Στείρωση εγκύου σκύλας

Στείρωση Εγκύου Σκύλας - Υπέρ ή Κατά;


  • Total voters
    287



Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
ψηφισα υπερ, εαν ζουσα σε αλλη χωρα θα ψηφιζα κατα.

οταν εμεινε εγκυος η μαγια ειμουν αναμεσα στο να αφησω να γεννηθουν τα κουταβια και να τα στειρωσω και μετα να ψαξω για σπιτια ή να στειρωσω την σκυλα κανοντας συνχρονως εκτρωση.

αποφασισα το δευτερο γιατι δεν γινεται να δωσεις τα κουταβια οπουδηποτε και το να βρεις 4-5-6 αναλογως του αριθμου των κουταβιων υπευθυνασπιτια ειναι σχεδον αδυνατον με την κατασταση που επικρατει στην ελλαδα
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Υπερ με βαριά καρδιά.Όταν η Μάγια ήταν σε οίστρο μου πέρασε πολλές φορές από το μυαλό η περίπτωση του Νίκου και τι θα κάναμε αν μας τύχαινε το ίδιο.

Δεν υπάρχει επιλογή.Ή κάνεις έκτρωση-στείρωση ή κρατάς και τα 10-11 κουτάβια που θα γεννηθούν.Φίλους και γνωστούς που να θέλουν σκυλιά δεν έχουμε,όλοι στο περιβάλλον μας τα αποφεύγουν εως απεχθάνονται.Να βάλω αγγελία στην ΧΕ?NO WAY!Τα παιδιά της Μάγιας είναι αποκλειστικά δικιά μας ευθύνη.Είναι πολύ εύκολο να λες ΟΧΙ στην έκτρωση(και μεις δεν θα το κάναμε με χαρά) αλλά η πραγματική μαγκιά είναι να μπορέσεις να κρατήσεις ΟΛΑ τα κουτάβια που θα κάνει η σκύλα σου και να τα μεγαλώσεις.Εδώ σε θέλω μάστορα......Το ξανακάνεις μετά?Από εκεί που έχεις ένα σκυλί να βρεθείς με 12? :shock:
 


Nicole

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2008
95
0
Να πω ότι είμαι υπέρ της στείρωσης, αλλά δεν θα διέκοπτα την εγκυμοσύνη της για τον παρακάτω λόγο..

Αν είχα μια σκύλα είτε καθαρόαιμη είτε ημίαιμη και επειδή εγώ δεν κατάφερα να την προστατέψω απο αυτήν την ανεπιθύμιτη εγκυμοσύνη τότε δεν θα σκότωνα τα κουτάβια. Γιατί ουσιαστικά αυτό κάνουμε εκείνη την στιγμή σκωτόνουμε τα κουτάβια. Ναι, δεν λέω μπορεί να μην βρουν εύκολα οικογένειες, αλλά απο δικό μου λάθος, δεν θα μπορούσα να σκοτώσω σκύλο.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
θα κρατήσεις δηλαδή όσα δεν βρεις κατάλληλο - σωστό σπίτι για να ' διορθώσεις' το λάθος σου????
 
Last edited:




ymdk21

Member
12 Μαρτίου 2009
9
0
Δύσκολη ερώτηση..:(
Με το χέρι στην καρδιά... Είμαι ΚΑΤΑ..
Με την λογική από την άλλη.. αν συντρέχει σοβαρός λόγος υγείας είμαι ΥΠΕΡ..
Γενικά πάντως.. 2 σκυλιά τα οποία έχουν περάσει απ τα χέρια μου.. το 2ο είναι εν ζωή φτου φτου μη το ματιάσω και να ναι παντα καλά.. ΔΕΝ τα έχω στειρώσει.. :-|
 


