Στείρωση εγκύου σκύλας

Στείρωση Εγκύου Σκύλας - Υπέρ ή Κατά;


  • Total voters
    287

aggeliki1

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2007
407
0
47
Ν.ΜΑΚΡΗ
galazio said:
ROTTIE said:
Είναι κανείς εναντίον της στείρωσης όλων των αδέσποτων ανεξαιρέτως?
.
εγω,ναι.
δηλαδην εσυ θα αφησεις την αδεσποτη σκυλιτσα που εχει ερθει στο σπιτι σου να γενναει συνεχεια?θα βρεις σπιτια για τοσα κουταβια ή θα τα μαζευεις εκει εξω και καποια στιγμη(αργα ή γρηγορα) καποιοι θα ριξουν φολα γιατι θα παραμαζευτουν πολλα σκυλια εκει?
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Chloe said:
Μα γιατί :shock: Τι κακό τους κάνει η στείρωση? Γιατί να γεννιούνται κουτάβια χωρίς ελπίδες επιβίωσης; Για αδέσποτα μιλάμε...
ειπα εγω πως τους κανει κακο?
το οτι θα γεννηθουν χωρις ελπιδες επιβιωσης,πως το ξερεις? εισαι σιγουρη? και για εναν σκυλο εαν η επιβιωση ειναι δεκα μηνες,η δεκα χρονια,νομιζεις πως εχει σημασια?
και μην μου αναφερεις τωρα τα αυτοκινητα,τις ασθενειες,το κρυο και τον χιονια,γιατι θα σου αναφερω κι εγω την νταλα ηλιο στο μπαλκονι ,την ελλειπη προστασια απο σνιπα,τσιμπουρι κλπ και τις βολτες χωρις λουρακι:lol: γκουχ,γκουχ...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το ηθικό ζήτημα μήπως θα πρέπει να εντοπιστεί στα βασανισμένα, άρρωστα πεινασμένα ζώα που ζουν στους δρόμους? Αυτό θεωρείται λιγότερο ή περισσότερο ανήθικο?
Ας μην ξεχνάμε πως όσο εμείς αναλωνόμαστε ζητήματα ηθικής φύσης, κάποιες χιλιάδες ζώων υποφέρουν…

Εάν λοιπόν κάποιος είναι κατά της στείρωσης των αδέσποτων, ας βρει εναλλακτικούς τρόπους αντιμετώπισης του προβλήματος.
Galazio, θυμάσαι αυτό το πρόβλημα γατοπανικός! που είχες με τις γάτες του γείτονα σου?
Εάν είσαι κατά της στείρωσης των αδέσποτων, έχω την εντύπωση πως κακώς διαμαρτυρόσουν…
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
aggeliki1 said:
galazio said:
ROTTIE said:
Είναι κανείς εναντίον της στείρωσης όλων των αδέσποτων ανεξαιρέτως?
.
εγω,ναι.
δηλαδην εσυ θα αφησεις την αδεσποτη σκυλιτσα που εχει ερθει στο σπιτι σου να γενναει συνεχεια?
οχι,θα το πληρωσει ακριβα το λαθος που εκανε,να ζητησει ασφαλες μερος για να φερει στην ζωη τα κουταβια της!!!...(πλακα κανω 8) :lol: ναι,θα την αφησω)
 


aggeliki1

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2007
407
0
47
Ν.ΜΑΚΡΗ
καλο κουραγιο...ελπιζω να μπορεσεις να τα τρεχεις οταν θα αρρωσταινουν στους κτηνιατρους ή οταν θα τα φολιαζουν....και θα σπαρταρανε... :cry: :cry: αμα μαζευτουν πολλα θα δωσεις αφορμη να τα σκοτωσουν...αργα ή γρηγορα... :cry:
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ROTTIE said:
Galazio, θυμάσαι αυτό το πρόβλημα γατοπανικός! που είχες με τις γάτες του γείτονα σου?
Εάν είσαι κατά της στείρωσης των αδέσποτων, έχω την εντύπωση πως κακώς διαμαρτυρόσουν…
καλως διαμαρτυρομουν,γιατι με ενοχλουσαν και δεν ειχα διαθεση να τους μαζευω τα αντερα με το φτυαρι...καμια σχεση το οτι ειμαι κατα της στειρωσης,με το προβλημα μου...δικο μου το προβλημα
(και δικο τους,ας το λυσουν,οπως και το ελυσαν..αμολυσα τα σκυλια στον χωρο τους-των σκυλιων,ε?μην παθετε κανενα εγκεφαλικο :lol: -,εφαγαν καμποσες και το πηραν πλεον καλα γραμμη οι υπολοιπες και εξαφανιστηκαν...φυσικα πραγματα:wink: )
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
aggeliki1 said:
καλο κουραγιο...
σιγα το κουραγιο...εγω οπως μπορω και αν μπορω θα την υποστηριξω εαν ξαναχρειαστει..εχω αποθεματα 8)

(μην κανετε εντιτ ρε παιδια συνεχως,δεν σας προλαβαινω και χανω τα μισα :lol: )
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
galazio said:
τις βολτες χωρις λουρακι:lol: γκουχ,γκουχ...
Έλαααααα :( όχι τέτοια... Με πείσατε πως είναι λάθος και κόπηκαν οι βόλτες χωρίς λουράκι.

Αφού όμως παραδέχεσαι ότι η στείρωση δεν τους κάνει κακό γιατί είσαι κατά? Θεωρείς ότι είναι ενάντια στη φύση? Ενάντια στη φύση είναι και το γεγονός ότι επιβιώνει το κανίς μου. Μήπως να το αφήσω στο δρόμο να βρει τη φυσική του πορεία? Μήπως καλύτερα να πάψουμε όλοι να έχουμε κατοικίδια γιατί είναι ενάντια στην ανθρώπινη φύση μας να είμαστε κηδεμόνες οποιουδήποτε άλλου πλάσματος πέραν των ανθρώπινων μωρών?
Μπορώ να το πάω πολύ μακριά αυτό με τη φύση...
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Chloe said:
Δεν είχα κανένα σκοπό να ξεκινήσω καυγά όταν άνοιξα το τόπικ γι' αυτό παρακαλώ τα αίματα να παραμείνουν στη φυσική τους θερμοκρασία! :wink:
που τον ειδες-μυριστηκες τον καυγα?
προσωπικα, δεν κανω καυγαδες στην καθημερινη μου ζωη,εδω θα κανω?
ειμαι απο αλλον πλανητη λεμε 8) :lol: με τα αιματα βεβαια,παντα λιγο πιο πανω απο το φυσιολογικο,μην ξεγελιεσαι, ειναι μονιμη η κατασταση μου και δεν εχει διακυμανσεις :lol:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Γιατί φωνάζεις? Τουλάχιστον τα κεφαλαία αυτή την εντύπωση δίνουν. Όπως βλέπεις οι απόψεις διίστανται.
Ας σεβαστούμε τη διαφορετική άποψη κι ας κάνουμε ουσιαστικό διάλογο. Αποψή μου είναι ότι ένα έμβρυο δεν "σκοτώνεται" και είμαι κατά της έκτρωσης στους ανθρώπους για άλλους λόγους. Δεν είμαι υπέρ της ευθανασίας κανενός αβοήθητου κουταβιού - που έχει γεννηθεί.
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Γιατί συγχέουμε την ευθανασία με την στείρωση? Ποιος μίλησε για ευθανασία κουταβιών?

Στην περίπτωση του Νίκου (ανεπιθημητο ζευγάρωμα), η σκύλα ήταν έγκυος και στειρώθηκε. Έπρεπε ή όχι να γεννηθούν τα κουτάβια και γιατί?
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Chloe said:
. Αποψή μου είναι ότι ένα έμβρυο δεν "σκοτώνεται".
:shock:
και τι κανει?
σκοτωνεται
θα μου πεις,χωρις εισαγωγικα... 8)
 


aggeliki1

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2007
407
0
47
Ν.ΜΑΚΡΗ
ρε παιδια,ενταξει,αν καποιος απο ηθικης πλευρας δεν θελει να κανει εκτρωσει σε ενα ζωο,ακομη και αν δεν ειναι προχωρημενης κυησης,ενταξει,αλλα γιατι μετα να μην στειρωνεται το σκυλι??αυτο δεν το καταλαβαινω,πως θα προσπαθησουμε για την μειωση των αδεσποτων ζωων?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Το θεμα της εκτροσης ειναι τεραστιο και για τους ανθρωπους και για τα σκυλια..
Αλλωστε αλλο η στηρωση αλλο η εκτροση..
Ειναι αληθεια οτι ο μονος τροπος να μειωθουν τα αδεσποτα ειναι η στειρωση..
Απο την στιγμη ομως που υπαρχει η εγκυμοσυνη θεωρητε πλεον εκτρωση και ειναι τελειος διαφορετικο με πολλα ηθικα παρακλαδια..
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το δικαίωμα των γυναικών στην άμβλωση είναι συνταγματικά κατοχυρωμένο διότι, δόξα τω Θεω, έχουμε το προνόμιο να ζούμε σε μια κοινωνία που κέρδισε με αγώνες το δικαίωμα του επιλεγειν.

Εάν θέλετε να το συζητήσουμε ας μεταφέρουμε τη συζήτηση στα "γενικά θέματα".

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω ειναι τι σχέση έχει η άμβλωση με το θεμα που συζητάμε! :?
Έχουν θιχτεί ένα σωρό, άσχετα με το θεμα, ζητήματα, εκτός από το φλέγον πρόβλημα των αδέσποτων ζώων!
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Chloe said:
denis said:
ποιός είπε να μην στειρώνεται :?: :?: :roll:
Η γαλάζιο μόνο.
γιατι με δινεις ετσι στεγνα ρε? :lol:

(πλακα πλακα,δεν περιμενα με τιποτα τετοια ισοπαλια 8) )
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22