Συνελευση ΚΟΕ 17/1






tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Κατα τα λοιπα....

Τεθηκαν σε ψηφοφορια και δεν ψηφιστηκαν προτασεις
-για την αλλαγη οριων ζευγαρωματος,
-για την δωρεαν εκδοση βιβλιαριων εργασιας στις φυλες που προβλεπεται εργασια,
-για το χρονικο περιθωριο δηλωσης γεννας.

Εγιναν καποιες φραστικες διορθωσεις που δεν αλλαξαν την ουσια μερικων αρθρων.

Νομιζω πως αυτα ηταν ολα.Αν ξεχασα κατι θα το προσθεσω αργοτερα.

o KOE δεν παρανομη - ο εκτροφεας παρανομη
Ειναι παρανομο να εχει ο ΚΟΕ στον εσωτερικο του κανονισμο αρθρο που αντιβαινει τον ελληνικο νομο...νομιζω.
Βεβαιως ο εκτροφεας που θα ακολουθησει τον εσωτερικο κανονισμο του ΚΟΕ και οχι τον ελληνικο νομο παρανομει.
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
o KOE δεν παρανομη - ο εκτροφεας παρανομη
Όταν ένας φορέας βγάζει αποφάσεις/οδηγίες που αντιτίθενται στη νομοθεσία -και άρα "ωθεί" κάποιον στην παρανομία- παρανομεί.

Πως λένε στο ποινικό δίκαιο ηθική αυτουργία? Κάπως έτσι ;)
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Μέχρι πριν λίγο, πίστευα ότι για τον ΚΟΕ συνέβαινε κάτι από τα εξής δύο:

Σενάριο Α:
Οι περισσότεροι κεί μέσα είναι "δεινόσαυροι" πια, κουράστηκαν, βαρέθηκαν, που να τρέχουν τώρα...

Σενάριο Β:
H δουλειά βρωμάει. Δηλαδή κάποιο εκεί μέσα έχουν τσιμεντωθεί στις καρέκλες διότι έχουν να λαμβάνουν το κατιτίς τους και χέστηκαν για τα περί κυνοφιλίας.

Στην περίπτωση του σεναρίου Α, του βολέυει να μπει φρέσκο αίμα που στο κάτω-κάτω θα κάνει και καμιά δουλειά, γιατί οι παλιοί βαρέθηκαν πια...

Στην περίπτωση Β τα πράγματα μπλέκονται και εκεί δεν την σώζουν την κατάσταση 2-3 Δον Κιχώτες.

Ερώτηση προς γνώστες-μέλη ΚΟΕ: Έστω και γίνομαι αρωγό μέλος - τι από τα παρακάτω μπορώ να κάνω / δικαιούμαι να κάνω?

1. Θέλω να ενημερώνομαι για τα οικονομικά του Ομίλου. Μπορώ?

2. Έστω ότι έχω 2-3 ιδέες για τις δραστηριότητες του ΚΟΕ. Μπορώ να τις παρουσιάσω?

3. Θέλω να εκφέρω άποψη μέσα στη συνέλευση. Μπορώ?

Ή απλώς θα είμαι "γλαστρα"?

Κι άλλες ερωτήσεις:

1. Μπορώ να μάθω ποια είναι τα μέλη και την ιδιότητά τους? (π.χ. εκτροφέας ή ιδιώτης).

2. Από εδώ μέσα το forum, πόσοι είναι τακτικά μέλη του ΚΟΕ και διαφωνούν με την απόφαση περί απεριορίστων γεννών?
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
1. Θέλω να ενημερώνομαι για τα οικονομικά του Ομίλου. Μπορώ?
-Στην γενικη συνελευση που γινεται οικονομικος απολογισμος

2. Έστω ότι έχω 2-3 ιδέες για τις δραστηριότητες του ΚΟΕ. Μπορώ να τις παρουσιάσω?
-Θα μπορουσες εγγραφως,ισως και προφορικα, να τις εκφερεις και αναλογα με το ειδος και τον σκοπο για τον οποιο γινεται η Γενικη Συνελευση,να συζητηθουν.

3. Θέλω να εκφέρω άποψη μέσα στη συνέλευση. Μπορώ?
Ή απλώς θα είμαι "γλαστρα"?
-Νομιζω πως και το αρωγο μελος εχει δικαιωμα να εκφερει αποψη


Κι άλλες ερωτήσεις:

1. Μπορώ να μάθω ποια είναι τα μέλη και την ιδιότητά τους? (π.χ. εκτροφέας ή ιδιώτης).
-Πολυ δυσκολο εως αδυνατο.Στο παρελθον παραδοθηκε μια τετοια λιστα μετα απο δικαστικη εντολη που εβγαλε καποιο μελος.

2. Από εδώ μέσα το forum, πόσοι είναι τακτικά μέλη του ΚΟΕ και διαφωνούν με την απόφαση περί απεριορίστων γεννών?
-Ειμαι μελος του ΚΟΕ και ΔΙΑΦΩΝΩ!!!!!
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Υπαρχει κανεις που να μας πει 100% τι ψηφιστηκε ? (οχι τι προταθηκε)

Δεν υπαρχουν ορια αριθμου γεννων , ουτε ορια ηλικιας ?

Δεν υπαρχουν ορια αριθμου γεννων αλλα τα ορια ηλικιας εμειναν ιδια ? Ποια ειναι αυτα τα ορια ηλικιας ?

Δεν υπαρχουν ορια αριθμου γεννων αλλα τα ορια ηλικιας αλλαξαν . Και αν ναι , ποια ειναι τα νεα ορια ηλικιας ?

Προσωπικα , συμφωνω με τον Προμηθεα ...το ολο θεμα ειναι καθαρα ηθικο.
 






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ρε παιδιά... έχω μια απορία. Διάβασα τις Προτάσεις που κατατέθηκαν και δεν είδα πουθενά "απεριόριστες γέννες".΄Είδα μόνο για απελευθέρωση ηλικιακών ορίων. Επίσης είδα μια πρόταση για αύξηση των επιτρεπτών γεννιών, αλλά όχι απεριόριστα (όχι ότι συμφωνώ με τον αριθμό δηλαδή...)

Πως ψηφίστηκε απόφαση που ΔΕΝ ήταν στις προτάσεις? Ή εγώ δεν είδα καλά και δεν το βρήκα πουθενά?:shock:
 




Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Οχι , στην πραξη ειναι καθαρα ηθικο ...

Δηλαδη τι περιμεναν οι παπιμιλαδες ωστε να τα κονομησουν και στην Ελλαδα ? Το pedigree που τωρα θα παιρνουν για τα κουταβια των υπεραριθμων γεννων ? Παντα μπορουσαν να κανουν οσες γεννες ηθελαν , η μονη διαφορα ειναι στο pedigree (το οποιο εχουμε δει σε αυτο το φορουμ αρκετες φορες πως και ποσο αξιολογειται)

Ή μηπως κερδιζουν κατι που θα μπορουν να βγαζουν περισσοτερες γεννες απο την ιδια θυληκια ? Αν ζευγαρωνεις οτι να ειναι , το ποια σκυλα θα στα δωσει ειναι το προβλημα ? Αν δεν αγαπας αυτο που κανεις , αν εισαι παπιμιλας τι σε σταματαει να παιρνεις 6 γεννες απο οποιοδηποτε οτι-να-ναι θυληκο που εχει χαρτια ? Αποσυρεις - αμολας στο δρομο - κοιμηζεις κλπ το ''αχρηστο'' θηλυκο που συμπληρωσε αριθμο γεννων και συνεχιζεις με μια οτι-να-'ναι κορη της που εχει ''μηδενισμενα'' χαρτια .Δεν καταλαβαινω επι της ουσιας ποιο ειναι το προβλημα ή το κινητρο του παπιμιλα ?

Ο ΚΟΕ παλι τι θα κερδισει ? αν 1000 ατομα θελουν καθαροαιμο σκυλο αυτο το μηνα στην Ελλαδα , 1000 καθαροαιμα σκυλια θα πωληθουν.Αν 700 ατομα απο αυτα θελουν pedigree , 700 pedigree θα εκδοθουν.

Απλα οσα σκεφτομαι προχειρα :)
 




Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Οπως ειπε η Tifi πιο πισω ηταν προταση του ΚΟΕ και δεν αναφερετε μεσα στις προτασεις που γινανε απο αλλους.
Υπαρχει και σαν τμημα προτασης του κ Στελιου Μακαριτη ...που απο οσο γνωριζω τον ανθρωπο , σιγουρα δεν κοπτεται για τα ''δικαιωματα'' των παπιμιλαδων:-|
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Στην σελίδα 7 στις προτάσεις του κ Μακαρίτη αναφέρεται:"Επίσης προτείνω να καταργηθούν τα όρια ηλικίας ζευγαρώματος ανώτερα και κατώτερα αρσενικών και θηλυκών, όπως επίσης κι ο αριθμός γεννών ανά θηλυκό"

Δεν ξέρω αν έχει προταθεί αυτόνομα μόνο για τις γέννες κι από κάποιο άλλο μέλος τώρα τα διαβάζω...
Απλά έχω την τάση να διαβάζω από το τέλος προς την αρχή και αυτό ήταν το πρώτο που διάβασα.....


Edit:Με πρόλαβες Tricky
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
ξανα-διαβαζα τις προτασεις...

αναρωτιεμαι...τις προτασεις της κ.Γκιναλα τις ακουσε κανεις?

γιατι στο θεμα των ζευγαρωματων θετει σημαντικες αποψεις...

@Βασιλη(Tricky)...το θεμα ειναι ενας οργανισμος για τον "σκυλο" και την κυνολογια,να δρα με γνωμονα τα παραπανω και οχι την "τσεπη του"...

οι καταστασεις του τυπου "ολοι αδερφια ειμαστε"..." απο που θα φαμε σημερα"...δεν μ'αρεσουν.
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Ειναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να κατεβαζει προταση το ΔΣ του ΚΟΕ που ειναι παρανομη!!!!!!
Εχει Νομικο Συμβουλο που αμοιβεται ΑΔΡΑ και ΟΦΕΙΛΕ να ελεγξει την νομιμοτητα της προτασης!!!

Οι προτασεις της κας Γκιναλα επεσαν γρηγορα στο κενο επειδη θεωρησαν οτι πρακτικα ειναι ανεφαρμοστο να μετριουνται οι σκυλοι κατα βαρος και υψος ωστε να ταξινομηθουν στην αντιστοιχη κατηγορια.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Ειναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να κατεβαζει προταση το ΔΣ του ΚΟΕ που ειναι παρανομη!!!!!!
Εχει Νομικο Συμβουλο που αμοιβεται ΑΔΡΑ και ΟΦΕΙΛΕ να ελεγξει την νομιμοτητα της προτασης!!!
Και πριν ''παρανομοι'' ηταν :D...ο 3170 μιλαει για μεχρι 9 ετων η σκυλα , ενω ο ΚΟΕ λεει πως μεχρι 10 ετων μπορει να γεννησει
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
δηλαδη Βασιλη,να γενναει μεχρι να πεθανει η σκυλα...

με αλλα λογια,οι θηλυκιες θα γινουν εργοστασια παραγωγης κουταβιων και οι αρσενικοι θα χαζεψουν απο το πολυ....σπερμα που θα δινουν:)D)!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.851
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981