Σκύλος & Παραλίες


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Εδω λοιπον αν θελησεις να εμπλακεις εις βαθος, αρχιζουν οι λεπτομεριες.

Για την παραλια δεν τειθεται θεμα, ειναι κονοχρηστος χωρος, εχω καθε δικαιωμα κι ολες τις φορες οι μπατσοι/δημοτικοι/στυνομικοι ειπανε "συγνωμη για την ενοχληση"
Φυσικα εξυπακουεται οτι τηρουσα τα αυτονοητα, αποσταση απο τον κοσμο κ σκυλο στο λουρι, εμβολιασμενο.

Για την θαλασσα (μεσα στο νερο δλδ), ειναι ακομα ποιο πολυπλοκο.
Εξαρταται αν αυτος που κανει την παρατηρηση ειναι λουομενος η οχι.
Εξαρταται αν σου ζητησε να απομακρυνθεις η οχι κ αν τον ακουσες.
Εξαρταται γενικα.

Στην μεγαλυτερη μανουρα, που πλακωσανε ολοι οι καλοι χριστιανοι (μπατσοι+λιμενικοι) οταν η τυπισα επαθε την υστερια- δεν ηταν λουομενη (πριν καν το ζητησει!!!!), εβγαλα το σκυλι απο το νερο κ το κρατουσα με το λουρι του στην πετσετα μου. Την ιστορια επιβεβαιωσαν οι παρεβρισκομενοι. Οι Αρχες λοιπον μην εχοντας κατι αλλο να πουνε ενημερωσαν την υστερικια οτι το σκυλι στα βραχια στο λουρι του ιδιοκτητη του δεν ειναι κανενος ειδους παραβαση. Κ εκει εγινε ο κακος χαμος μεχρι που αρχισε απειλες κ ιστοριες κ την μαζεψαν με συνοπτικες.........

Συνοπτικα: καμια αρχη δεν μπορει να βεβαιωσει παραβαση, γιατι τετοια δεν υπαρχει.
Μονο λουομενος θα μπορουσε να σου πει να απομακρυνεις το ζωο απο το νερο κ αν δεν συμμορφωθεις να σου κανει ο ιδιος μηνηση για παρενοχληση η προσβολη της προσωπικοτητας η καποια τετοια μαλακια, η οποια ομως αν εσυ τηρεις τα προβλεπομενα κ βγαλεις το σκυλο απο το νερο εικαζω (με την συμφωνη γνωμη δικηγορου) οτι δεν θα ειχε βαση οποτε κ καμια συνεχεια περα απο λιγο τραβηγμα για καταθεσεις κλπ.......
Εγω που διατειθεμαι να περασω κ την συνεχεια με το τραβηγμα κ τις καταθεσεις, δεν εχει τυχει ακομα να βρω κανεναν τοσο θρασυ που να προχωρησει σε μυνηση........
Εγώ θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτήν την τοποθέτηση αλλά και γενικά με τις προηγούμενες τοποθετήσεις του East!

Όσο έχω ασχοληθεί κιεγώ στο παρελθόν με αυτό το θέμα εχω καταλήξει στα ίδια ακριβώς συμπεράσματα!

Τα είχαμε συζητήσει αυτά και σε ένα άλλο τόπικ του φόρουμ πέρσι αν θυμάμαι καλά...
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Εγώ θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτήν την τοποθέτηση αλλά και γενικά με τις προηγούμενες τοποθετήσεις του East!

Όσο έχω ασχοληθεί κιεγώ στο παρελθόν με αυτό το θέμα εχω καταλήξει στα ίδια ακριβώς συμπεράσματα!
Συμφωνώ και εγώ Απολύτως! Αλλο όμως η θέληση να προασπίσουμε τα δικαιώματα των καλύτερων φίλων μας, άλλο η ανθρώπινη καθημερινή πραγματικότητα! Δεν αντέχεις συνέχεια τους διαπληκτισμούς, ιδίως αν έχεις και μερικές δεκαετίες στην πλάτη. Εχω τσακωθεί άπειρες φορές με ανεγκέφαλους, έχω φτάσει στα Ακρα, όταν προσπάθησαν να κλωτσήσουν τον σκύλο μου και θα ξαναφτάσω αν χρειαστεί, γιά σοβαρό λόγο. Αλλά να συγχίζομαι πλέον καθημερινά, γιά το αν είμαι αρκετά μακρυά από τους "τσαντιριάρηδες" στις παραλίες, ή γιατί ο σκύλος μου μπήκε μαζί με τον κάθε "βρωμιάρη" στην θάλασσα, δεν το μπορώ, δεν το αντέχω πιά! Μόνοι μας και ήρεμοι.
Αν εσείς οι νεότεροι, με το πείσμα και την θέληση σας, πιστεύετε ότι μπορείτε να συνεχίσετε να παλεύετε για τα δικαιώματα των κολλητών μας, νοερά είμαι μαζί σας.
 
  • Like
Reactions: StellitsaD


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
1) Επικαλεισαι νομους γενικως αλλα βαριεσαι να τους ψαξεις;
2) Η παραλια ειναι κοινοχρηστος χωρος για τους αλλους και για σενα αρκει να τηρεις αυτα που ειπες (λουρι εμβολια κλπ). Αν δε τα τηρεις (οποιοσδηποτε, δε το λεω για σενα) κακως κανεις το μαγκα περι δικαιωματων.
1) Δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να κατσω να ψαξω να παραθεσω τον καθε νομο για το οτιδηποτε, δεν εχω αρχειο αλλωστε. Οποιος θελει ψαχνει. Εγω ανεφερα οτι υπαρχει νομος περι ρυπανσης περιβαλλοντος κ υγειονομικου που υποχρεωνει μεταξυ αλλων να μαζευουμε τα περιττωματα (γενικα)
Απο κει κ περα οποιος θελει ψαχνει κ τον βρισκει.

2) Εισαι υποχρεωμενος να τα τηρεις οχι μονο στην παραλια, παντου. Εννοειται.

Συμφωνούμε δηλαδή οτι είναι αυτονόητο να κρατάμε απόσταση απο τους λουόμενους ή όποιους μπορεί να ενοχληθούν και να βγάζουμε τον σκύλο μας απο το νερό όποτε μας το ζητήσουν ;
Συμφωνούμε δηλαδή οτι η παραλία και οι κοινόχρηστοι χώροι δεν μας ανήκουν αυτονόητα επι ίσοις όροις με τους υπόλοιπους ;
Η δεν θες να καταλαβεις αυτα που γραφω, η μου το κανεις επιτηδες για να γραφω τα αυτονοητα. Αλλο πραγμα να προκαλεις, αλλο ομως να κρυβεσαι σαν κυνηγημενος εγκληματιας.
Αν θες να δημιουργησεις θεμα, θα πας 15Αυγουστο σε μια μεγαλη οργανωμενη παραλια με ενα μεγαλοσωμο σκυλο να κανετε μπανιο. Ομως η "εις βαρος σου τοποθετηση" ξεκιναει με το καλημερα καθ οτι προκαλεις.
Το θεμα ειναι να τηρεις τα απο το νομο προβλεπομενα κ να μην προκαλεις. Απλο ειναι δεν καταλαβαινω γιατι το κανεις δυσκολο......

Να σου πω κατι αλλο: Η ρακετες ειναι απο τα αγαπημενα μου παραλιακα σπορ.
Δεν θα παω ομως να παιξω σε πολυσυχναστη παραλια 15Αυγουστο κυριακη μεσημερι που ο ενας παταει τον αλλον ντε κ καλα επειδη θελω να παιξω κ ας επιτρεπεται. Θα παω τερμα σε μια ακρη κ θα το κανω. Αν τωρα σε αυτη την ακρη βρεθει ο περιεργος που του την σπαει το τακα-τουκα περαστικα του κ αν το τραβηξει θα γινει μανουρα......

Ομοιως κ με το σκυλο. Θα παω σε μια παραλια που δεν γινεται το αδιαχωρητο, κ θα τον βαλω χωρις πολλα πολλα στο νερο. Αν ενοχλουνται αυτοι που κολυμπανε, θα τον βγαλω απο το νερο. Αν παλι ενοχλουνται, την αστυνομια η το λιμενικο να δουμε στο τελος ποιος ενοχλει ποιον........

Δεν μπορω να στο κανω ποιο απλο......
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Δεν το κάνω εγώ δύσκολο, αγαπητέ east, δύσκολο το κάνουν όσοι ισχυρίζονται οτι η χρήση της παραλίας για περίπατο του σκύλου είναι αναφαίρετο δικαίωμά τους επειδή τάχα έτσι λέει σαφώς ο νόμος, παραπλανούν τον κόσμο και μετά λένε νταξ φιλαράκι, δεν είναι και δικαίωμά σου ακριβώς, δεν λέει κάτι τέτοιο ο νόμος, απλά διαδίδουμε οτι το λέει για προπαγάνδα, έπρεπε να κάνεις στην άκρη για να μην ενοχλούνται οι παράξενοι και να βγάλεις τον σκύλο σου απο το νερό όταν σου πούν, πλήρωνε τώρα για να μάθεις να φέρεσαι.

Δύσκολο το κάνουν όλοι όσοι εκατέρωθεν επικαλούνται νόμους που δεν υπάρχουν, όχι εγώ.

Όπως και να είναι, όχι, δεν έχω καμμιά πρόθεση ούτε να σε βασανίζω ούτε να σου αλλάξω γνωμη για οτιδήποτε, εξ άλλου δεν διαφωνώ με τις πρακτικές που περιγράφεις, μόνο με την ερμηνεία που δίνεις στον νόμο.

Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο οπότε το αφήνω εδώ το θέμα, ειλικρινά ευχαριστώ για την παράθεση των απόψεών σου και την πολιτισμένη συζήτηση.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δεν το κάνω εγώ δύσκολο, αγαπητέ east, δύσκολο το κάνουν όσοι ισχυρίζονται οτι η χρήση της παραλίας για περίπατο του σκύλου είναι αναφαίρετο δικαίωμά τους επειδή τάχα έτσι λέει σαφώς ο νόμος, .
Η βολτα στην παραλια, με τις νομιμες προυποθεσεις (σκυλος στο λουρι που δεν λερωνει κ δεν ενοχλει τον κοσμο =γαυγιζει/τραμπουκιζει/τιναζεται/σκαβει) ειναι σε λουρι κοντα στο αφεντικο του το οποιο κουβαλαει τα νομιμα εγγραφα (τσιπ/βιβλιαριο εμβολια) ΕΙΝΑΙ δικαιωμα του καθε ενος!
Οπως ομως κ στο δρομο, δεν μπορει ο σκυλος σου να παρενοχλει τον κοσμο (ανεβαινει πανω τους- δεν ξερω τι αλλο, κατι το οποιο επισης επισυρει μυνηση με καποια δικαιολογια) ετσι ισχυει κ στην παραλια...

.
παραπλανούν τον κόσμο και μετά λένε νταξ φιλαράκι, δεν είναι και δικαίωμά σου ακριβώς, δεν λέει κάτι τέτοιο ο νόμος, απλά διαδίδουμε οτι το λέει για προπαγάνδα, έπρεπε να κάνεις στην άκρη για να μην ενοχλούνται οι παράξενοι και να βγάλεις τον σκύλο σου απο το νερό όταν σου πούν, πλήρωνε τώρα για να μάθεις να φέρεσαι..
Εαν ο καθενας εχει μαθει στα πλαισια της ΔΙΚΗΣ του ελευθεριας να ξεχυλωνει τα παντα κατα το δοκουν ειναι αλλουνου παππα ευαγγελιο......
Το ειπα κ πριν, ο σκυλος πρεπει να κυκλοφορει στα πλαισια του νομου κ να μην παρενοχλει κοσμο. Αυτο εξυπακουεται......
Αν καποιος εχει ενα σκυλο ανεξελεκτο στην παραλια, που σκαβει την αμμο κ τιναζεται πανω στον διπλανο που κανει ηλιοθεραπεια, σαφως κ δεν εχει το δικιο με το μερος του κ δεν ειναι θεμα κυκλοφοριας, αλλα παρενοχλησης του αλλου γενικα......

.
Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο οπότε το αφήνω εδώ το θέμα, ειλικρινά ευχαριστώ για την παράθεση των απόψεών σου και την πολιτισμένη συζήτηση.
Ουτε γω εχω κατι αλλο να προσθεσω, περαν του οτι εμεις σε νομιμα πλαισια πρεπει φερομαστε πολιτισμενα, σεβομενοι τον συνανθρωπο μας κατα την κοινη λογικη.
Σε οποια περιπτωση (οσες μου ετυχαν τουλαχιστον) μια πολιτισμενη τεκμηριωση σε ηπιο τονο κ ενα πλατυ χαμογελο σου δινει το μισο δικιο..... το αλλο μισο το εχεις απο το μη παρανομο του πραγματος.

Κι εγω χαιρομαι για την πολιτισμενη συζητηση!
 




amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Το ποιός ενοχλείται και γιατί, είναι κάτι που δεν μπορούμε να προβλέψουμε ποτέ.

Μου έτυχε πέρυσι στην Μήλο, σε μια εντελώς απόμερη παραλία, στην άλλη άκρη της παραλίας υπήρχε μια τουρίστρια με τον σκύλο της. Κανένας άλλος.

Όταν εμφανίστηκα εγώ με τον σκύλο μου, στην άλλη άκρη της παραλίας, ο άλλος σκύλος δεν σταμάτησε να γαβγίζει και να προκαλεί τον δικό μου.

Ο δικός μου σκύλος παρέμεινε απαθής, κολύμπησε, παίξαμε, δεν έδωσε καμία σημασία. Μετά από μισή ώρα αδιάκοπου γαβγίσματος του άλλου σκύλου, η τουρίστρια το μάζεψε κι έφυγε, βρίζοντας μας ότι την ενοχλήσαμε με την παρουσία μας!!!

Ευτυχώς δεν υπήρχε τρίτος στην παραλία, γιατί είναι βέβαιο ότι θα θεωρούσε ότι τον ενοχλούμε και οι 2, αφού ο σκύλος της δεν γάβγιζε τους ανθρώπους, αλλά τον σκύλο μου. Έτσι θα θεωρούσαν πως γενικότερα η παρουσία των σκύλων ήταν η ενόχληση τους. Σιγά μην αναλύανε ποιός σκύλος έφταιγε και ποιός όχι.

--------------------

Με έχουν βρίσει γιατί ενώ χέζει ο σκύλος μου και τα μαζεύω παρουσία τους, παρακάτω έχει σκατά από άλλους σκύλους. Τι θα έπρεπε να κάνω? Να μαζέψω και των άλλων σκύλων?

Με έχουν βρίσει γιατί κάποιος άλλος σκύλος έχει μπει σε μια παιδική χαρά και τους ενόχλησε, οπότε... σύμφωνα με την λογική τους όλοι οι σκύλοι φταίνε που μπήκε εκείνος στην παιδική χαρά.

Αλλά όταν δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε και να επικοινωνήσουμε μεταξύ μας, όσοι έχουμε σκύλους, είναι δυνατόν να περιμένουμε να μας αποδεχτούν οι άλλοι?

Όταν τόσοι και τόσοι κόβουν βόλτες με ένα στειλιάρι στο χέρι, έτοιμοι να χτυπήσουν κάθε σκύλο που πλησιάσει τον σκύλο τους, αντί να φροντίσουν να κοινωνικοποιήσουν τον σκύλο τους και να τον αφήσουν να έχει σχέσεις με το είδος του, τότε κάθε συζήτηση περιττεύει κατά την γνώμη μου.
 


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
ΩΩΩΩΧ εγω την πηγα χθες στην παραλια (χωρις κοσμο)και που και που γαβγιζε οταν εβλεπε καποιον.Πως να την κοινονικοποιησω ομως αν δεν την παω παραλια?να της δειχνω την παραλια σε φωτογραφια?? :(:(
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Μην το πολυψάχνετε φίλοι μου. Οσοι νόμοι και να ψηφισθούν, όσο και να τους επικαλούμαστε, όσο προσεκτικοί και ευγενικοί να είμαστε, δεν αλλάζει τίποτα. Προσωπικά, όταν έχω τον σκύλο μαζί μου, ξαφνικά, αισθάνομαι περιθωριοποιημένος!
amangos+1000.
 
  • Like
Reactions: StellitsaD


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Να πω την μαύρη αλήθεια μου, εγώ αισθάνομαι περιθωριοποιημένος και όταν είμαι ανάμεσα σε ανθρώπους με σκύλους, τις περισσότερες φορές. Αλλά ας το αφήσω για άλλη φορά αυτή την συζήτηση.

Εχθές έμαθα πως συζητιέται έντονα στο δημοτικό συμβούλιο του Αλίμου, να γίνει σκυλοπάρκο εκεί που μαζευόμαστε έτσι κι αλλιώς. Η αιτιολογία είναι πως έτσι κι αλλιώς μαζεύονται εκεί τόσα σκυλιά!!!

Αυτή είναι η λύση και για τις παραλίες: Εάν συνηθίσουν την "παράνομη" παρουσία μας, στο τέλος θα νομιμοποιηθεί η παρουσία μας. Το λέω χρόνια: Κάποτε ήταν παράνομο το τόπλες. Αυτό δεν εμπόδιζε κάποιες να είναι γυμνόστηθες. Μετά από χρόνια, ο νομοθέτης αναγνώρισε την ανάγκη να νομιμοποιηθεί το τόπλες, και έληξε το θέμα.

Όσο αποφεύγουμε τον καυγά, δεν λύνουμε το πρόβλημα.
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Να πω την μαύρη αλήθεια μου, εγώ αισθάνομαι περιθωριοποιημένος και όταν είμαι ανάμεσα σε ανθρώπους με σκύλους, τις περισσότερες φορές.
Εγώ όταν είμαι ανάμεσα σε ανθρώπους γενικά και χρειάζεται να γίνει συζήτηση, αισθάνομαι απογοητευμένος!
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
ΩΩΩΩΧ εγω την πηγα χθες στην παραλια (χωρις κοσμο)και που και που γαβγιζε οταν εβλεπε καποιον.Πως να την κοινονικοποιησω ομως αν δεν την παω παραλια?να της δειχνω την παραλια σε φωτογραφια?? :(:(
Δεν χρειάζεται κοινωνικοποίηση ειδικά στην παραλία. Δεν είναι δυνατόν ο σκύλος σου να είναι ανεκτικός με τους ανθρώπους και τα άλλα ζώα, και να στραβώνει στις παραλίες.

Εάν ο σκύλος σου κάνει φύλαξη και προσπαθεί να σε ειδοποιήσει ότι κάποιος πλησιάζει, προφανώς το έχεις ενθαρρύνει ή έστω ανεχτεί.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Εγώ όταν είμαι ανάμεσα σε ανθρώπους γενικά και χρειάζεται να γίνει συζήτηση, αισθάνομαι απογοητευμένος!
Μπορώ πιο εύκολα να καταλάβω κάποιον που συχαίνεται ή έχει φοβία και δεν θέλει να βλέπει τα ζώα, παρά κάποιον που έχει σκύλο και είναι έτοιμος να μαλώσει ή να χτυπήσει όποιον άλλον σκύλο υπάρχει και πλησιάσει.

Χθες αρπάχτηκα πάλι με κάποιους με έναν αρσενικό σκύλο. Μόλις τους πλησίασε ένας αρσενικός σκύλος, ο δικός τους ο σκύλος έβγαλε επιθετικότητα, κι αυτοί επιτέθηκαν στον αδέσποτο που τους πλησίασε... Πως είναι δυνατόν ο δικός τους σκύλος να μην μιμηθεί την δικιά τους συμπεριφορά?

