Συμπληρωμα ξηράς τροφής


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Απο αναλογία όμως ? Η ξήρα γράφει η ρογιαλ κανίν πόσο να βάζω όταν όμως θα συμπληρώνω κρεατάκι ή κάτι άλλο απλά να βάζω λίγο ?
Για να επανέλθουμε στις σχετικές με το θέμα ερωτήσεις σου. :)

Αφού ξέμεινες από ξηρά τροφή και θα ταΐσεις μαγειρευτό, υπολόγισε την εξής αναλόγια, ανά σωματικό βάρος:

- Εάν έχεις ενήλικο σκύλο υπολόγισε ποσότητα ιση περίπου με το 3% του βάρους του.

- Αν έχεις μικρόσωμο σκύλο (λογω συχνά υψηλότερου μεταβολισμού), υπολόγισε μεγαλύτερη ποσότητα από το 3%.

- Εάν έχεις κουτάβι υπολόγισε ποσότητα ίση με το 10% του σωματικού του βάρους.


* Γενική παρατήρηση (Για να μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια σε όλα τα θέματα που ανοίγει ο φίλος μας pepermaint): Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να συστηθεί και να καταθέσει τα διαπιστευτήρια του. Ο οποιοσδήποτε μπορεί να ανοίξει ένα θέμα και απλά να ζητήσει να του απαντηθούν οι απορίες του από τα μελή του φόρουμ. Όποιος γνωρίζει και θέλει απαντά, όποιος δεν γνωρίζει και δεν θέλει, δεν απαντά. :)
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
- Εάν έχεις κουτάβι υπολόγισε ποσότητα ίση με το 10% του σωματικού του βάρους.
Το εχω ξαναδιαβασει αυτο και μου φαινεται υπερβολικο.Δηλαδη το δικο μου ως κουταβι ηταν 30 κιλα,θα του εδινα 3 κιλα φαγητο;Οσο παραπανω και να τρωει ως κουταβι,3κιλα;
 


Labrador Retriever

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2010
875
0
28
Πειραιας
Ως μια μετρια τροφη,αν και ακριβη,μπορεις να δινεις βραστο αναλατο κρεας,συκωτακια,μηλα,καροτα,γιαουρτι,μαρουλι,οχι ντοματα, και μην προτιμησεις και ρυζι.Αρκετο θα εχει η ρουαγιαλ.
Ψαξε λιγο θεμα της barf,τι πρεπει να τρωει ενα σκυλι.
Αν ειναι πολυ μικρο το κουταβι,θα εδινα απο την ηλικια των 8 μηνων και μετα.Μη τον καλομαθεις σε νοστιμο φαγητο και μετα σου κανει νουμερα για να φαει την ξηρα.

Η ντοματα επιτρεπεται και κανει και καλο μαλιστα,αλλα πρεπει να προσεχουμε να βγαζουμε τα σπορακια.Δηλαδη να τρωει μονο το γυρω γυρω.Το απο μεσα το αφαιρουμε ολο για να ΜΗΝ υπαρχουν καθολου σπορια ντοματας μεσα
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Χμ...εγω παλι ξερω οτι μπορει να προκαλεσει αλλεργια στα σκυλια και καλο θα ηταν επειδη εχει κουταβι,να μην πειραματιστει.
Ρε παιδι μου,αυτο το πραγμα,να υπαρχουν 1852 εκδοχες για κατι απλο!:mad:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το εχω ξαναδιαβασει αυτο και μου φαινεται υπερβολικο.Δηλαδη το δικο μου ως κουταβι ηταν 30 κιλα,θα του εδινα 3 κιλα φαγητο;Οσο παραπανω και να τρωει ως κουταβι,3κιλα;
Μιλαω για μαγειρευτό και όχι για ξηρα. Αυτός είναι ο βασικός κανόνας και από κει και πέρα η ποσότητα είναι σχετική και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως οι συνθήκες που ζει το ζώο (εντος ή εκτος σπιτιού), την θερμοκρασία, την δραστηριότητα, το μεταβολισμό του. :)
 


Labrador Retriever

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2010
875
0
28
Πειραιας
Χμ...εγω παλι ξερω οτι μπορει να προκαλεσει αλλεργια στα σκυλια και καλο θα ηταν επειδη εχει κουταβι,να μην πειραματιστει.
Ρε παιδι μου,αυτο το πραγμα,να υπαρχουν 1852 εκδοχες για κατι απλο!:mad:
Nαι αυτο λεω,προκαλουν αλλεργια μονο τα σπορια...το ειχα δει στο παρα-τριχα οποτε δεν παιζει να ειναι μουφα.Θα επαιρναν πολλους στο λαιμο τους.:p:pΝα βαλω το βιντεο;




Να το βιντεο!!http://paratrixa.skai.gr/default.asp?pid=15&vdID=142
 
Last edited:


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Μιλαω για μαγειρευτό και όχι για ξηρα. Αυτός είναι ο βασικός κανόνας και από κει και πέρα η ποσότητα είναι σχετική και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως οι συνθήκες που ζει το ζώο (εντος ή εκτος σπιτιού), την θερμοκρασία, την δραστηριότητα, το μεταβολισμό του. :)
Κι εγω για μαγειρευτο μιλω.Ειχα βρει κι αυτο.Ποιο απο τα 2 ισχυει;Η ποσοτητα μαγειρευτου με barf διαφερει τοσο πολυ;
BARF-->Biologically Appropriate Raw Food

2% του ενηλικου σωματικου βαρους
3% για αναπτυσσομενα ακομα σκυλια


περιπου 70-80% από αυτό πρεπει να είναι κοκκαλα / κρεας

10-20% λαχανικα (οποιος πιστευει ότι τα σκυλια χρειαζονται και μπορουν να χωνεψουν τα λαχανικα)
10-20% εντοσθια

15 μερες ασπρα κρεατα

15 μερες κοκκινα κρεατα

αυτές είναι καποιες βασικες αρχες της BARF τις οποιες δεν ακολουθουν κατά γραμμα ολοι οι BARFERS.

Αλλοι δε δινουν καθολου λαχανικα. Αλλοι δινουν παραπανω εντοσθια ή λιγοτερα.
Αλλοι μοιραζουν 15 μερες γευματα με κοκκαλα, 15 μερες σκετο κρεας,κλπ.

Συμφωνα με την BARF η ισορροπια επιτυγχανεται συνολικα και όχι στο κάθε γευμα ή στην κάθε ημερα.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Nαι αυτο λεω,προκαλουν αλλεργια μονο τα σπορια...το ειχα δει στο παρα-τριχα οποτε δεν παιζει να ειναι μουφα.Θα επαιρναν πολλους στο λαιμο τους.:p:pΝα βαλω το βιντεο;




Να το βιντεο!!http://paratrixa.skai.gr/default.asp?pid=15&vdID=142
Καλε σε πιστευουμε!Απλα ειπα κι εγω αυτο που ηξερα.Τωρα,αλλαξα γνωμη.:D
 


Labrador Retriever

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2010
875
0
28
Πειραιας
Καλε σε πιστευουμε!Απλα ειπα κι εγω αυτο που ηξερα.Τωρα,αλλαξα γνωμη.:D
:p:p:p.Tελικα ομως ειναι και τα πρασινα μερη,αυτο ειχα ξεχασει να το πω!:eek:
(Καλα οι περισσοτεροι νομιζω τα βγαζουμε ουτως η αλλος :p:p:p)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Κι εγω για μαγειρευτο μιλω.Ειχα βρει κι αυτο.Ποιο απο τα 2 ισχυει;Η ποσοτητα μαγειρευτου με barf διαφερει τοσο πολυ;
Υπάρχουν αρκετές ομοιότητες ανάμεσα στα δυο μοντέλα διατροφής αλλά και μια σημαντική διαφορά: Η επεξεργασία/μαγείρεμα.

Τα θρεπτικά στοιχεία των τροφών όταν εκτίθενται σε θέρμανση υποβάλλονται σε αλλαγές στη δομή τους (πχ καταστροφή μεγάλου μέρους υδροδιαλυτών βιταμινών), συνεπώς για να λάβει ο σκύλος ένα ισορροπημένο σιτηρέσιο), πρέπει αν ληφθει υπόψη και αυτός ο παράγοντας.

Η σκύλα μου πάντως στην ανάπτυξη έτρωγε περίπου 2 - 2,5 κιλά μαγειρευτό την ημέρα. :)
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να συστηθεί και να καταθέσει τα διαπιστευτήρια του. Ο οποιοσδήποτε μπορεί να ανοίξει ένα θέμα και απλά να ζητήσει να του απαντηθούν οι απορίες του από τα μελή του φόρουμ. Όποιος γνωρίζει και θέλει απαντά, όποιος δεν γνωρίζει και δεν θέλει, δεν απαντά. :)
Δεν υποχρεώθηκε κανένα μέλος να συστηθεί παρά τη θέληση του.
Τα μέλη παροτρύνανε το μέλος pepermaint να συστηθεί, κάτι που είναι απολύτως λογικό και νομίζω πως δεν χρειάζονται περαιτέρω υποδείξεις.
Για την ροή της συζήτησης και όχι μόνο, καλό είναι ένα μέλος με τόσα νέα θέματα κ απορίες, να συστηθεί στα υπόλοιπα μέλη ούτως ώστε να γνωρίζουμε αν έχει σκύλο, τι σκύλος είναι, τι ηλικία έχει κλπ.
Ας μη δωθεί συνέχεια,
ευχαριστώ.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
10% ειναι οκ Σκυλακο,ενα κουταβι δικο μου τρωει 600-700 ξηρα σουπερ πρεμιουμ,αν το βρεξεις(για να το κανουμε χωριατικα)ποσο λες να γινει?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Για την ροή της συζήτησης και όχι μόνο, καλό είναι ένα μέλος με τόσα νέα θέματα κ απορίες, να συστηθεί στα υπόλοιπα μέλη ούτως ώστε να γνωρίζουμε αν έχει σκύλο, τι σκύλος είναι, τι ηλικία έχει κλπ..
Γιατί να το γνωρίζετε? (ρητορική είναι η ερώτηση, δεν χρήζει απάντησης).
Αυτό που πρέπει να γνωρίζετε είναι η απάντηση στις ερωτήσεις του, που αν θέλετε την γράφετε, εάν όχι δεν συμμετέχετε. :)

Παρεμπιπτόντως και μια που έκανες λόγο για την ροη της συζήτησης, εγώ όπως και αρκετά άλλα μέλη συμβάλαμε ουσιαστικά και εποικοδομητικά στην συζήτηση. Εσύ κάτι σχετικό με τις απορίες του μέλους έχεις να καταθέσεις? Εάν όχι, ας βάλουμε γενικώς τελεία.

Επί του θέματος:

@Skylakos
Οι ντομάτες δεν βλάπτουν το σκύλο (κάποιες ξηρές τροφές περιέχουν πολτό ντομάτας), απλά πρέπει να είναι ώριμη, αποφλοιωμένη, καθαρισμένη από σπόρους και πολτοποιημένη έτσι ώστε να διασπαστεί η κυτταρίνη που δεν μπορεί να χωνέψει ο σκύλος (αυτο ισχυει εξάλλου για όλα τα λαχανικα). :)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Σε εμενα,με την ακανα ειχε αριστες εξετασεις αιματος,αλλα η διαρροια,διαρροια.Για παραδειγμα ο δικος μου δεν μπορει να φαει ρουαγιαλ γιατι εχει κιτρικο οξυ που μπορει να διευκολυνει τη συστροφη στομαχου.Εχεις ψαξει αν η ρατσα σου ειναι στη λιστα με τα σκυλια επιρρεπη στη συστροφη στομαχου;Νομιζω ειναι. Ο σκυλος σου εχασε κιλα λογω της διαρροιας.
Aπο όσο θυμάμαι κιτρικό οξύ έχει και η acana!!


Δηλ οτι εγω δινω προπλαν και κανει ωραιοτατα κοπρανα,πρεπει να πιστεψω οτι ειναι ωραιοτατη τροφη;Οχι,αλλα εξηγησα γιατι το κανω και πώς θα προχωρησω στην πορεια.
Tα κόπρανα μας δίνουν πολύτιμες πληροφορίες για την υγεία του σκύλου μας και για την διατροφή του..πόσο καλά την αφομοιώνει κλπ..
Καμία ξηρά δεν είναι ορεότατη τροφή.."ανταγωνιστικά" όμως, ποιοτικά μεταξύ άλλων..ναι..κάποιες είναι αναλογικά καλύτερες.., άσχετα με το τι πάει στο σκυλί μας ή όχι..πάντα και παντού υπάρχει αυτό..το.. "καλύτερο"..
 


Labrador Retriever

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2010
875
0
28
Πειραιας
Aπο όσο θυμάμαι κιτρικό οξύ έχει και η acana!!




Tα κόπρανα μας δίνουν πολύτιμες πληροφορίες για την υγεία του σκύλου μας και για την διατροφή του..πόσο καλά την αφομοιώνει κλπ..
Καμία ξηρά δεν είναι ορεότατη τροφή.."ανταγωνιστικά" όμως, ποιοτικά μεταξύ άλλων..ναι..κάποιες είναι αναλογικά καλύτερες.., άσχετα με το τι πάει στο σκυλί μας ή όχι..πάντα και παντού υπάρχει αυτό..το.. "καλύτερο"..

H gain-free σειρα νομιζω δεν εχει..
 










Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
@Rottie σε περίπτωση που δεν είναι προφανές σε εσένα, δεν τοποθετήθηκα επί του θέματος "Συμπλήρωμα ξηράς τροφής",
τοποθετήθηκα επί της "παρατήρησης" σου για το ποιος θα γράφει και ποιος όχι και ποιος είναι υποχρεωμένος να συστηθεί και ποιος όχι.

Ας μην χαλάσει...ακόμα ένα θέμα από τις λυμένες ζώνες.
Ευχαριστώ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.137
Μηνύματα
896.096
Μέλη
19.948
Νεότερο μέλος
Politidou