Σκύλος και μαγαζι;






st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Και αμα του αντισταθει ο ιδιοκτητης της μπριζολας και εχει και ωραιο μανικι να δεις το Γ/Π τι κανει!Ε Κωστα?Χαχα
 




kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
Γενικα ομως τα μικροσωμα σκυλια ειναι πιο αποδεκτα σε μερη οπως καφετεριες, αεροπλανα, ταβερνες κτλ γιατι τα βαζεις στα καλαθακια και δεν ενοχλουν.

Φαντασου τωρα στην ιδια ταβερνα εμενα με τα δυο σαρπει να τρωω μπριζολακια, να τους τρεχουν τα σαλια (γιατι θα τα μυριζαν τα κακομοιρα) και να τιναζονται! Κλωτσιδων θα μας πεταγανε εξω!
Το ξέρω καλή μου, γενικά τα μικρόσωμα είναι βολικά παντού:)
Και ειδικά τα μικρόσωμα σαν τον δικό μου που , ούτε μιλάει ούτε λαλάει, αρκεί να μας νοιώθει δίπλα του!
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Στη Γερμανία επιτρέπεται η είσοδος των σκύλων σε ΟΛΑ τα καφέ, ανεξαιρέτως... Μάλιστα οι σερβιτόροι φέρνουν νεράκι κ λιχουδιά στο 4ποδάκι να απασχολείται, όσο ξεκουράζεσαι, πίνοντας το ρόφημά σου.

Δίπλα κάθονται, γονείς, μωρά, ηλικιωμένοι... κ σίγουρα όλοι αυτοί δεν θα έχουν απαραίτητα σκύλο...

Οπότε αυτό τί σημαίνει; Ότι δεν σεβάστηκα τους ανθρώπους που ήδη κάθονταν μέσα κ ήρθα κ εγώ με τη λώρα;;

Αν ο σκύλος δεν ενοχλεί, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην επιτρέπεται η είσοδός του σε καφέ, πολυκαταστήματα κ ΜΜΜ.
Ειλικρινά δεν βλέπω καμία 'ασέβεια' πάνω σε αυτό. ;)
........................................
Τελευταία, κυκλοφορώ με τη λώρα καθημερινά στη Βείκου, στο Γαλάτσι, επίτηδες γιατί θέλω να παρατηρήσω εντυπώσεις του κόσμου.
2 βδομάδες βγαίνουμε τώρα καθημερινά 2 κ 3 φορές την ημέρα, παιρνόντας μπροστά από τα καταστήματα, βλέποντας βιτρίνες κ αρκετές φορές την έχω αφήσει να με περιμένει, με το λουρί της κάπου δεμένη, έξω από μαγαζί για να μπω να ψωνίσω.
ΕΝΑΝ άνθρωπο δεν έχω δει να αλλάζει δρόμο, ή να δείχνει δυσαρέσκεια απέναντι στη λώρα, η οποία αρκετές φορές, λόγω περιέργειας, μπορεί να κάνει κίνηση προς το μέρος τους για να τους μυρίσει (αν περνάμε στα εκατοστά από δίπλα τους). Αντίθετα, έχουν αρχίσει κ τη μαθαίνουν κ στο σούπερ μάρκετ, σήμερα, βγήκαν οι εργαζόμενες έξω κ τη χάιδεψαν -αφου με ρώτησαν.
Επίσης, μία γιαγιά με το εγγονάκι της, πλησίασε τη λώρα -επί της Βείκου αυτό- όχι πολύ κοντά κ εξηγούσε στο κοριτσάκι γιατί η λώρα είναι εκει κ ποιόν περιμένει. Όταν βγήκα έξω, άρχισε να κάνει χαρές η μικρή κ η γιαγιά είπε: "είδες πώς χαίρεται το σκυλάκι; Ήρθε η μαμά της, γι'αυτό". Μετά με ρώτησε αν μπορεί η μικρή να χαϊδέψει τον σκύλο, μια κ της αρέσει έτσι "φλοκατέ" όπως είναι :D κ η λώρα απέκτησε κ άλλη μία 6χρονη φίλη.
Βλέπω θετική τη γενική αντίδραση του κόσμου, κ αυτό με ευχαριστεί αρκετά.:)

ΜΟΝΟ καλό θεωρώ το να πηγαίνεις -όσο είναι εφικτό- παντού με το σκύλο σου!
Εγώ παίρνω τη μικρή μαζί όπου κ αν πάω.
Έτσι μόνο πιστευω ότι θα συνηθίσει ο κόσμος ότι ταιριάζει ο σκύλος στις καθημερινές μας στιγμές κ δεν θα υπάρχει η εικόνα ότι: σκύλος=κήπος ή χειρότερα σκύλος=ταράτσα
 




Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Άρτεμις υπάρχουν δύο μέρη που πηγαίνουμε αλήτες μηχανόβιοι για καφέ και δεν έχουμε πρόβλημα με τα σκυλιά . Στο Poderosa και το Blue Peach. Στο Peach ίσως να είναι δυσκολότερα τα πράγματα τώρα το χειμώνα λόγω κόσμου αλλά αν βρεις να κάτσεις στον έξω χώρο που τώρα είναι κλειστός δε πιστεύω να έχεις θέμα.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Ένας καλά κοινωνικοποιημένος σκύλος είναι "διαφήμιση" και βοηθά στο να αρχίσουν να "ανοίγουν οι δρόμοι" στην πρόσβαση σε ιδιωτικούς και δημόσιους χώρους με τον σκύλο ή στα Μ.Μ.Μ..

Αντίθετα, ένας καθόλου κοινωνικοποιημένος και ανεκπαίδευτος σκύλος θα είναι "δυσφήμιση" και τροχοπέδη στις προσπάθειες αλλαγής της νοοτροπίας στην χώρα μας.

Καλό είναι λοιπόν να ξέρουμε πως πριν αρχίσουμε να διεκδικούμε τα όποια δικαιώματα μας, θα πρέπει να έχουμε εκπληρώσει τις υποχρεώσεις μας.

Δεν μιλώ για την συγκεκριμένη περίπτωση, μια που δεν γνωρίζω ειδικά την περίπτωση, αλλά γενικά.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Εγω παω στο Zoo στο Χαλανδρι (μενω στην επομενη γωνια :D)

Κανενα προβλημα με το σκυλο μου ...και ο ιδιοκτητης εχεις ενα γερο-κοκερ που ειναι λιγο τζορας αλλα τιποτε σπουδαιο :)
 


puppies

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2009
51
0
εγώ πάντως όταν την βγάζω βόλτα και είναι ανοιχτά τα μαγαζια όλοι με κοιτάτε με ένα ύφος σας να μου λένε: αν τα κάνει εδώ σε σκότωσα.....
το κακόμοιρο δεν έχει κάνει ποτέ κάτι μπροστά σε μαγαζί γιατί το προσέχω πάρα πολύ αυτό το θέμα.
πραγματικά ήθελα να ξέρω όλοι αυτοί που φωνάζουν είναι πιο καθαροί από τα σκυλάκια μας????
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Οχι ειναι ΗΛΙΘΙΟΙ!!!

Αν τα κανει και τα μαζεψεις τοτε εισαι οκ!

Αν οχι τοτε κακως,οχι για τους μαγαζατορες αλλα για σενα πρωτα!Ουτε και στο γκαζον αν παει και τα κανει δεν τα αφηνουμε!

Πρεπει και εμεις οι εχοντες σκυλους να φροντιζουμε καποια στοιχειωδη πραγματα!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Ένας καλά κοινωνικοποιημένος σκύλος είναι "διαφήμιση" και βοηθά στο να αρχίσουν να "ανοίγουν οι δρόμοι" στην πρόσβαση σε ιδιωτικούς και δημόσιους χώρους με τον σκύλο ή στα Μ.Μ.Μ..

Αντίθετα, ένας καθόλου κοινωνικοποιημένος και ανεκπαίδευτος σκύλος θα είναι "δυσφήμιση" και τροχοπέδη στις προσπάθειες αλλαγής της νοοτροπίας στην χώρα μας.

Καλό είναι λοιπόν να ξέρουμε πως πριν αρχίσουμε να διεκδικούμε τα όποια δικαιώματα μας, θα πρέπει να έχουμε εκπληρώσει τις υποχρεώσεις μας.

Δεν μιλώ για την συγκεκριμένη περίπτωση, μια που δεν γνωρίζω ειδικά την περίπτωση, αλλά γενικά.

άλλη μία φορά 100% σύμφωνος....:D
 


merenta

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
221
1
ΔΡΑΜΑ
@natassa
αυτό που λες με την Γερμανία δεν το έχω δει όσο καιρό ήμουν εκεί(2 χρονια) και στο μαγαζί του θείου μου όπου ήταν χωρισμένο σε δύο χώρους ο ένας για καφέ ποτό(μπύρα ήθελα να πω... ) και ο άλλος για φαγητό και εκδηλώσεις όπου και δεν επιτρεπόταν να μπει σκύλος. Άσε που δεν είμαστε σε αυτό το θέμα για να συγκρινόμαστε με τους Γερμανούς.
 


AlexisCh

Well-Known Member
14 Νοεμβρίου 2007
190
1
Θεσσαλονίκη
Ρε παιδια τι μαγαζι μου λετε.
Εδω στον δρομο μου εκαναν παρατηρηση.

Ετυχε να παω μηχανιωνα, προχωρουσα επανω στο πεζοδρομιο και βγαινει μια μουντρούχα ηλικιωμένη απτην αυλη της και μου λεει : "παρτο γρηγορα απο εδω περα, μας βρωμιζετε τους δρομους!" και συνεχιζει τα χλυμιντρισματα και τις κραυγες σε πιο χαμηλη ενταση. Ποιος ξερει τι ευχες εφαγα.

Λες και θα καθομουν μπροστα στο σπιτι της. Μα προχωρουσα, δεν εκανα τπτ.

Την ιδια μερα περιμενοντας σε συγκεκριμενο σημειο(παλι μηχανιωνα) ενα ατομο, με το οποιο ειχα ραντεβου εκεί, ερχεται ενας μπαρμπας 40αρης σαπιοκοιλιας με μηχανακι σταματαει μπροστα μου και μου λεει : "παρτο ρε φιλε απο εδώ, σε βλέπω τοση ώρα, εδώ παιζουν παιδιά απαγορευονται τα σκυλιά". ( εν τω μεταξυ ρε παιδια, ηταν ενα μεγαλο παρκινγκ εκει ο χωρος, πληρως τσιμεντοποιημενος. Ουτε παρκα ουτε τπτ. Αποκλειεται εκει να παιζαν παιδια. Περιμενα στο πεζοδρομιο μπροστα απο απειρα αυτοκινητα-αυτά δεν τους πειραζουν?)


Για να μην βγω παλι offtopic,
για το αν ενα μαγαζι στην ελλάδα δεχεται σκυλους νομιζω έγκειται καθαρα στην θέληση του ιδιοκτητη του εκάστοτε καφέ.
 
Last edited:


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Στην Αμερική απαγορεύονται τα σκυλιά σε μαγαζιά, έστω και υπαίθρια. Εξαιρούνται τα πετ σοπ εφόσον το σκυλί είναι εμβολιασμένο. Εννοείται ότι τις ακαθαρσίες του πρέπει να τις μαζεύουμε από το δρόμο αλλιώς έχει πρόστιμο.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ρε παιδια τι μαγαζι μου λετε.
Εδω στον δρομο μου εκαναν παρατηρηση.

Ετυχε να παω μηχανιωνα, προχωρουσα επανω στο πεζοδρομιο και βγαινει μια μουντρούχα ηλικιωμένη απτην αυλη της και μου λεει : "παρτο γρηγορα απο εδω περα, μας βρωμιζετε τους δρομους!" και συνεχιζει τα χλυμιντρισματα και τις κραυγες σε πιο χαμηλη ενταση. Ποιος ξερει τι ευχες εφαγα.

Λες και θα καθομουν μπροστα στο σπιτι της. Μα προχωρουσα, δεν εκανα τπτ.

Την ιδια μερα περιμενοντας σε συγκεκριμενο σημειο(παλι μηχανιωνα) ενα ατομο, με το οποιο ειχα ραντεβου εκεί, ερχεται ενας μπαρμπας 40αρης σαπιοκοιλιας με μηχανακι σταματαει μπροστα μου και μου λεει : "παρτο ρε φιλε απο εδώ, σε βλέπω τοση ώρα, εδώ παιζουν παιδιά απαγορευονται τα σκυλιά". ( εν τω μεταξυ ρε παιδια, ηταν ενα μεγαλο παρκινγκ εκει ο χωρος, πληρως τσιμεντοποιημενος. Ουτε παρκα ουτε τπτ. Αποκλειεται εκει να παιζαν παιδια. Περιμενα στο πεζοδρομιο μπροστα απο απειρα αυτοκινητα-αυτά δεν τους πειραζουν?)


Για να μην βγω παλι offtopic,
για το αν ενα μαγαζι στην ελλάδα δεχεται σκυλους νομιζω έγκειται καθαρα στην θέληση του ιδιοκτητη του εκάστοτε καφέ.
Την φραση "Ο μπενακης και ο βγενακης" την ξερεις???

Αν την ξερεις, απλα εφαρμασε την!!!
 




frenchie

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
93
0
Pireaus
Λοιπόν την προηγούμενη εβδομάδα πήγα σε ένα καφέ στον πρώτο όροφο του carefour για να τσιμπήσω κάτι..
Απέναντί μου καθόταν μια κοπέλα και δίπλα της στον καναπέ το κανισάκι της.
Μου φάνηκε λίγο υπερβολικό να σας πω την αλήθεια, καμιά κυρία που έχει βάλει τα καλά της δεν θα ενθουσιαστεί να κάτσει πάνω σε τρίχες, και θα τη δικαιολογήσω στο γεγονός ότι θα βρεθεί προ εκπλήξεως...
Ο Frenchie βαριέται τρελά αν δεν έχει και κάπου βολικά να κοιμηθεί όποτε δεν τον πολυ παίρνουμε μαζί μας...μόνο στα ταξίδια...
Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά;
Όταν είναι πολύ μαλακά τα κακακια πως τα μαζεύεται;
Εμάς συχνά είναι πολύ μαλακά, acana και έλαιο σολωμού βλέπεται...
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Λόγω μεγέθους....δεν τους παίρνω μαζί μου σε εξόδους για καφέ η φαγητό..
Όμως όταν ο Τσούφι ήταν κουτάβι...τον έπαιρνα συνεχώς μαζί μου...΄και ευτυχώς (ήμουν τυχερή)...δεν είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα σε μαγαζιά...ήταν τόσο γλυκός που ο περισσότερος κόσμος σηκωνόταν για να τον χαιδέψει...
Βέβαια ήταν η εποχή που είχε κυκλοφορήσει η διαφήμηση με τα κουταβάκια της Kleenex και όλοι λέγανε "Αχ, καλέ δέστε...το κουταβάκι της Kleenex"...άντε να εξηγήσεις ότι το ένα είναι Lab και ο δικός μου Golden...