Σκύλος για φύλαξη χωραφιού


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Μια χαρά εντός είναι.

Απλά αν συνεχίσεις μ' αυτό το σκεπτικό και οι θετικές απαντήσεις θα γίνουν αρνητικές..
 


stairwayth

Well-Known Member
12 Αυγούστου 2012
61
0
Καλά απ΄όσα σου είπα αυτό μόνο κατάλαβες; Αυτό μόνο κράτησες; Ας είμαστε ρεαλιστές. Το σκυλί δεν ειναι μέσο προστασίας για έναν ανοιχτό χώρο. Το σκυλί σε έναν ανοιχτό χώρο δεν είναι προστάτης αλλά στόχος. Λυπάμαι που σου είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβεις. Όσο για τους ανθρώπους που σαπίζουν όπως λες στα νοσοκομεία είναι κάτι εν τραγικό μεν αλλά τελείως άσχετο με τη συζήτηση αυτή.
ΣE μια τέτοια εποχή ΔEN μπορεί NA απαιτείς NA EINAI οι σκύλοι ευτυχισμένοι.ΦTANEI MA ζουν όσο ΓINETAI καλύτερα.
 


panosdog

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
320
1
ΣE μια τέτοια εποχή ΔEN μπορεί NA απαιτείς NA EINAI οι σκύλοι ευτυχισμένοι.ΦTANEI MA ζουν όσο ΓINETAI καλύτερα.
Για πες μας δηλαδη ποτε οι σκυλοι ειναι ευτυχισμενοι? Και ποτε ζουν οσο γινεται καλυτερα?
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
ΣE μια τέτοια εποχή ΔEN μπορεί NA απαιτείς NA EINAI οι σκύλοι ευτυχισμένοι.ΦTANEI MA ζουν όσο ΓINETAI καλύτερα.
Αυτό κατάλαβες τελικά; Τι έχεις, επιλεκτική όραση; Χέστο σκυλί αν είναι ευτυχισμένο η όχι. Αν το έχεις έξω σε χώρο που επισκέπτεσαι περιστασιακά το πιθανότερο είναι να καταλήξει μακαρίτη. Αυτό μπορείς να το καταλάβεις η αδυνατείς; Μάλλον όχι και έχεις πάρει την απόφαση σου.

Θα παρακαλέσω τους χρήστες που έχουν κάποια εμπειρία να είναι πολύ προσεκτικοί στις απαντήσεις τους ειδικά σε άτομα με μηδενική εμπειρία γιατί μπορεί να παρερμηνευτούν τα λεγόμενα τους. Είναι δυνατών να γράφεται ότι κάποιος θέλει σκυλιά για να τα αμολήσει στο κτήμα να κάνουν τα μαντρόσκυλα και να μην τον αποτρέπετε όλοι; Και μετά μας χαλάνε τα puppy mils και οι byb. Διυλίζουμε τον κώνοπα και καταπίνουμε την κάληλον. Α ρε Φινλανδές τουρίστριες που χρειάζονται......
 


apsu

Well-Known Member
8 Μαϊου 2010
103
0
γιατι ρε παιδια, αν το παιδι παρει ενα σκυλο απο το δρομο, τον βαλει σε ενα κτημα με κανα 2 ακομα, τον ταιζει, του προσφερει την κτηνιατρικη του περιθαλψη και τον αγαπαει-ακομα κι αν ασχολειται μαζι του 1-2 ωρες την ημερα καλυτερα δεν θα ειναι απο τον δρομο?
 


stairwayth

Well-Known Member
12 Αυγούστου 2012
61
0
Για πες μας δηλαδη ποτε οι σκυλοι ειναι ευτυχισμενοι? Και ποτε ζουν οσο γινεται καλυτερα?
Όταν ασχολείσαι 5 ώρες τη μέρα.
Όταν ασχολείσαι 1 ώρα τη μέρα.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
ΣE μια τέτοια εποχή ΔEN μπορεί NA απαιτείς NA EINAI οι σκύλοι ευτυχισμένοι.ΦTANEI MA ζουν όσο ΓINETAI καλύτερα.

Από τις πιο βλακωδέστερες προτάσεις που έχω διαβάσει.Είναι τόσο απλό να κάνεις ένα σκύλο ευτυχισμένο που ούτε καν σου περνάει από το μυαλό μάλλον.Ο σκύλος δεν είναι υλιστικό ον σαν τον άνθρωπο,η εποχή δεν έχει καμία σχέση με την ευτυχία του.Η μόνη συνάρτηση που θα μπορούσε να γίνει με την εποχή,είναι με τα αδέσποτα,εκεί να το καταλάβω.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Από τις πιο βλακωδέστερες προτάσεις που έχω διαβάσει.Είναι τόσο απλό να κάνεις ένα σκύλο ευτυχισμένο που ούτε καν σου περνάει από το μυαλό μάλλον.Ο σκύλος δεν είναι υλιστικό ον σαν τον άνθρωπο,η εποχή δεν έχει καμία σχέση με την ευτυχία του.Η μόνη συνάρτηση που θα μπορούσε να γίνει με την εποχή,είναι με τα αδέσποτα,εκεί να το καταλάβω.
Well said. Θενκς και πάλι θενκς!
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Είναι δυνατών να γράφεται ότι κάποιος θέλει σκυλιά για να τα αμολήσει στο κτήμα να κάνουν τα μαντρόσκυλα και να μην τον αποτρέπετε όλοι;
Κάθε άνθρωπος μπορεί να ακούσει αυτό που είναι έτοιμος να ακούσει...
Αν νοιάζεσαι για τα σκυλιά, τότε σκέφτεσαι τι μπορείς να πεις για την καλύτερη δυνατή ευζωία τους...και όχι "να του τα πεις"...για να είσαι κυριλέ με την συνείδησή σου ότι είπες την άσπιλη αλήθεια!

Εγώ διάλεξα να απαντήσω αμέσως και να πω αυτά που πιστεύω ΑΚΡΙΒΩΣ για να μην τον πάρει κανένας από τα μούτρα σαν γκρινιάρα γκόμενα...δεν ξαναπατήσει εδώ...και κάνει ότι να ναι με τα σκυλιά του που ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ θα πάρει...

Όταν κάποιος κάνει συγκεκριμένες ερωτήσεις..μπορείς να τον κατευθύνεις με απαντήσεις ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ...
Από την άλλη μπορείς να βγάλεις ένα ωραιότατο "σύρε και αναπαράξου" post....για να τα βλέπεις με τους από μέσα και να χαίρεσαι...(όχι εσύ...το λέω γενικά...γιατί είμαι αντίθετος με αυτήν την λογικη)
 


panosdog

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
320
1
Όταν ασχολείσαι 5 ώρες τη μέρα.
Όταν ασχολείσαι 1 ώρα τη μέρα.
Ειναι αστειο και μαλιστα κοκογουστο να θεωρεις οτι παιρνεις σκυλο για το χωραφι, τον εχεις εκει μονο σχεδον ολη μερα ολη νυχτα, ξεχασα εκτος απο 1/2/3/4? ωρες (λεμε τωρα) που πας για τις δουλειες σου γιατι αμφιβαλω αν θα ασχοληθεις με το σκυλο εκτος απο το να του βαλεις φαι και νερο και να θεωρεις οτι του παρεχεις μια καλυτερη ζωη!

Φιλε μου ειπες στην αρχη οτι δεν ειχες ποτε σκυλο και ειναι σεβαστο ως ενα σημειο για τις αποψεις σου
απο ενα σημειο και μετα και ολα αυτα που εχεις ακουσει (απο σοβαρες αποψεις) η ξερολιαση σου ειναι
αξεπεραστη!
Στην τελικη εδω μπηκες για να μας ανακοινωσεις τι θα κανεις και οχι να ρωτησεις γιατι δεν ξερεις
οποτε τσαμπα το σαλιο μαλλον το γραψιμο!
 


stairwayth

Well-Known Member
12 Αυγούστου 2012
61
0
Αυτό κατάλαβες τελικά; Τι έχεις, επιλεκτική όραση; Χέστο σκυλί αν είναι ευτυχισμένο η όχι. Αν το έχεις έξω σε χώρο που επισκέπτεσαι περιστασιακά το πιθανότερο είναι να καταλήξει μακαρίτη. Αυτό μπορείς να το καταλάβεις η αδυνατείς; Μάλλον όχι και έχεις πάρει την απόφαση σου.

Θα παρακαλέσω τους χρήστες που έχουν κάποια εμπειρία να είναι πολύ προσεκτικοί στις απαντήσεις τους ειδικά σε άτομα με μηδενική εμπειρία γιατί μπορεί να παρερμηνευτούν τα λεγόμενα τους. Είναι δυνατών να γράφεται ότι κάποιος θέλει σκυλιά για να τα αμολήσει στο κτήμα να κάνουν τα μαντρόσκυλα και να μην τον αποτρέπετε όλοι; Και μετά μας χαλάνε τα puppy mils και οι byb. Διυλίζουμε τον κώνοπα και καταπίνουμε την κάληλον. Α ρε Φινλανδές τουρίστριες που χρειάζονται......
Έχω γράψει επανειλημμένα ότι σκοπεύω να ασχολούμαι μαζί τους τουλάχιστον 1 ώρα τη μέρα και όταν μένω στο κτήμα τουλάχιστον 2 ώρες τη μέρα(2-3 φορές την εβδομάδα) κ αν χρειαστεί να παρέχω εκπαίδευση ειδικού.Δεν έχω επιλεκτική όραση,απλώς έλλειψη υπομονής να ενημερώνω αυτούς που έχουν χάσει επεισόδια ή δεν έχουν διαβάσει καν το θέμα.Πολλά πράματα έχουν ειπωθεί και απαντηθεί ενώ άλλα είναι προσωπικές απόψεις που δεν έχουν καμία αξία ειδικά όταν αντικρούονται!

Για τα φίδια έχω να πω:όπου υπάρχουν τσουκνίδες και αγκάθια δεν υπάρχουν φίδια,πολύ απλά γιατι τρυπιούνται ματώνουν και τα τρώνε τα μυρμήγκια και τα υπόλοιπα έντομα.

Για τα τσιμπούρια έχω να πω:ο σκύλος θα ζει σε χαλικοστρωμένο χώρο που θα είναι πολύ καθαρότερος από το απλό χώμα ενός χωραφιού + ότι ο σκύλος θα έχει την απαραίτητη ιατρική περίθαλψη

Για τους κλέφτες έχω να πω: μέχρι ο σκύλος να μεγαλώσει θα κάνω το παν για να τον προστατέψω(αν τον κλέψουν μαγκιά τους και χαρά τους).Εφόσον μεγαλώσει δε νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη αξία(αν πάλι τν κλέψουν μαγκιά τους κ λιγότερη η χαρά τους)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Κατ' εμε:
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΙΧΝΟΣ ΡΑΤΣΑΣ ΣΚΥΛΟΥ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ.
Ακόμα και το πιο ανεξάρτητο σκυλι, θέλει ειδικά τους πρώτους μήνες συνεχή επαφή και ενασχόληση με τον ιδιοκτητη. Και όσα σκυλιά ειναι για φύλαξη, είναι για να φυλάνε το χώρο που ζει ο ιδιοκτητης τους. Και αυτου η παρουσία να ειναι διαρκώς αισθητη.
Όλα τα υπόλοιπα ειναι ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΑ σκυλιά, ακοινωνητα, χωρις καμια επαφή με τον ανθρωπο τους.
Είναι πολύ κάτω και των ανεκτών επιπέδων διαβίωσης. Και αν βρεθεί κάποιος να τα κλέψει, ΝΑ ΑΓΙΑΣΕΙ.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Κάθε άνθρωπος μπορεί να ακούσει αυτό που είναι έτοιμος να ακούσει...
Αν νοιάζεσαι για τα σκυλιά, τότε σκέφτεσαι τι μπορείς να πεις για την καλύτερη δυνατή ευζωία τους...και όχι "να του τα πεις"...για να είσαι κυριλέ με την συνείδησή σου ότι είπες την άσπιλη αλήθεια!

Εγώ διάλεξα να απαντήσω αμέσως και να πω αυτά που πιστεύω ΑΚΡΙΒΩΣ για να μην τον πάρει κανένας από τα μούτρα σαν γκρινιάρα γκόμενα...δεν ξαναπατήσει εδώ...και κάνει ότι να ναι με τα σκυλιά του που ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ θα πάρει...

Όταν κάποιος κάνει συγκεκριμένες ερωτήσεις..μπορείς να τον κατευθύνεις με απαντήσεις ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ...
Από την άλλη μπορείς να βγάλεις ένα ωραιότατο "σύρε και αναπαράξου" post....για να τα βλέπεις με τους από μέσα και να χαίρεσαι...(όχι εσύ...το λέω γενικά...γιατί είμαι αντίθετος με αυτήν την λογικη)
Και εγω ειμαι αντιθετος με αυτη τη λογικη ομως για να γινει αυτο που λες θα πρεπει ο αλλος να ειναι στο ιδιο μηκος κυμματος για να πιασει τι του λες, η εστω να εχει ανοιχτο μυαλο για να ακουσει κατι αλλο απο αυτο που θελει να ακουσει, και οχι να το ερμηνευει κατα το δοκουν.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Το ίδιο θα έλεγες φαντάζομαι κι αν κάποιος σου απήγαγε κάποιο οικογενειακό σου πρόσωπο. Με γειά του με χαρά του.
 




sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ρε mad00lini....τι του λες τώρα του ανθρώπου?
Δηλαδή αν στο έγραφαν εσένα αυτό δεν θα έπαιρνες ανάποδες?
Ξεμπερδέψτε την κυνοφιλία από την κυνοχρησία!
Όσο και να έχει εξελιχτεί η κοινωνία...η κυνοχρησία υπάρχει...και από εκεί ξεκίνησε και η σχέση του ανθρώπου με τον σκύλο που έφτασε στην σύγχρονη κυνοφιλία!

nfeel...
κρύβε λόγια...
 


stairwayth

Well-Known Member
12 Αυγούστου 2012
61
0
Ειναι αστειο και μαλιστα κοκογουστο να θεωρεις οτι παιρνεις σκυλο για το χωραφι, τον εχεις εκει μονο σχεδον ολη μερα ολη νυχτα, ξεχασα εκτος απο 1/2/3/4? ωρες (λεμε τωρα) που πας για τις δουλειες σου γιατι αμφιβαλω αν θα ασχοληθεις με το σκυλο εκτος απο το να του βαλεις φαι και νερο και να θεωρεις οτι του παρεχεις μια καλυτερη ζωη!

Φιλε μου ειπες στην αρχη οτι δεν ειχες ποτε σκυλο και ειναι σεβαστο ως ενα σημειο για τις αποψεις σου
απο ενα σημειο και μετα και ολα αυτα που εχεις ακουσει (απο σοβαρες αποψεις) η ξερολιαση σου ειναι
αξεπεραστη!
Στην τελικη εδω μπηκες για να μας ανακοινωσεις τι θα κανεις και οχι να ρωτησεις γιατι δεν ξερεις
οποτε τσαμπα το σαλιο μαλλον το γραψιμο!
Εδώ ήρθα για να ακούσω προτάσεις κ επιχειρήματα.Φυσικά το ''εγώ πιστεύω'' δε μου λέει κάτι γιατί δεν ξέρω από ποιον προέρχεται.Δεν νομίζω αυτό που λέω να είναι παράλογο.Όταν ακούω: ''η γνώμη μου είναι πως δε γίνεται'' δεν μπορώ να το δεχτώ.Θέλω ΛΟΓΟ.Θα μ πεις ήρθες σε forum για σκύλους ρε φίλε τι άλλο θέλεις.Ναι,αλλά άκουσα και θετικές προτάσεις.
 


panosdog

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
320
1
Εδώ ήρθα για να ακούσω προτάσεις κ επιχειρήματα.Φυσικά το ''εγώ πιστεύω'' δε μου λέει κάτι γιατί δεν ξέρω από ποιον προέρχεται.Δεν νομίζω αυτό που λέω να είναι παράλογο.Όταν ακούω: ''η γνώμη μου είναι πως δε γίνεται'' δεν μπορώ να το δεχτώ.Θέλω ΛΟΓΟ.Θα μ πεις ήρθες σε forum για σκύλους ρε φίλε τι άλλο θέλεις.Ναι,αλλά άκουσα και θετικές προτάσεις.
Δεν ξερω απο που προκυπτει το θετικες παντως καλο ειναι να αναθεωρησεις και να μην ξεκινησει ετσι οπως μας τα λες η σχεση σου με τα σκυλια!
 


apsu

Well-Known Member
8 Μαϊου 2010
103
0
ρε παιδια εγω θα το ξαναπω...γιατι να μη μαζεψει 2 σκυλια απο το δρομο, τοσα λυκοσκυλοειδη, ροτβαλεροειδη κλπ υπαρχουν...καλο θα κανει, θα τα σωσει κιολας
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Δεν υπαρχει κατι προσωπικο. Θελω να πιστευω οτι ολοι εδω ενδιαφερομαστε για την ευζωια του σκυλου. Σιγουρα ο σκυλος ειναι και εργαλειο αλλα υπο προϋποθεσεις. Οταν καποιος δεν εχει εμπειρια ισως να εχει και λαθος εικονες στο μυαλο του.

Η εικονα του σκυλου που ειναι στην αυλη και αρπαζει τον κλεφτη, ειναι μονο στη σφαιρα της φαντασιας. Με ενα σπρεϋ πιπεριου η μερικους ωραιους κεφτεδες με γυαλια η φυτοφαρμακο στελνεις για τσαι ακομα και αγελη απο εκπαιδευμενους δολοφονους. Ο σκυλος κανει τη φυλαξη απο μεσα και οχι απ' εξω.

Για αυτο το λογο και καποια πραγματα θα πρεπει να λεγονται. Για να ξεκαθαριζει το τοπιο και να μην υπαρχουν αυταπατες.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU