Συμπληρωμα ξηράς τροφής


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Πρέπει εσύ να βρεις τη διατροφική ισορροπία με βάση το τι ταιριάζει στο σκύλο σου.
Ο δικός μου σκύλος πχ με την ακάνα έχει διάρροιες, κ τελικά επανήλθα στη hills την οποία τρώει από κουτάβι κ η οποία της ''πάει'' (τρίχωμα γυαλιστερό, καλά κόπρανα κλπ) οπότε δεν την έχω ξαναλλάξει :)
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
@io maria
Μην ανακατεύεις ξηρά με ωμά. Μπορείς όμως, αν ο σκύλος σου το σηκώνει, να αντικαταστήσεις γεύματα ξηράς με ωμά. Και φυσικά δεν πρέπει το σύνολο θερμίδες να ξεπεράσει τις ανάγκες του σκύλου.

Κατά μέσο όρο χρειάζεται ένα μικρόσωμο σκυλί 132Kcal/kg σωματικού βάρους και το μεγαλόσωμο 45Kcal/kg
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Αλεξια δεν το διευκρινησα σωστα ισως
ξηρα τροφη με βρασμενο κοτοπουλο οχι ωμο ή ξηρα τροφη με γιαουρτι
Το εχω δοκιμασει και το τρωει μια χαρα χωρις προβληματα. Η απορια μου ειναι αν με εναν τετοιο συνδιασμο δινουμε περισσοτερες πχ βιταμινες απο οσο πρεπει.
Υποψην οτι η σκυλιτσα που εχω στο νου μου ειναι καταφυγιου και θα επιστρεψει μετα απο καποιο διαστημα και παλι εκει κατι που σημαινει οτι δεν μπορω να της αλλαζω την διατροφη αποκλειοντας εντελως την ξηρα (αν και θα ηθελα) γιατι μετα θα εχει προβλημα.

Αυτο με τα kcal/kg με μπερδεψαν, αν θες εξηγησε το μου λιγο περισσοτερο
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Υποψην οτι η σκυλιτσα που εχω στο νου μου ειναι καταφυγιου και θα επιστρεψει μετα απο καποιο διαστημα και παλι εκει κατι
Τοτε μην βαζεις συμπληρωματα.Θα της δυσκολεψεις τη ζωη της αργοτερα.
Γιατι θα επιστρεψει;Τη φιλοξενεις;
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Ναι την φιλοξενω προς το παρον (αγνωστο για τι διαστημα ετσι και αλλιως δεν βιαζομαι να την ξεφορτωθω)
Ο λογος που ψαχνομαι για τα συμπληρωματα ειναι γιατι δεν τρωει την ξηρα.
Εμεινε αρκετες μερες σχεδον νυστηκια (50 γρ ξηρας και αν). Και ειδα οτι αν της αναμειξω και κατι αλλο μαζι την τρωει ολη.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Όταν δίνεις συμπληρώματα αλλάζουν οι αναλογίες των θρεπτικών συστατικών και θέλει προσοχή. Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να το κάνεις.

Σχετικά με τις θερμίδες:

Τα μικρόσωμα τρώνε σε σχέση με το βάρος τους 3Χ περισσότερο από τα μεγαλόσωμα.
Οι 132 Kcal/kg σωματικού βάρους για το μικρόσωμο και 45 Kcal/kg για το μεγαλόσωμο είναι ένας μέσος όρος. Η ποσότητα που χρειάζεται ένας σκύλος εξαρτάται από διάφορους παράγοντες, όπως μεταβολισμός, εκτόνωση, αν ζει μέσα ή έξω και σε τι καιρικές συνθήκες, ...

πχ ένα σκυλί 10 kg θα καταναλώσει 1.320 θερμίδες την ήμερα, ενώ ένα σκυλί 60 kg σε παρόμοιες συνθήκες θα καταναλώσει 60 Χ 45 =2.700