Σκυλιά που μοιάζουν για αδέσποτα, αλλά δεν είναι.


D

Deleted member 14614

Guest
Και αναφέρομαι σε ένα φαινόμενο που πρόσφατα έπεσε στην αντίληψή μου ως προς τη μαζικότητά του.
Υπάρχουν πάρα πολλοί, οι οποίοι ανοίγουν την πόρτα του σπιτιού τους και αφήνουν τα σκυλιά τους να βγουν βόλτα μόνα τους στην Αθήνα. Το φαινόμενο αυτό έχει πάρει διαστάσεις επιδημίας νομίζω. Δεν θυμάμαι στο παρελθόν τέτοιο χάλι, αλλά διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Πετυχαίνω καθημερινά σκυλιά με ταυτότητες, τα οποία χωρίζω σε 2 κατηγορίες:
Α) Αυτά τα οποία μπορώ να πλησιάσω, επικοινωνώ με το τηλ. που υπάρχει και ακούω τον κύριο-κυρία να λέει "ναι, μην ανησυχείς, ξέρει να γυρίσει σπίτι" ή "α, ευχαριστώ, λείπει 2 μέρες τώρα και υπέθεσα θα χάθηκε".
Β) Αυτά τα οποία δεν μπορώ να πλησιάσω, γιατί φοβούνται. Είτε θα γρυλίσουν, είτε θα φύγουν τρέχοντας. Μάλιστα, πέτυχα πρόσφατα και σκυλί μες στα αίματα, με την ταυτότητα στο λαιμό του, αλλά να είναι αδύνατο να το πλησιάσω.
Ποια η άποψή σας για αυτό το φαινόμενο? Πώς μπορεί να μειωθεί δραστικά? Τέλος, συνέβαινε πάντα σε τέτοια συχνότητα ή κάτι άλλαξε τώρα?
 




Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Όταν υπάρχουν κυρώσεις σοβαρές τότε ίσως σταματήσουν τέτοια φαινόμενα.

Θα μπορούσε να υπάρχει ένα "δίπλωμα κατοχής" κατοικιδίου, που μέσω εξετάσεων κάποιος θα μπορούσε να αποκτήσει, κάθε χρόνο να δίνει επαναληπτικές, και σε συνδυασμό με δηλωμένα τσιπάκια και έναν ιδεατό φορέα που θα ελέγχει την ευζωϊα κάθε κατοικιδίου, τότε ίσως να μην έπαιρνε σκύλο η σάρα και η μάρα (βλέπε κυνηγούς που τα πυροβολούν όταν μεγαλώσουν, κλπ κλπ).

Ουτοπικό και ανέφικτο όσο δεν πάει, αλλά... ωραία δεν θα ήταν??

Η άλλη λύση είναι η σωστή παιδεία, αλλά εδώ ο ελληνάρας πετάει το ποτηράκι του φραπέ στο πεζοδρόμιο τρία μέτρα μακριά από τον κάδο, θα ασχοληθεί ποτέ με ένα "σκυλί" ??
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Όταν υπάρχουν κυρώσεις σοβαρές τότε ίσως σταματήσουν τέτοια φαινόμενα.

Θα μπορούσε να υπάρχει ένα "δίπλωμα κατοχής" κατοικιδίου, που μέσω εξετάσεων κάποιος θα μπορούσε να αποκτήσει, κάθε χρόνο να δίνει επαναληπτικές, και σε συνδυασμό με δηλωμένα τσιπάκια και έναν ιδεατό φορέα που θα ελέγχει την ευζωϊα κάθε κατοικιδίου, τότε ίσως να μην έπαιρνε σκύλο η σάρα και η μάρα (βλέπε κυνηγούς που τα πυροβολούν όταν μεγαλώσουν, κλπ κλπ).

Ουτοπικό και ανέφικτο όσο δεν πάει, αλλά... ωραία δεν θα ήταν??

Η άλλη λύση είναι η σωστή παιδεία, αλλά εδώ ο ελληνάρας πετάει το ποτηράκι του φραπέ στο πεζοδρόμιο τρία μέτρα μακριά από τον κάδο, θα ασχοληθεί ποτέ με ένα "σκυλί" ??
Gaara τελευταιοι ειμαστε στο κοσμο.. σε οτι στατιστικη μπεις.. ναρκωτικα,φτωχεια,εκτρωσεις,φαρμακα,πολιτισμο,παιδεια,αθλητισμο,καθαριοτητα,οικονομια,διαφθορα,οικολογια,και για να μην παει η βαλιτσα.. κακοποιησεις της φυσης και των ζωων..
τα επιθετα για εναν τετοιο ανθρωπο τα αφηνω στην φαντασια...

αυτος ειναι ο ελληναρας.. αλλα για να ειμαι δικαιος οχι ολοι οκ..
αλλα μεγαλο ποσοστο.. παρα πολυ μεγαλο !

σωστη παιδεια δεν υπαρχει..τριτοκοσμικη παραπαιδεια ναι !

μας αρεσουν οι αρχαιοι οκ,ολα καλα και ωραια.. αλλα αν θελει καποιος να εχει σχεση με αυτους δεν παει σε ενα σχολειο κονσερβα.. αλλα κανει οτι εκαναν και αυτοι.. μαθημα σπιτι ! επιλογη παιδαγωγου..
απο την Ομηρικη εποχη ηδη ! Φοινικας-Αχιλλεας.. δασκαλοι ιατρικης τεχνης κτλ κτλ..

αυτο το καφες τσιγαρο γυαλι κινητο μαγκια κτλ κτλ.. ε οχι δεν τον θεωρω ελληνα..
οταν το παραδεχθει ο ελληνας το προβλημα οτι ειναι ο τελευταιος.. ισως κατι γινει..

οτι καλυτερο εχω διαβασει για τον ελληνα ειναι απο εναν ποιητη που πραγματικα εδωσε κατι στον κοσμο στο ειδος του...για παντα.. διαβασε το και πραγματικα πες μου αν συμφωνεις η διαφωνεις..εδω η σε π.μ..

«Ίσως είναι ο πιο διεφθαρμένος, ο πιο εκφυλισμένος λαός του κόσμου. Με την επανάστασή τους (του ’21) αποκάλυψαν τον πραγματικό τους χαρακτήρα. Είναι η πιο ματαιόδοξη και η πιο ανειλικρινής φυλή γης, μία χημική ένωση απ’ όλα τα ελλατώματα των προγόνων τους. Σ’ αυτά πρέπει να προσθέσεις τα ελλατώματα των Τούρκων και των Εβραίων. Κι όλα αυτά ανακατωμένα σ’ ένα τσουκάλι δουλείας» (Λόρδος Βύρων).
 
Last edited by a moderator:




Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Gaara τελευταιοι ειμαστε στο κοσμο.. σε οτι στατιστικη μπεις.. ναρκωτικα,φτωχεια,εκτρωσεις,φαρμακα,πολιτισμο,παιδεια,αθλητισμο,καθαριοτητα,οικονομια,διαφθορα,οικολογια,και για να μην παει η βαλιτσα.. κακοποιησεις της φυσης και των ζωων..
τα επιθετα για εναν τετοιο ανθρωπο τα αφηνω στην φαντασια...

αυτος ειναι ο ελληναρας.. αλλα για να ειμαι δικαιος οχι ολοι οκ..
αλλα μεγαλο ποσοστο.. παρα πολυ μεγαλο !

σωστη παιδεια δεν υπαρχει..τριτοκοσμικη παραπαιδεια ναι !

μας αρεσουν οι αρχαιοι οκ,ολα καλα και ωραια.. αλλα αν θελει καποιος να εχει σχεση με αυτους δεν παει σε ενα σχολειο κονσερβα.. αλλα κανει οτι εκαναν και αυτοι.. μαθημα σπιτι ! επιλογη παιδαγωγου..
απο την Ομηρικη εποχη ηδη ! Φοινικας-Αχιλλεας.. δασκαλοι ιατρικης τεχνης κτλ κτλ..

αυτο το καφες τσιγαρο γυαλι κινητο μαγκια κτλ κτλ.. ε οχι δεν τον θεωρω ελληνα..
οταν το παραδεχθει ο ελληνας το προβλημα οτι ειναι ο τελευταιος.. ισως κατι γινει..

οτι καλυτερο εχω διαβασει για τον ελληνα ειναι απο εναν ποιητη που πραγματικα εδωσε κατι στον κοσμο στο ειδος του...για παντα.. διαβασε το και πραγματικα πες μου αν συμφωνεις η διαφωνεις..εδω η σε π.μ..

«Ίσως είναι ο πιο διεφθαρμένος, ο πιο εκφυλισμένος λαός του κόσμου. Με την επανάστασή τους (του ’21) αποκάλυψαν τον πραγματικό τους χαρακτήρα. Είναι η πιο ματαιόδοξη και η πιο ανειλικρινής φυλή γης, μία χημική ένωση απ’ όλα τα ελλατώματα των προγόνων τους. Σ’ αυτά πρέπει να προσθέσεις τα ελλατώματα των Τούρκων και των Εβραίων. Κι όλα αυτά ανακατωμένα σ’ ένα τσουκάλι δουλείας» (Λόρδος Βύρων).
Συμφωνώ, απλά φαντάστηκα με το ελληνάρας δεν θα χρειαζόταν να δώσω πολλά παραδείγματα. Όντως δεν είναι όλοι έτσι προφανώς, είναι όμως η συντρηπτική πλειοψηφεία.
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
Και αναφέρομαι σε ένα φαινόμενο που πρόσφατα έπεσε στην αντίληψή μου ως προς τη μαζικότητά του.
Υπάρχουν πάρα πολλοί, οι οποίοι ανοίγουν την πόρτα του σπιτιού τους και αφήνουν τα σκυλιά τους να βγουν βόλτα μόνα τους στην Αθήνα. Το φαινόμενο αυτό έχει πάρει διαστάσεις επιδημίας νομίζω. Δεν θυμάμαι στο παρελθόν τέτοιο χάλι, αλλά διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Πετυχαίνω καθημερινά σκυλιά με ταυτότητες, τα οποία χωρίζω σε 2 κατηγορίες:
Α) Αυτά τα οποία μπορώ να πλησιάσω, επικοινωνώ με το τηλ. που υπάρχει και ακούω τον κύριο-κυρία να λέει "ναι, μην ανησυχείς, ξέρει να γυρίσει σπίτι" ή "α, ευχαριστώ, λείπει 2 μέρες τώρα και υπέθεσα θα χάθηκε".
Β) Αυτά τα οποία δεν μπορώ να πλησιάσω, γιατί φοβούνται. Είτε θα γρυλίσουν, είτε θα φύγουν τρέχοντας. Μάλιστα, πέτυχα πρόσφατα και σκυλί μες στα αίματα, με την ταυτότητα στο λαιμό του, αλλά να είναι αδύνατο να το πλησιάσω.
Ποια η άποψή σας για αυτό το φαινόμενο? Πώς μπορεί να μειωθεί δραστικά? Τέλος, συνέβαινε πάντα σε τέτοια συχνότητα ή κάτι άλλαξε τώρα?

με το ρυθμό που αποκτούν σκυλιά οι κάτοικοι των πόλεων δυστυχώς το φαινόμενο θα γίνεται ολοένα και συχνότερο.... τα πιό πολλά σκυλιά που συναντάω σε βόλτες είναι κουτάβια ή πολύ νεαρά!
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Έχω κάποια παραδείγματα στην περιοχή μου που βγαίνουν βόλτα μονα τους που δυστυχώς έχουν μια συμπεριφορά ντεμέκ αδέσποτου ή μάλλον λυτού δεσποζόμενου. Όταν είμαι με το Σάντσο και τα βλέπουμε αλλάζουμε δρόμο και γρήγορα, ενώ τα αδέσποτα της περιοχής έχουν πολύ σωστή συμπεριφορά.

Θα έπρεπε οι κτηνίατροι να μην ρωτάνε για την τοποθέτηση του τσιπ όταν τους πηγαίνουν ένα κουτάβι. Να γίνεται αυτόματα αφου το επιβάλλει ο νόμος.
 




D

Deleted member 14614

Guest
Συμφωνώ, είναι καθαρά θέμα νοοτροπίας. "Ελληνική μαγκιά" και δεν συμμαζεύεται. Και πράγματι, είναι πολλά τα κουτάβια που κυκλοφορούν!

Betty coltrane, μία από τις περιοχές που εντοπίζω το φαινόμενο είναι η δική μας και μάλιστα, είναι ο λόγος που με παρακίνησε να ανοίξω αυτό το thread. Συγκεκριμένα, ο σκύλος με τα αίματα που είδα χθες ήταν σε εμάς. Μάλιστα, την ίδια μέρα είδα και μια σκύλα έγκυο λυτή. Ε, μετά από αυτό τα είχα δει όλα νομίζω. Θα συμφωνήσω, τα "καθαρόαιμα αδέσποτα" είναι, συνήθως, άριστα κοινωνικοποιημένα.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι θα έπρεπε να κυκλοφορούν οι αστυνομικοί με ένα σκάνερ. Ό,τι σκύλο βλέπουν να τον σκανάρουν και αν δεν έχει τσιπ, δώρο ένα πρόστιμο. Όχι αυτή η νοοτροπία που υπάρχει ότι "έλα μωρέ, δεν έγινε και τίποτα". Βέβαια, για να γίνει αυτό, θα πρέπει να επιβληθούν έλεγχοι στα pet shops και στις ιδιωτικές γέννες (χαχαχα συγγνώμη ήταν αυθόρμητο).
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
εντάξει τώρα..συμφωνώ με το συγκεκριμένο θέμα και με το συγκεκριμένο πρόβλημα, αλλά θεωρώ πως είναι παγκόσμιο το φαινόμενο βρε παιδιά. Ποια Ελληνική νοοτροπία λέτε; Κατ αρχήν το πρόβλημα animal cruelty/animal abuse είναι παγκόσμιο. Και αρκετά έντονο κιόλας στις πιο "ανεπτυγμένες" χώρες (βλ. Ιαπωνία, ΗΠΑ, Ολλανδία, Αυστραλία). Δεν έχει να κάνει με την Ελληνική ή την αλλοδαπή..έχει να κάνει με την παγκόσμια νοοτροπία δυστυχώς. Και το φαινόμενο που περιγράφει ο rick, στις ΗΠΑ ειδικά είναι αρκετά σύνηθες. Τα σκυλιά έχουν το λεγόμενο doggie door, βγαίνουν μόνα τους είτε σε περιφραγμένη αυλή είτε κατευθείαν στο δρόμο και κάνουν τη βόλτα τους ή αρκούνται σε μια βολτίτσα στην αυλή και τέλος. Κι αυτά που λένε περι στείρωσης και περι κυρώσεων φυσικά δεν εφαρμόζονται κατά 95% πουθενά. Για ρίξτε μια ματιά στο utube να δείτε βιντεάκια με "puppies for sale" απο εκατοντάδες byb παγκοσμίως..και με επιλογή free shipping ετσι; Για διευκόλυνση.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
εντάξει τώρα..συμφωνώ με το συγκεκριμένο θέμα και με το συγκεκριμένο πρόβλημα, αλλά θεωρώ πως είναι παγκόσμιο το φαινόμενο βρε παιδιά. Ποια Ελληνική νοοτροπία λέτε; Κατ αρχήν το πρόβλημα animal cruelty/animal abuse είναι παγκόσμιο. Και αρκετά έντονο κιόλας στις πιο "ανεπτυγμένες" χώρες (βλ. Ιαπωνία, ΗΠΑ, Ολλανδία, Αυστραλία). Δεν έχει να κάνει με την Ελληνική ή την αλλοδαπή..έχει να κάνει με την παγκόσμια νοοτροπία δυστυχώς. Και το φαινόμενο που περιγράφει ο rick, στις ΗΠΑ ειδικά είναι αρκετά σύνηθες. Τα σκυλιά έχουν το λεγόμενο doggie door, βγαίνουν μόνα τους είτε σε περιφραγμένη αυλή είτε κατευθείαν στο δρόμο και κάνουν τη βόλτα τους ή αρκούνται σε μια βολτίτσα στην αυλή και τέλος. Κι αυτά που λένε περι στείρωσης και περι κυρώσεων φυσικά δεν εφαρμόζονται κατά 95% πουθενά. Για ρίξτε μια ματιά στο utube να δείτε βιντεάκια με "puppies for sale" απο εκατοντάδες byb παγκοσμίως..και με επιλογή free shipping ετσι; Για διευκόλυνση.
α γεια σου!
ο ελληνάρας είναι παγκόσμιο φαινόμενο. κάθε χώρα έχει τους δικούς της. Και αμφιβάλλω οτι είμαστε στον πάτο όλων στων στατιστικών. Άλλο έχουμε πολλά προβλήματα να λύσουμε κι άλλο είμαστε οι χειρότεροι κάφροι όλης της γης!
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
ίσα ίσα εγώ παρατηρώ όλο και μεγαλύτερη αφύπνηση στην Ελλάδα. Οκ..έχουμε δρόμο μπροστά μας, αλλά βήμα βήμα κάτι γίνεται. Συγκρίνω και τη δική μου νοοτροπία και στάση σήμερα vs μια 10τία πριν. Καμία σχέση. Σίγουρα παίζει ρόλο και το διαδίκτυο δε λέω, αλλά όχι μόνο.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Απλώς με τα καλά αυξάνονται ταυτόχρονα και τα αρνητικά. Απο τη μια, όλο και περισσότεροι παίρνουν σκύλο και πρωτάρηδες ακόμα. Μέσα σε όλους αυτούς που ακολουθούν τη 'μόδα' υπάρχουν και άνθρωποι που δεν θα έπρεπε να έχουν σκύλο.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Η Ελλάδα είναι νομίζω η πρώτη στην Ευρώπη σε κακοποιήσεις ζώων . Σαφώς και παντού γίνονται αυτά, αλλά, δυστυχώς, είμαστε από τους χειρότερους σε αυτόν τον τομέα. Άλλο το ότι "ο Έλληνας είναι κακός σε όλα" που διαφωνώ και άλλο το ότι είμαστε κακοί σε αυτόν τον τομέα.Το ότι υπάρχει μια μικρή γεωμετρική πρόοδος, δεν το αρνούμαι, αλλά θεωρώ ότι αργούμε πάρα πολύ (όπως σε αρκετά πράγματα άλλωστε). Όσον αφορά την Αμερική, δεν θα διαφωνήσω ότι λίγο διαφέρουμε από το δικό τους χάλι.;)
 


george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
και η γερμανια ειναι η 1η χωρα στην σεξουαλικη κακοποιηση σκυλον στην ευρωπη και δεν εχουν καν νομο να το απογορευουν αυτο αλλα ολοι πιστευουμε οτι ειναι "μπροστα" με σχεση εμας στην αγγλια-φιλανδια που παρουσιαζουν νομιμα 2 σκυλια π.χ και στην γειτονια υπαρχουν πανω απο 50 πιτ μπουλ κυνομαχικα κλπ κλπ (δεν τα λεω εγω το nathional geografic τα λεει)παιζει πολυ ρολο στο τι εικονα επιτρεπουν η θελουν να βγαζουν για καθε χωρα και δεν ειναι τυχαιο που εχουν παρει τετοιες διαστασεις τα φαινομενα αυτα π.χ το τσιπαρισμα η τα αλλα που δειχνει το nova αστυνομιες ζωον και ιστοριες για αγριους στην αρχη τα ειδα με θαυμασμο και μετα απο μερικα επεισοδια αηδιασα οχι επειδη βοηθανε ζωα αλλα με την λογικη τους.
για μενα ενα τεραστιο προβλημα ειναι στα αστικα κεντρα που καλα καλα δεν χωρανε οι ανθρωποι και παιρνουν σκυλο χωρις καν να εχουν μερος για τον σκυλο οκ θα κοιμηθει μεσα στο διαμερισμα την υπολοιπη μερα?θα τον κανουμε βολτα σε κανενα πεζοδρομιο εαν ειμαστε τυχεροι μπορει να βρουμε και κανα παρκακι χωρις κοσμο η χωρις επιθετικα σκυλια και μετα παλι στο διαμερισμα ολη μερα,εδω καλα καλα δεν εχουμε χρονο για εμας θα εχουμε για την απολαυση την καθημερινη του σκυλου? και λογικο ειναι στα χρονια που φτασαμε,απο εκει ξεκιναει και η εγκαταληψη και η αδιαφορια του σκυλου μας.κριτηριο για να παρουμε σκυλο πρεπει να γινει το τι ζωη θα εχει ο σκυλος και οχι αν κανουμε εμεις για σκυλο η το ποσο πολυ θελουμε την παρεα του τετραποδου φιλου μας.
το να αφηνει καποιος τον σκυλο του σε καποιο αστικο κεντρο ειναι εγκληματικη αμελεια το να αφηνει καποιος τον σκυλο του σε μια αγροτικη περιοχη αντε και σε επαρχια (αναλογα την περιοχη παλι) ειναι οτι καλυτερο για μενα,ειμαι της γνωμης οτι ο σκυλος γεννηθηκε για να ζει ελευθερος και για τα χρονια που ειρθαμε εστω να ζει οσο πιο ελευθερος γινεται και εαν δεν γινεται να μην παιρνουμε και οσο θα αδιαφορουμε για την παιδεια μας και μενουμε αγνωστοι ακομα και με τον γειτονα μας θα συνεχιζεται αυτο οτι μετρα και αν παρουμε.
σορυ αν σας κουρασα και αν επαναλαμβανομαι απο αλλα θεματα αυτα ηθελα να συμπληροσω φιλικα.....
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Η Ελλάδα είναι νομίζω η πρώτη στην Ευρώπη σε κακοποιήσεις ζώων . Σαφώς και παντού γίνονται αυτά, αλλά, δυστυχώς, είμαστε από τους χειρότερους σε αυτόν τον τομέα. Άλλο το ότι "ο Έλληνας είναι κακός σε όλα" που διαφωνώ και άλλο το ότι είμαστε κακοί σε αυτόν τον τομέα.Το ότι υπάρχει μια μικρή γεωμετρική πρόοδος, δεν το αρνούμαι, αλλά θεωρώ ότι αργούμε πάρα πολύ (όπως σε αρκετά πράγματα άλλωστε). Όσον αφορά την Αμερική, δεν θα διαφωνήσω ότι λίγο διαφέρουμε από το δικό τους χάλι.;)
κι όμως rick..κοιτούσα στατιστικά με αφορμή το συγκεκριμένο θέμα και η Ελλάδα ήταν βέβαια στα περισσότερα άρθρα που φευγαλέα κοίταξα, αλλά όχι στις πρώτες θέσεις. Μιλάμε βέβαια για τη σφαιρική έννοια του όρου animal abuse και όχι μόνο για σκύλους. πχ διάβαζα πως η Γαλλία φιγουράρει εδω και χρόνια στις πρώτες θέσεις και ο λόγος είναι το foie gras που παράγει σε τεράστιες ποσότητες. Επίσης παρατηρείται τα τελευταία χρόνια ραγδαία αύξηση στο κομμάτι της κακοποίησης των ζώων, στην Ολλανδία για κάποιο λόγο.Και όλα αυτά εφόσον μιλάμε χωρίς να υπολογίζουμε Ρουμανία, Βουλγαρία και λοιπές χώρες.
 


D

Deleted member 14614

Guest
και η γερμανια ειναι η 1η χωρα στην σεξουαλικη κακοποιηση σκυλον στην ευρωπη και δεν εχουν καν νομο να το απογορευουν αυτο αλλα ολοι πιστευουμε οτι ειναι "μπροστα" με σχεση εμας
Το παράδειγμα με τη Γερμανία είναι λίγο προβληματικό. Στη νομοθεσία τους, όπως λες, δεν θεωρείται αδίκημα, ενώ και στο διεθνές δίκαιο πάλι δεν υπάρχει ανάλογη ρύθμιση. Γι'αυτό και αναγκαστικά μένω στην κακοποίηση όπως είναι δεκτή σε γενικές γραμμές από όλους, χωρίς να λαμβάνω υπ'όψιν τις ιδιαίτερες καταστάσεις κάθε χώρας.
κι όμως rick..κοιτούσα στατιστικά με αφορμή το συγκεκριμένο θέμα και η Ελλάδα ήταν βέβαια στα περισσότερα άρθρα που φευγαλέα κοίταξα, αλλά όχι στις πρώτες θέσεις. Μιλάμε βέβαια για τη σφαιρική έννοια του όρου animal abuse και όχι μόνο για σκύλους. πχ διάβαζα πως η Γαλλία φιγουράρει εδω και χρόνια στις πρώτες θέσεις και ο λόγος είναι το foie gras που παράγει σε τεράστιες ποσότητες. Επίσης παρατηρείται τα τελευταία χρόνια ραγδαία αύξηση στο κομμάτι της κακοποίησης των ζώων, στην Ολλανδία για κάποιο λόγο.Και όλα αυτά εφόσον μιλάμε χωρίς να υπολογίζουμε Ρουμανία, Βουλγαρία και λοιπές χώρες.
Λοιπόν, διόρθωση, γιατί ξανακοίταξα τις πηγές μου: Η Ελλάδα επί χρόνια ήταν πρώτη στην κακοποίηση ζώων πανευρωπαϊκά μέχρι πριν 2-3 χρόνια. Μας "ξεπέρασε" η Ρουμανία και η Βουλγαρία (από εκεί και πέρα αλλάζουν οι άλλες χώρες). Πράγματι, είμαστε κοντά με την Ολλανδία και ούτε εγώ έχω καταλάβει το λόγο. Θα μου πεις, έτσι που μαστουρώνουν αυτοί, σιγά μην ξέρουν και οι ίδιοι!:p Γενικά, στις στατιστικές διαφέρουν οι θέσεις, αλλά σταθερά "παίζουμε" στην πρώτη πεντάδα.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Η Ολλανδια ειναι μεγαλη γαλακτοπαραγωγος χωρα και ως γνωστον οι συνθηκες ζωης των αγελαδων σε μοναδες γαλακτοπαραγωγης μπορουν να θεωρηθουν κακοποιηση (και ειναι). Ισως αυτος να ειναι ο λογος που ισοβαθμουμε, χωρις να ξερω περισσοτερα ομως για το κυνοφιλικο επιπεδο της Ολλανδιας.