Αντί να πειθαρχήσουν τον σκύλο τους, να γίνει ανεκτικός σε όλα τα σκυλιά, θεωρούν δεδομένο ότι αφού είναι αρσενικός, θα τσακώνεται με όλους τους αρσενικούς, και φυσικά δεν φταίνε ούτε αυτοί ούτε ο σκύλος τους, αλλά όλοι οι άλλοι σκύλοι!!!

Τι να συζητήσουμε λοιπόν με αυτούς τους ανθρώπους για τους σκύλους στην θάλασσα? Πως θα συναντηθούν σε μια παραλία με άλλον αρσενικό σκύλο? Κια πως θα κολυμπήσει? Με λουρί???
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Να πω την μαύρη αλήθεια μου, εγώ αισθάνομαι περιθωριοποιημένος και όταν είμαι ανάμεσα σε ανθρώπους με σκύλους, τις περισσότερες φορές. Αλλά ας το αφήσω για άλλη φορά αυτή την συζήτηση.

Εχθές έμαθα πως συζητιέται έντονα στο δημοτικό συμβούλιο του Αλίμου, να γίνει σκυλοπάρκο εκεί που μαζευόμαστε έτσι κι αλλιώς. Η αιτιολογία είναι πως έτσι κι αλλιώς μαζεύονται εκεί τόσα σκυλιά!!!

Αυτή είναι η λύση και για τις παραλίες: Εάν συνηθίσουν την "παράνομη" παρουσία μας, στο τέλος θα νομιμοποιηθεί η παρουσία μας. Το λέω χρόνια: Κάποτε ήταν παράνομο το τόπλες. Αυτό δεν εμπόδιζε κάποιες να είναι γυμνόστηθες. Μετά από χρόνια, ο νομοθέτης αναγνώρισε την ανάγκη να νομιμοποιηθεί το τόπλες, και έληξε το θέμα.

Όσο αποφεύγουμε τον καυγά, δεν λύνουμε το πρόβλημα.
γεια σου Δημο Αλιμου με τις κοινωνικες/φιλοζωικες σου ευαισθησιες
 


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
Δεν χρειάζεται κοινωνικοποίηση ειδικά στην παραλία. Δεν είναι δυνατόν ο σκύλος σου να είναι ανεκτικός με τους ανθρώπους και τα άλλα ζώα, και να στραβώνει στις παραλίες.

Εάν ο σκύλος σου κάνει φύλαξη και προσπαθεί να σε ειδοποιήσει ότι κάποιος πλησιάζει, προφανώς το έχεις ενθαρρύνει ή έστω ανεχτεί.


ok και τι κανω σ αυτη την περιπτωση; Γιατι αν το εχω ενθαρυνει εγω ,σιγουρα δεν ηταν προθεση μου!! Εχθες παλι το εκανε. μολις την εβγαλα απο το αμαξι (ειχε πολυ αερα, μπορει να την ενοχλησε κ αυτο?) αρχισε να γαβγιζει. Σταματησε και γαβγιζε ξανα κατα διαστηματα κυριως οταν εβλεπε σκυλο. :mad: πως ν ατο αντιμετοπισω?(n)
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
ok και τι κανω σ αυτη την περιπτωση; Γιατι αν το εχω ενθαρυνει εγω ,σιγουρα δεν ηταν προθεση μου!! Εχθες παλι το εκανε. μολις την εβγαλα απο το αμαξι (ειχε πολυ αερα, μπορει να την ενοχλησε κ αυτο?) αρχισε να γαβγιζει. Σταματησε και γαβγιζε ξανα κατα διαστηματα κυριως οταν εβλεπε σκυλο. :mad: πως ν ατο αντιμετοπισω?(n)
Είναι θέμα εκπαίδευσης, κι όχι αυτής της ενότητας. Με 2 λόγια, πρέπει να ακολουθείς κάποιες βασικές αρχές. Ουσιαστικά πρέπει να ελέγχεις τον σκύλο σου. Όταν το καταφέρεις, τότε δεν θα παίρνει πρωτοβουλίες να γαβγίζει.

