Σκυλος σε πολυκατοικια?


SHIRO

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2016
65
19
34
Αρχικά όταν σου πει ξανά ότι απαγορεύεται να ζητήσεις να σου φέρει τον σχετικό νόμο.
Τα περί εστίας μόλυνσης και άλλα γραφικά δεν είναι σοβαρά.
Μια διερευνητική συζήτηση σε πολιτισμένα πλαίσια με τους άλλους ενοίκους θα σε βοηθήσει να δεις το γενικό κλίμα.
Αν είναι μόνη της μην ασχολείσαι και πολύ.
Κάθε πολυκατοικία έχει και έναν (ή μια) από αυτούς.
1ο παράπονο: Ο σκύλος γαβγίζει. Έλα όμως που δεν γαύγιζε ΠΟΤΕ (γιατί βαριότανε). Συνέλευση, φασαρία κλπ. Κανένας δεν είχε ακούσει την φωνή του σκύλου.
2ο παράπονο: Ο σκύλος αφήνει τρίχες στο ασανσέρ. Έλα όμως που δεν μαδούσε το έρμο. Μια από τα ίδια.
3ο παράπονο: Ο σκύλος μπορεί να φέρει αρρώστιες απ' έξω με τα πόδια του. Η συνέλευση έβγαλε απόφαση ότι ο σκύλος πατάει ό,τι κι εμείς. Τζίφος.
4ο παράπονο: Ο σκύλος περπατάει στα μάρμαρα (στον 6ο) και τα νύχια του ακούγονται στον 4ο και την ξυπνάνε την νύχτα. Η πολυκατοικία σε απόγνωση.
Τελικά ησυχάσαμε όταν την απειλήσαμε ότι θα ζητήσουμε εισαγγελική παραγγελία για την ψυχική της υγεία.
εκει μου φαινεται θα καταληξουμε κι εμεις....αλλα ναι,αυτο ειναι το καλυτερο που εχω να κανω,να ζητησω την επομενη φορα που θα μου πει κατι το σχετικο νομο η εστω το καταστατικο της πολυκατοικιας που θα λεει οτι δεν επιτρεπεται και θα το σεβαστω απολυτα αν εχει δικιο.
 


SHIRO

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2016
65
19
34
Τι να γραφει ο νομος; Επιτρεπεται ο σκυλος να παιζει με τον ιδιοκτητη του στην αυλη και στο γκαζον; Ο νομος πουθενα δεν γραφει οτι απαγορευεται. Αρα, επιτρεπεται ;)
ο νομος μπορει να μην το αναφερει,αλλα μηπως υπαρχει κατι σχετικο στο καταστατικο της πολυκατοικιας??αυτο πρεπει να μαθω.αλλα στην περιπτωση που το καταστατικο λεει οτι απαγορευονται εντελως τα κατοικιδια(κατι που ακυρωνεται απο τη νομοθεσια πλεον)δε θα λεει καθολου για τους κοινοχρηστους χωρους,το γκαζον,τον κηπο...τεσπα...πρεπει να δω το καταστατικο στην περιπτωση που εχουμε κι αλλο συμβαν
 






SHIRO

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2016
65
19
34
Μα, μπορει το καταστατικο να ακυρωσει τον νομο;;; Δεξου οτι απλα ειναι αλλος ενας παραξενος γειτονας...
σε αυτα που εψαξα καταλαβα οτι ο νομος καταργει το καταστατικο οταν αυτο λεει πως δεν επιτρεπονται κατοικιδια.δηλαδη και το καταστατικο να λεει πως απαγορευονται δεν ισχυει συμφωνα με τον νομο,απλα σε περιοριζει στον αριθμο(2).για τα υπολοιπα,αν δηλαδη επιτρεπεται να παιζω στον κηπο,στην πυλωτη κλπ επειδη δεν αναφερονται στο νομο,ισχυει το καταστατικο και τι αναφερει αυτο.η αν δεν λεει τιποτα,πρεπει να παρω την εγκριση της γενικης συνελευσης.αυτα εχω καταλαβει πανω κατω πως ισχυουν.τωρα τι να σου πω....παντως παραξενος ειναι οπωσδηποτε ο γειτονας!!
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Αν το παιδι σου φωναζε ενω επαιζε στην αυλη, θα ρωτουσες τη γενικη συνελευση αν του το επιτρεπουν; Εχεις κολλησει. Το σκυλι ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να παιζει σε κοινοχρηστους χωρους, εφοσον ειναι εμβολιασμενο, υγιες, συνοδευμενο απο τον ιδιοκτητη και με λουρι. Κοινη λογικη. Αν ειναι να τους ρωτησεις, θα σου πουν να μην παιζει. Θα πατησουν στην αμφιβολια και καλη προθεση σου και θα σου επιβαλλουν κατι που δεν ισχυει.
 




SHIRO

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2016
65
19
34
Αν το παιδι σου φωναζε ενω επαιζε στην αυλη, θα ρωτουσες τη γενικη συνελευση αν του το επιτρεπουν; Εχεις κολλησει. Το σκυλι ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να παιζει σε κοινοχρηστους χωρους, εφοσον ειναι εμβολιασμενο, υγιες, συνοδευμενο απο τον ιδιοκτητη και με λουρι. Κοινη λογικη. Αν ειναι να τους ρωτησεις, θα σου πουν να μην παιζει. Θα πατησουν στην αμφιβολια και καλη προθεση σου και θα σου επιβαλλουν κατι που δεν ισχυει.
κοινη λογικη ειναι για σενα και για μενα.κοινη λογικη ειναι το οτι ο καθενας στο σπιτι του κανει οτι θελει.αλλα για να βγαινει νομος ο οποιος καθοριζει αν θα εχεις κατοικιδιο η οχι στο σπιτι σου,μαλλον δεν ειναι κοινη λογικη.για αυτους που δεν εχουν κοινη λογικη λοιπον βγαινουν και οι νομοι και οι κανονες και ολα.αυτα πρεπει να σεβαστουμε.το τι λεει η δικια μου η λογικη δεν εχει καμια σχεση με το τι λεει η λογικη του ανθρωπου που μου εκανε παρατηρηση.ειναι εκδιαμετρου αντιθετες.γιατι κι αυτος κοινη λογικη το θεωρει!!για αυτες τις περιπτωσεις λοιπον,επειδη εχω "κολλησει",υπαρχουν οι νομοι και τα καταστατικα.το να κανει ο καθενας του κεφαλιου του δεν ειναι κοινη λογικη.
 


SHIRO

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2016
65
19
34
Βρε άνθρωπε μου τράβα κάπου να στε μόνοι σας!
Μέρη δεν υπάρχουν? Ήμαρτον!
εεεεε μα πως δεν το σκεφτηκα?????εχεις δικιο!!ημαρτον!!
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
κοινη λογικη ειναι για σενα και για μενα.κοινη λογικη ειναι το οτι ο καθενας στο σπιτι του κανει οτι θελει.αλλα για να βγαινει νομος ο οποιος καθοριζει αν θα εχεις κατοικιδιο η οχι στο σπιτι σου,μαλλον δεν ειναι κοινη λογικη.για αυτους που δεν εχουν κοινη λογικη λοιπον βγαινουν και οι νομοι και οι κανονες και ολα.αυτα πρεπει να σεβαστουμε.το τι λεει η δικια μου η λογικη δεν εχει καμια σχεση με το τι λεει η λογικη του ανθρωπου που μου εκανε παρατηρηση.ειναι εκδιαμετρου αντιθετες.γιατι κι αυτος κοινη λογικη το θεωρει!!για αυτες τις περιπτωσεις λοιπον,επειδη εχω "κολλησει",υπαρχουν οι νομοι και τα καταστατικα.το να κανει ο καθενας του κεφαλιου του δεν ειναι κοινη λογικη.
Ε, αυτο λεμε! Ο ΝΟΜΟΣ ΣΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ! Με εσκασες!
 


SHIRO

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2016
65
19
34
Ε, αυτο λεμε! Ο ΝΟΜΟΣ ΣΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ! Με εσκασες!
δεν καταλαβαινομαστε....ο ΝΟΜΟΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ,ΣΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΜΟΥ,ΣΚΥΛΟ.ΔΕ ΛΕΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΚΗΠΟ Η ΣΤΗΝ ΠΥΛΩΤΗ Η ΣΤΟΝ ΓΚΑΖΟΝ Η ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ΧΩΡΟ!!ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ!!!ΜΕ ΕΣΚΑΣΕΣ ΚΙ ΕΣΥ!!!!!!ΚΙ ΑΝ ΒΡΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΝΟΜΟ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΠΕΥΘΥΝΘΗΚΑ ΕΔΩ........ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΔΕΙΞΕΙΣ!!!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Λοιπόν βλέπω πνίγεσαι σε μία κουταλιά νερό!

Πάμε:

Ο νόμος είναι ισχυρότερος κάθε καταστατικού!

Ο νόμος αναφέρει ότι μπορείς να έχεις έως 2 κατοικίδια εντός του σπιτιού!

Ο νόμος αναφέρει ότι ο περίπατος θα πρέπει να γίνεται με τον σκύλο στο λουρί!

Ο νόμος αναφέρει για την αποκομιδή των ακαθαρσιών του σκύλου!

Οπότε:

Παίρνεις παραμάσχαλα τον σκύλο, τσιμπάς και σακουλίτσες polybag, κατεβαίνετε κάτω στην πυλωτή ή στον κήπο, του φοράς στηθόλουρο, και τον βάζεις σε 20μετρο ιμάντα/σχοινί και αρχίζετε να παίζετε!

The end!

Αν βρεθεί κάποιος ένοικος και σου πει για το καταστατικό από το ένα αυτί μπαίνει και από το άλλο βγαίνει!

Υ.Γ.: Ο νόμος δεν αναφέρει πουθενά που θα πατήσει ή θα κλάσει και πότε ο σκύλος και καλά κάνει!

:)
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Νομίζω 4234 του 2014
σωστά:
http://www.odigostoupoliti.eu/zoa-sintrofias-katikidia-adespota-zoa-sintrofias/

όπου αναφέρεται ότι
Άρθρο 8
Διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κατοικίες

1. Επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς σε κάθε κατοικία. Στις πολυκατοικίες, που αποτελούνται από δύο διαμερίσματα και πάνω, επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς σε κάθε διαμέρισμα με την προϋπόθεση ότι αυτά: α) διαμένουν στο ίδιο διαμέρισμα με τον ιδιοκτήτη τους ή τον κάτοχό τους, β) δεν παραμένουν μόνιμα στις βεράντες ή στους ανοιχτούς χώρους του διαμερίσματος, γ) η παραμονή στα διαμερίσματα πολυκατοικιών τελεί υπό την επιφύλαξη της τήρησης των κανόνων ευζωίας, των υγειονομικών διατάξεων και των αστυνομικών διατάξεων περί κοινής ησυχίας και δ) έχουν ελεγχθεί ηλεκτρονικά, έχουν σημανθεί, καταγραφεί και φέρουν βιβλιάριο υγείας.
Δεν μπορεί να απαγορευθεί η διατήρηση ζώων συντροφιάς με τον κανονισμό της πολυκατοικίας, εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις του προηγούμενου εδαφίου. Με τον ίδιο κανονισμό μπορεί να περιορίζεται ο μέγιστος αριθμός των ζώων, που επιτρέπονται, στα δύο (2) ζώα ανά διαμέρισμα.
2. Επιτρέπεται η διατήρηση ζώων συντροφιάς, που έχουν σημανθεί και καταχωρισθεί νομίμως και φέρουν βιβλιάριο υγείας, στις μονοκατοικίες με την προϋπόθεση ότι τηρούνται οι κανόνες καλής μεταχείρισης και ευζωίας των ζώων, καθώς και οι ισχύουσες υγειονομικές διατάξεις και οι αστυνομικές διατάξεις περί κοινής ησυχίας.
3. Απαγορεύεται η διατήρηση και παραμονή ζώων συντροφιάς σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας. Επιτρέπεται όμως στην πυλωτή, στην ταράτσα, στον ακάλυπτο χώρο και στον κήπο εφόσον υφίσταται η ομόφωνη απόφαση της γενικής συνέλευσης των ιδιοκτητών.

3. Ειδικά ο ιδιοκτήτης σκύλου: α) μεριμνά για να γίνεται ο περίπατος σκύλων πάντα με συνοδό, β) οφείλει να παίρνει τα κατάλληλα μέτρα, ώστε να μην εξέρχεται ελεύθερα ο σκύλος του από το χώρο της ιδιοκτησίας του και εισέρχεται σε χώρους άλλων ιδιοκτησιών ή σε κοινόχρηστους χώρους, «γ) για την αποφυγή ατυχημάτων υποχρεούται κατά τη διάρκεια του περιπάτου να κρατάει το σκύλο του δεμένο και να βρίσκεται σε μικρή απόσταση από αυτόν. Η ίδια υποχρέωση ισχύει και για τον οποιονδήποτε συνοδό του ζώου, πέραν του ιδιοκτήτη του». (ΝΟΜΟΣ 4235/2014ΦΕΚ Α 32 – 11.02.2014)


Άρα είναι γεγονός ότι ο νόμος δεν είναι ξεκάθαρος σχετικά με την απλή "βόλτα" σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας και χρήση αυτών (κήπο στην περίπτωση μας). Αν θεωρήσουμε τον κήπο της πολυκατοικίας ως γενικά κοινόχρηστο χώρο, τότε υπάγεται στις διατάξεις του νόμου περί βόλτας, άρα λογικά είσαι καλυμμένος με το λουρί, τις ακαθαρσίες κτλ.
Εγώ λοιπόν αντιλαμβάνομαι ότι αν όντως αναφέρεται στον κανονισμό της πολυκατοικίας πως απαγορεύονται τα ζώα στους κοινόχρηστους χώρους, οι αρνητικοί ένοικοι μπορούν να πατήσουν σε αυτόν και να συνεχίσουν τη μανούρα. Αν όμως δεν υπάρχει αναφορά, υποθέτω ότι το περισσότερο που θα μπορέσουν να κάνουν είναι να καλέσουν γενική συνέλευση και να παρθεί σχετική απόφαση. Οπότε, εγώ στην θέση σου και για να γλιτώσω τέτοιες ιστορίες και να τρέχω σε νομικούς, θα προσπαθούσα να συνεννοηθώ ήρεμα με τους υπόλοιπους γείτονες (που δεν είναι οι περίεργοι της υπόθεσης - θα προσπαθούσα να μην συνεχίσω την προστριβή με αυτούς), ώστε σε περίπτωση που το ζευγάρι συνεχίσει τη μουρμούρα, να μην βρει καν ανταπόκριση από τους υπόλοιπους.
Συμφωνώ με τον skylako, πως όσο δίνεις περιθώρια και συζητάς με τους περίεργους, τόσο δίνεις το δικαίωμα να στο "απαγορεύσουν" προφορικά και να "χάσεις" ένα δικαίωμα που πιθανότατα να το έχεις ήδη κεκτημένο.
Αν υπάρχει κάποιος δικηγόρος στο φόρουμ ίσως μπορεί να μιλήσει πιο έγκυρα για την συγκεκριμένη περίπτωση.
 




SHIRO

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2016
65
19
34
Λοιπόν βλέπω πνίγεσαι σε μία κουταλιά νερό!

Πάμε:

Ο νόμος είναι ισχυρότερος κάθε καταστατικού!

Ο νόμος αναφέρει ότι μπορείς να έχεις έως 2 κατοικίδια εντός του σπιτιού!

Ο νόμος αναφέρει ότι ο περίπατος θα πρέπει να γίνεται με τον σκύλο στο λουρί!

Ο νόμος αναφέρει για την αποκομιδή των ακαθαρσιών του σκύλου!

Οπότε:

Παίρνεις παραμάσχαλα τον σκύλο, τσιμπάς και σακουλίτσες polybag, κατεβαίνετε κάτω στην πυλωτή ή στον κήπο, του φοράς στηθόλουρο, και τον βάζεις σε 20μετρο ιμάντα/σχοινί και αρχίζετε να παίζετε!

The end!

Αν βρεθεί κάποιος ένοικος και σου πει για το καταστατικό από το ένα αυτί μπαίνει και από το άλλο βγαίνει!

Υ.Γ.: Ο νόμος δεν αναφέρει πουθενά που θα πατήσει ή θα κλάσει και πότε ο σκύλος και καλά κάνει!

:)
Άρθρο 8
Διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κατοικίες

1. Επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς σε κάθε κατοικία. Στις πολυκατοικίες, που αποτελούνται από δύο διαμερίσματα και πάνω, επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς σε κάθε διαμέρισμα με την προϋπόθεση ότι αυτά: α) διαμένουν στο ίδιο διαμέρισμα με τον ιδιοκτήτη τους ή τον κάτοχό τους, β) δεν παραμένουν μόνιμα στις βεράντες ή στους ανοιχτούς χώρους του διαμερίσματος, γ) η παραμονή στα διαμερίσματα πολυκατοικιών τελεί υπό την επιφύλαξη της τήρησης των κανόνων ευζωίας, των υγειονομικών διατάξεων και των αστυνομικών διατάξεων περί κοινής ησυχίας και δ) έχουν ελεγχθεί ηλεκτρονικά, έχουν σημανθεί, καταγραφεί και φέρουν βιβλιάριο υγείας.
Δεν μπορεί να απαγορευθεί η διατήρηση ζώων συντροφιάς με τον κανονισμό της πολυκατοικίας, εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις του προηγούμενου εδαφίου. Με τον ίδιο κανονισμό μπορεί να περιορίζεται ο μέγιστος αριθμός των ζώων, που επιτρέπονται, στα δύο (2) ζώα ανά διαμέρισμα.
2. Επιτρέπεται η διατήρηση ζώων συντροφιάς, που έχουν σημανθεί και καταχωρισθεί νομίμως και φέρουν βιβλιάριο υγείας, στις μονοκατοικίες με την προϋπόθεση ότι τηρούνται οι κανόνες καλής μεταχείρισης και ευζωίας των ζώων, καθώς και οι ισχύουσες υγειονομικές διατάξεις και οι αστυνομικές διατάξεις περί κοινής ησυχίας.
3. Απαγορεύεται η διατήρηση και παραμονή ζώων συντροφιάς σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας. Επιτρέπεται όμως στην πυλωτή, στην ταράτσα, στον ακάλυπτο χώρο και στον κήπο εφόσον υφίσταται η ομόφωνη απόφαση της γενικής συνέλευσης των ιδιοκτητών.

3. Ειδικά ο ιδιοκτήτης σκύλου: α) μεριμνά για να γίνεται ο περίπατος σκύλων πάντα με συνοδό, β) οφείλει να παίρνει τα κατάλληλα μέτρα, ώστε να μην εξέρχεται ελεύθερα ο σκύλος του από το χώρο της ιδιοκτησίας του και εισέρχεται σε χώρους άλλων ιδιοκτησιών ή σε κοινόχρηστους χώρους, «γ) για την αποφυγή ατυχημάτων υποχρεούται κατά τη διάρκεια του περιπάτου να κρατάει το σκύλο του δεμένο και να βρίσκεται σε μικρή απόσταση από αυτόν. Η ίδια υποχρέωση ισχύει και για τον οποιονδήποτε συνοδό του ζώου, πέραν του ιδιοκτήτη του». (ΝΟΜΟΣ 4235/2014ΦΕΚ Α 32 – 11.02.2014)
 


SHIRO

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2016
65
19
34
σωστά:
http://www.odigostoupoliti.eu/zoa-sintrofias-katikidia-adespota-zoa-sintrofias/

όπου αναφέρεται ότι
Άρθρο 8
Διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κατοικίες

1. Επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς σε κάθε κατοικία. Στις πολυκατοικίες, που αποτελούνται από δύο διαμερίσματα και πάνω, επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς σε κάθε διαμέρισμα με την προϋπόθεση ότι αυτά: α) διαμένουν στο ίδιο διαμέρισμα με τον ιδιοκτήτη τους ή τον κάτοχό τους, β) δεν παραμένουν μόνιμα στις βεράντες ή στους ανοιχτούς χώρους του διαμερίσματος, γ) η παραμονή στα διαμερίσματα πολυκατοικιών τελεί υπό την επιφύλαξη της τήρησης των κανόνων ευζωίας, των υγειονομικών διατάξεων και των αστυνομικών διατάξεων περί κοινής ησυχίας και δ) έχουν ελεγχθεί ηλεκτρονικά, έχουν σημανθεί, καταγραφεί και φέρουν βιβλιάριο υγείας.
Δεν μπορεί να απαγορευθεί η διατήρηση ζώων συντροφιάς με τον κανονισμό της πολυκατοικίας, εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις του προηγούμενου εδαφίου. Με τον ίδιο κανονισμό μπορεί να περιορίζεται ο μέγιστος αριθμός των ζώων, που επιτρέπονται, στα δύο (2) ζώα ανά διαμέρισμα.
2. Επιτρέπεται η διατήρηση ζώων συντροφιάς, που έχουν σημανθεί και καταχωρισθεί νομίμως και φέρουν βιβλιάριο υγείας, στις μονοκατοικίες με την προϋπόθεση ότι τηρούνται οι κανόνες καλής μεταχείρισης και ευζωίας των ζώων, καθώς και οι ισχύουσες υγειονομικές διατάξεις και οι αστυνομικές διατάξεις περί κοινής ησυχίας.
3. Απαγορεύεται η διατήρηση και παραμονή ζώων συντροφιάς σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας. Επιτρέπεται όμως στην πυλωτή, στην ταράτσα, στον ακάλυπτο χώρο και στον κήπο εφόσον υφίσταται η ομόφωνη απόφαση της γενικής συνέλευσης των ιδιοκτητών.

3. Ειδικά ο ιδιοκτήτης σκύλου: α) μεριμνά για να γίνεται ο περίπατος σκύλων πάντα με συνοδό, β) οφείλει να παίρνει τα κατάλληλα μέτρα, ώστε να μην εξέρχεται ελεύθερα ο σκύλος του από το χώρο της ιδιοκτησίας του και εισέρχεται σε χώρους άλλων ιδιοκτησιών ή σε κοινόχρηστους χώρους, «γ) για την αποφυγή ατυχημάτων υποχρεούται κατά τη διάρκεια του περιπάτου να κρατάει το σκύλο του δεμένο και να βρίσκεται σε μικρή απόσταση από αυτόν. Η ίδια υποχρέωση ισχύει και για τον οποιονδήποτε συνοδό του ζώου, πέραν του ιδιοκτήτη του». (ΝΟΜΟΣ 4235/2014ΦΕΚ Α 32 – 11.02.2014)


Άρα είναι γεγονός ότι ο νόμος δεν είναι ξεκάθαρος σχετικά με την απλή "βόλτα" σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας και χρήση αυτών (κήπο στην περίπτωση μας). Αν θεωρήσουμε τον κήπο της πολυκατοικίας ως γενικά κοινόχρηστο χώρο, τότε υπάγεται στις διατάξεις του νόμου περί βόλτας, άρα λογικά είσαι καλυμμένος με το λουρί, τις ακαθαρσίες κτλ.
Εγώ λοιπόν αντιλαμβάνομαι ότι αν όντως αναφέρεται στον κανονισμό της πολυκατοικίας πως απαγορεύονται τα ζώα στους κοινόχρηστους χώρους, οι αρνητικοί ένοικοι μπορούν να πατήσουν σε αυτόν και να συνεχίσουν τη μανούρα. Αν όμως δεν υπάρχει αναφορά, υποθέτω ότι το περισσότερο που θα μπορέσουν να κάνουν είναι να καλέσουν γενική συνέλευση και να παρθεί σχετική απόφαση. Οπότε, εγώ στην θέση σου και για να γλιτώσω τέτοιες ιστορίες και να τρέχω σε νομικούς, θα προσπαθούσα να συνεννοηθώ ήρεμα με τους υπόλοιπους γείτονες (που δεν είναι οι περίεργοι της υπόθεσης - θα προσπαθούσα να μην συνεχίσω την προστριβή με αυτούς), ώστε σε περίπτωση που το ζευγάρι συνεχίσει τη μουρμούρα, να μην βρει καν ανταπόκριση από τους υπόλοιπους.
Συμφωνώ με τον skylako, πως όσο δίνεις περιθώρια και συζητάς με τους περίεργους, τόσο δίνεις το δικαίωμα να στο "απαγορεύσουν" προφορικά και να "χάσεις" ένα δικαίωμα που πιθανότατα να το έχεις ήδη κεκτημένο.
Αν υπάρχει κάποιος δικηγόρος στο φόρουμ ίσως μπορεί να μιλήσει πιο έγκυρα για την συγκεκριμένη περίπτωση.
εχεις δικιο,ναι!!θελει ηρεμια το θεμα και συνεννοηση με τους υπολοιπους.αυτο ηθελα κι εγω ομως,μια πιο εγκυρη γνωμη απο καποιον ειδικο απλα και μονο για να ξερω τα δικαιωματα μου και τις υποχρεωσεις μου.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Το να θεωρούμε τον κοινόχρηστο χώρο της πολυκατοικίας ως κοινόχρηστο χώρο γενικά, εμένα μου κάνει βολική ερμηνεία του νόμου "υπέρ μας". Δεν είμαι δικηγόρος για να το απαντήσω έγκυρα, όμως εγώ αντιλαμβάνομαι πως ο κοινόχρηστος χώρος της πολυκατοικίας ανήκει στους ενοίκους της, άρα από την στιγμή που ο νόμος δεν είναι ξεκάθαρος για την απλή χρήση του, υποθέτω ότι ισχύει το καταστατικό και η όποια απόφαση συνέλευσης.
Αλλιώς, με τη λογική που μας βολεύει , ας μπαίνει ο καθένας μας σε όποιο κήπο πολυκατοικίας γουστάρει, να κάνει την βόλτα του με τον σκύλο...ξαναλέω, αυτή είναι η δική μου αντίληψη.
Εσείς που είστε σίγουροι πως ο νόμος το επιτρέπει, το λέτε ως νομικοί ή έτσι το ερμηνεύετε μόνοι σας.;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ο νόμος επιτρέπει και απαγορεύει!
Αν δεν αναφέρεται ή δεν διευκρινίζεται κάτι μέσα στο νόμο τότε επιτρέπεται μέχρι να διευκρινιστεί, να απαγορευτεί ή να επιτραπεί!

Αν είσαι ένοικος μιας πολυκατοικίας μπορείς να κατέβεις στον κήπο και να παίξεις με τον σκύλο σου!
Ο νόμος απαγορεύει την διατήρηση και παραμονή σε κοινόχρηστους!
Εσύ που θα κατέβεις με τον σκύλο σου στον κοινόχρηστο κήπο δεν θα διατηρήσεις τον σκύλο σου στον κήπο, δεν θα παραμείνει ο σκύλος σου στον κήπο!
Άρα μπορείς να κατέβεις και να κάνεις ό,τι σε φωτίσει ο Θεούλης!

Αλλιώς, με τη λογική που μας βολεύει , ας μπαίνει ο καθένας μας σε όποιο κήπο πολυκατοικίας γουστάρει, να κάνει την βόλτα του με τον σκύλο...ξαναλέω, αυτή είναι η δική μου αντίληψη.
Εσείς που είστε σίγουροι πως ο νόμος το επιτρέπει, το λέτε ως νομικοί ή έτσι το ερμηνεύετε μόνοι σας.;
Εσύ αυτό καταλαβαίνεις?
Όλο αυτό γίνεται για την πολυκατοικία που είσαι ένοικος, όχι για οποιαδήποτε πολυκατοικία!
Νομίζω είναι εύκολα κατανοητό!
Άλλωστε αν αυτό αντιλαμβάνεσαι τότε να σου πω ότι αν πας σε ξένη πολυκατοικία παίζει να μην σε αφήσουν καν να κάτσεις εσένα τον ίδιο στο γκαζόν, και χωρίς τον σκύλο σου στην εξίσωση κιόλας!
 
  • Like
Reactions: bat-iris and epial


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Παρόμοια περίπτωση (τηρουμένων των αναλογιών).
Παιδιά χρησιμοποιούν τον (μεγάλο) ακάλυπτο πολυκατοικίας κάθε απόγευμα για να παίζουν μπάσκετ. Ένοικοι της πολυκατοικίας (οι μισοί περίπου) που ενοχλούνται από τις φωνές, κάνουν γενική συνέλευση και αποφασίζουν ότι απαγορεύονται οι αθλοπαιδιές στους κοινόχρηστους χώρους και ειδικά στον επίμαχο ακάλυπτο. Οι γονείς των παιδιών καταφεύγουν στην δικαιοσύνη. Το δικαστήριο αποφασίζει ότι οι κοινόχρηστοι χώροι ανήκουν σε όλους τους ενοίκους (όπως ορίζει η σύσταση ιδιοκτησίας) για όλες τις δραστηριότητες, εφ' όσον τηρούνται οι κανόνες υγιεινής και οι ώρες κοινής ησυχίας. Τέλος.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
"Κοινόχρηστος" στην κλίμακα της πολυκατοικίας σημαίνει κάτι κοινό μεταξύ ενοίκων, δηλαδή κήποι, ταράτσες, κλιμακοστάσιο, ανελκυστήρας κτλ κτλ!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.851
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981