Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δεν θα έπρεπε να τρέχει αίμα, κι εφ'όσον ο σκύλος ασχολείται με την πληγή μάλλον θέλει και ελισαβετιανό κολάρο. Έτρεχε αίμα κι όταν φύγατε από τον κτηνίατρο ή είναι κάτι που έγινε μετά; Μίλα μαζί του..
 


vasilakis13

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2014
106
18
Ετρεχε και τοτε!μας ειπε πως θα σταματησει.απλα φαινεται πως δεν πηζει ευκολα το αιμα του.του εδωσε ασβεστιο μου ειπε και βιταμινη κ,πηκτικους παραγοντες και πως θα σταματησει.αλλα δεν το βλεπω..ειναι και ανησυχος και μπορει και απο κει να μην αφηνει να κλεισει..
Μαλιστα ειναι απο τις ελαχιστες φορες που ειδε να μην κλεινει αμεσως...τι να πω..σε μενα ολα τυχαινουν..
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Τρεχει ακομα αιμα απο το πρωι.αλλα γλυφει και ην πληγη του.μηπως να βαλω κολαρο?
Οπωσδήποτε να βάλεις κολάρο!!!
Καλά, ο γιατρός δεν σου είπε ότι πρέπει να το το βάλεις από την πρώτη στιγμή?
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


vasilakis13

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2014
106
18
Ειπε να μου το δωσει και εκανα την βλακεια να του πω πως αν χρειαστει θα παω να το παρω.τι με πειραζε να το παρω απ την αρχη?στο παρελθον που ειχε κανει ραμματα στο ποδι,δεν ασχοληθηκε καθολου με τα ραμματα.θα το βαλω σημερα αν και νιμιζω θα φρικαρει.
 
  • Like
Reactions: johnk


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Θα φρικάρει αλλά θα του περάσει. Όταν του το φορέσεις μπουκωσε τον και με την αγαπημένη του λιχουδια. Το ζόρι θα το βρίσκει για να περνάει από στενά μέρη ή για να στριψει, αλλά θα τη βρει την άκρη του.
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Καλησπέρα σε ολους...
Την άλλη εβδομάδα κλείσαμε κι εμείς ραντεβου να στειρωσουμε τη μικρή μας.
Τέλη Νοεμβρίου κλείνει τα 2 και έχει αδιαθετησει 2 φορές με την τελευταία το καλοκαιρι.
Ο γιατρος μας είπε ότι θα την κρατήσει ένα βράδυ και θα την πάρουμε την άλλη μερα και έχω προβλατιστει λίγο... Από τη μια σκέφτομαι ότι θα της παρέχουν ιατρική φροντίδα αν χρειαστεί (ωωχ θεέ μου) από την άλλη ανησυχω μήπως στρεσαριστει από ένα τέτοιο χώρο ή από αλλά ζώα.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Καταλαβαίνω την αγωνία σου, την πέρασα κι εγώ. Εφ'οσον σας δίνει τη δυνατότητα αυτή ο κτηνίατρος, θεωρώ ότι έχει μεριμνησει να μην στρεσαριστεί από άλλο ζώο. Για τον χώρο, σκέψου ότι θα έχει παρακολούθηση, άρα που καλύτερα θα μπορούσες να την αφήσεις; (Μιλάμε να στην κρατήσει νοσηλεία, με παρακολούθηση, όχι για φιλοξενία απλή,ε?)
Απλά τον Νοέμβρη δεν είναι σε αναμονή του 3ου οίστρου ήδη; Νόμιζα προτιμάται η μέση του κύκλου. Αρσενικό έχω, μπορεί να λέω και βλακεία.
 
  • Like
Reactions: zaher


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Εφ'οσον σας δίνει τη δυνατότητα αυτή ο κτηνίατρος, θεωρώ ότι έχει μεριμνησει να μην στρεσαριστεί από άλλο ζώο. Για τον χώρο, σκέψου ότι θα έχει παρακολούθηση, άρα που καλύτερα θα μπορούσες να την αφήσεις;
Kαλά μην το δένεις κόμπο...
@zaher ρώτα να σου αποσαφηνίσουν τι σημαίνει η διανυκτέρευση εκεί. Υπάρχει γιατρός ή νοσηλευτής standby? Διότι αν δεν υπάρχει, ποιος ο λόγος... προτιμότερο είναι να ξενυχτήσεις εσύ από πάνω του. Στις περισσότερες στειρώσεις εγώ ξέρω ότι στειρώνεις το πρωί και παραλαμβάνεις απόγευμα.
Ρώτα και πόσο πάει η διανυχτέρευση...
 




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εγω πάντως δυο φορες που τον άφησα, όχι μία μερα, αλλά τρεις μέρες την φορά, αυτό που διαπίστωσα ειναι ότι ειχε κανει δεσμό με τη νοσηλεύτρια...
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
@Orilis είχε αίμα μέχρι και 25 Αυγούστου άρα υποθέτω είναι καλά.
@vrmode θα το διευκρινίσω την Τεταρτη που θα πάμε να της πάρει αίμα για βιοχημικές.. Από τι κατάλαβα δε χρεώνει... Μου είπε ότι 150 € και θα την πάρεις την Παρασκευη.. Την Πέμπτη θα την κρατήσουμε εδώ να μην ταλαιπωρειτε από μεταφορές και τέτοια αλλά περαιτέρω διευκρινίσεις την Τεταρτη... Έχω ήδη αρχίσει να αγχωνουμε...αρχίζω να αμφιβάλλω αν θέλω να την στειρωσω κιόλας.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ναι, κι εμένα μια χαρά μου φαίνεται. Καλοκαίρι είπες, κι εγώ φαντάστηκα αρχές, δεν πήγε ο νους μου τώρα κοντά.

Είναι λογικό να αγχώνεσαι. Μου φαίνεται άκρως φυσιολογικό. Πάντως αν οι αμφιβολίες σου αντλούνται μόνο από το άγχος, θα σου έλεγα προχώρα το και μην το σκέφτεσαι. Από την άλλη, αν οι αμφιβολίες σου είναι πιο βαθιές, μπορείς να ακυρώσεις το ραντεβού μέχρι να βρεις τη βεβαιότητα σε αυτό που θέλεις. Έχοντας πάντα το νου σου να μη ζευγαρωσει όμως,ε!

Γενικότερα σας ζηλεύω όσους έχετε θηλυκά. Μου φαίνονται πιο βολικά, πιο τρυφερά προς τους ανθρώπους τους, έστω; Από την άλλη, αν αποφασίσεις να αφήσεις αστειρωτο αρσενικό έχεις να προσέχεις μόνο μη ζευγαρωσει. Στα θηλυκά, έχε το νου μην τύχει κύηση, μην τύχει ψευδοκύηση, μην τύχει πυομήτρα... (εγώ είμαι, πλέον, της άποψης, ότι το επόμενο ζώο που θα ζει μαζί μου θα στειρωθει για λόγους υγείας, αν τύχει θέμα.) Βρε κοίτα που τόσο καιρό προσανατολιζομαι σε θηλυκό για όταν έρθει η ώρα αποφάσεων και τελικά θα μείνω σε αρσενικό; Πφφφφ λογοδιάρροια, σόρυ.
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Kαλά μην το δένεις κόμπο...
@zaher ρώτα να σου αποσαφηνίσουν τι σημαίνει η διανυκτέρευση εκεί. Υπάρχει γιατρός ή νοσηλευτής standby? Διότι αν δεν υπάρχει, ποιος ο λόγος... προτιμότερο είναι να ξενυχτήσεις εσύ από πάνω του. Στις περισσότερες στειρώσεις εγώ ξέρω ότι στειρώνεις το πρωί και παραλαμβάνεις απόγευμα.
Ρώτα και πόσο πάει η διανυχτέρευση...

Αυτο το υπογραφω!
Ασε που δεν νομιζω να ειναι απαραιτητο να παραμενει εκει!
Φετος το καλοκαιρι εκανα στειρωση σε 4 θηλυκα σκυλια και σε 2 γατια. Ολα τα ζωα, ειτε στην αθηνα- ειτε στο βολο, τα πηρα αμεσα σπιτι. Δηλαδη μολις ξυπνησουν- περιπου μια ωρα μετα την επεμβαση. Τα αδεσποτα τα κρατησα απο το μεσημερι μεχρι το βραδυ για να συνελθουν εντελος στο γκαραζ- τα ταισα μετα και τα αφησα να φυγουν. Και τα σκυλια ειναι μια χαρα μεχρι σημερα!

Επειδη αυτα δεν ξαναπιανονται με τιποτα, τους εγινε αντιβιωση με 14 μερες διαρκεια και ραμματα που αποροφουνται μοντα τους.
Αλλα ολοι οι κτηνιατροι που εχω ρωτησει, τι γινεται εαν πειραζουν τα ραμματα μου ελεγαν, οτι ας τα πειραζουν οσο θελουν- δεν παθαινουν τιποτα (δεν ηταν και δυνατον να κυκλοφορυν με λαμπατερ!).
Να εκαναν αλλου ειδος ραμματα??
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Κι εγώ νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να μείνει ο σκύλος εκεί το βράδυ.
Ζήτα από τον γιατρό να κάνει νωρίς σχετικά την επέμβαση και ας την κρατήσει εκεί το πολύ μέχρι το απόγευμα, καλύτερα και για σένα και για αυτήν να περάσει το βράδυ στον χώρο της.
 
  • Like
Reactions: spyv


vasilakis13

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2014
106
18
Τελκα του βαλαμε κολαρο χθες γιατι το βραδυ εγλειφε την πληγη.τον πηγα στον κτηνιατρο χθες και του ειπα πως βγαζει λιγο αιμα καποιες φορες ακομη και του εδωσε αντιφλεγμονωδη για 4 μερες!σημερα παλι ειδαμε στην κουβερτα του λιγο αιμα...μα ειναι δυνατον 4η μερα να εχει ακομα αιμα?τι να πω??φοβαμαι μηπως εκανε καμια βλακεια στο χερουργειο...??
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Η δίκη μου εμπειρία απο τη Μουκα..στειρωθηκε και αμέσως μετα αφού συνήλθε απο τη νάρκωση βγήκε απο το ιατρείο περπατώντας και εκανε τις ανάγκες της.Ηταν λιγο ζαλισμένη τις πρώτες ώρες και μετα γκρίνιαζε λιγο αλλα μεχρι το βράδυ είχε συνέλθει εντελώς.Η συμπεριφορά της πλεον ειναι αλλαγμένη ελαφρώς προς το καλύτερο,ειναι λιγότερο νευρική και μεσα στην τρελή χαρά μόνιμα.Το μονο μείον ειναι οτι ενω ηταν ενα σκυλι που δεν έτρωγε τωρα θα φάει και εμας και ειναι δυσκολο να τη συγκρατησεις.Πλεον η ξηρα της εγινε λαιτ για ευνόητους λόγους και προσπαθούμε οσο γινεται να περιορίζουμε λιγο τις λιχουδιές και να αυξήσουμε την άσκηση.Εχει παρει ομως κιλακια(βέβαια σε εμας έπαιξαν ρόλο και οι ορμονες τις εγκυμοσύνης).Η τομή πλεον σχεδόν δε φαίνεται σαν να μην εγινε ποτε...
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Τα ιδια και ο Σαντσο. Δυο αλλαγες μονο. Μια καλη μια κακη. Μπορει να ειναι στη βολτα με σκυλα σε οιστρο και να μην του καιγεται καρφι, ενω στο παρελθόν η υποψια οιστρου ηταν ικανη να καταστρέψει τη βολτα ολοκληρη. Απ οτι την αλλη, ενω παλια την ξηρα μπορει να τη ζαλιζε ολη μερα, τωρα το σκουνταει για να μου θυμισει οτι ειναι αδειο!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ο λόγος που δεν στειρώνω τον Έλβις είναι γιατί αν γίνει περισσότερο λαίμαργος από ότι είναι καήκαμε...
Τώρα τρώει δύο κουπάκια ξηρά τροφή την ημέρα ή τώρα που το γυρίσαμε στο μαγειρευτό δύο πιατάρες τίγκα την ημέρα και είναι λεπτός. Αν στειρωθεί αυτές τις προσότητες πρέπει να τις ξεχάσει. Αμ δε που θα τις ξεχάσει όμως...Θα μας φάει ζωντανούς!
 
  • Like
Reactions: ProudtobeGreek


vasilakis13

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2014
106
18
Τι να πω...ο δικός μου έφυγε από το ιατρείο ζαλισμένος,4 φορές εμετό μέσα στο 24ωρο,ακόμα δεν έχει ενεργηθει και βγάζει πολλά ουρά. Και το αίμα,αίμα..σταγόνες μεν αλλά πιστεύω δεν θα έπρεπε να έχει ακόμα.το όσχεο πρησμενο ακόμα..από διάθεση όμως μια χαρά..ρε που έπεσα πάλι...