Για παράδειγμα: Ξαφνικά ο σκύλος μου, ακούγοντας έναν ήχο στην τηλεόραση, άρχισε να γαβγίζει. Εάν μου φαινόταν αστείο, στο τέλος θα κατέληγα να έχω έναν σκύλο που θα γάβγιζε σε διάφορους ήχους... Εγώ, παρόλο που το βρήκα χαριτωμένο το γεγονός, είπα έντονα σσσσσσσστ. Ο σκύλος με κοίταξε και ξαναγύρισε προς την τηλεόραση να γαβγίσει και πάλι... Πιο έντονο σσσστ από πλευρά μου. Μόλις ξαναγάβγισε, σηκώθηκα, μπήκα ανάμεσα στην τηλεόραση και τον σκύλο, του είπα έντονα να κάτσει, μετά κάτω, και όταν ηρέμησε πήγα στην θέση μου. Όταν τον είδα να ετοιμάζεται να ξεσηκωθεί και πάλι, έντονο σσσστ και πήγα να σηκωθώ! Ο σκύλος σταμάτησε αμέσως! Το πήρε το μήνυμα.

Από τότε, από καιρού εις καιρόν, σε κάποιους ήχους της τηλεόρασης πάει να ξεσηκωθεί, ένα απλό σσστ αρκεί.

Κάπως έτσι λύνονται τα προβλήματα από ανεπιθύμητες συμπεριφορές.
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
Είναι θέμα εκπαίδευσης, κι όχι αυτής της ενότητας. Με 2 λόγια, πρέπει να ακολουθείς κάποιες βασικές αρχές. Ουσιαστικά πρέπει να ελέγχεις τον σκύλο σου. Όταν το καταφέρεις, τότε δεν θα παίρνει πρωτοβουλίες να γαβγίζει.

Για παράδειγμα: Ξαφνικά ο σκύλος μου, ακούγοντας έναν ήχο στην τηλεόραση, άρχισε να γαβγίζει. Εάν μου φαινόταν αστείο, στο τέλος θα κατέληγα να έχω έναν σκύλο που θα γάβγιζε σε διάφορους ήχους... Εγώ, παρόλο που το βρήκα χαριτωμένο το γεγονός, είπα έντονα σσσσσσσστ. Ο σκύλος με κοίταξε και ξαναγύρισε προς την τηλεόραση να γαβγίσει και πάλι... Πιο έντονο σσσστ από πλευρά μου. Μόλις ξαναγάβγισε, σηκώθηκα, μπήκα ανάμεσα στην τηλεόραση και τον σκύλο, του είπα έντονα να κάτσει, μετά κάτω, και όταν ηρέμησε πήγα στην θέση μου. Όταν τον είδα να ετοιμάζεται να ξεσηκωθεί και πάλι, έντονο σσσστ και πήγα να σηκωθώ! Ο σκύλος σταμάτησε αμέσως! Το πήρε το μήνυμα.

Από τότε, από καιρού εις καιρόν, σε κάποιους ήχους της τηλεόρασης πάει να ξεσηκωθεί, ένα απλό σσστ αρκεί.

Κάπως έτσι λύνονται τα προβλήματα από ανεπιθύμητες συμπεριφορες

ευχαριστω πολυ!
 




amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
20140618_192536.jpg 20140617_193128.jpg 20140617_190313-ACTION.jpg

Εγώ πάντως, έχω βρει μια μικρή (και ρηχή) παραλία, και παίζει και κολυμπάει η σκυλίτσα μου με άλλα σκυλιά. Στην Γλυφάδα. Πάω καθημερινές, και έχουν συνηθίσει την παρουσία μας. Μάλιστα τα άλλα σκυλιά περαστικά ήταν, και ζήλεψαν και ήρθαν!!!
 


nikol_te

Well-Known Member
15 Μαϊου 2011
74
104
τελεια φαινεται!που ειναι αυτη μηπως μπορεσουμε καμια φορα να παμε?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU