Σπιτικές σκυλολιχουδιές!


stitch

Member
10 Φεβρουαρίου 2007
19
0
south of heaven
Ψάχνω διάφορες συνταγές για σπιτικές λιχουδιές για το Λιζάκι (κουλουράκια κτλ.), αλλά ότι έχω βρεί στο νετ είναι στα αγγλικά και με κάποια συστατικά που δεν υπάρχουν στο Ελλάντα. Ξέρει κανείς συνταγές ή site όπου μπορώ να απευθυνθώ;
 


stitch

Member
10 Φεβρουαρίου 2007
19
0
south of heaven
Χαχαχα... Admin κάνε πάλι τα μαγικά σου, πάλι σε λάθος topic το έστειλα. Μιλάμε για πόλυ αφηρημάδα έτσι... Αυτά παθαίνει κανείς όταν κάνει 10 πράγματα ταυτόχρονα! :D
 


S

SwkDoG

Guest
:D ...Αφού έναν stitch έχουμε ας είναι και αφηρημένος!... :D

Για τις "σκυλολιχουδιές" υπάρχουν άπειρες συνταγές για "cookies style" λιχουδιές,αλλά εγώ προτιμώ το κρέας σαν "λιχουδιά".
Κομματάκια ελαφρά βρασμένου κρέατος ή καπνιστά (...τα τελευταία είναι ακαταμάχητα!...).
 


stitch

Member
10 Φεβρουαρίου 2007
19
0
south of heaven
Εννοείται, το βραστό κρέας είναι απαραίτητο για τη διατροφή του σκύλου και το λατρεύουν κιόλας (χωρις αλάτι και πιπέρια...)! Απλά ψάχνω συνταγές για cookies γιατί αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο δεν τα εμπιστεύομαι, με τόσα που ακούω... Εδώ αυτά που τρώνε οι άνθρωποι είναι πανβρόμικα, και δεν θα είναι των σκύλων?! Μέχρι και ψιλοκομμένη γάτα μπορεί να βάζουν και να μη το ξέρω... :x
 


S

SwkDoG

Guest
Μπορεί να μην έχεις δεί κάποιες συζητήσεις για την διατροφή που έχουμε κάνει...κοίταξε εδώ και εδώ και θα καταλάβεις λίγο την άποψη μου για την διατροφή οπότε και για τις "λιχουδιές".

Οι σκύλοι δεν είναι "φτιαγμένοι" να καταναλώνουν δημητριακά,αλεύρι,ζάχαρη ή υποκατάστατα και δεν τα έχουν και ανάγκη.
Οπότε γιατί να κάνεις στο σκύλο σου μπισκοτάκια για λιχουδιά και να μη του πάρεις πλατάρια κοτόπουλου ή λαιμούς?!...
Ή αν δεν θές να δώσεις τα παραπάνω ωμά γιατί να μη του δίνεις "κυβάκια" καπνιστού μπέικον?!...
Να ξέρεις ότι θα τα ευχαριστηθεί πολύ περισσότερο από οποιοδήποτε μπισκότο!!!... :D
 


stitch

Member
10 Φεβρουαρίου 2007
19
0
south of heaven
Φίλε swkdog, η 'λιχουδιά' υπάρχει για συγκεκριμένο λόγο στη ζωή της Λίζας, και αυτός είναι η επιβράβευση. Αλλιώς δεν θα λεγόταν λιχουδιά, αλλά γεύμα, και θα της έδινα συνεχώς κοτόπουλο και κρέας βραστό για οτιδήποτε κάνει! Τα 'μπισκότα' για τα οποία ζήτησα συνταγές, έχουν σκοπό να αντικαταστήσουν τα μπισκότα του εμπορίου και τα αηδιαστικά γουρουνίσια αυτιά, και όχι τα κανονικά της γεύματα! Όσο για την διατροφή του b.a.r.f. είμαι ενημερωμένη. Σ' ευχαριστώ πάντως έτσι κι αλλιώς! :D
 




S

SwkDoG

Guest
Και εγώ για λιχουδιές επιβράβευσης μιλάω... :D

Στα "μπισκότα" υποθέτω θα χρησιμοποιήσεις κάποιου είδους αλεύρι,ίσως βρώμη,κλπ.
Αυτά τα προϊόντα δεν είναι στο διαιτολόγιο του σκύλου!

Αυτό που ο σκύλος αντιλαμβάνετε ως "λιχουδιά" δεν είναι ένα Brownie!!
Ούτε η δικιά του αντίληψη της διασκέδασης είναι ένας καφές στην παραλία!!... :lol:

Προτιμά ως λιχουδιά ένα κομμάτι κρέας με έντονη μυρωδιά και διασκεδάζει να κυλιέτε στο γρασίδι και να μυρίζει τα οπίσθια άλλων σκύλων... :D
 


stitch

Member
10 Φεβρουαρίου 2007
19
0
south of heaven
Δεν κατάλαβες φίλε admin.! Συμφωνούμε απόλυτα! Εννοείται οτι στο διατροφολόγιο των σκύλων δεν υπάρχει το αλεύρι, γι' αυτό και εξ' αρχής ρώτησα αν υπάρχει κάποια σύνταγη για σκύλους. Αλλιώς θα ρωτούσα αν υπάρχει συνταγή για ανθρώπους... δεν μίλησα ποτέ για αλεύρι, εσύ το ανέφερες! :D Chill friend! Συμφωνούμε!
 




S

SwkDoG

Guest
Δεν υπάρχει πρόβλημα παρεξήγησης...μην ανησυχείς!... :D

Απλά δεν υπάρχει μπισκότο ή κουλουράκια χωρίς αλεύρι για αυτό και σε παρέπεμψα στο κρέας σαν treat.
 




S

SwkDoG

Guest
Συνταγή που να γνωρίζω εγώ έτσι?...Κάνε εσύ το ψάξιμο σου και αν βρείς την δημοσιεύεις κιόλας... :wink:

Εδώ και ενάμιση χρόνο δεν έχω σκυλάκι δυστυχώς...
 




S

SwkDoG

Guest
Δεν υπάρχει μία απάντηση...Θα έλεγα ότι ο τρόπος ζωής μου,αυτή την περίοδο,δεν πληρεί τις προϋποθέσεις που εγώ θέλω και κατανοώ ως κατάλληλες για να έχω,να μεγαλώσω και να διαμορφώσω έναν σκύλο όπως εγώ τον θέλω...
 


stitch

Member
10 Φεβρουαρίου 2007
19
0
south of heaven
Χαχαχα... Frenchie, δεν το πιστεύω οτι υπάρχει συνταγή που λέγεται 'φρέσκια αναπνοή' ! :lol: :lol: Μου θύμησε πριν ένα χρόνο οπου το άτακτο μαλτεζάκι μου μου πήρε τις τσίχλες απο το τραπέζι και τις μασούλαγε... μύριζε η αναπνοή του μετά βανίλια και μέντα! :lol:

Όσο για την worcester σως, αν και πολύ λίγη η ποσότητα, δε νομίζω να είναι και πολυ καλό συστατικό γιατί έχει πολλα μπαχαρικά και είναι αρκετά βαριά. Τα μπισκότα 'φρέσκια αναπνοή' ομως και τις τραγανές μπουκίτσες θα τις φτιαξω :wink:
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Το πιο νόστιμο φαί για ένα σκύλο πρέπει να είναι τα εντόσθια. Θυμάμαι μια φορά που είχαμε φτιάξει πατσά και ο δικός μου παρότι ταϊσμένος έκανε τη μισή νύχτα βόλτες στην κουζίνα.

Βέβαια είναι κάπως άβολο να έχεις μια σακούλα με μαγειρεμένα εντόσθια όταν βγαίνεις έξω και δεν κρατάνε πολύ, οπότε ίσως είναι καλύτερα να φτιάξεις μπισκοτάκια εντοσθίων κι ας έχουν αλεύρι.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Skylos said:
Το πιο νόστιμο φαί για ένα σκύλο πρέπει να είναι τα εντόσθια. Θυμάμαι μια φορά που είχαμε φτιάξει πατσά και ο δικός μου παρότι ταϊσμένος έκανε τη μισή νύχτα βόλτες στην κουζίνα.

Βέβαια είναι κάπως άβολο να έχεις μια σακούλα με μαγειρεμένα εντόσθια όταν βγαίνεις έξω και δεν κρατάνε πολύ, οπότε ίσως είναι καλύτερα να φτιάξεις μπισκοτάκια εντοσθίων κι ας έχουν αλεύρι.
Ότι βρωμάει χειρότερα τους προσελκει περισσότερο.

Εγώ ταΐζω την δίκια μου εδώ και αρκετά χρονια αποκλειστικά με την μέθοδο BARF και έτσι τρώει αρκετές φορες "εντοσθια", (Πατσά ειδικά!! Και όχι το άσπρο, αλλα μαύρο, άπλυτο!).
Έτσι δεν θα τις φαινόταν για κάτι ιδιαίτερο, αν τις το έδινα και για επιβράβευση.

@Stitch
Για δοκίμασε καμια από τις συνταγές και πες μας!

Η δίκια μου δεν τρώει μπισκότα!
Οποτε έφτιαξα τα μοίραζα στους φίλους τις! Και έτσι, τώρα δεν φτιάχνω πια.

Πάντως για επιβράβευση πεθαίνει η δίκια μου για ξηραμένο πνευμόνι και συκώτι.
Αλλα πρέπει να έχεις αρκετή αντοχή στις μυρωδιές, επειδή μέχρι να γίνουν στο φούρνο, θα πεθάνεις από την μπόχα!
Αλλα μετά δεν λερώνουν στην τσέπη και μπορείς να τα κόψεις σε πολύ μικρά κομματάκια για να φτουράνε αρκετά και να μην χορταίνει ο σκύλος άμεσος.

Ώστε για το Worchester Sauce:
Στις ξερες τροφές υπάρχουν τόσες βλακείες- αρώματα, ζάχαρη,επιβλαβή
συντηρητικά κλπ, που δεν νομίζω ότι μισό κουταλάκι του γλυκού Worchester Sauce θα έβλαπτε έναν μέσο σκύλο.
Έχουν συνηθίσει πολύ χειρότερα!!
 




magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Για βράβευση-λιχουδιά ξηραμένο συκώτι : βράζουμε συκώτι (μοσχαρίσιο) με μια σκελίδα σκόρδο. Βρασμένο κόβουμε σε κομματάκια και ψήνουμε στο φούρνο μέχρι να ξηραθούν. Μπορούμε να το κάνουμε και στο φούρνο μικροκυμάτων.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.085
Μέλη
19.948
Νεότερο μέλος
Politidou