soulimpouli

Member
1 Ιουνίου 2009
21
0
ATTIKH
Και εγώ είμαι κατά και πιστεύω ότι με τις στειρώσεις και τις αμβλώσεις, πάμε ενάντια στη φύση. Ποιος μας δίνει το δικαίωμα να στειρώνουμε? όλα στη ζωή είναι αλυσίδα και για να γίνονται κάποιος λόγος θα υπάρχει. Ο άνθρωπος έχει ξεφύγει και τα πράγματα χειροτερεύουν στον πλανήτη τα ζωάκια μας έφταιξαν? Η ανώφελη ματαιοδοξία του ανθρώπου στους περισσότερους τομείς έχει ως αντίκτυπο όλα αυτά στη φύση και παντού. Το νερό δεν είναι καλό, ο αέρας που αναπνέουμε, το χώμα που φυτεύουμε, τα ζώα τα άρρωστα μας μάραναν? και δηλ αν έχουμε άρρωστα παιδιά τα σκοτώνουμε όλα? Όλα αυτά υπάρχουν για κάποιο λόγο. Για να τα βλέπουμε να μαθαίνουμε όχι να σκοτώνουμε αθώες ψυχούλες.:-|
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Αρχικό μήνυμα απο soulimpouli Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος μας δίνει το δικαίωμα να στειρώνουμε?
:confused:



Οι συνθήκες.
Τι θα πρότεινες για την αντιμετώπιση του προβλήματος των αδέσποτων ζώων?
Κανω και εγω την ιδια ερωτηση!!!!!!!!!
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
soulimpouli διάβασε αυτό το θέμα, στο οποίο συζητάμε πώς θα μπορούσαμε να λύσουμε το θέμα των αδέσποτων ζώων http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?t=1076&highlight=αδεσποτα
Αφού το διαβάσεις γράψε μας, αν θες, την άποψή σου αναλυτικά για να καταλάβουμε τι εννοείς.
 
Last edited by a moderator:


soulimpouli

Member
1 Ιουνίου 2009
21
0
ATTIKH
Είναι απλό είμαι κατά στο συγκεκριμένο θέμα που αναφέρει αυτή η δημοσκόπηση ¨ Στείρωση εγκύου σκύλας¨. Δεν είπα ότι μπορώ να διορθώσω το πρόβλημα με την άποψη μου είμαι ένας ψήφος απλά παραπάνω. Σεβαστές οι απόψεις όλων. Το θέμα είναι να φροντίσουμε ο καθένας μας ξεχωριστά να είμαστε υπεύθυνοι και σωστοί και από εκεί και πέρα και σαν σύνολο, σαν δήμοι, σαν κοινότητα, χώρα.... το θέμα είναι να υπάρχει ευαισθησία και προσπάθεια από όλους, να ξεκινήσει από κάπου να γίνεται κάτι....
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Μόνο να μην ξεχνάμε ότι τα σκυλιά είναι δημιούργημα αυτής της ανθρώπινης ματαιοδοξίας...
 


aggeliki1

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2007
407
0
47
Ν.ΜΑΚΡΗ
καλα,αυτα τα ξερουμε και θα ηταν το ονειρο καθε φιλοζωου,ομως πολυ καλα ξερεις και ξερουμε οτι αυτα στην ελλαδα τουλαζιστον δεν γινονται,καμια αλλη λυση εκτος απο την στειρωση και την σωστη αντιμετωπιση που ΔΕΝ εχουν οι περισσοτεροι απενταντι στα ζωα εχεις???:confused:
 
Last edited:






soulimpouli

Member
1 Ιουνίου 2009
21
0
ATTIKH
Ίσα, ίσα ένας λόγος παραπάνω δηλ εμείς τα δημιουργούμε και εννοώ τα ημίαιμα και τα καθαρόαιμα εφόσον εξημερωθήκαν από μας και μετά τα παρατάμε ή τα στειρώνουμε ή τα σκοτώνουμε? Ρόδα είναι και γυρίζει, συνέπειες των πράξεων μας.
 




soulimpouli

Member
1 Ιουνίου 2009
21
0
ATTIKH
Είμαι κατά της στείρωσης αυτή είναι η άποψη μου. Είναι ενάντια και στη φύση, και στα πάντα, αυτό εννοώ και δεν έχουν δικαίωμα οι άνθρωποι να το κάνουν αυτό. Λύσεις δεν μπορούν να δοθούν έτσι απλά από ένα forum, καταλαβαίνω ότι το ρεαλιστικό κομμάτι μας ενδιαφέρει αλλά αυτό τώρα εδώ είναι θέμα προσωπικών απόψεων, εγώ το δικό μου δεν το στειρώνω.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22