Σκυλιά στα αεροπλάνα


Νονόςςςςςς

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
74
18
χαχα, μην αγχεσαι, το κλουβι εννοουσα!
με το νερο ο,τι θελεις κανεις, απλα πρεπει να το φροντισεις πριν το παραδωσεις
Μαλιστα.Και απο χαρτια μονο βιβλιαριο.Το τσιπ ειναι παραιτητο εε?
 


Νονόςςςςςς

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
74
18
χαχα, μην αγχεσαι, το κλουβι εννοουσα!
με το νερο ο,τι θελεις κανεις, απλα πρεπει να το φροντισεις πριν το παραδωσεις
Μαλιστα.Και απο χαρτια μονο βιβλιαριο.Το τσιπ ειναι παραιτητο εε?
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Μαλιστα.Και απο χαρτια μονο βιβλιαριο.Το τσιπ ειναι παραιτητο εε?
Όχι απλό βιβλιάριο αλλά το διαβατήριο ΕΕ, στο οποίο πρέπει να έχεις και έγκυρο εμβόλιο λύσσας. Τώρα ανάλογα με τη χώρα που πας μπορεί να χρειαστείς και αποπαρασίτωση.
Το chip επιβάλλεται βεβαίως. Αν δεν έχεις chip το βάζεις, μετά κάνεις εμβόλιο λύσσας και μπορείς να πετάξεις μετά από 21 μέρες. Επίσης καλό είναι να έχεις στο διαβατήριο μια κλινική εξέταση από κτηνίατρο που θα γίνει 1-2 μέρες πριν το ταξίδι.
 


Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
Διαβατήριο, λύσσας σε ισχύ, τσιπαρισμένο, βεβαίωση γιατρού ότι μπορεί να ταξιδέψει. Σε ορισμένες χώρες ζητάνε και βεβαίωση αντισωμάτων λύσσας (αλλά δε νομίζω να σε αφορά).
Κλουβί: Ψάξε σε site εξωτερικού. Εγώ βρήκα το crate της trixie IATA 6 (92x64x64) στα 70 ευρώ. Ρόδες μη βάλεις. Καροτσάκι του αεροδρομίου. Κι εγώ το σκεφτόμουν, αλλά είδα ότι τελικά δε χρειάστηκε.
Συρμάτινο βρήκα φθηνό στη Βουλγαρία (μαζί με τα μεταφορικά).

Πράγα: Εγώ το μικρό τον έδωσα περίπου μία ώρα πριν την πτήση. Μετά έφυγα σφαίρα στην πύλη εξόδου και ενημέρωσα το προσωπικό εκεί (δε χρειαζόταν). Μισή ώρα πριν την αναχώρηση είδα να φορτώνουν το crate.
Μέσα στο αεροπλάνο ενόχλησα τον πιλότο, να έχει το νου του για οξυγόνο και θερμοκρασία του cargo, αλλά ήταν ενήμερος (ενώ οι αεροσυνοδοί δεν ήταν).
Αθήνα: Τη στιγμή που βρήκα σε ποιο σημείο έρχονται οι αποσκευές της πτήσης μου (ιμάντας), άνοιξε ένα πορτάκι και μου έφεραν το μικρό. Ωστόσο, με το που κατέβηκα από το αεροπλάνο, ενόχλησα τη συνοδό του λεωφορείου και ενημέρωσε τους ανθρώπους του cargo να ξεφορτώσουν το κλουβί.
Νερό δεν του είχα βάλει.
Αλλά εγώ ερχόμουν από Πράγα, δυόμισι ώρες πτήση, εντός Ε.Ε.
Φυσικά ο μικρός (10 εβδομάδων) ήταν κάπως φρικαρισμένος, αλλά μόλις βγήκε από το crate, στο σπίτι πια, καθώς δεν είχε όλα τα εμβόλια, ήταν μια χαρά. Είχαμε επισταμένη εξερεύνηση χώρου.
 


Νονόςςςςςς

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
74
18
Διαβατήριο, λύσσας σε ισχύ, τσιπαρισμένο, βεβαίωση γιατρού ότι μπορεί να ταξιδέψει. Σε ορισμένες χώρες ζητάνε και βεβαίωση αντισωμάτων λύσσας (αλλά δε νομίζω να σε αφορά).
Κλουβί: Ψάξε σε site εξωτερικού. Εγώ βρήκα το crate της trixie IATA 6 (92x64x64) στα 70 ευρώ. Ρόδες μη βάλεις. Καροτσάκι του αεροδρομίου. Κι εγώ το σκεφτόμουν, αλλά είδα ότι τελικά δε χρειάστηκε.
Συρμάτινο βρήκα φθηνό στη Βουλγαρία (μαζί με τα μεταφορικά).

Πράγα: Εγώ το μικρό τον έδωσα περίπου μία ώρα πριν την πτήση. Μετά έφυγα σφαίρα στην πύλη εξόδου και ενημέρωσα το προσωπικό εκεί (δε χρειαζόταν). Μισή ώρα πριν την αναχώρηση είδα να φορτώνουν το crate.
Μέσα στο αεροπλάνο ενόχλησα τον πιλότο, να έχει το νου του για οξυγόνο και θερμοκρασία του cargo, αλλά ήταν ενήμερος (ενώ οι αεροσυνοδοί δεν ήταν).
Αθήνα: Τη στιγμή που βρήκα σε ποιο σημείο έρχονται οι αποσκευές της πτήσης μου (ιμάντας), άνοιξε ένα πορτάκι και μου έφεραν το μικρό. Ωστόσο, με το που κατέβηκα από το αεροπλάνο, ενόχλησα τη συνοδό του λεωφορείου και ενημέρωσε τους ανθρώπους του cargo να ξεφορτώσουν το κλουβί.
Νερό δεν του είχα βάλει.
Αλλά εγώ ερχόμουν από Πράγα, δυόμισι ώρες πτήση, εντός Ε.Ε.
Φυσικά ο μικρός (10 εβδομάδων) ήταν κάπως φρικαρισμένος, αλλά μόλις βγήκε από το crate, στο σπίτι πια, καθώς δεν είχε όλα τα εμβόλια, ήταν μια χαρά. Είχαμε επισταμένη εξερεύνηση χώρου.
Διαβατηριο ειδικο για σκυλια?Που το βγαζω?Στο Κτηνίατρο?Λυσσας σε ισχυ εννοεις προσφατο?Γιατι πρεπει να περασουν 21 μερες πριν ταξιδεψει?Εγω για 20 κιλα και πανω τι κουβι να παρω τοτε που να μπορω να το μεταφερω αλλα να ναι και γερο?Μπορεις να βαλεις τα site που λες?Εδω δεν υπαρχουν για ν αγορασουμε εε?Μπορω να κατσω μαζι τους μεχρι να τα επιβιβασουν η δεν επιτρεπεται?Καργο τι ειναι ?Θα με πεις κανεις?Υπαρχει δηλαδη 100% ασφαλεια οτι δεν θ ανοιξουν τα κλουβια η θα χαθουν?Να μην ανησυχω?
 


Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
Διαβατήριο από κτηνίατρο.
Το εμβόλιο της λύσσας έχει ισχύ ένα έτος. 21 ημέρες για να δημιουργηθούν τα αντισώματα. (αν και δεν είμαι σίγουρος όταν πρόκειται για επαναληπτικό).
Ο σκύλος πρέπει να στέκεται άνεται και να μπορεί να γυρίζει στο κλουβί. Κοίτα τις αεροπορικές, για να δεις τις διαστάσεις του κλουβιού, ανάλογα με τις διαστάσεις του σκύλου.
Υπάρχουν και εδώ crate. Θέμα τιμής είναι και επειδή ήθελα να μου το παραδώσουν στην Πράγα.
Δεν μπορείς να κάτσεις με το μικρό μέχρι την επιβίβαση. Το παραδίδεις, όσο πιο αργά μπορείς.
Cargo είναι ουσιαστικά οι χώροι αποσκευών. Απλά υπάρχουν ειδικά διαμορφωμένα cargo, όπου έχουν τις ίδιες ακριβώς συνθήκες με την καμπίνα επιβατών.
Δεν ξέρω να έχει χαθεί κάποιο σκυλί. Ο λόγος είναι ότι δε μιλάμε για αποσκευές, αλλά για ζώντα, και εκτός αυτού πληρώνεις εισιτήριο. Είναι λίγο διαφορετικά τα δεδομένα.
Αν θες site, ψάξε γενικότερα στο διαδίκτυο. Απλά, υπολόγισε αν παραδίδουν Ελλάδα και πόσο κοστίζουν τα μεταφορικά. Για παράδειγμα της Feria το 94Χ60Χ68 έχει ένα 80άρι παραδοτέο Ελλάδα. Της Trixie πάει στα 95 (zooplus.bg). Μπορεί να βρεις το ίδιο και στην Ελλάδα φθηνότερο. Εξαρτάται από το μέγεθος που χρειάζεσαι.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
21 ημέρες για να δημιουργηθούν τα αντισώματα. (αν και δεν είμαι σίγουρος όταν πρόκειται για επαναληπτικό).
Όταν εμβολιάζει πρώτη φορά για λύσσα μπορεί να ταξιδεύει μετά από 21 μέρες.
Αν είναι εμβολιασμένο αλλά όμως δεν έχει microchip, τότε πρέπει να βάλεις το chip και να εμβολιάσεις ξανά μετά και να περιμένεις 21 μέρες όπως την πρώτη φορά. Αυτό έγραψα επειδή η κοπέλα ρώτησε αν θέλει chip οπότε υπέθεσα ότι δεν τα έχει τσιπαρισμένα.
 


Νονόςςςςςς

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
74
18
Οχι δε τα εχω.Καταλαβα πρεπει να τους βαλω τσιπ πριν το οτιδηποτε.Οι ροδες γιατι δεν ειναι καλες για κλοβι?Πως θα μετακινησεις αλλιως τοσα κιλα?Με τα χερια σαν τσαντα δε γινεται.
 


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Εγω θα έλεγα οτι εφόσον το σκυλί μπεί στο cargo, υπενθυμίζουμε στο πλήρωμα καμπίνας οτι υπάρχει σκυλί κάτω, γιατί υπάρχουν ιστορίες τρόμου, όπου ξεχάστηκε να ενεργοποιηθεί το οξυγόνο κι η θέρμανση κάτω, και τα σκυλιά πήγαν άκλαυτα.

Το επισημαίνουμε στο πλήρωμα καμπίνας μέχρι να μας σιχαθούν (ενα κλίκ δηλαδή πριν μας πετάξουν έξω) :)
 


Νονόςςςςςς

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
74
18
Εγω θα έλεγα οτι εφόσον το σκυλί μπεί στο cargo, υπενθυμίζουμε στο πλήρωμα καμπίνας οτι υπάρχει σκυλί κάτω, γιατί υπάρχουν ιστορίες τρόμου, όπου ξεχάστηκε να ενεργοποιηθεί το οξυγόνο κι η θέρμανση κάτω, και τα σκυλιά πήγαν άκλαυτα.

Το επισημαίνουμε στο πλήρωμα καμπίνας μέχρι να μας σιχαθούν (ενα κλίκ δηλαδή πριν μας πετάξουν έξω) :)
ti??????????????Που εγινε αυτο και ποτε?δεν ειναι αυτονοητο οτι το περιβαλλον θα πρεπει να ρυθμιστει σε θερμοκρασια καταλληλα εφοσον υαρχουν στο δρομολογιο κατοικιδια?
 


MirDE

Member
2 Οκτωβρίου 2016
16
17
41
ti??????????????Που εγινε αυτο και ποτε?δεν ειναι αυτονοητο οτι το περιβαλλον θα πρεπει να ρυθμιστει σε θερμοκρασια καταλληλα εφοσον υαρχουν στο δρομολογιο κατοικιδια?
εμενα μου φαινεται τραβηγμενο κατι τετοιο, για αυτο κ δεν δεχονται σε ολους τους τυπους αεροπλανων κατοικιδια...δλδ υποθετω ο χωρος ειναι στανταρ που μπαινουν καργκο ζωντανα οντα..γενικα δεν ειναι ευχαριστο το ταξιδι με αεροπλανο ειτε γινει σε καμπινα ειτε καργκο..ουτε για εμας ουτε για τα σκυλια μας αλλα ολοι επιβιωνουμε στο τελος :)
 
  • Like
Reactions: mareco and Konmac


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Ναι ο χωρος ειναι στανταρ, ο φιλος απο πανω λεει πως ο πιλοτος ξεχασε να πατησει το κουμπακι για να ρυθμιστει πιεση-θερμοκρασια στο χωρο αυτο. Δεν το εχω ακουσει ποτε αλλα δε μου φαινεται απιθανο.
 




Νονόςςςςςς

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
74
18
Μια περίπτωση που μου έρχεται στο μυαλό είναι η παρακάτω, η οποία είναι παραπλήσια με αυτό που ανέφερα (αν κι εγινε στο έδαφος)

http://www.zougla.gr/greece/article/kampana-se-aeroporiki-eteria-gia-to-8anato-skilou
Να σαι καλα φιλε μου!Με καμες την καρδιαν μου περιβολι.Δε μπαινω που δε μπαινω σε αεροπλανα τωρα δε ξαναπαταω.Ας μη το κουραζουμε.Θ αγορασω ιδιωτικο αεροπλανο να τελειωνουμε.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ναι ο χωρος ειναι στανταρ, ο φιλος απο πανω λεει πως ο πιλοτος ξεχασε να πατησει το κουμπακι για να ρυθμιστει πιεση-θερμοκρασια στο χωρο αυτο. Δεν το εχω ακουσει ποτε αλλα δε μου φαινεται απιθανο.
Εχω πελατη πιλοτο της aegean- Και τον εχω ρωτησει για την διαδικασια ακριβος.
Κανονικα παιρνει ενα χαρτι, οτι μεταφερει ζωα και τα εχει υποψην του- αλλα ανθρωποι ειναι και οντος μπορει να ξεχαστει αυτο το "κουμπι"!
 










Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU