Σπιτικές σκυλολιχουδιές!




magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Στο φούρνο μικροκυμάτων το συκώτι ψήνουμε περίπου 8 λεπτά στο high πρόγραμμα.
Στο κανονικό φούρνο αφήνουμε το συκώτι στην θερμοκρασία 50 C για μισή ώρα.
 


gwgw

Well-Known Member
magi said:
Για βράβευση-λιχουδιά ξηραμένο συκώτι : βράζουμε συκώτι (μοσχαρίσιο) με μια σκελίδα σκόρδο. Βρασμένο κόβουμε σε κομματάκια και ψήνουμε στο φούρνο μέχρι να ξηραθούν. Μπορούμε να το κάνουμε και στο φούρνο μικροκυμάτων.
το σκορδο γιατι το βαζεις?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το σκόρδο έχει ισχυρή αντιβακτηριακή δράση και για αυτό το λόγο ελέγχει την ανάπτυξη μικροοργανισμών. Σκέψου ότι είναι ένας φυσικός τρόπος αποπαρασίτωσης, αποφυγής ψύλλων και ιώσεων. Το σκόρδο επίσης δρα, σε μεγάλες όμως ποσότητες (3-4 σκελίδες σκόρδο την ημέρα), και ως φυσικό εντομοαπωθητικό, όσον αφορά στη σκνίπα του καλααζάρ.
Εγώ συντηρώ τις καθαρισμένες σκελίδες σε ένα βαζάκι με ελαιόλαδο και κάθε φορά που ταΐζω το σκυλί μου του ψιλοκόβω και από ένα σκορδάκι. :wink:
 




boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
ισα ισα, που στα περισσοτερα αρεσει η μυρωδια και η γευση του σκορδου. σε σκυλια δυσκολα και επιλεκτικα στο φαγητο, πολλες φορες εχουν θετικα αποτελεσματα με λιγο λαδι και σκορδο λιωμενο μεσα στην ξηρα τροφη ή στην κονσερβα

Το σκόρδο επίσης δρα, σε μεγάλες όμως ποσότητες (3-4 σκελίδες σκόρδο την ημέρα), και ως φυσικό εντομοαπωθητικό, όσον αφορά στη σκνίπα του καλααζάρ.
ειναι πολυ ομως 3-4 τη μερα..
 


eleana

Active Member
27 Φεβρουαρίου 2007
26
0
Εμένα τρελένωνται για τυρί και τους κόβω "κυβάκια" και τους δίνω.
Κάνω καλά ή δεν κάνει?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μια χαρά κάνει!
Εγώ το χρησιμοποιώ ως μεζεδάκι επιβράβευσης στην εκπαίδευση και ο μικρός τρελαίνεται!
Προτείνω όμως να αποφεύγεις τα πολύ αλμυρά τυριά.
 


Nikos_Larissa

Member
30 Ιουλίου 2006
16
4
Ρε παιδιά μήπως το παρακάνουμε; Πολύ εξειδικευμένα μου ακούγονται όλα αυτά.
 


Nikos_Larissa

Member
30 Ιουλίου 2006
16
4
Ο δικός μου πάλι τρελλένεται για ψωμί! Και πλαστικά μπουκάλια επίσης. Τα άδεια μπουκάλια νερού, ειδικά τα μεγάλα, είναι τα αγαπημένο του παιχνίδι. Μην σας ξεγελάει η φωτο. Εχει γίνει σκέτο γαϊδούρι.
 
  • Like
Reactions: stefanosk


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
ειναι αλλο πραγμα το οτι εσυ δεν τα εχεις ξανακουσει και σου φαινονται εξειδικευμενα, και αλλο το να σου φαινονται υπερβολη..
ειναι υπερβολη να δινουμε εντοσθια σε σαρκοφαγα ζωα, αντι για ψωμια? δε νομιζω....
 


Nikos_Larissa

Member
30 Ιουλίου 2006
16
4
boxer το ξέρεις ότι ο τρόπος που απαντάς είναι εριστικός (τουλάχιστον); Δεν νομίζω με τα γραφόμενα μου να σου έχω δώσει κανένα τέτοιο δικαίωμα. Ούτε νομίζω οτι είμαστε φιλαράκια. Και έτσι για την ενημέρωση σου, απο το σπίτι μας έχουν περάσει πάνω απο 5 σκυλιά. Συγνώμη που τα οικονομικά μου δεν επιτρέπουν το ιδιαίτερο μαγείρεμα για τον σκύλο μου.
 
  • Like
Reactions: stefanosk


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Δεν νομιζω οτι η Boxer απανταει ερεστικα!

Εγω πιο εριστικα βρικσω τα δικα σου :

Ο δικός μου πάλι τρελλένεται για ψωμί!
Συγνώμη που τα οικονομικά μου δεν επιτρέπουν το ιδιαίτερο μαγείρεμα για τον σκύλο μου.
Και για αυτο τον ταιζεις ψωμι???
Και λες εμας, που προσεχουμε τα σκυλια μας να τρωνε καπιοα τροφη, βαση τον αναγκων τους, υπερbολικους?

Αφου δεν αντεχεις οικονομικα να συντιρεισεις εναν σκυλο, οπος αρμοζει το βρικο αν μι τι αλλο πολυ εγωιστικο, που εγινες ιδιοκτητης ενος τετιου ζώο.
Ας έπαιρνες καναρίνι-που στοιχίζει λιγότερο στην διατήρηση!

Και εντελώς ενημερωτικά:
Ταΐζοντας τον σκύλο μου με την μέθοδο BARF, ξοδεύω μάλλον λιγότερα χρήματα, από όταν θα έδινα μια καλή ξερή τροφή.
 
  • Like
Reactions: betty coltrane




nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
Ο δικός μου πάλι τρελλένεται για ψωμί!
hahahaha ωραιοςςςςςς

γιατι βρε παιδια δεν λετε στο παιδι ...γιατι δεν δινουμε ψωμι στον σκυλο...αλλα του την λετε και απο πανω....???

πως πιστευετε οτι αντιδρα ο κοσμος που δεν γνωριζει για τα ωμα....οταν εμεις περηφανα απανταμε.....

-κοτοπουλο ωμο του δινεις εε? μπραβο....

-τι ωμο ρε φιλε...θες να μας φαει ολους στο σπιτι....

-μα ψημενο δεν...κανει....ξερεις τα κοκαλο του...

-βραστο με ρυζι το δινω ....μαλλον πιο πολυ ρυζι θα ελεγα...που να καθομαι να ξεκολαλιζω τωρα....
 


Nikos_Larissa

Member
30 Ιουλίου 2006
16
4
Άστα oscar. Αυτό ήταν. Έγινα το μαύρο πρόβατο. Δυστυχώς διακρίνω ένα χαζοχαρούμενο τρόπο αντιμετώπισης των σκυλιών και όποιος έχει άλλη γνώμη δεν του αξίζει να έχει σκύλο ή καλύτερα "δεν μου αξίζει να γίνω μέρος της αγέλης του"... Το ωραίο μάλιστα είναι ότι εγω δεν είπα ούτε ότι ταίζω τον σκύλο μου ψωμί (ανέφερα μόνο ότι του αρέσει πάρα πολύ) ούτε θεωρώ οτι μετά τα πολυτελή αυτοκίνητα αποτελεί και το σκυλί τεκμήριο διαβίωσης για την εφορία. Στο μεταξύ, οι άνθρωποι που τόσο εύκολα με θεώρησαν σκληρό με τα ζώα, είναι ενήλικες και δεν έχουν την στοιχειώδη ορημότητα και ευγένεια να αντιμετωπίσουν έναν άλλο άνθρωπο, άγνωστο γι' αυτούς, ο οποίος στο φινάλε ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΒΑΛΕ!!!
 
  • Like
Reactions: stefanosk


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
το κοβουμε εδω λοιπων (αν και πιστευω μια συγνωμη την αξιζεις)

...εδω θα μιλαμε για κουλουρακια...
 




Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Το θέμα του θρεντ είναι σπιτικές σκυλολιχουδιές. Εφόσον κάποιος δίνει λιχουδιές στο σκύλο του (σαν εκπαιδευτική επιβράβευση ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο), είναι καλύτερο να του δίνει κάτι οφέλιμο παρά κάτι βλαβερό για την υγεία του.

Το τι βρίσκει χαζοχαρούμενο ή υπερβολικό ο Nikos_Larissa σε αυτή τη λογική αδυνατώ να καταλάβω.
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Επίσης για να μην παρεξηγηθώ βεβαίως έχει δικαίωμα ο Nikos_Larissa και οποιοσδήποτε άλλος να κάνει την κριτική του σε αυτούς που φτιάχνουν μόνοι τους λιχουδιές για τα σκυλιά τους, αρκεί να το κάνει στο κατάλληλο θρεντ και όχι εδώ που ανταλλάσουμε συνταγές. Είναι ζήτημα στοιχειώδους ευγένειας.