Συνταγές


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Σκυλήσια μπισκότα με τυρί:
2 φλ. αλεύρι
1+1/4 φλ. τριμμένο κίτρινο τυρί
2 σκελίδες σκόρδο λειωμένο
1/2 φλ. λάδι φυτικό
5 κουταλιές νερό
Ανακατεύουμε όλα τα υλικά και πλάθουμε μπισκοτάκια ο τι σχήμα θέλουμε. Ψήνουμε στο προετοιμασμένο φούρνο στους 200 C – 10/15 λεπτά.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
http://www.angelfire.com/blues/frenchieworld/Rezepteg.htm

Στο παραπάνω link (για την σελίδα μου) έχει πολλές συνταγές ακόμα!
Ρίξτε μια ματια!!

Καλε Christina, το link σου είναι πραγματικά τέλειο!
Ούτε εγώ δεν έχω "δικολογια" πια να μη γράφω ελληνικά[/quote]
 


Cristina

Active Member
9 Ιουνίου 2006
34
0
FrenchieFan said:
Καλε Christina, το link σου είναι πραγματικά τέλειο!
Ούτε εγώ δεν έχω "δικολογια" πια να μη γράφω ελληνικά
:D :D
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Σκυλήσια μπισκότα με τυρί:
2 φλ. αλεύρι
1+1/4 φλ. τριμμένο κίτρινο τυρί
2 σκελίδες σκόρδο λειωμένο
1/2 φλ. λάδι φυτικό
5 κουταλιές νερό
Ανακατεύουμε όλα τα υλικά και πλάθουμε μπισκοτάκια ο τι σχήμα θέλουμε. Ψήνουμε στο προετοιμασμένο φούρνο στους 200 C – 10/15 λεπτά.
Την έχει δοκιμάσει κάποιος αυτή τη συνταγή; Αντιλαμβάνομαι φυσικά πως αυτό που θα φάνε τα δικά σας σκυλιά τα δικά μου μπορεί να γυρίσουν επιδεικτικά απ' την άλλη αλλά μ΄ενδιαφέρει να το κάνω κι απλώς για τόσο μικρή αναλογία υλικών σκέφτομαι μήπως πέσει βαρύ το σκόρδο σ' αυτή την ποσότητα. Και κάτι ακόμα, αν τα κάνω σαν τις κροκέτες της belcando δηλαδή ψιλομεγάλα ή ψιλομικρά ανάλογα πως το βλέπει κανείς μήπως τα 15 λεπτά είναι πολύ; Εγώ ψήνω συνήθως στο πάνω κάτω υποθέτω λοιπόν ότι αυτό εννοεί κι η συνταγή, ή μήπως εννοεί στον αέρα; Και κάτι τελευταίο, τί αλεύρι απλό; Εγώ συνήθως χρησιμοποιώ ολικής, κίτρινο και βρώμης.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Grifos,
δεν είναι πολύ το σκόρδο για τέτοια ποσότητα (αν και κρίνει ο καθένας ανάλογα τα γούστα του, μπορείς να αφαιρέσεις το εσωτερικό που είναι πράσινο για να μην μυρίζει πολύ και να έχει πιο ελαφριά γεύση).
Όσο για τον χρόνο ψησίματος δεν ξέρω αλλά δες με το μάτι, ή απλά τσίμπησε ένα με μια οδοντογλυφίδα και μόλις βγαίνει καθαρή είναι έτοιμα. ;)
Φαντάζομαι για αλεύρι θα εννοεί τα κλασσικό για όλες τις χρήσεις, αλλά λογικά μπορείς να βάλεις ότι θέλεις.
Σε φούρνο με αέρα, συνήθως γίνονται πολύ πιο γρήγορα, οπότε πρόσεχε μην καούν!Κι εγώ στο πάνω κάτω ψήνω συνήθως..

ΥΓ:Δεν έχω φτιάξει την συγκεκριμένη συνταγή, αλλά έχω δοκιμάσει παρόμοια.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Δεν ειναι κεϊκ για να το τσιμπισει και να βγαινει καθαρο. Τα μπισκοτα πρεπει να ειναι και τραγανα. Εμεις τους κανουμε με καροτο. Τωρα για αναλογιες ολα πανε με το ματι και ποσο τραβαει το αλευρι (για ολες χρησεις η σκλυρου τυπου).
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Δεν ειναι κεϊκ για να το τσιμπισει και να βγαινει καθαρο. Τα μπισκοτα πρεπει να ειναι και τραγανα. Εμεις τους κανουμε με καροτο. Τωρα για αναλογιες ολα πανε με το ματι και ποσο τραβαει το αλευρι (για ολες χρησεις η σκλυρου τυπου).
Την συνταγούλα please..... :D
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Δεν ειναι κεϊκ για να το τσιμπισει και να βγαινει καθαρο. Τα μπισκοτα πρεπει να ειναι και τραγανα. Εμεις τους κανουμε με καροτο. Τωρα για αναλογιες ολα πανε με το ματι και ποσο τραβαει το αλευρι (για ολες χρησεις η σκλυρου τυπου).
Εγώ το κάνω και στα μπισκότα, για να σιγουρευτώ πως έχει ψηθεί καλά από μέσα ( δεν έχω και πολύ καλό φούρνο) γιατί με πειράζει στο στομάχι η άψητη ζύμη.Είναι ανάλογα και πως το πλάθεις. Στα τελείως φλατ δεν χρειάζεται, αλλά αν είναι σαν μπαλίτσες το κάνω πάντα. Μόλις ψηθεί καλά μέσα, ανεβάζω κι άλλο την θερμοκρασία, ώστε να είναι τραγανά απ'έξω ;)
 




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Δυο cups αλευρι για ολες τις χρησεις, καροτο τριμενο, λιγο νερο οσο παιρνει η ζυμη για να ειναι σφυχτη και ευπλαστη, λαδι καμια δεκαρια κουταλιες. Το cup ειναι μοναδα μετρισης ογκου γι αυτο και γραφω γραμμαρια γιατι αλλαζουν αναλογα με το υλικο. Σε πολλους δοσομετριτες εκτος απο ml, mg κτλ εχει και τα cups, αλλιως στο ιντερνετ σιγουρα εχει μετατροπεα. Το ψησιμο ειναι στους 180 πανω κατω και αερα και ο χρονος εξαρταται απο το φουρνο. Μην μεινουν πολυ μιλαμε για λιγα λεπτα, μολις παρουν χρωμα τα βγαζουμε. Οι αναλογιες ειναι σχετικες και πανε με το ματι η τα γουστα, εφοσον δεν πρκειται για απλη ζυμη μονο νερο και αλευρι δεν υπαρχει θεμα, φτανει να δουλευεται.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
κανει το αλευρι γενικοτερα?
ο σκύλος έχει απλούστερο πεπτικό (Σ) από 'μας γι' αυτό εγώ προτιμώ που ούτως ή άλλως το ίδιο χρησιμοποιώ κι εγώ, το ολικής που είναι απλούστερη μορφή άλεσης διατηρώντας περισσότερες φυτικές ίνες και είναι πλουσιότερο σε βιταμίνες κι αποτελείται κυρίως από μη αποφλοιωμένα δημητριακά. Άλλωστε πρόκειται για λιχουδιά κι όχι για κύρια διατροφή, η μεγάλη ποσότητα ακόμη και σ' εσένα θα προξενούσε πιθανότατα στούμπωμα (σκέψου να έτρωγες μόνο κουλουράκια και ψωμί) πόσο μάλιστα στο σκύλο, που δεν είναι καν παμφάγος οργανισμός.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Δυο cups αλευρι για ολες τις χρησεις, καροτο τριμενο, λιγο νερο οσο παιρνει η ζυμη για να ειναι σφυχτη και ευπλαστη, λαδι καμια δεκαρια κουταλιες. Το cup ειναι μοναδα μετρισης ογκου γι αυτο και γραφω γραμμαρια γιατι αλλαζουν αναλογα με το υλικο. Σε πολλους δοσομετριτες εκτος απο ml, mg κτλ εχει και τα cups, αλλιως στο ιντερνετ σιγουρα εχει μετατροπεα. Το ψησιμο ειναι στους 180 πανω κατω και αερα και ο χρονος εξαρταται απο το φουρνο. Μην μεινουν πολυ μιλαμε για λιγα λεπτα, μολις παρουν χρωμα τα βγαζουμε. Οι αναλογιες ειναι σχετικες και πανε με το ματι η τα γουστα, εφοσον δεν πρκειται για απλη ζυμη μονο νερο και αλευρι δεν υπαρχει θεμα, φτανει να δουλευεται.
Γιατί είμαι σίγουρος πως δεν είναι λιχουδιά μόνο για τις σκυλίτσες σου; :D:D:D
 






Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
πόσο μάλιστα στο σκύλο, που δεν είναι καν παμφάγος οργανισμός.
Off topic:Μάλλον δεν έχεις διαβάσει πολλά θέματα για το Μουφ, για αυτό το λες :D

Συμφωνώ πάντως έτσι πως το θέτεις, δεν το είχα σκεφτεί για το ολικής άλεσης.
Θα το δοκιμάσω (για μένα),το στρουμφάκι μου, σιγά να μην τα φάει...
Απλά θα πάρει ένα έτσι για να μην μου χαλάσει το χατίρι, θα κάνει 5 βήματα και θα το φτύσει διακριτικά οπώς κάνει πάντα...
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Γιατί είμαι σίγουρος πως δεν είναι λιχουδιά μόνο για τις σκυλίτσες σου; :D:D:D
Οταν τελιωσω με τα μπισκοτα των μικρων στην ιδια ζυμη βαζω ενα κουταλακι μεϊκιν παουντερ και λιγο αλατακι και κανω για μας. :D:D:D