το δει αυτή από την ανθρώπινη πλευρά, δες το, μετά, εσύ από την τυπική.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: johnk and noni_papa


jeejeejee

Member
28 Ιουνίου 2016
23
5
44
Πριν μερικά χρόνια, γιόρτασα τα γενέθλιά μου με φοιτητικό πάρτι. Κάποια στιγμή, αργά, πολύ μετά τις 23:00 είδαμε περιπολικό στο πίσω στενό, που έβλεπε το μπαλκόνι μου και λίγο μετά χτύπησε το κουδούνι μου, όπου κατέβηκα κάτω με την ταυτότητά μου και, δικαίως, μου έγινε σύσταση. Ο καθένας έχει δικαίωμα να καταγγέλλει στην άμεση δράση την διατάραξη κοινής ησυχίας. Αυτό από τυπικής πλευράς.

Από ανθρώπινης πλευράς, συζητάς ήρεμα το πρόβλημα με την γνωστή σας, παντρεμένη πενηντάρα,μέσα στις ρυτίδες, μια, δύο, τρεις. Μετά, αν δείξει αδιαφορία, δείχνεις την ενόχλησή σου συζητώντας πιο έντονα μια, δύο τρεις. Ε, αν δεν το δει αυτή από την ανθρώπινη πλευρά, δες το, μετά, εσύ από την τυπική.
Αυτό εξυπακούεται. Μου φαίνετε όμως ότι δε διάβασες τη πρώτη μου ανάρτηση (και ίσως και τις επακόλουθες). Εκτός κι αν κάνεις γενικό σχόλιο.

Διευκρίνησα το ότι της κάναμε παρατήρηση τρεις φορές. Τελικά, έγινε φασαρία με αλλους γείτονες και έτσι άρχισε να συνειδητοποιεί το πρόβλημα που προκαλούσε το σκυλί της.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Διευκρίνησα το ότι της κάναμε παρατήρηση τρεις φορές. Τελικά, έγινε φασαρία με αλλους γείτονες και έτσι άρχισε να συνειδητοποιεί το πρόβλημα που προκαλούσε το σκυλί της.
Μακαρι να ειναι ετσι!!
Εγω ζω εδω και χρονια σε παρομια κατασταση! Η γειτονες εχουν τον σκυλο τους μονιμος στην πολυ μικρη τους αυλη δεμενο με 1.5 μ αλυσιδα!
Ουτε καν 2 πενταμετρες βολτες εκτος αυλης!
Ο σκυλος πολλες φορες γαυγιζει παρα πολυ και με το παραμικρο.
Εχω καλεσει αστυνομια, φιλοζωικες και οτι αλλο μπορει να φανταστει κανεις- εχω κανει και απειρες καυγαδες μαζι της- χωρις απολυτος κανενα αποτελεσμα!
Στην αστυνομια μαλιστα μου ειπαν, οτι οταν ο σκυλος ταιζεται, ποτιζεται, καθαριζεται και δεν ειναι εκτεθημενος στης καιρικες συνθηκες και το "μονο κακο" που κανουν ειναι οτι τον εχουν συνεχος δεμενο, δεν επεμβαινουν! Εχουν αλλα να κανουν!
Την ιδια απαντηση πηρα και απο 2 πελατες μου αστυνομικους, οταν τους ρωτουσα τι θα μπορουσε να γινει- οτι αυτο απαντουν και αυτοι!
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Από μόνοι τους @FrenchieFan όντως δεν μπορούν να παρέμβουν.
Αν όμως, κάνεις εισαγγελική παραγγελία, είναι υποχρεωμένοι, να τους καλέσουν, να απολογηθούν.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Μακαρι να ειναι ετσι!!
Εγω ζω εδω και χρονια σε παρομια κατασταση! Η γειτονες εχουν τον σκυλο τους μονιμος στην πολυ μικρη τους αυλη δεμενο με 1.5 μ αλυσιδα!
Ουτε καν 2 πενταμετρες βολτες εκτος αυλης!
Ο σκυλος πολλες φορες γαυγιζει παρα πολυ και με το παραμικρο.
Εχω καλεσει αστυνομια, φιλοζωικες και οτι αλλο μπορει να φανταστει κανεις- εχω κανει και απειρες καυγαδες μαζι της- χωρις απολυτος κανενα αποτελεσμα!
Στην αστυνομια μαλιστα μου ειπαν, οτι οταν ο σκυλος ταιζεται, ποτιζεται, καθαριζεται και δεν ειναι εκτεθημενος στης καιρικες συνθηκες και το "μονο κακο" που κανουν ειναι οτι τον εχουν συνεχος δεμενο, δεν επεμβαινουν! Εχουν αλλα να κανουν!
Την ιδια απαντηση πηρα και απο 2 πελατες μου αστυνομικους, οταν τους ρωτουσα τι θα μπορουσε να γινει- οτι αυτο απαντουν και αυτοι!
Αν δεν πας σε εισαγγελέα, λογικά δεν είναι δουλειά της αστυνομίας. Δηλαδή, με ποια εξουσία θα έρθει ο αστυνομικός να κάνει τι; Φαντάζομαι στο πόσο θα ασχοληθούν μαζί σου, και εννοώ στο επίπεδο να γίνει μία ανεπίσημη σύσταση από την αστυνομία (που το έχω δει να γίνεται, αν και δεν εχει καμία κύρωση) παίζει ρόλο και το αν είσαι μόνος ή και άλλοι γείτονες. Έχουμε για παράδειγμα στη γειτονιά έναν τύπο που διαμαρτύρεται για τα πάντα στους πάντες, από το γιατί μιλάνε στο μπαλκόνι μέχρι γιατί μαγειρεύουν ψάρια και μυρίζουν. Υποθέτω ότι είναι αρκετά δύσκολο για ένα αστυνομικό να διαχωρίσει το πότε υπάρχει πραγματικό πρόβλημα ενόχλησης και πότε ο καταγγέλων είναι περίεργος.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν είναι και τόσο δύσκολο. Εκτός αν τους πει ψέμματα. Που αυτό στην επαναλαμβανόμενη συνέχεια, θα έχει συνέπειες, για τον ίδιο τον καταγγέλοντα.
 


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Δεν μπορω να ξέρω γιατί ο καθένας δεν έχει το σκύλο μέσα ή πόσο ενοχλεί και μέσα, δεδομένου ότι δε μένουν όλοι σε μονοκατοικία. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν μιλάω για σκυλί δεμένο ή μπαλκονόσκυλο, αλλα ναι ήταν έξω κάποιες ώρες και γάβγιζε, με το πιο ενοχλητικό κατα τις 6μιση το πρωί, όπου τα αφεντικά έφευγαν. Ήταν ομως σαφώς σκυλί που το πρόσεχαν, γι αυτό αναρρωτιεμαι αν η αλλαγή σπιτιού είναι παντα για το καλύτερο, από τη σκοπιά του σκύλου.
To σκυλί σε crate μεσα 8 ώρες που ο άλλος δουλεύει, δεν μπορώ καν να το διανοηθώ και ξέρω ότι δεν είμαι η μόνη. Είναι μέσα το σκυλί και δε φαίνεται για να ενοχλήσει το θέαμα, αλλά για μένα και πολύ άλλο κόσμο είναι σε πολύ χειρότερη μοίρα από το μπαλκόνι για ένα 8 ωρο. Δεν εννοω ως προς την ενόχληση των άλλων, εννοώ για το σκυλί. Οπότε αν αυτή πχ ήταν η μοίρα του συγκεκριμένου σκυλιού σε ένα νέο σπιτικό, το θεωρώ τραγωδία. Κι ας μην ενοχλεί τους γείτονες.
Δεν καταλαβαίνω γιατί Έχει δαιμονοποιηθει τόσο πολύ το κρειτ. Εννοειται πως είναι προτιμότερο το κρειτ από το μπαλκόνι. Αν Έχει γίνει σωστά η εκμάθηση του το σκυλί Μια χαρά κάθεται μεσα. Αλλωστε και το μπαλκόνι κλουβί ειναι, με τη διαφορά ότι εκεί μπορεί να κινδυνεύσει, να ενοχλησει, να δέχεται συνεχώς ερεθισματα Που το αναστατώνουν κτλ. Οπότε κρειτ και παλι κρειτ.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Δεν καταλαβαίνω γιατί Έχει δαιμονοποιηθει τόσο πολύ το κρειτ. Εννοειται πως είναι προτιμότερο το κρειτ από το μπαλκόνι. Αν Έχει γίνει σωστά η εκμάθηση του το σκυλί Μια χαρά κάθεται μεσα. Αλλωστε και το μπαλκόνι κλουβί ειναι, με τη διαφορά ότι εκεί μπορεί να κινδυνεύσει, να ενοχλησει, να δέχεται συνεχώς ερεθισματα Που το αναστατώνουν κτλ. Οπότε κρειτ και παλι κρειτ.
Δεν καταλαβαίνω αντόθετα γιατί ονομάζοντας το κλουβί crate γίνεται ηθικό. Αλλο περιορισμός σε κλουβί για εκμάθηση τουαλέτας ή για ασφάλεια σε περιορισμένο χρόνο, άλλο όλη μέρα στο κλουβί για να μην γίνονται ζημιές. Από εκεί και περα, το σκυλί της παλιάς μου γειτόνισσας στο διαμέρισμα, έκλαιγε μία χαρά κλειδωμένο στο υπνοδωμάτιο όσες ώρες έλειπε. Ενοχλούσε λιγότερο κόσμο, δηλαδή άλλα δύο διαμερίσματα, από ότι ένα σκυλί σε μπαλκόνι. Μας ενοχλούσε απίστευτα παρόλα αυτά και το ίδιο υπέφερε πέραν οποιασδήποτε αμφιβολίας, όσο και ένα μπαλκονόσκυλο
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Μας ενοχλούσε απίστευτα παρόλα αυτά και το ίδιο υπέφερε πέραν οποιασδήποτε αμφιβολίας, όσο και ένα μπαλκονόσκυλο
Ε μα...δεν το είχαν εκπαιδεύσει, τις ώρες που λείπουν, να κάνει καμιά δουλειά βρε παιδί μου, στο σπίτι. Φασίνα κι έτς. Και να πήγαινε και καμιά βόλτα, για το καφεδάκι του, μετά. Να μην υποφέρει μωρέ το κακόμοιρο!
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Ε μα...δεν το είχαν εκπαιδεύσει, τις ώρες που λείπουν, να κάνει καμιά δουλειά βρε παιδί μου, στο σπίτι. Φασίνα κι έτς. Και να πήγαινε και καμιά βόλτα, για το καφεδάκι του, μετά. Να μην υποφέρει μωρέ το κακόμοιρο!
Μου αρέσει φοβερά ο τρόπος που σκέφτεσαι :) Οποιος έχει κήπο ή μπαλκόνι είναι κακός, γιατί υπάρχουν μπαλκονόσκυλα και αυλόσκυλα παραμελημένα. Όποιος έχει τοσκυλί σε κλουβί (συγγνώμη ... crate) είναιι υπεύθυνος και το σκυλί βλέπει το κλουβί σαν φωλιτσα. Το ότι το σκυλί κλαίει και μασάει τα κάγκελα, δεν θα πει κάτι, η φύση του σκύλου ως γνωστόν είναι στο κλουβί σε εσωτερικό χώρο και αν ο σκύλος δεν συνεργάζεται, είναι πολύ ζωηρός και θέλει εκπαίδευση. Το έχω καταλάβει, μην ανησυχείς.